Jump to content
Itqan

Starbucks Di Ipta

Recommended Posts

aku jawab soalan ni je.

tak menjawab post lain ko.

kang melarat pulak dah.

bagi aku perlu je cafe/foodcourt menyediakan wifi ni.

sebab, ada certain kampus, wifi terhad kat fakulti/library je.

lg pun kalau nak surfing lama, letih wooo...

so, aku prefer lagi wifi kat kafe/foodcourt ni.

boleh surfing sambil makan2.

contoh lunch hour.

sambil makan sambil surfing.

tak ke jimatkan masa.

Err.. quote tu bukan aku nye, Baok yang punye... cuba ko refer post2 sebelum tu. Ada kesilapan sikit masa aku buat suntingan tadi.

Apa2 pun aku ucap terima kasih pada semua yang respond thread aku ni baik yang menyokong ataupun tak. Dan pada yang menyokong tu, of course korang buat aku senang hati coz at least aku tau ramai yang sependapat dgn aku. TQ2:)

Bukannya aku berkokok tak puas hati semata2 coz niat aku nk meniaga kt IPTA terhalang dgn isu2 corup ditambah dgn isu cafe2 franchise ni. Aku sekadar memberi pandangan, pendapat dan pendirian aku yang lebih dari sekadar sebab di atas. Rezeki Allah itu luas ada di mana2. Banyak benda lain aku boleh buat klu ada niat nk majukan diri. Lagipun, di awal post aku dah terang kenapa aku tak perlu tergugat dgn kemasukan cafe2 ni dari segi pendapatan perniagaan aku.

Cuma aku kecewa pada sesiapa yang tak mahu melihat isu ini dgn lebih serious. Walaupun dah pelbagai penjelasan yang aku buat pada setiap kemusykilan dan bantahan yang diaorang buat. They still refuse to set aside their ego n masih sanggup bertegang urat menegakkan benang basah.

What "benang yang basah?"

Isu corrupt.. Orang mana? Orang cina ke yang corrupt tu?

Ego? I actually don't care about it.. Just surprise when some people take it seriously.. Well, at least they (that's you) have one valid reason.. Menjaga kepentingan peniaga tempatan yang lain.. Which in my eyes, memang peniaga tempatan (apart from UIA hotspot - sorry, never been there) yang memonopoli IPTA nih (bab gerai makan laa)..

Kalau peniaga Melayu yg dah establish kat IPTA tu sendiri sedar, diorg akan terus upgrade themselves.. Tak perlu tunggu rumours pasal nak masuk francais kat IPTA (tu belum jd kenyataan lg tuh)...

By the way.. remember.. in IPTA, student is costumers.. peniaga nih bg services kat costumers.. kalau constumers dihidangkan dengan sesuatu yang lebih baik, what can you say? Either shape up or shipped out laaa...

Now, that's what I call an improvement.. You've come with real examples...

However, what I read is a "story" not "what really happen behind the scene"... I call it a "story" because IT IS a story! (a true one)

I can understand the "high rental" but tell me more about those "strange policies".. You don't expect to survive at KLCC kalau masih di takuk lama bukan?

Tell me more about it... And tell me how does this story related with rumours "francais asing di IPTA".. Unless those stupid TNC wants to do the same, then its so unfortunate..

What "benang yang basah?"

Isu corrupt.. Orang mana? Orang cina ke yang corrupt tu?

Corrupt ni melibatkan semua bangsa. Biasanya yang ada kuasa dan ada duitla. Ada penawaran, ada permintaan

Ego? I actually don't care about it.. Just surprise when some people take it seriously.. Well, at least they (that's you) have one valid reason.. Menjaga kepentingan peniaga tempatan yang lain.. Which in my eyes, memang peniaga tempatan (apart from UIA hotspot - sorry, never been there) yang memonopoli IPTA nih (bab gerai makan laa)..

Aku dah bagitau banyak kali dah isu ni bukan semata isu kepentingan orang tempatan berniaga je.. I take it seriously because it is worth it to take it seriously. Kau sendiri penah bagi post reply kt aku yang ko agree dgn aku di awal post thread ni coz i have valid reason about this issue which is it is not just about isu kepentingan orang tempatan berniaga.

Kalau peniaga Melayu yg dah establish kat IPTA tu sendiri sedar, diorg akan terus upgrade themselves.. Tak perlu tunggu rumours pasal nak masuk francais kat IPTA (tu belum jd kenyataan lg tuh)...

Cik abang oii.. saya salah sorang yang dok mohon dah lama dah nak meniaga cafe dlm salah satu IPTA di Malaysia ni... Masalah yang saya hadapi telahpun diberitahu di awal post ni...F&B dlm IPTA2 ni besar untungnye... kalau setakat nak upgrade tu tak bermasalahne... Tu pasal saya harap sgt dapat tempat dlm permohonan ni. Nk wifi ke, hifi ke Insyaallah boleh saya sediakan.. Alih2 cafe franchise pulak yang senang2 award tempat meniaga. Tanpa bersusah payah memohon meminta mcm kami2 peniaga yang takut bersaing dan hina ni...

By the way.. remember.. in IPTA, student is costumers.. peniaga nih bg services kat costumers.. kalau constumers dihidangkan dengan sesuatu yang lebih baik, what can you say? Either shape up or shipped out laaa..

Aku mintak maaf banyak2 coz tersalah orang. Aku terconfius antara ko ngan Mr Ijan td. N sorry dengan assumption melulu aku pasal ko ni student n berada di zon selesa.

