Jump to content
odie

1001 Tips2 Bisnes Menarik

Recommended Posts

:lol:

Jom kita bincangkan pasal idea2 bisnes yang mampu ubah hidup kita. so, saya start.

1. Bisnes internet. Korg try pegi kursus Dr. Irfan Khairi, jutawan internet. Sure xkan rugi. saya dah pergi.

2. Bisnes perkhidmatan. Tiada/kurang modal pusingan, hanya modal tenaga kerja/kepakaran. Keuntungan lumayan.

Contoh, jadi arkitek ke, player bola professional ke, engineer ke...lg?

jangan lupa masuk blog saya..bnyk info terbaru bisnes dibincangkan kat sini. TQ.

http://odie-suhaidi.blogspot.com/

Edited by odie

:lol:

Jom kita bincangkan pasal idea2 bisnes yang mampu ubah hidup kita. so, saya start.

1. Bisnes internet. Korg try pegi kursus Dr. Irfan Khairi, jutawan internet. Sure xkan rugi. saya dah pergi.

kursus Dr irfan tu bila? brape kene byr? brape hari?

utk maklumat yg terbaru, korg boleh taip irfan khairi kat search engine..then kluar bnyk info psal kursus dier..yg akan datang ialah pd 21/06/08, kat JWW Mariot KL..

tips hari ni

1. Senyum je kt semua org. Pecaya lah, dengan senyum jek, korg leh tarik customer2 baru:)

2. Buang rasa teragak-agak jauh2...80% org nak buat bisnes last2 x jadi sbb teragak-agak, bnyk sgt pkir yg baik n yg buruk..padahal, belum pun buat bisnes betul2 lagi..

tu jek tuk arini..lawat2 lah blog saya..give me support..kita leh sembang ape jek kt dlm tu:)

http://odie-suhaidi.blogspot.com/

tips hari ini:)

1. kebarangkalian utk menjadi kaya mmg sikit, tapi still ade kebarangkalian tu..maksudnye, jgn lah kita try usaha 1 bisnes, n then x bjaya, kita putus asa..sbb kita kene tau, 1 day, PASTI kita akan jumpa gak lubuk bisnes/rezeki kita tu..pecaya lah..amin:)

TIPS LAGI...

kekalkan momentum motivasi korg..lagi kuat momentum motivasi dlm diri korg, lagi susah korg nak stop berbisnes2...ape nak buat tuk kekal motivated? baca buku, bkwn ngn org bisnes minded, baca forum2 dlm website ni, smyg 5 waktu n lain2:)

tips baru:)

sbgai manusia umumnya, n sbgai bisnes man khususnya, kita kene train cara kita memandang sesuatu perkara tu. kita pun tau, setiap yg dicipta ada hikmahnya,kan?...cthnya, tau tak korg, apa gunanya lalat? yg kita tau ada lalat je, kita naik geli...PADAHAL, lalat boleh jadi indicator kita terhadap kotoran:) kalo tmpt tinggal kita kotor, maka dtglah lalat..bila kita nampak lalat,, maka berusahalah kita tuk mengemaskan tmpt tinggal kita tu..iye tak?? bayangkan hidup kat dunia ni tanpa lalat?? :)

dari c2,kita leh train cara kita berfikir supaya lebih kreatif n lebih berdaya saing:)

Mahal sgt lah kursus IrfanKhairi tu dekat seriban nak kena bayo.. bagi aku cukuplah sekadar membaca blog, forum, dekat internet ni yg begitu byk panduan/tip kalau rajin bacalah.

ha ah.. banyaknye tips// like this thread hahaha ok2 aku skang neh nak bisnes top up... yang utama... utmakan pelanggan.. jangan muka msam..

and the most important is always thinks positive!!!!

kadang2 kita ni mmg bnyg sgt berfikir tuk start buat bisnes...last2 satu hapraks pun x buat pape...btul tak?...so,utk tips kali ni, apa kata kita buat dlu ape yg kita nak buat (bisnes), pulun habis2, jgn sekali2 pandang belakang..nanti, 2-3 tahun akan datang, kita PASTI akan puas hati..sbb apa? sbb kita dah ada bisnes, yg mungkin dah berjaya, atau belum berjaya tp atleast kita dah ade bisnes..tapi apa pulak jd kat kengkawan kita yg lain??yg 2-3 tahun lepas masih sibuk berfikir sampai sekarang nak buat bisnes ke tak? haaaa..pikir2kan lah yea:)

pelanggan adalah RAJA!

dalam buku terbaru yg sy baca, "Rahsia bisnes mamak", penulis mengatakan bahawa mamak2 ni tersgt lah menjaga hati pelanggan diorg. Pelanggan akan dtg n dtg n dtg lg kat kedai diorg bila pelanggan dilayan mcm raja. apa nak, semua dpt..fikir2 kan lah..pelanggan adalah rezeki kita..:)

tips baru:)

percaya lah,kawan2..untuk mendapat rezeki yg melimpah ruah dan diredhai Allah, bende yg paling penting skali kita kene bersihkan hati kita ni. Apa2 pun, yg paling penting hati kene bersih, baru rezeki start flow kat kita, insyaAllah. mcm mane nak bersihkan hati?

1. jgn lupa pd Allah (smyg,puasa,syukur...)

2. x perlu lah nak dengki mendengki sesama manusia umumnya, n sesama melayu khususnya..yakin lah kalau mendengki pun kita xkan kemana...

