Jump to content
oxy

Diantara Sekolah Asrama Dengan Sekolah Harian

Diantara sekolah asrama dengan sekolah harian  

40 members have voted

1. 1. Mana anda nak pergi atau rekemen org lain pergi?

• Sekolah harian
      18
    • Sekolah harian (t1-t3), Sekolah asrama (t4-t5)
      10
    • Sekolah asrama
      12

Recommended Posts

Salam, sila2lah undi... jgn malu2 ^_^

Sekadar ingin tahu masyarakat kita sama suka pergi atau hantar anak atau rekemen org lain pergi sekolah jenis mana. :rolleyes:

dan kalu boleh, nak tau jugak kenapa korang fikir sedemikian. cam aku aku prefer sekolah harian sebab bebas dan aku rasa budak sekolah menenegah 'kecik' lagik. :D

tu sumer brgntung kt plajar tu sndiri... kt mne2 jnis skolah pun plajar leh dpt kputusan peksa yg cmerlang... pokok pngkalnya usaha! USAHA TANGGA KEJAYAAN! huhu.. :P

hurm...

bg aku..

skolah asrama is the best..especially sbp or mrsm...

bile korang blaja...grenti dpt perfect...

sbb cikgu kat sane komitmen dorang tinggi..

x mcm skola biase..nk ngajar mcm xnk..

dn persekitaran kat sbp mmg persekitaran utk belajar..

and skolah asrama mmg sronok and rock..yeah..

kalau aku..aku nk hantar anak aku pegi sbp..

Pada aku, bergantung kat pelajar tu. Dua2 ada kelebihan, mana2 pun ade kemungkinan berjaya/gagal.

Sikap tu yang penting. Tak pegi skolah pun boleh berjaya, haha.

Tapi satu yg bagus skola SBP/MRSM, kalau korang score, nak dapat biasiswa senang skit.

Contohnya kalau program2 yang guna result trial ni (start blaja awal dari org lain), budak2 SBP/MRSM la kebanyakan (kalau tak semua)

Budak skolah biasa tak mustahil jugak dpt biasiswa, tp yg asrama ni ade kelebihan sikit la :)

Aku lbh prefer kepada sekolah asrama..x kira la SBP or asrama Harian....Macam SMK (A) walaupun tergolong dalam asrama harian but result diaorang not bad...Yg penting cari sekolah yg boleh memberikan suasana yg kondusif unuk blajar..

Dan x semua yg masuk SBP akan cemerlang tapi diorang ada advantage untuk cemerlang kerana suasana pembelajaran yg lebih menuntut kepada persaingan terhadap pencapaian akademik..

Tapi akhirnya terpulang pada kita..Mana sekolah yg kita rasa terbaik samada asrama or harian yg penting kita selesa untuk blajar dan kita mudah untuk belajar yg sebenarnya akan menguntungkan kita..

aku heran, kenapa sekolah asrama ada kelebihan bila memohon biasiswa ek?

Ada kelebihan ker?Bg aku peluang tu sama jer antara sekolah asrama dan skolah harian dan kalo kreteria kita cukup untuk dapat biasiswa tu...Dari sekolah mana pun kita rasanya x menjadi masalah...

Edited by Hire_Purchase

takderla..masa aku kat sekolah dulu..budak2 yang dapat bisaiswa 80% ialah budak2 tak duduk asrama aku pun pelik gak,kenapa la orang kata budak asrama dapat macam2 kelebihan...diorang kata tak adil..mana ada..sama je masuk asrama bayar sendiri gak..(elekh..diorang dah dapat biasiswa dah untung dah).dan yang lagi aku geram..hampir kebanyakan budak yang kena buang sekolah akibat masalah displin ialah budak2 yang dapat biasiswa.

orang yang tak duduk asrama tak kan tau apa bestnya duduk asrama..diorang cuma dengar..asrama banyak masalah..gaduh2..pukul2...tu yang payah nak ajak orang duk asrama.

kalau nak tau apa bestnya kat asrama...duk la asrama.