Tapi tak semestinya berada di zon selesa tak memerlukan kau ambil peduli hal2 org lain yang tidak berada di zon selesa.

Tahniah kerana dapat majikan yang baik mcm majikan ko tu. Aku tak lah beranggapan negatif pada semua bangsa diaorang tu. Dan aku bukan racist. Klu ko baca post aku sebelum ni ko akan tau aku bukan racist.

Aku rasa aku dah terang pasal apa2 yang kau cuba bangkitkan balik kt benda yang sama n aku pun dah banyak bagi feed back. I guess ure rite bout i cant force u to have the same opinion as i am. Im not forcing. Just trying to make u see this issue from my perspective. If u dont want to thats fine with me.

Edited by Itqan

Tak patut peluang berniaga di tempat2 berpotensi mcm ni diberi pada yg dah sedia kaya. Org luar pulak tu. Bagi aku baikla bagi peluang bumiputera yg taraf hidup susah or sederhana cari mkn kt lubuk duit mcm ni. Memajukan ekonomi org kita juga.

Above is the exact quote which I do agree with you.. You are absolutely right when you mentioned above (I mean the bold one).. But I never say it is wrong to give francais luar the very same opportunity as well :)

Cik abang oii.. saya salah sorang yang dok mohon dah lama dah nak meniaga cafe dlm salah satu IPTA di Malaysia ni... Masalah yang saya hadapi telahpun diberitahu di awal post ni...F&B dlm IPTA2 ni besar untungnye... kalau setakat nak upgrade tu tak bermasalahne... Tu pasal saya harap sgt dapat tempat dlm permohonan ni. Nk wifi ke, hifi ke Insyaallah boleh saya sediakan.. Alih2 cafe franchise pulak yang senang2 award tempat meniaga. Tanpa bersusah payah memohon meminta mcm kami2 peniaga yang takut bersaing dan hina ni...

Again, you are right (at bold).. Tapi yg aku nampak ialah some sour grape.. Belum tentu franchise luar tu dapat tempat meniaga.. Again, its just rumours.. And, the IPTA is not obligated to give the place to you.. They can give it to anyone they like (via the right way, not via some corrupted insiders).. If you don't get the opportunities, that doesn't mean other bumi's won't get them as well.. Maybe you are just the unlucky ones.. But if it's very true that there's no Bumi's at that "hotspot" then, you can always lodge a complaint to Uni/govt (if they want to listen.. You need more effort on that)...

By the way.. what's the government stance for the issue right now?

Now, that's what I call an improvement.. You've come with real examples...

However, what I read is a "story" not "what really happen behind the scene"... I call it a "story" because IT IS a story! (a true one)

I can understand the "high rental" but tell me more about those "strange policies".. You don't expect to survive at KLCC kalau masih di takuk lama bukan?

Tell me more about it... And tell me how does this story related with rumours "francais asing di IPTA".. Unless those stupid TNC wants to do the same, then its so unfortunate..

Yang ni nanti aku free aku reply. Pasal Kelantan Delights n Kedai Levis ni dah kecoh dlm paper n tv ko tak tau ke? Dh lame dah. Tapi takpe, aku cuba cite sekadar yang aku tau kat ko nanti.

This "story" IS related to the Franchise issue when people which is not our citizen is awarded with a special offer by our gov to operate in IPTA while our own citizen have to apply through open tender to have a chance operating in IPTA.

The same scenario happen to Kelantan Delights when other people who have more money n power over the administration of KLCC are awarded with the golden chance to take over the business premise.

Kelantan Delights never have any problems when it comes to pay rents n facilities charges. Talking about the necessary of renovation to keep up with new looks, i dont think it makes a strong point to ask them to leave. Besides, theres lots of other business premises in KLCC which is not making any big renovation just to keep up with the KLCC's "strange policy". Why favour the rest but no Kelantan Delights? And remember, not only Kelantan Delights have been ask to leave, other premise like Levis also struggle with this "strange policy" while other premise do not have to.

Above is the exact quote which I do agree with you.. You are absolutely right when you mentioned above (I mean the bold one).. But I never say it is wrong to give francais luar the very same opportunity as well :)

Again, you are right (at bold).. Tapi yg aku nampak ialah some sour grape.. Belum tentu franchise luar tu dapat tempat meniaga.. Again, its just rumours.. And, the IPTA is not obligated to give the place to you.. They can give it to anyone they like (via the right way, not via some corrupted insiders).. If you don't get the opportunities, that doesn't mean other bumi's won't get them as well.. Maybe you are just the unlucky ones.. But if it's very true that there's no Bumi's at that "hotspot" then, you can always lodge a complaint to Uni/govt (if they want to listen.. You need more effort on that)...

By the way.. what's the government stance for the issue right now?

Aku bukak thread ni berdasarkan rumour tu la.. I gave my opinion base on those rumours.. Memberi, meluah pendapat aku. Mengulas scenario ini jika ia benar2 terjadi.. Kesannya..

Yes!! Ure 100% correct when u say they are not obligated to give it to me and i will not be frustrated IF THEY GAVE IT TO PEOPLE WHO HAVE THE RIGHTS TO GET IT. Which is NOT INTERNATIONAL FRANCHISOR but to our local citizen with fair n square treatment, not through bribes and corruption. Dont tell me u are agree with bribery and corruption cause if u do, ure not worth fighting for.