3. saling ingat mengingati lah sesama kita ni...

btw,tips ni sy pun perlu amalkan btul2 sbb kdg2 sy pun ade gak terkotor hati ni...bukan kotor ckit,kotor bnyk gle..hehe..sama2 lah kita saling ingat-mengingati...jom la sesama naikkan martabat Islam n melayu..amin:)

tambah tips...

klu nak niaga kena pandai +-/x, klu x susah nak kira untung nanti huhuhu

Pergi Bercuti, Usahawan Juga Perlukan Rehat

Assalamualaikum…

Sudah agak lama berehat. Saya agak sibuk pada akhir bulan Mei sehinggalah awal bulan ini. Saya baru saja balik dari bercuti. Cukup untuk menenangkan fikiran yang agak kusut..

Harga petrol naik lagi. Kali ini 41%. Saya tak pasti apa yang akan saya buat bagi menampung kenaikkan harga ini. Penggunaan petrol untuk perniagaan saya sekitar RM400 sebulan. Peningkatan 41% menjadikan RM560. Caj pengangkutan seperti courier service mesti naik. Nak tak nak, harga barang terpaksa dinaikan seringgit dua. Itulah kelebihan kepada perniaga. Kita menyanyikan lagu yang sama. Yang sangat perit ialah golongan pengguna yang terpaksa menanggung kenaikkan semua benda disekeliling….

Usahawan juga manusia biasa. Ada masa perlukan rehat yang agak panjang. Asalkan tidak menjejaskan perniagaan, pergilah bercuti. Tengok keadaan ditempat orang dan applykan kepada perniagaan kita. Bila balik dari cuti, otak pun fresh. Kira macam refreshment jugak. Saya biasa jumpa usahawan yang tak pernah bercuti. Hari-hari menghabiskan masa di kedai runcitnya. Sepanjang 10 tahun tu, memang tiada perkembangan langsung. Kedai runcit bolehlah diterima.. kalau pusat komputer yang tiada perubahan sepanjang setahun dua sudah agak ketinggalan zaman.. jadi kepada usahawan IT di luar sana, cutilah sekali-sekala…

Edited by The AmŽâ®

SWOT

strength

weakness

opportunity

threats

duduk diam2, pikirkan kekuatan, kelemahan bisnes korg.

pas2, intai2 ade x peluang2 yg berguna utk bisnes korg kt luar sana

kenalpasti masalah/persaingan yg ada diluar sana

final step

- gunakan kelebihan utk menutup kelemahan, seterusnya gunakan kelebihan utk mencari peluang baru

- kenal pasti cara menangani kelemahan dan ambil tindkan segera!

- kenal pasti cara2 utk mempertahankan bisnes anda dr persaingan/masalah2 yg diluar kawalan anda

cubalah SWOT hari ini jugak:)

Tips hari ni:

#1. Kesilapan kebanyakan orang yang nak mulakan sesuatu bisnes tapi tak jadi. Jangan terlalu nak perfect baru nak mulakan perniagaan yang dirancang. Bahagi2kan perniagaan kepada fasa2 perlaksanaan. Contoh nak bukak cybercafe yang paling top:

Fasa 1: Sumbat PC secukup rasa je dulu untuk test market (tapi janganlah cincai sangat). Siap je PC (penggerak bisnes utama) terus bukak. Lepas bukak sediakan borang survey ataupun tanya2 pelanggan apa yang diorang nak.

Fasa 2: Pengiklanan. Amik pengiklanan yang berkos rendah je dulu. Mouth to mouth misalnya. (berterusan sampai ke fasa2 seterusnya)

Fasa 3: Upgrade service atau pc ikut survey dari customer di fasa 1 tadi.

Fasa 4: Renovate kedai.

dan seterusnya sampai cybercafe tu perfect. Jangan tunggu nak kasi semua complete, kedai dah nampak gah, dah dapat loan untuk letak 1000 PC baru nak bukak. Confirm tak kan bukak2..

#2. MARKETING, MARKETING, MARKETING. Tumpukan betul2 pada marketing.. Investkan modal lebih untuk marketing.. Kadang2 produk nak dijual tak sehebat mana tapi disebabkan marketing yang berkesan berlumba2 orang datang beli.

#3. Join event2 yang berkaitan dengan bisnes contoh untuk CC dan kedai komputer joinlah tournament game WCG misalnya, PC Fair. Kasi havoc.. Time tu lah antara marketing yang kuat.

#4. Mitos orang nak meniaga: Nak mula meniaga perlukan modal startup besar. Bagi aku tak semestinya. Kreativiti penting untuk mengurangkan kos/modal untuk mulakan sesuatu perniagaan. Bila percaya mitos ni tu yang ramai nak buat bisnes tapi tak jadi2 walaupun dah 10 tahun plan, alasan sebab tak cukup modal. (#1 Bisnes tak jadi sebab terlalu nak perfect di awal2 perniagaan)

#5. Ramai yang kata meniaga ikut kene ikut trend market semasa. Teeet, aku tak setuju 100%.. Kenapa tak wujudkan trend market tu sendiri dan jadi pioneer/pelopor.. Salah satu cara nak wujudkan trend buat event.. Macam CC.. Area tu majoriti market orang datang main game kurang.. Boleh je buat pertandingan LAN Game ke kat kawasan tu tunjuk betapa bestnya main game ramai2 kasi sampai buat orang ketagih.. Lepas tu confirm market game kat CC mendadak berubah..

#6. Orang zaman purba mengatakan cara terbaik untuk menewaskan musuh adalah buat musuh jadi kawan. Camtulah dalam bisnes, kene kawtim buat geng dengan pesaing2 disekeliling. Contoh ada CC pesaing sebelah CC kita. Buat diorang jadi geng.. Pakat tetapkan harga sejam berapa.. Kaji kekuatan dan kelemahan masing2, kat situ buatlah kerjasama.. Bayangkan kalau masing2 berlawan turunkan harga nak tarik customer sampai lah bagi free terus.. Last2 masing2 tutup kedai.. :blink: