Jump to content
Sign in to follow this  
ariann

Bad Sector Kat Dalam Hdd

Recommended Posts

kat aku ada mcm2 jenis hdd...aku ada buat repair hdd..mana yg tak blh detect,

aku try bg detect balik..tp slalunya yg tak leh detect nie bila dh blh

detect bad sector dia byk gila...so aku nak tanya kawan2 kat sini sapa2

yg tau freeware yg blh meng'clear'kan bad sector nie...kdg2 tu hdd ok

tp bad sector..tension..tension....

bad sector ni ada beberapa faktor, tapi umumnya samada masalah file system, atau masalah fizikal... kalau bad sector pasal fizikal (demagnetisma, material fault dsbg), disyorkan jangan pakai lagi la pasal i)tak leh repair dan ii)akan menjangkit kepada sector lain... kalau bad sector disebabkan file system itu salah rekod(parity fault), tak payah pakai software apa-apa pun, pakai windows punya scandisk pun boleh... pilih je option Scan for and Attempt Recovery of bad sectors... sama je secara intipatinya fungsinya...

...semoga membantu.

Cuba cari dalam post yang lama lama sebab aku rasa pernah ada artikel pasal bad sector nie..Aku cuba search tapi tak jumpa...lebih kurang jer mcm yang dmdi/root cakap.

camner ko buat bg detect balik hard disk?tukar papn litar ker?

Edited by lanun

aku ada pakai la satu freeware nie utk clear bad sector...dia akan paparkan bad sector tu

ikut kod warna & [email protected], coklat,merah, x, !, A,S dsbnya...so utk hijau & coklat nie

takde masalah tp yg kaler merah nie..memg payah...dan utk simbol x aku guna software utk

clearkan...tp klau dh byk merah, simbol !, A S aku terpksa scrapkan je hdd tu...

utk detect balik hdd tu s/a aku tukar board @ aku guna software..klau kau pernah dengar

PC3000 haa..aku guna software tu la...actually aku kerja bhgn repair hdd...dan hdd yg dh ok

dijual balik sbg 2hand...

bad sector ni ada beberapa faktor, tapi umumnya samada masalah file system, atau masalah fizikal... kalau bad sector pasal fizikal (demagnetisma, material fault dsbg), disyorkan jangan pakai lagi la pasal i)tak leh repair dan ii)akan menjangkit kepada sector lain... kalau bad sector disebabkan file system itu salah rekod(parity fault), tak payah pakai software apa-apa pun, pakai windows punya scandisk pun boleh... pilih je option Scan for and Attempt Recovery of bad sectors... sama je secara intipatinya fungsinya...

...semoga membantu.

thanks dmdi/root...

nie saja nk tanya soalan kot2 tau...brapa byk bad sector yg blh direpair kerana setau aku setiap hdd tu

dia akan simpan skit kan sector yg elok punya utk digunakan masa nk cover bad sector tu...

leh bg penerangan skit tak?

slalunya kalau bad sector logikal just format dah ok.Sebab cuma file system saja yang rosak.Kalau tak silap aku untuk kes bad sector camni slalunya size bad sector tue tak byk sgt.Kecuali bad sector fizikal sebab bad sector jenis nie adalah kerosakan fizikal pada hard disk.Kalau rajin cuba buka hard disk tue dan cuba tukar platter dia.Aku takder hard disk ujikaji sebab semua nya langsung takleh detect.(terlalu byk llf,kaco Mbr dll)

Cuba tgk topic aku jap kalau boleh tolong kat cni

Edited by lanun

maaf la kalau mungkin bercanggah sikit dengan explanation kau lanun, tapi saya pernah terbaca satu masa dulu bahawasanya *cewah* hdd2 moden ni dibina dengan spare sectors yang banyak -Oleh itu- rencana tu cakap kalau dah sampai timenya timbul bad sector (fizikal), itu bermakna dah banyak sangat sector yang rosak (hingga spare sectors pun tak dapek nak compensate), itu maknanya hdd tu dah boleh buat perhiasan aja la tu i.e. probability besar dah nak rosak teruk la tu...

... cuma memberi pandangan berbeza, mengikut bacaan saya dahulu...

Aku tak faham sgt maksud ko dmdi/root..Cuma yang aku paham ko cakap uk kes fizikal kan?Rasanya tak bercanggah pun sebab tadi aku terangkan kes logikal..kes fizikal kalau tak teruk sgt mungkin kita buleh guna lagi.Tp sektor yang rosak tu takleh dikacau sebab akan menambahkan bilangan bad sekor.Kalau dah byk sgt bad sektor cuba tuka platter @ menda lain untuk blajar.Bleh dikatakan sebagai ujikaji...tak semestinya berjaya...kalau tak cuba kita tak tau hasilnya...

lanun,

klau nk tukar platter kena ada clean room baru ok...yg aku tau

nak tukar platter kena cari hdd yg sama jenis & satu lagi cara

kita cuma pusingkan saja platter tu guna yg sebelah lagi...

aku pun tringin gak nk cuba tp tu la better ada clean room

baru terjamin...

dmdi/root,

aku setuju gak ngn pandangan kau...selalunya klau dari segi fizikal

nie mcm platter ada calar ka memg x leh nk buat apo dah..

dan aku ada terbaca satu artikel nie (dan aku pernah antor artikel nie dlm forum)

dia ada tulih kat situ setiap hdd dia ada table of defects dia sendiri...so table ni yg akan

restore/list out bad sector nie..mcm hdd western digital klau guna software yg aku pakai nie

dia blh formatkan blk table tu so bad sector akan clear..cuma hdd jenis maxtor yg

payah skit...

yups mmg mcm tu pun... tp alang alang dah rosak :D

mmg btl pun apa yang korang cakap tue tp aku rasa tak salah mencuba...