aku duk asrama pusat putera,(asrama budak2 jahat..hehe..)..bila aku pikir balik...,um..untung ape.,kat situ aku kenal macam2 jenis manusia,kunci untuk berjaya kat situ cuma satu je:

kawal diri supaya tak terpengaruh.

so,kalau ada anak2 yang jenis tengok orang sikit,nak ikut(atau dalam kata lain takde pendirian sendiri)

aku rekaman jangan hantar asrama..ya,mana2 asrama sekalipun,bahaya.tapi kalau yang jenis suka duk rumah je,anti sosial..haaa...hantar jangan tak hantar...ubatnya ada disana.

aku suke sekolah harian.

sebab budak2 dier lg pandai survive.

cam member2 aku mrsm, sume latihan/drill cikgu suap. spot2 soalan gile2 nyer.

sekolah harian? mane ade. klo perform 8-9 A tu atas hasil usaha sendiri.

bagus ntuk persekitaran maser kat U dan kat luar.

so, sekolah harian is my choice.

2-2 ok

harian biasa

pro: time ikut ska hati nk study bla,sesuai utk org yg study ikut mood(aku lar tuh), dkt dgn famli so xpyh pk psl duit poket or bju xbsuh lagi,tuisyen.....,event d skul byk cikgu wat spt hr anugerah cmerlang so rilek..xbyk persaingn so sng ada jwtn-prefect..

kon:rileks sgt, no new xperience

skul berasrama penuh(sbp/mrsm)

pro:teratur,byk aktiviti agama yg mayb xdi beri perhatian d umah spt solat jemaah,usrah,...berdikari,kna pndy jga dri n duit,self endurance tinggi coz da jmpa org pelbagai ragam,byk kwn membantu dlm pelajaran mlalui xtvt akademik like mentor mentee,dpt perhatian guru lbh coz plg rapat dgn ckgu berbnding famli,pa2 event wat sdri tnpa ckgu sgt so berdikari r

kon:homsick,byk sgt xtvt smpy xbyk msa wat homwok apatah lg study,pengaruh kwn kpd org yg cpt terpengaruh,no tuition!!!!!,pndy2 r revise tgh2 mlm if lmbat pickup,tensen msa xckup nk study tringat bju xbsuh lg lar...adey2,persaingn dlm sukan mahupun akademik

klu ak ada anak nnt,aku akn bg dia wat plihan sendiri,xkra mna pun kta blajar,jnj taat printah agama,belajar sungguh,hormat guru2 n kwn2, mst berjaya

pss-ak bdk skul harian then mrsm. slalunya ak dpt soalan spot dr skul len yg xkuar lgsung so aku xlyn soalan spot nih,even ckgu aku sdri xpenah bg soalan spot,latihan lak dr tahun2 lepas,memg byk r latihan,yg penting kita study,psl org len dpt mkn suap or spot tepat tuh, biar ler....hidup bkn utk dpt gud grade jek,akhirat ade lagik...

go2 chaiyok! luv everybody,hate nobody

sekolah asrama ni slalunyer mak bapak yg sibuk, anak-anak tak kesah pun... melainkan yg terpengaruh ngan kawan2lah!!

mak bapak rasa bangga bila anak masuk asrama, pastu kecoh ngan sumer orang lagi-lagi sedara mara

masih ader mak bapak yg berpendapat kalau anak masuk asrama, anak diaorang tu kira pandai giler lah!!! so ... ni satu beban kepada anak2 sebenarnya! mak bapak dah set kan standard ke atas anak2 kalau exam tip top kene masuk asrama even kalau budak tu memang tak nak masuk asrama pun!!!

ader jugak kes biler anak dah masuk asrama tak kira lah asrama penuh ker harian, biler budak tu nak quit tengah jalan, mak bapak still paksa budak tu duk kat asrama jugak! alasan mak bapak, kat sekolah asrama pelajaran terjaga dan terjamin

mak bapak taknak ambil tahu masalah anak di asrama walau pun kadang-kadang diaorang memang dah alert ngan masalah tu, ni sumer sebab "pride"

mak bapak yg rasa malu kalau anak kuar dari sekolah asrama!!!