Theres bumi who are lucky enough getting the hot spot place in UIA. Im not saying its 100% corrupt. But mostly IS through bribery n corruption; that i can say.

Its good to hear your reasoning.. Looking forward to hear what happen to Kelantan Delights.. Pity me for not able to taste their foods... Must be tasty..

By the way.. I have something to do outside forums.. and other things at other forums.. Till we meet again.. Its nice to have some chit chat with you...

Aku bukak thread ni berdasarkan rumour tu la.. I gave my opinion base on those rumours.. Memberi, meluah pendapat aku. Mengulas scenario ini jika ia benar2 terjadi.. Kesannya..

Yes!! Ure 100% correct when u say they are not obligated to give it to me and i will not be frustrated IF THEY GAVE IT TO PEOPLE WHO HAVE THE RIGHTS TO GET IT. Which is NOT INTERNATIONAL FRANCHISOR but to our local citizen with fair n square treatment, not through bribes and corruption. Dont tell me u are agree with bribery and corruption cause if u do, ure not worth fighting for.

Theres bumi who are lucky enough getting the hot spot place in UIA. Im not saying its 100% corrupt. But mostly IS through bribery n corruption; that i can say.

No.. I never agree with bribery.. But tell me why International Franchiser shouldn't get the place? Is it true they get it through bribery? Do you have proof on that? If yes, then why not just lodge a report to those who held the responsibility (BPR?)

You can always do that with strong evidences..

Oh yeah.. I have something to do at other forums.. (My responsibility..)... So, till we meet again, :)

Edited by baok

Hmm disebabkan kelulusan diberi oleh ipt tu sendiri ok la kot . Bagi aku wifi tu mungkin penting untuk tempat student2 lepak2,sembang2 atau buat assignment , so kene ikut gak jenis@bentuk makanan yang dihidangkan@dijual . Kemungkinan jugak akan membuat penggerai tempatan untuk bagi servis,makanan, harga yang lebih murah@elok untuk rebut student balik. Ikut student la nak minum@makan sambil main wifi ke.Jangan duk membazir lak duit selalu gi situ nak main wifi free nyer pasal,sedut dari jauh je .. hahah :P.Hehe bagi aku case closed la , tempatan ke ,luar nyer francais ke .

Edited by hampeh

Ini pun nak dijadikan isu besar dan rumit. Hak pembelian terletak ditangan kita, jadi kita yang menentukannya.

sebenarnya this is the biggest thing ever....

do you mind checking the price of popiah and keropok lekor from 2 sources? the usual shop and the franchise shop....

that is the proof.... the matter of prices will trouble our scholar whereas they will strive for outside university and go there because the franchise food has two times prices i said again two times prices between the usual warung...

then again we malaysian always not eating the franchise foods.... it keeps the body grew fat....

im studying this fact source from starbuck menus and dunkin donuts menus....

they have many thing that makes fattiness to our scholar

Bukan apa, dah la di shopping complex besar2 seperti KLCC peniaga bumiputera ditekan dan dipinggirkan ni dlm IPTA kita beria2 nk bukak peluang untuk org luar buat apa?

duit bro....si francais tuh masuk diorang akan kena bayar sewa kat IPta nanti..bukan masuk gitu2 je....mmg ada pihak untung jika bende nih jadik masuk nanti

P:S makan kat starbuck murah ke? then kalau dah masuk dalam IPTA nanti starbuck akan jadik murah? mana ada murah......pasal kalau IPTA juz OPEN satu place sahaja utk satu bisnes luar masuk dlam BISNES LUAR ini akan main MONOPOLI....so xde sapa leh pertikai harga dia...nak masuk sila bayar x nak sila blah.....

so nak elak monopolI tuh kena banyak lagi francais luar tuh masuk IPTA....bila dah banyak masuk2 harga francais dah turun TAPI orang2 bumiputera yg kat dlam IPTA tuh la jadik mangsa [pasal MMG X Leh bersaing langsung.......kesudahan banyak yg akan bungkus dan menggangur nanti.......

bagi aku cara terbaik jangan BUKAK/jangan bagi peluang ....karang dah bukak/kasi peluang jadik la macam aku ramalkan......starbuck tuh dah mmg bagus so biarla dia kat luar.....yg kat dalam ipta tuh jangan la kacau...biarla diorang carik makan.......

kalau setakat nak wireless nak rasa makanan besh2 kenapa x upgrade@update kafe yg sedia ada? kan lagi murah/jimat kos.......lagipun seingat aku yg berniaga ramai2 dalam tuh ramai bumiputera kan? so bukan ke mengupgrdae bisnes diorang dikira menolong bangsa sendiri?

AKU REALLY sure....ada pihak untung besar kalau HAL nih dilaksankan.......berapa banyak dia untung aku x pasti......tapi apa2hal pun dia mesti akan tersenyum Girang kalau bende nih proceed nanti.......ye la starbuck masuk IPTA bende luar masuk ada nama ada branded ada bla bla ....x kan x untung kot.........

aku pandang dari sudut ekonomi hehehe..... :D tapi aku x pernah masuk IPTA pun.....hehe.....

duit bro....si francais tuh masuk diorang akan kena bayar sewa kat IPta nanti..bukan masuk gitu2 je....mmg ada pihak untung jika bende nih jadik masuk nanti

P:S makan kat starbuck murah ke? then kalau dah masuk dalam IPTA nanti starbuck akan jadik murah? mana ada murah......pasal kalau IPTA juz OPEN satu place sahaja utk satu bisnes luar masuk dlam BISNES LUAR ini akan main MONOPOLI....so xde sapa leh pertikai harga dia...nak masuk sila bayar x nak sila blah.....

so nak elak monopolI tuh kena banyak lagi francais luar tuh masuk IPTA....bila dah banyak masuk2 harga francais dah turun TAPI orang2 bumiputera yg kat dlam IPTA tuh la jadik mangsa [pasal MMG X Leh bersaing langsung.......kesudahan banyak yg akan bungkus dan menggangur nanti.......