Pasal calar kat platter tu aku konpius sket,camner platter tue bleh calar?

Pasal table of defect tue aku tak pasti plak...

ariann, menarik ilmu kau bagi tu... 1st time saya terbaca pasal table of defect ni, tapi logik, pasal banyak hdd manufacturer ada diagnostic/maintenance software sendiri untuk produk dia... tu lah fungsi dia kot... saya ni pakai barang2 uzur je banyaknya kat sini, belum pakai lagi yang bling2 punya h/w heh heh...

...a'ah, clean room kena ada tu... dulu company saya dapat contract maintenance kat electronic company (circuit board dll), vacuum cleaner kena ada hepa filter... berapa micron daa kena sekat habuh, lupa plak... leceh la seingatnya...

err... lanun, calar tu bila read/write head mungkin terkena platter masa spinning (terhentak contohnya), bergantung pada kelajuan platter tu dan jangkamasa contact, calar tu mungkin sedikit, atau mungkin jugak terus berkecai semuanya... kalau carik images dia kat net, nampakla kesan2 contact tu...

ariann, menarik ilmu kau bagi tu... 1st time saya terbaca pasal table of defect ni, tapi logik, pasal banyak hdd manufacturer ada diagnostic/maintenance software sendiri untuk produk dia... tu lah fungsi dia kot... saya ni pakai barang2 uzur je banyaknya kat sini, belum pakai lagi yang bling2 punya h/w heh heh...

...a'ah, clean room kena ada tu... dulu company saya dapat contract maintenance kat electronic company (circuit board dll), vacuum cleaner kena ada hepa filter... berapa micron daa kena sekat habuh, lupa plak... leceh la seingatnya...

err... lanun, calar tu bila read/write head mungkin terkena platter masa spinning (terhentak contohnya), bergantung pada kelajuan platter tu dan jangkamasa contact, calar tu mungkin sedikit, atau mungkin jugak terus berkecai semuanya... kalau carik images dia kat net, nampakla kesan2 contact tu...

bro nak tanye la kalo hdd terjatuh time kite xpasang power(platter x spin)..ape yang menyebabkan hdd tu poblem..contohnye hdd xdetect lepas tejatuh..

F18 HORNET, saya cuba jawab aaaa... ikut ilmu yang ada :)

... masalahnya selalu berlaku bila platter spinning, pasal, ye la, dengan graviti lagi, inertia lagi... tapi bila hdd tak on, dan r/w head dah parking, masalah lain mungkin berlaku, al-maklumlah, hdd tu sekadar benda mekanikal, direka pulak dengan toleransi yang menuju ke sifar i.e. tak banyak ralat untuk error, so bila hdd tu terjatuh, mungkin spindle dia tergerak dsbg... versi dulu hdd (dan masih banyak digunakan sekarang pun) pakai ball-bearing spindle, dan jenis ni lebih terpengaruh kepada kesan hentakan (lain dari operasi) daripada versi baru hdd yang menggunakan spindle berasaskan cecair (fluid bearing)... tapi camna pun, kita mesti sentiasa pastikan hdd kita kurang digerakkan, apatah lagi dijatuhkan...

Edited by dmdi/root

F18 HORNET, saya cuba jawab aaaa... ikut ilmu yang ada :)

... masalahnya selalu berlaku bila platter spinning, pasal, ye la, dengan graviti lagi, inertia lagi... tapi bila hdd tak on, dan r/w head dah parking, masalah lain mungkin berlaku, al-maklumlah, hdd tu sekadar benda mekanikal, direka pulak dengan toleransi yang menuju ke sifar i.e. tak banyak ralat untuk error, so bila hdd tu terjatuh, mungkin spindle dia tergerak dsbg... versi dulu hdd (dan masih banyak digunakan sekarang pun) pakai ball-bearing spindle, dan jenis ni lebih terpengaruh kepada kesan hentakan (lain dari operasi) daripada versi baru hdd yang menggunakan spindle berasaskan cecair (fluid bearing)... tapi camna pun, kita mesti sentiasa pastikan hdd kita kurang digerakkan, apatah lagi dijatuhkan...

waaaa...panjang lebar penerangan ni..tq2.. :lol:

E_peace6679, Herin Boot disk tu leh clearkan ka bad sector @ just utk scan saja?

freeware yg aku guna skrg nie dia leh clearkan sstengah bad sector shj..nama freeware tu MHDD..