so .. pikirlah sendiri, sekolah asrama ni untuk mak bapak or anak2!!!

sekolah asrama bagus..but bergantung kpd pelajar tu sdiri..

bagus ne..leh berdikari..lagi2 sbp..time kt skolah mcm2 aktvt de..ad yg melibatkan kepimpinan..bgi byk pngalaman kt bdak2 utk mmimpin..(Disini pemimpin dilahirkan)tu moto sbp..hu2..pastu plak sukan bese lagi mantop!..sbb pe bdak2 lagi snang nk training team..contoh ragbi..sbb tu sbp mantop taktikal..ari2 leh men sme2..blaja kt sbp mmg byk kene push..sbb suasana.besh ko leh jumpe kbnykn bakal profesional ngare akan dtg..krene time blaja ko leh mrujuk diorg..level blaja advanced skit besene psl bdak2 pickup ckit..berdikari tu mmg byk la..basuh baju..kmas katil...sume 2 bnde yg mmg kna wat sdiri..dn kt umah mmg ad yg kne wat tp bkan sume kn..pastu byk program kerohanian dpt ikut..hari2 solat jemaah kt surau/masjid...ceramah je msti ad nnti...bnde2 yg lom tntu sume bdak harian dpt..pastu pasal biasiswa..mmg btol la..xyah nk dalih2..mmg sbp ad advantagela..bnde2 yg rsult pakai trial...besene bdak sbp rmai..sbb bdak sbp bese pencapaian konsisten..pihak2 yg nk amik pn tau keterdapatan ciri2 pelajar yg diorg nk ad kt sbp..sbb tu sbp besene mmg dpt borang(contoh-sume sbp ad dlm list petronas utk nta surat tawaran ke utp,smka pn ad,dn harian xde,kalau ad pn kna mintak@skolah cemerlang),bnde ni xyah nk kre2 lagi..mmg cmtu pn..sbb diorg dh byk belanje utk skolah ni pn..tau kn xsilap ak sbp ad satu unit khas direct bawah kementerian pelajaran?smka bwh japim..harian sume bwh unit len yg bawh lagi..bukan direct bwh kementerian..sbb tu sbp kebajikan terjage..bajet pn byk..

keburukan..mmg byk nilai2 murni dri sbp..hu2..namun..statistik menunjukkan dn pihak sbp sdiri membincangkn isu ni-bdak2 sbp ramai yg kantoi lpas spm@kuar belajar dri skolah..sbb pe?..sbb diorg xdpt amik nilai murni yg ditrapkan mase kt skolah..asyik kna push..tp xpandai manfaatkan..ni faktor terbesar yg mmpu mngatasi sgale kbaikn sbp..bdak2 sbp kdg2 agak keras [email protected] diorg ni bese pandai@setengah berlagak pandai..ak ckap ni sbb ak pernah 2 sekolah dh..mskipun ak xpernah skolah arian..ak leh comparekan dgan smka.f1-f3 ak smka,pastu masuk sbp...

wallahua'alam..kesimpulannye ikut bdak tu gak...tapi dari segi pelajaran...ak agak yakin kalau bdak tu pandai..mmg kna kt sbp..mungkin top kt harian but lom tntu kt sbp..jadilah orang bodoh dalam kalangan orang pandai daripada jadi orang pandai dalam kalangan orang bodoh..klau yg kureng tu..jgn down dh la ble msuk sbp..sbb kbnyakan-*xSUME...pickupnye otak..korg xperlu nk cite korg ad kwn..pastu korg compare rsult korg lgi ok,korg skolah harian,die asrama..mmgla..tu korg je..tapi hakikat mmg cmtu..asalkan bdak tu pndai..len la kalau bdak pandai masuk sbp tensen..bese kt skolah top..org rujuk die..tp ble masuk sbp..die jdi [email protected] tertekan xleh trime knyataan pastu blah balik skolah harian..ckp sbp xbesh...

