Jump to content
Sign in to follow this  
indyjo

Ip Conflict

Recommended Posts

Salam sejahtera, saya ada masalah mengenai IP conflict. Kami di pejabat telah diberikan oleh pengurusan ICT, IP masing-masing untuk surf Internet. Masalahnya saya selalu mendapat message IP conflict. Saya faham masalah ini disebabkan oleh adanya orang lain hunting menggunakan IP saya. Soalan saya ialah bagaimanakah caranya untuk menyekat intruder tersebut daripada menggunakan IP saya. Saya ada menggunakan cara ping IP tersebut dan guna command arp -a untuk mendapatkan MAC addressnya tapi sukar untuk mengetahui kedudukan pc intruder berkenaan. Ada sesiapa boleh membantu? Terima kasih.

Salam sejahtera, saya ada masalah mengenai IP conflict. Kami di pejabat telah diberikan oleh pengurusan ICT, IP masing-masing untuk surf Internet. Masalahnya saya selalu mendapat message IP conflict. Saya faham masalah ini disebabkan oleh adanya orang lain hunting menggunakan IP saya. Soalan saya ialah bagaimanakah caranya untuk menyekat intruder tersebut daripada menggunakan IP saya. Saya ada menggunakan cara ping IP tersebut dan guna command arp -a untuk mendapatkan MAC addressnya tapi sukar untuk mengetahui kedudukan pc intruder berkenaan. Ada sesiapa boleh membantu? Terima kasih.

ada berapa ramai staff dlm tu? try gunakan software network scan spt colasoft mac scanner... mana tau nasib2 baik boleh kesan hostname pc tu... senang detect...

utk tau sapa yg guna IP tu, guna -nbtstat

bukak command prompt dan taip:

nbtstat -a 192.168.2.200 <--- ip yg nk dicari

//kenapa x guna dynamic ip je?...

cara betik bleh gak gune..

tp kalo nak gune software try gune angry ip scaner...leh tengok mac,host name,group,xplore share folder...untung2 hostname pc tu pakai name owner..

kalo nak klik sini

Edited by F18 HORNET

Terima kasih banyak di atas maklumat berguna daripada kawan-kawan semua. Di pejabat kami tak boleh guna ip dinamik sebab pihak pengurusan ICT yang aturkan semuanya.

Di pejabat kami tak boleh guna ip dinamik sebab pihak pengurusan ICT yang aturkan semuanya.
apsal diorg nk guna IP ko?...ke sbb IP ko ada privillege tertentu?...

kalu ko nk detect ip ko blk kat LAN, sng je...tp kalu ko nk halang org len guna IP ko mmg susah...

so, elok ko suh sys admin ko buatkan fixed lease utk MAC address ko ...

so, walao mcm manapon, IP tu akan reserved utk NIC PC ko je...

:ph34r:

ye betul kata betik, senang2 suruh admin ko set fixed i.p to specific MAC. so takyah la ko pening2, by the way, kalau conflict maksudnyer bleh la gune manual ip. kalau tak takkan la dia leh same i.p. tukar je i.p tu, bese kalau conflict mesti DHCP server akan bagi i.p baru. wat je manually. ke setiap i.p admin ko set ada privilage2 tertentu? muskil2. pasal ip pun nak berebut :P

ye betul kata betik, senang2 suruh admin ko set fixed i.p to specific MAC. so takyah la ko pening2, by the way, kalau conflict maksudnyer bleh la gune manual ip. kalau tak takkan la dia leh same i.p. tukar je i.p tu, bese kalau conflict mesti DHCP server akan bagi i.p baru. wat je manually. ke setiap i.p admin ko set ada privilage2 tertentu? muskil2. pasal ip pun nak berebut :P

Mende ni kalo nak buat kalau hanya ada basic network setahu aku tak boleh.. contohnya ada basic firewall router dan tak ada dhcp .. dulu aku ada kena test satu firewall kat satu tempat..ip nak kena static supaya firewall/router boleh buat MAPping dan client tu boleh keluar ke satu2 gateway internet yang ada(sbb ada byk gateway).. termasuk la VPN network via IPSEC .. nak jalankan rules dgn aplikasi tu.. terpaksa buat IP LAN static..

Tapi kalau admin tu dah ready awal2... aku rasa network setting dlm pc especially winxp ke atas ni mmg tak boleh tukar setting Network..

Mende ni kalo nak buat kalau hanya ada basic network setahu aku tak boleh.. contohnya ada basic firewall router dan tak ada dhcp .. dulu aku ada kena test satu firewall kat satu tempat..ip nak kena static supaya firewall/router boleh buat MAPping dan client tu boleh keluar ke satu2 gateway internet yang ada(sbb ada byk gateway)..

pada pendapat aku, kalu organisasi tu guna multiple gateways, musti organisasi tu x pakai basic network je :D(router n swtiches je)...

paling koman akan ada sebijik proxy seber...so, utk multiple gateways ke, multiWAN ke, still bole guna fixed lease...

pfSense aku dengo byk support mende2 camtu...skang ni aku guna IPCop je, mmg letih gak la nk setting :D...

termasuk la VPN network via IPSEC .. nak jalankan rules dgn aplikasi tu.. terpaksa buat IP LAN static..
wat VPN guna fixed lease pon bole...mmg sng wat guna static ip, tp aku rasa cam x praktikal...

cth: jumlah pc kat tu ada byk...atao ada yg guna laptop yg slalu connect kat netwok len...etc

so, aku rasa sys admin kat tmpt dia bole uruskan kalu dia citer perkara sbnar :D...

bergantung atas sys admin kat tmpt dia, kalu dia nk cegah sindri mmg susah(atao xleh langsung :D)

Tapi kalau admin tu dah ready awal2... aku rasa network setting dlm pc especially winxp ke atas ni mmg tak boleh tukar setting Network..
mungjkin setiap org ada admins right :D...

Mende ni kalo nak buat kalau hanya ada basic network setahu aku tak boleh.. contohnya ada basic firewall router dan tak ada dhcp ..

erk..takkan la ada unit pengurusan ICT networking gune basic je. hehe. mesti la advanced. macam en betik katakan tu. arp -a besenyer tak berkesan nak tau no mac. try ping -a ntuk tau hostname.

Wah...seronok la baca komen-komen korang pasal IP Conflict ni. Tapi saya tak reti la sebab semuanya advanced. Kalau saya nak kembangkan pengetahuan saya macam korang, apa langkah yang saya kena mula dulu? Ada tak buku-buku yang boleh saya gunakan untuk memulakan langkah ni? Terima kasih.

pastu malaun tu copy lak mac TS... haha..problem lg

haha, kalau malaun tu copy mac payah gak tu. cara paling berkesan, trace dia peh tu pihak syarikat kenekan disciplinary action. huhu tu pun kalau company tu ada set rules gitu. kejam gak teknik copy mac tu. haha. tu pun kalau malaun tu pandai nak tukar mac. :P