Satu francais tidak bermakna ia besar dan mengusai keseluruhan tempat tersebut. Ingat ni, IPTA bukan tempat macam sekolah atau sekolah asrama penuh. Satu bangunan je untuk makan minum. Berpuluh-puluh kafe/gerai yang disediakan kepada peniaga-peniaga yang pastinya terdiri daripada orang Islam di mana majoritinya sendiri hampir 90 peratus. Tak pernah lak aku jumpa gerai/kedai yang jual makanan tak halal dalam kampus tu. Kalau tak suka makan kat gerai A, boleh pergi kat kafe B, C, D, dan sebagainya. Bukan kena jalan berbatu-batu. 5 minit jalan sambil lenggang perut pun dah sampai kafe/gerai/kedai lain. Kalau nak lagi murah, jalan tak sampai 10 minit dah dapat beli makanan luar. Sepertimana francais-francais yang bakal dimasukkan nanti, sebagai pengguna bijak dan sangat berjimat cermat, anda sendiri boleh memilih kafe/gerai/kedai makanan yang anda inginkan. Tidak wujud tahap persaingan di sini kerana pilihan ada di tangan anda. Inginkan yang murah, pergi sahaja ke kafe yang murah dan anda sayangi. Inginkan yang berlainan dan mampu untuk berbelanja, anda boleh mengunjungi francais tersebut. Lagipun bukan semua orang mampu untuk berbelanja di francais tersebut setiap hari, dan bukan semua orang sanggup nak ke francais tersebut setiap hari kerana lokasinya dan jaraknya. Sebuah kedai/kafe/gerai tidak mampu untuk memonopoli sesuatu perniagaan.

kalau setakat nak wireless nak rasa makanan besh2 kenapa x upgrade@update kafe yg sedia ada? kan lagi murah/jimat kos.......lagipun seingat aku yg berniaga ramai2 dalam tuh ramai bumiputera kan? so bukan ke mengupgrdae bisnes diorang dikira menolong bangsa sendiri?

Upgrade kafe/Update kafe? Yang sekarang ni pun ramai peniaga yang mengeluh kononnya harga makanan terpaksa dijual mahal sebab kena bayar sewa kat IPTA. Inikan pula nak sediakan WiFi free of charge? Berapa pula yang nanti ambil kesempatan nak "menyedut" dari luar dan bagaimana sesaknya bandwidth pada masa tersebut? Harapkan pihak IPT untuk mengeluarkan perbelanjaan? Mengapa perlu mengeluarkan perbelanjaan apabila pihak francais sendiri disyaratkan memberikan perkhidmatan WiFi secara percuma?

AKU REALLY sure....ada pihak untung besar kalau HAL nih dilaksankan.......berapa banyak dia untung aku x pasti......tapi apa2hal pun dia mesti akan tersenyum Girang kalau bende nih proceed nanti.......ye la starbuck masuk IPTA bende luar masuk ada nama ada branded ada bla bla ....x kan x untung kot.........

Pendapatan sampingan kepada kantung IPTA tanpa melibatkan pengeluaran sesen pun duit, memberikan pelajar pilihan kemudahan WiFi, dan tempat yang pastinya selesa untuk makan, minum, membuat perbincangan dan meluangkan masa. Sebagai pelajar dan pengguna, sekiranya perkhidmatan yang bakal disediakan nanti akan memberikan kemudahan dan keselesaan, mengapa tidak?

bagi aku cara terbaik jangan BUKAK/jangan bagi peluang ....karang dah bukak/kasi peluang jadik la macam aku ramalkan......starbuck tuh dah mmg bagus so biarla dia kat luar.....yg kat dalam ipta tuh jangan la kacau...biarla diorang carik makan.......

aku pandang dari sudut ekonomi hehehe..... :D tapi aku x pernah masuk IPTA pun.....hehe.....

You ain't too clever aren't you? Francais macam Starbuck nih, harga diorg tetap, satu Malaysia.. Diorg takkan/tak boleh naik/turunkan harga sesuka hati.. Harga lain hanya di beberapa tempat spt KLIA/Genting/Cameron Highlands jer...

By the way, credit to you since you can think that far.. Yup, kalau IPTA bukak sampai 10 francais luar, memang peniaga bumiputera akan terjejas.. For sure student takkan pergi gerai bumiputera yg selekeh kalau ada tempat lg baik mcm francais luar.. Dan, yes, akan ada pihak yang senyum lebar kalau benda tu dilaksanakan...

But, what you can do? You never even went to IPTA (erm merujuk kenyataan kau sendiri).. IPTA tu tempat student berbilang bangsa.. Bukan orang melayu jer.. Mereka mahukan kemudahan yang selesa.. Jangan pandang rendah/remeh kepentingan WiFi.. kalau takde mende tu, student akan carik tempat yg ada.. Kalau sampai terpaksa masuk Starbuck, by all means they're gonna do that.. Dengan sebab bodoh dari kerajaan tu sebenarnya datang dari keluhan student sendiri..