aku sma pendapat dgn mujahid madani.. bergantung pd pelajar tuh sendiri. ak pun dlu memg result gempakd skul biasa,msuk asrama down trus,da jmpa bdk2 len yg lg pndy,ak tensen so lmbt r pikup but naik f5, bru ok ckit dgn semangat bru,kwn2 n gru2 pun sgt prihatin n membantu. spm dpt ckup2 mkn jek,kwn2 d skul biasa dpt lg elok r dr ak.

but bla dah tmt skul,bru ak sedar byk pglmn n ilmu ak dpt terutama ilmu wktu interview n cra bergaul dgn pelgagai jenis manusia d asrama.biar tensen sekarang jnj nnt msuk u dah fhm cara kehidupan jauh dr famli,da x homsik dah,no culture shock, n bersedia belajar dgn lebih bersungguh-sungguh...

psl scholarship,xkisah skul biasa or asrma,klu result gempak mst dpt nyer...

go2 chaiyok!

aku sma pendapat dgn mujahid madani.. bergantung pd pelajar tuh sendiri. ak pun dlu memg result gempakd skul biasa,msuk asrama down trus,da jmpa bdk2 len yg lg pndy,ak tensen so lmbt r pikup but naik f5, bru ok ckit dgn semangat bru,kwn2 n gru2 pun sgt prihatin n membantu. spm dpt ckup2 mkn jek,kwn2 d skul biasa dpt lg elok r dr ak.

but bla dah tmt skul,bru ak sedar byk pglmn n ilmu ak dpt terutama ilmu wktu interview n cra bergaul dgn pelgagai jenis manusia d asrama.biar tensen sekarang jnj nnt msuk u dah fhm cara kehidupan jauh dr famli,da x homsik dah,no culture shock, n bersedia belajar dgn lebih bersungguh-sungguh...

psl scholarship,xkisah skul biasa or asrma,klu result gempak mst dpt nyer...

go2 chaiyok!

BRO... ape le lu niee~!!!xyah heran le...biase le...DOUBLE STANDARD...klau lu ade saudara ...snang le,,,, <_<

BRO... ape le lu niee~!!!xyah heran le...biase le...DOUBLE STANDARD...klau lu ade saudara ...snang le,,,, <_<

orang kata student yang dok asrama senang dapat biasiswa, maksud ko, sume student asrama tu ada saudara kat 'dalam' la?

sebab dok asrama ni kena guna banyak duit kot..

ye la..

kalau orang senang mesti dia harian.

tapi orang susah (konon) mesti x mampu nak harian.

mmg x dinafikan, budak2 mrsm/sbp dpt byk tawaran.

xde sorang pon member2 mrsm aku studi kt msia skang. sume oversea. nak nyesal tu x jugak la. sebab sbp/mrsm xder art. :D

kalau orang senang mesti dia harian.

tapi orang susah (konon) mesti x mampu nak harian.

owh gitu. sekadar ingin tahu sebab kan ke masa isik borang, gaji2 mak bapak kene bagitau... patut cukup la tuh kan... mungkin budak asrama, mrsm lebih ditapis dr harian kot.

kalo aku ader adik kecik lg aku suruh dia skolah harian biasa jer...skrg ni skolah asrama bebudak makin teruk aku perhati (kat area hometown aku la)...mak bapak buleh pantau kaw2 kalo skolah biasa...

kalo aku ader adik kecik lg aku suruh dia skolah harian biasa jer...skrg ni skolah asrama bebudak makin teruk aku perhati (kat area hometown aku la)...mak bapak buleh pantau kaw2 kalo skolah biasa...

haha. agak2 la bai. utk pengetahuan korang, aku nih student f1-f3 skolah harian. f4-f5 sbp. ak dh rase dua2. pd pendapat ak. kalo org ckp bdk sbp lg truk drpd skolah harian, org tu mmg buta. drpd pemerhatian aku, bdk plg jht kt sbp kalo kt skolah biasa antara bdk2 standard(xtrlalu baik atau jahat). kt sbp nih, xde bdk isap dadah. xde rempit2. kalo bdk skolah luar, melambak.

dari akademik, ak rse sbp still lg better than skolah biasa.

