Jump to content
Sign in to follow this  
sarsrulez

Diploma Analisis Pelaburan

Recommended Posts

dulu aku dapat kos nie.. tapi aku tak minat.. sbb aku tak tau mende tu pasal analisis pelaburan... keh2.. aku minat it.. aku mintak lain dpt len.. aku dpt kat uitm dulu..

kepada otai2 yg pernah ambik course ni or tahu mengenai course ni, kongsi2 la pengetahuan korang tu.. apa peluang kerjaya dalam course ni..

aku dip in banking..

ader course investment analysis maser part 5 kt uitm..

bole tahan gak la course ni.. mcm nak nangis beb! sbb aku pun bukannya pandai sgt. huhuhu..

tapi kalu nak dpt kejer dgn dip ni semata2, susah..

better kau jadikn dip ni sbg batu loncatan utk kau continue degree nt..

study giler2, dapatkn cgpa 3.0 and above, pastu apply degree in finance..

peluang kerjaya betul2 luas dgn finance..berbanding investment.. B)

huruhararey!

ko boleh jadik remiser..duit masuk oo..

Tak benar. Pelajar2 yg grad dgn dip. in Inv nih akan diambil keje sbg Dealer's Representative (DR). Tapi seblm tu kena duduk i exam dari Bursa Malaysia utk dpt lesen. Skrg ni broking house kurang mengambil DR. Dorang lebih suka ambik remisier. Lojiknya kalau ambik DR, broking house kena tanggung gaji dan EPF DR nih. Tapi utk remisier, broking house cuma sedia tmpt utk trading yg lain mcm deposit, line talipon, PC. clients' losses semua ni remisier yg tanggung.

Lagi pun, skrg ni blh kata sapa2 blh jadi remisier. Cikgu pencen, bank officer dll semuanya asal ada deposit minimum dlm RM20,000 ( ikut peraturan mana2 broking house ), ada ramai business contact boleh jadi remisier. Broking house pun tak pyh penin2 pikir nak tanggung dorang nih atau samada dorang ni ada business atau tidak.

Kalau nasib baik bdk2 yg grad dgn dip in Inv ni blh diambil sbg pembantu dealer utk buat keje mcm index future, option trading, research dsbgnya. Tapi soalannya, mampu ke broking house nak ambik bdk2 yg tak ada experience ni handle trading yg melibatkan puluhan ribu ringgit tiap2 hari. Learning the ropes requires years of experience.

Satu lagi diploma yg skrng ni susah utk mendpt keje ialah pengurusan hartanah. Sama mcm scenario diatas. Properties company lebih suka ambil orang2 yg ada business contact sbg broker. Dorang nih tak payah pakai diploma, janji pandai cakap, blh travel, ramai clients dah cukup. Bukak jer paper tiap2 hari, boleh jumpa dlm ruangan iklan rumah sewa/utk dijual oleh company2 nyamuk. Sykt2 nih cuma perlu boss2 mereka jer yg ada lesen utk sain valuation report. Tapi staff mereka yg jadi broker cuma lulus SPM jer. Kalau bdk2 pompuan yg grad dlm dip pengurusan hartanah nih lagi susah nak cari keje kecuali dgn gomen.

Suka tak suka itulah realitinya skrng.

peluang kerjaya betul2 luas dgn finance..berbanding investment.. B)

huruhararey!

kalau finance ni plak apa peluang kerjaya yang tersedia dalam course ni??

aku sebenarnya masuk UiTM minggu ni ambil pra-diploma perdagangan.. so sekarang ni aku tengah usha2 course apa nak ambil lepas tu.. aku kena suruh gak ambil law, so kena masuk melalui diploma pengajian awam la.. tp orang kata kalau nak cari kerja guna diploma pengajian awam ni susah.. tak demand aku dengar.. betul ke??

Edited by sarsrulez