So, maksud ko update/upgrade cafe sedia ada tu tanggungjawab universiti/kerajaan kan? Diorg tanak kuar duit kan? Kerajaan/Universiti ni pemalas kan? Jd, peniaga bumiputera nih kena la pandai-pandai nak upgrade sendiri perkhidmatan diorg.. tambah mana yg perlu..

You can suggest to deny those international franchiser from getting into IPTA.. Tapi, kena jugak fikir apa yang student perlukan.. they need good food, neat environment, complete facilities (that include the damn WiFi).. Peniaga yang mana boleh sediakan semua tu akan ada kelebihan.. Mahu atau tak, peniaga tempatan yg dah lama bertapak dalam universiti kena fikirkan sesuatu untuk sediakan semua tu, or else, they gonna find themselves being shipped out..

Kalau mengharapkan pihak kerajaan/Universiti nak sediakan semua tu, then tunggu la time francais luar kata diorang tak perlukan universiti/kerajaan untuk semua tu, diorg leh sediakan sendiri utk kemudahan student (of course at their premium prices).. Kerajaan senyum jer pasal takyah kuar duit.. Diorg dapat duit lagi (hasil sewa dan cukai yg lebih tinggi)..

Memang peniaga tempatan akan jadi mangsa, sekiranya mereka sendiri tak berfikir macam mana untuk upgrade diri sendiri.. Kalau mereka bersatu dan sanggup keluar sedikit belanja lebih sedikit utk upgrade, aku tak rasa ada sebab utk kemasukan francais luar seperti Starbuck.. Kerajaan takkan mampu beri sebab bodoh seperti ADA WiFi.. Sekarang memang kerajaan mampu utk bagi sebab bodoh tu..

By the way, kalau ada sesiapa yg dengan tegas kata "Kerajaan/Pihak Universiti yang sepatutnya keluar duit untuk kemudahan WiFi yang jauh lebih baik kepada student.. Mana pergi duit yuran?" then I totally agree, but would they listen? You need huge extra effort + luck to materialize that.. (kena gak fikir kemampuan pihak Screamyx menyediakan line utk berbelas ribu orang kat Universiti dengan at least WEP encrypted punya line.. Letih gak tu.. Sebab tu peniaga tempatan sendiri kena ada extra effort..)

Macam yg Kelantan Delights kena tu, that's so unfortunate.. Lets hope that's the only one-off case...

You ain't too clever aren't you? Francais macam Starbuck nih, harga diorg tetap, satu Malaysia.. Diorg takkan/tak boleh naik/turunkan harga sesuka hati.. Harga lain hanya di beberapa tempat spt KLIA/Genting/Cameron Highlands jer...

kalau nak dilaksanakan jugak..Starbuck MESTI dicaj MAHAL-MAHAL....ye la kan ada wifi(must free) maksud aku mahal ialah caj dia EVERYTHING x kira makan atau minum/pencuci mulut ke hapa ke.....mesti dia diCAJ mahal lebih mahal dari Bumiputera......

ini bertujuan nak balancedkan pesaingan kat IPTA tuh sendiri.........bukan kata nak bela Bumiputera sana tapi macam bro cakap tadi la ada yg nak bagus atau nak selesa so please PAY MORE....

kalau aku jadik pihak pengurusan dalam kes nih mmg aku AKAN CUKAI lebih kat Starbuck tuh biar mahal.......pastu wireless FREE.....jadik xde sesiapa yg akan `bungkus` `gaduh` hilang punca pencarian.........

alah lagipun starbuck tuh kan kompeni besar.....kat luar bersepah2 apa salahnya caj dia LEBIH SIKIT buat untung.....then untung tuh leh la buat infrrastruktur besh sikit kat IPTA......so secara x langsung menjana pendapatan ......sennag cakap la U PAY MORE and get better SERVICE then kalau pAY less paham2 la

aku kalau bab2 duit mmg aku heheh orang nak starbuck murah aku nak buat starbuck tuh mahal hehehe

Edited by Janice Wei Lan

But, what you can do? You never even went to IPTA (erm merujuk kenyataan kau sendiri).. IPTA tu tempat student berbilang bangsa.. Bukan orang melayu jer.. Mereka mahukan kemudahan yang selesa.. Jangan pandang rendah/remeh kepentingan WiFi.. kalau takde mende tu, student akan carik tempat yg ada.. Kalau sampai terpaksa masuk Starbuck, by all means they're gonna do that.. Dengan sebab bodoh dari kerajaan tu sebenarnya datang dari keluhan student sendiri..

make sure caj starbuck lebih2 utk sebab2 nih...jangan caj murah.....maksud aku caj dari segi cukai

Edited by Janice Wei Lan

kalau nak dilaksanakan jugak..Starbuck MESTI dicaj MAHAL-MAHAL....ye la kan ada wifi(must free) maksud aku mahal ialah caj dia EVERYTHING x kira makan atau minum/pencuci mulut ke hapa ke.....mesti dia diCAJ mahal lebih mahal dari Bumiputera......

ini bertujuan nak balancedkan pesaingan kat IPTA tuh sendiri.........bukan kata nak bela Bumiputera sana tapi macam bro cakap tadi la ada yg nak bagus atau nak selesa so please PAY MORE....