dlu ak prnah skolah teknik jap. sbulan je. kwn ak skolah teknik tym msuk f4 die nye pmr 8A. tp spm xde A. ak plak. tym msuk sbp 8A. spm xde la bek sgt, tp manage to achieve 5A. lg satu, jgn duk kira berapa org dpt str8 A. tp kira percentage keseluruhan. SMK biasanya ade dlm 200-300 student utk satu batch. tp kt sbp, dlm 100-140. kalo kira ikut ratio, still sbp lg cemerlang.

skang kt matric. dan, drpd skill surviving, bdk2 skolah harian mmg kebanyakannya hampes. bayangkan, spend duit kt lunch smpai 4-5 ringgit. ak makan SEHARI baru rm3-4. tp ade gak yg pandai berjimat. tp majorotinya mmg duk makan mewah. biasak r. kalo bdk asrama, kami mungkin disuap tym belajar. tp bdk skolah luar nih majoritinya disuap ngan ilmu dan duit. xde duit trus mintak parent. tiap2 mggu mintak parent dtg(kt matric). ni btul. ak xtipu.

kt matric ni plak, bdk skolah luar ni x tahu malu. buat matric tu mcm shopping complex. slambe je x pakai tudung ngan pakai bju ketat2 tym riadah. orgnya pandai, tp akhlak xde.

aku bukanla nk ckp bdk smk truk. tp, majoriti mmg ade ilmu. tp tanpa akhlak.

tp, kalo anak korang dpt MRSM, trus hantar. jgn pkir2 lg. kalo sbp plak. pilih skolah2 best cam Sains Seremban, sdar, etc.

mintak maaf la kalo trkasar bahse. ak just luahkan pandangan aku. tp mmg xdinafikan yg bdk2 sbp pun makin truk. sbb mewarisi budaya2 senior yg hampeh. tp skang sbp dh amalkan system touch & go. usik je trus kene buang. hoho.

harian biasa,SBP, MRSM, smua bagus...

jgn la gado2 kawan,,, aku dah nk ngs,sdh sgt2, sbp gadoh dgn mrsm la,asrama bergaduh dgn harian biasa lar..

aku on the way nak jd cikgu, aku nk didik anak bangsa aku agar berjaya,xkra d mna pun aku ngajar nnti.

sebagai student tanggungjawab kta belajar,saling tolong menolong...

damai k...

assalamualaikum.....

aku lebih suke sekolah harian...

waktu sekolah harian....aku semangat nak study....hbgn. ngan cikgu rapat giler..

lepas aku masuk asrama....sume takde...

tapi..aku b'usahe untuk b'jaya....

dah habis sekolah nie..macam nak masuk asrama la balik...ehm..sedihnye :(

dah habis sekolah nie..macam nak masuk asrama la balik...ehm..sedihnye

maksudnya...tak guna cakap kelebihan duk asrama kat sini.sebab orang yang pernah duduk asrama je tau apa best dan apa kelebihannya.orang yang tak duduk asrama tu dia dengar citer orang je,tengok kat paper,dengar citer anak jiran2..pastu cakap asrama tak bagus.

aku pun camtu gak dulu,dengar macam2 perkara buruk pasal asrama.tapi,bila aku masuk...emm..hebat!lagi dahsyat dari apa yang aku dengar.tapi semua tu ok selagi aku pandai kawal diri.duk asrama ni kena jadik eksyen sikit,kena memilih kalau nak berkawan.kalau nak campur semua ok,tapi yang buruk tu...tinggalkan lah!takat nak fly lawan warden ok ape,asalkan kita masih tau apa yang kita tengah buat.rokok?gaduh?noo...jangan sekali2...benda ni la yang buat kehidupan kat asrama menjadi sesuatu yang mengerikan..

tak semestinya sekolah asrama tuh best

even sekolah asrama penuh

aku dah ade pengalaman

just aku rase tempat2 asrama nih ebrbeza2 la

lain orang lain perangai kan..

so, sebelum ko masuk sesuatu sekolah berasrama penuh atau asrama biasa

cube check dulu tempatnya

facilities dan lain2

dulu aku berangan dapat asrama yg best2

aku asrama penuh

last2 dorm jer

dah la dorm sempit satu dorm dah 24 orang