dia jenis low level format punya...dia akan clearkan skali data dlm hdd tu..dlm hdd tu ada bad sector

yg memg ketegaq tak mau hilang..so saja mencari kot2 ada yg lebih power dari MHDD nie..

dmdi/root, aku setuju dgn kau & aku nk tambah skit...satu lagi benda yg mgkin akan effect bila hdd jatuh

ialah head (klau pernh tgk pemain piring hitam..benda yg kita letak kat atas piring hitam tu nk bagi dia bunyi..

ha..dia punya head dlm hdd tu lebih kurg mcm tu la..betul tak dmdi/root?)..

dekat head tu dia ada satu cip dan cip nie cukup sensitif..tu la kdg2 bila kita connect power kat

hdd tu dia ada bunyi..ktak.ktak...mcm tu..head tu nak bergerak/parking tak blh..

satu lagi mgkin pcb board kat hdd tu dah tak leh guna..mgkin masa jatuh tu ic/resistor & mcm2 lg

kat atas board tu dah tercabut/terkeluar...

lanun, table of defect nie akan ada bila kau guna software PC3000 nie..actually setiap kali kita install program @ apa2 ja yg kita buat kat kompter memg akan memberi sedikit 'gangguan' kat sector dlm hdd & akn mengganggu

kelancaran..so ada satu bhgn dlm hdd yg dipanggil 'reserve area', bhgn ni yg akan menampal/mengganti balik

sector yg problem tu..bhgn nie takkn dipaparkn dlm komputr..kena guna software baru blh..

Edited by ariann

dmdi/root, aku setuju dgn kau & aku nk tambah skit...satu lagi benda yg mgkin akan effect bila hdd jatuh

ialah head (klau pernh tgk pemain piring hitam..benda yg kita letak kat atas piring hitam tu nk bagi dia bunyi..

ha..dia punya head dlm hdd tu lebih kurg mcm tu la..betul tak dmdi/root?)..

dekat head tu dia ada satu cip dan cip nie cukup sensitif..tu la kdg2 bila kita connect power kat

hdd tu dia ada bunyi..ktak.ktak...mcm tu..head tu nak bergerak/parking tak blh..

... yes betul sedara ariann! read/write head ni serupala rupa/konsepnya macam head/needle piring hitam tu... tapi (sebagai informasi untuk yang mungkin tidak tahu) bezanya takde 'contact' fizikal antara head dan platter, head tu akan berada hanya beberapa nanometer sahaja dari permukaan platter, dan aksi read/write menggunakan kuasa magnetisma semata2... (sebagai ilmu tambahan) jarak dari head ke platter juga bukan boleh dikawal oleh lengan pembaca (swivel arm), tetapi kesan laju pusingan platter tu (5000++/7000++/10000++rpm) akan menyebabkan lengan pembaca secara otomatik ternaik (kesan aerodinamik), jadi bukan lengan itu perlu ditarik kebawah, sebaliknya perlu dikawal dari jangan naik terlalu banyak keatas! (pandai betul tukang dia tu)... jadi bila hdd tu spinning down (shutdown/nak jimat power), kesan angin tu dah tak optimal jadi hdd akan angkat swivel arm dan tarik ke tepi untuk parking... untuk keselamatan platter+head...

satu lagi mgkin pcb board kat hdd tu dah tak leh guna..mgkin masa jatuh tu ic/resistor & mcm2 lg

kat atas board tu dah tercabut/terkeluar...

... aaa... ni kepakaran sedara ariann agaknya, dia boleh repair hdd yang tak leh detect... Saya nak belajar la skill ni sedara ariann boleh tak? :) hehe...

sory sibuk buat keja pas2 p mkn sat....ooo..pasal repair hdd..blhh..apa salahnya...

ilmu tak blh kedekut..tp sya pun tgh dok tambah2 ilmu pasal hdd..x brapa cukup g..

yg sya repair hdd nie x la lg smpai tahap nk peteri2 board hdd sbb lagipn kat

sini pcb board tu byk..x dak masalah..cuma klau pcb board terhad & kita nk buat

data recovery kena buat jugak lah peteri2 nie..kat mlaysia nie sya rasa x ramai

yg buat benda nie..luar negeri byk la..slalu sykt yg buat buat data recovery

kan cajnya mahal..so kat sana ada la yg sya prnah sembang depa buat

data recovery sendiri..mknanya buat bisnes data recovery dr rumah ja..

so cajnya pn kurangla skit..depa2 nie memg byk ilmu sbb dr pengalamn sndiri..

benda nie nk buat kena ada skit ilmu + pengalamn..

tgk sedara dmdi/root nie pun byk jugk pengetahuan berkenaan hdd nie..leh le

kongsi2...

aku pernah terbaca yg software nama hdd regenerator bleh repair bad sector.dia bukan hanya scan tetapi repair.cuba la ko try.mana tahu kot2 bleh berjaya.

aku pernah terbaca yg software nama hdd regenerator bleh repair bad sector.dia bukan hanya scan tetapi repair.cuba la ko try.mana tahu kot2 bleh berjaya.

key..aku try lu....nnti aku inform balik ok ke tak...anyway..thanks... :)

Edited by ariann