kalau aku jadik pihak pengurusan dalam kes nih mmg aku AKAN CUKAI lebih kat Starbuck tuh biar mahal.......pastu wireless FREE.....jadik xde sesiapa yg akan `bungkus` `gaduh` hilang punca pencarian.........

alah lagipun starbuck tuh kan kompeni besar.....kat luar bersepah2 apa salahnya caj dia LEBIH SIKIT buat untung.....then untung tuh leh la buat infrrastruktur besh sikit kat IPTA......so secara x langsung menjana pendapatan ......sennag cakap la U PAY MORE and get better SERVICE then kalau pAY less paham2 la

aku kalau bab2 duit mmg aku heheh orang nak starbuck murah aku nak buat starbuck tuh mahal hehehe

Now, you really ain't any clever... Or should I say you are uninformed.. (a mild name for stupid).. Someone told me that you are KITT.. Is that right?

Harga francais seperti Starbuck adalah tetap.. Mereka tidak boleh dan tidak akan menaikkan harga diorg sesuka hati tanpa kebenaran pihak atasan diorg..

Harga Starbuck semua orang sudah sedia maklum.. memang mahal.. Tapi mereka tidak boleh menaikkan harga yang sudah sedia mahal tu disebabkan kawalan oleh pihak atasan Starbuck itu sendiri.. Faham atau tidak konsep francais? So, diorang tak boleh caj "lebih" dari yang telah ditetapkan.. Kalau perkara itu berlaku, tentu akan ada yang komplen kepada pihak tertentu.. Francais seperti Starbuck tidak mahu reputasi mereka jatuh hanya sebab harga yang tidak diselaraskan....

Harga Starbuck semua orang sudah sedia maklum.. memang mahal.. Tapi mereka tidak boleh menaikkan harga yang sudah sedia mahal tu disebabkan kawalan oleh pihak atasan Starbuck itu sendiri.. Faham atau tidak konsep francais? So, diorang tak boleh caj "lebih" dari yang telah ditetapkan..

astaga....maksud aku sewa yg starbuk nak buat nanti....dia mesti menyewa kan? nak carik tapak besar2 pastu cantik2 ada aircond ada pelayan yg cantik2 so dari situ pihak IPTA Leh kenakan CAJ lebih atau erti kata lain CUKAI.....macam cth bumiputera bayar sewa rm 1000 sebulan so pihak starbuck kena bayar rm 3000 sebulan.....so pihak starbuck nih nak x nak AKAN TERPAKSA menaikkan harga makanan dan service dalam IPTA yg dia masuk tuh(of course harga makanan starbuk naik tapi juz dlam IPTA je la yg kat luar tuh normal la harga dia yg gatal naik harga kenapa?)......mesti ada note/pemberitahuan dan PAPAN HARGA.....dan aku nak harga sewa tapak starbuk nih NAIK tiap2 tahun......starbuk mesti dikenakan `tekanan` ........ada paham? duit cukai tuh buat pembangunan dalam IPTA .....buat apa2 yg patut :D

bukan setakat sewa tapak tapi pihak IPTA leh kenakan macam2 so terpulang pada diorang....juz berpegang satu ayat kenakan tekanan berupa cukai atau keuntungan kepada pihak pengurusan :lol:.....

apsal aku nengok berita diorang nak harga makanan di IPTA tuh murah?

Edited by Janice Wei Lan

Harga Starbuck semua orang sudah sedia maklum.. memang mahal.. Tapi mereka tidak boleh menaikkan harga yang sudah sedia mahal tu disebabkan kawalan oleh pihak atasan Starbuck itu sendiri.. Faham atau tidak konsep francais? So, diorang tak boleh caj "lebih" dari yang telah ditetapkan.. Kalau perkara itu berlaku, tentu akan ada yang komplen kepada pihak tertentu.. Francais seperti Starbuck tidak mahu reputasi mereka jatuh hanya sebab harga yang tidak diselaraskan....

Pandangan ini aku setuju kerana dalam konsep francais, secara teknikalnya francaisi akan tertakluk kepada francaisor dan penyelarasan dari segi harga, penetapan menu dan sebagainya akan tertakluk kepada francaisor..( Daripada sedikit pengetahuan yang aku pernah belajar mengenai francais)

Secara umumnya, melihat kepada perbincangan di atas tertumpu kepada apabila bukanya Starbuck ini maka akan menggugat peniaga bumiputera,kemudahan wifi yang disediakan oleh Starbuck akan dapat memudahkan pelajar dari segi perbincangan menelaah pelajaran dan menyiapkan assignment dan sebagainya..Semua pandangan di atas bagi aku boleh dipakai, cuma biasalah akan apa jua perkara yang dinamakan perbincangan akan wujud pro dan kontra. :D

Cuma di sini aku nak berkongsi la sedikit cadangan dan pandangan peribadi aku terhadap masalah ini dan mungkin aku mengalihkan sedikit skop perbincangan namun di atas satu konklusi yang sama..Pertama,Pada pendapat aku tiada masalah dengan isu Starbuck ini kerana ia masih berkait dengan konsep permintaan dan penawaran,iatu selagi mana wujud permintaan maka di situ akan wujud penawaran. Yang mampu boleh untuk terus ke starbuck manakala yang tidak mampu mungkin ada alternatif lain yang sudah sekian lama wujud..Maka di sini tidak akan wujud isu menutup periuk nasi peniaga bumiputera kerana golongan sasaran adalah berbeza...Maka yang agak berkemampuan mungkin akan memilih untuk pergi ke Starbuck ini dan yang agak kurang berkemampuan akan ke kafe yang sedia ada..Harus diingat bahawa pilihan adalah di tangan kita..

Yang kedua,berdasarkan pengalaman aku di kampus (sebuah IPTA yang berkapisiti agak kecil berbanding universiti yang tersohor) di lobi fakulti dan dan perpustakaan perkhidmatan WiFi disediakan dan kebiasaannya agak ramai pelajar yang berada di situ sambil melayari internet sambil menunggu kelas dan mungkin berbincang mengenai assignment dan sebagainya..Pratikalnya penubuhan kioks kecil yang diterajui oleh kelab atau persatuan akademik yang terdapat di fakulti tersebut agak relevan kerana di samping penyediaan perkhidmatan WiFi secara percuma oleh fakulti pelajar juga boleh berdiskusi sambil menikmati makanan separa berat (aku mengambil di sini contoh seperti burger,roti sosej,air dan sebagainya. Takkan pelajar nak berbincang sambil makan nasi :D)Perkara ini secara tidak langsung akan memberikan pendapatan sampingan kepada kelab dan mengaplikasikan apa yang dicanangkan oleh kerajaan iatu mempertingkatkan nilai keusahawanan dalam diri mahasiswa.

Jadi secara peribadinya aku berpendapat bahawa pembukaan Starbuck ini tidak terlalu memberikan kesan secara langsung kepada pengusaha kafe yang sediakan ada kerana golongan sasaran kedua-dua entiti ini adalah berbeza..Dan juga pandangan kedua mungkin boleh diteliti sebagai satu alternatif kepada permasalahan perkhidmatan WiFi di IPTA seluruh negara ini..

P/S Abaikan sahaja pendapat ini sekiranya ia tidak relevan...

Edited by Hire_Purchase

Its good to hear your reasoning.. Looking forward to hear what happen to Kelantan Delights.. Pity me for not able to taste their foods... Must be tasty..

By the way.. I have something to do outside forums.. and other things at other forums.. Till we meet again.. Its nice to have some chit chat with you...

No.. I never agree with bribery.. But tell me why International Franchiser shouldn't get the place? Is it true they get it through bribery? Do you have proof on that? If yes, then why not just lodge a report to those who held the responsibility (BPR?)

You can always do that with strong evidences..

Oh yeah.. I have something to do at other forums.. (My responsibility..)... So, till we meet again, :)

[b]Do you mind to go through all my previous post and tell me which sentence do i use to refer to the bold sentence u gave me? Did u refer THEY as the International Franchisor and just the International Franchisor?

Yeah..till we meet again coz i guess all of us got our own responsibility to deal with other than just chit chatting in Forums..Peace :D

Edited by Itqan

Do you mind to go through all my previous post and tell me which sentence do i use to refer to the bold sentence u gave me? Did u refer THEY as the International Franchisor and just the International Franchisor?

I refer to those blue and red ones.. By the word they, I do mean International Franchiser.. But it could be our local entrepreneur too if I have misunderstood you... So, which one get it throug bribery?.. Those locals or IF??

Edited by baok

I refer to those blue and red ones.. By the word they, I do mean International Franchiser.. But it could be our local entrepreneur too if I have misunderstood you... So, which one get it throug bribery?.. Those locals or IF??

U've misunderstood me.

When i say,

"Yes!! Ure 100% correct when u say they are not obligated to give it to me and i will not be frustrated IF THEY GAVE IT TO PEOPLE WHO HAVE THE RIGHTS TO GET IT. Which is NOT INTERNATIONAL FRANCHISOR but to our local citizen with fair n square treatment, not through bribes and corruption."

What i realy mean is,

They have every rigths to give it to whoever they want to but still they are somehow obligated to give it to those who really have the right to get it.

Those who really have the rigth to get it is to me are those who are Malaysian no matter what their race are, let it be Malay, Chinese or Indian or other minority ethnic group.

With fair and square treatment without bribery and corruption, transparency. This goes to all the races who fight for the chances. All of them who apply have to go through all of the standard procedures and regulations of applying and getting the chances.

And when i say,

"Theres bumi who are lucky enough getting the hot spot place in UIA. Im not saying its 100% corrupt. But mostly IS through bribery n corruption; that i can say"

Honestly, i dont know which of them are getting the hotspot through BnC. But based on my experience applying for the space, the people of the administration who handle all the application personally tell me bout it and i dont have to tell you again bout it coz ive told the "story" (if thats what u want to call it i dont care) before.

So, what i really referring to is to those locals who have the money and power who do the BnC not the IF. IF "story" is another different "story".

Bagi aku,masalah terbesar adalah kerajaan gagal memberi sebab yg munasabah dlm mengetengahkn sesuatu isu...byk alasan yg diberikan terlalu berunsur kebudak-budakan..kalaulh betul seperti yg dimaksudkn oleh menteri tu..

"Drpd diaorang keluar melepak kt Starbucks, baik benarkan cafe tu beroperasi dlm kampus. Lgipun cafe2 ni ada perkhidmatan wifi untuk kemudahan pelajar membuat tugasan di samping tempat yng selesa untuk berdiskusi." lebih kurang kata Timbalan Menteri Pengajian Tinggi, Datuk Idris Haron.

So,rakyat yg konfius akn bertambah konfius...cuba la kementerian terang elok2..syarat2 ke..biar rakyat betul2 faham..

Pendapat ak plak..isu ni baik just semata2 nak bg saingan kepada francais tempatan..yg lainnya just nampak keburukan dan mungkin memberi faedah kepada sesetengah pihak..

Kepada usahawan bumiputera plak..cubalah naiktaraf perniagaan anda..kalau nak sediakn perkhidmatan wifi kat cafe anda,brapa sangat le kosnya...pelajari bagaimana francais2 tu berdaya saing...jaga kebersihan,bg la setiap pekerja uniform yg sama dll..

This is my opinion on "Why the International Franchisor shouldnt get the place".

The question is, why the IF should get the place? What are so special about them that we should give them the golden chances when many of our own locals more than willing to go through tough procedures to get it?

You can say that they are already existing locals in IPTA that does not perform as well as the IF. Their food and services are not up to the standard to some of those who need it.

If thats the case, still it is not strong enough to me to award the IF to have their business in IPTA.

Being a government who have power to lead the nation and the country's economy, they HAVE TO (to me they are obligated to) always and always berterusan giving chances to their own citizen to prove that we can do it up to the standard that people (or in this case, student) need.

Being a government who have to have the sense of protecting their citizen's right, nurturing their citizen's need and helping their citizen's problem, they have to in this case, open more oppurtunity to our own citizen to conduct the business as good as the IF.

When i say the government should have the sense of this and that, should give more oppurtunity and bla, bla, bla, i do not mean that they should be too protective by giving the golden chances to those locals who are not performing. They should open the oppurtunity and select wisely (not to those who perform the BnC) who should get the oppurtunity?

Like i said before, our Malaysians are not at all that bad. We have lots of people who have good quality and can perform well to do this kind of business as good as the IF.

By the way, i would like to ask some questions to those who know everything about wifi.

For a premise like Starbucks, how many routers (i dont even know whether they call it router) do they need to set up to cover all of the biz premise area to enable people to get access to internet?

How much does it cost to set up one router and does wifi is effective n sufficient enough to get internet access? How effective? How sufficient? To compare to our own streamyx or broadband access at home/office.

This is nothing to do with the issue in my thread. ijust would like to know...

Bagi aku,masalah terbesar adalah kerajaan gagal memberi sebab yg munasabah dlm mengetengahkn sesuatu isu...byk alasan yg diberikan terlalu berunsur kebudak-budakan..kalaulh betul seperti yg dimaksudkn oleh menteri tu..

"Drpd diaorang keluar melepak kt Starbucks, baik benarkan cafe tu beroperasi dlm kampus. Lgipun cafe2 ni ada perkhidmatan wifi untuk kemudahan pelajar membuat tugasan di samping tempat yng selesa untuk berdiskusi." lebih kurang kata Timbalan Menteri Pengajian Tinggi, Datuk Idris Haron.

So,rakyat yg konfius akn bertambah konfius...cuba la kementerian terang elok2..syarat2 ke..biar rakyat betul2 faham..

Pendapat ak plak..isu ni baik just semata2 nak bg saingan kepada francais tempatan..yg lainnya just nampak keburukan dan mungkin memberi faedah kepada sesetengah pihak..

Kepada usahawan bumiputera plak..cubalah naiktaraf perniagaan anda..kalau nak sediakn perkhidmatan wifi kat cafe anda,brapa sangat le kosnya...pelajari bagaimana francais2 tu berdaya saing...jaga kebersihan,bg la setiap pekerja uniform yg sama dll..

Memang betul tu bro..

Bg aku banyak alasan tak munasabah di sini, at least from my sight lah. Banyak buruk dr baiknye..

Mcm kita ni dah banyak diperbudakan. Misalnya mcm isu nk hapuskan duit satu sen tu. Tak menguntungkn rakyat langsung kerana kuasa menentukan harga biasanya peniaga bukan pembeli.

Tentang usahawan bumi ni, mmg permasalahan sejak azali bila mereka2 ni tak tahu untung bila dapat peluang berniaga di tempat2 berpotensi mcm ni. Aku tak nafikan mmg ada antara mereka semacam tak peduli untuk menyediakan kualiti makanan dan perkhidmatan yang memuaskan.

Bagi yang dah sedia elok perkhidmatan dan kualiti makanannye pulak, bukan mereka tak nak sediakan wifi, upgrade ke ape. Tapi aku rasa awareness tu kurang. Ada jugak yang tak mampu..

Di sinilah kerajaan kena main peranan di mana sesiapa yg perform ok tu, bg peluang bantu sikit dr segi pinjaman ke, buat kempen kesedaran ke tentang kebaikan dan kelebihan jika mereka upgrade tempat berniaga mereka dgn wifi dan sbgnya.

Klu susah sgt buka penawaran baru, tender baru pada mana2 Malaysian yang betul2 layak dan dilihat mampu dan berkaliber untuk menyediakan perkhidmatan seperti yang diperlukan oleh warga IPTA.

Aku percaya ada Malaysian malah ramai yang aware pasal benda ni dan mampu buat sepertimana yang IF mampu buat jika dibuka peluang pada mereka. Jika ditawarkan pada mereka. Takkan la takde langsung entrepenur Malaysia ni yg berkebolehan dlm bisnes ni dan mampu menyediakan yg seumpamanya?

Edited by Itqan