Jump to content
KRider

Temu Duga Untuk Ipta

Recommended Posts

hi semua!

Saya pelajar lepasan STPM 2007 dan telah memohon 2 pengajian pendidikan di universiti iaitu pendidikan BC dan KH di UPSI.

Jika berjaya dalam Ujian Medsi April ini, saya akan pergi menghadiri temu dugaawal Mei 2008.Sebelum ini,saya pernah membuat perbincangan dengan kawan2 saya tentang temu duga. Selepas perbincangan,kami telah mengumpul beberapa soalan.

Harap soalan kami dapat dijawab di sini.

Tentang SIJIL

1.Sijil yang dibawa dalam original/salinan?

2.Jika sijil yang dibawa dalam salinan, perlukah disahkan oleh pihak sekolah?

3.Perlu bawa sijil lain seperti:sijil SPM,1119,tamat sekolah,berhenti sekolah,projek khas(Math,PM,Amali KM&FZ semasa di F5)? atau cuma bawa sijil ko-ku dan pertandingan?

4.Fail apa yang sesuai menyimpan sijil?yang mempunyai plastik bag di dalam?

5.Saya pernah membuat vitae mengenai semua koku dan pertandigan yang saya sertai sebelumnya,perlukah saya bawa bersama?Dalam original/salinan?Perlukah salinan disahkan?

6.Terdapat beberapa sijil saya dalam Bahasa Cina,perlukah saya menulis sehelai kertas untuk penerangan sijil itu dan letak di depan sijil itu? Dalam BM/BI?

7Perlukah saya mengkatekorikan sijil2 saya? Mengikut tahun? atauMengikut aktiviti yang saya sertai(sukan,kem,lain2)?Dalam BM/BI?

Tentang PAKAIAN

1.Sebagai seorang perempuan Cina,bolehkah sya pakai pakaian pejabat?(seluar panjang hitam,pakaian putih yang bercorak kecil,kasut hitam)

2.Boleh pakai kasut tumit tinggi?

Semasa TEMU DUGA

1.Berapa orang yang akan temu duga saya? BC atau BM atau BI? (pilihan saya:pendidikan BC&KH di UPSI)

2.Apakah soalan2 yang lazim ditanya? Boleh berikan contoh2? Dari aspek?

3.Apakah yang saya patut buat/tak patutu buat semasa temu duga?

4.Adakah saya terus bagi fail sijil saya kepada mereka semasa saya masuk ke dalam? atau apabila diberitahu?

5.Apa yang patut saya cakap apabila habis temu duga?

Harap soalan2 kami dapat dijawab.

Juga harap sesiapa yang hadiri temu duga sebelum ini boleh kongsikan pengalamannya.

Terima Kasih!! :lol:

hi semua!

Saya pelajar lepasan STPM 2007 dan telah memohon 2 pengajian pendidikan di universiti iaitu pendidikan BC dan KH di UPSI.

Jika berjaya dalam Ujian Medsi April ini, saya akan pergi menghadiri temu dugaawal Mei 2008.Sebelum ini,saya pernah membuat perbincangan dengan kawan2 saya tentang temu duga. Selepas perbincangan,kami telah mengumpul beberapa soalan.

Harap soalan kami dapat dijawab di sini.

Tentang SIJIL

3.Perlu bawa sijil lain seperti:sijil SPM,1119,tamat sekolah,berhenti sekolah,projek khas(Math,PM,Amali KM&FZ semasa di F5)? atau cuma bawa sijil ko-ku dan pertandingan?

5.Saya pernah membuat vitae mengenai semua koku dan pertandigan yang saya sertai sebelumnya,perlukah saya bawa bersama?Dalam original/salinan?Perlukah salinan disahkan?

6.Terdapat beberapa sijil saya dalam Bahasa Cina,perlukah saya menulis sehelai kertas untuk penerangan sijil itu dan letak di depan sijil itu? Dalam BM/BI?

7Perlukah saya mengkatekorikan sijil2 saya? Mengikut tahun? atauMengikut aktiviti yang saya sertai(sukan,kem,lain2)?Dalam BM/BI?

Tentang PAKAIAN

1.Sebagai seorang perempuan Cina,bolehkah sya pakai pakaian pejabat?(seluar panjang hitam,pakaian putih yang bercorak kecil,kasut hitam)

Semasa TEMU DUGA

1.Berapa orang yang akan temu duga saya? BC atau BM atau BI? (pilihan saya:pendidikan BC&KH di UPSI)

4.Adakah saya terus bagi fail sijil saya kepada mereka semasa saya masuk ke dalam? atau apabila diberitahu?

Harap soalan2 kami dapat dijawab.

Juga harap sesiapa yang hadiri temu duga sebelum ini boleh kongsikan pengalamannya.

Terima Kasih!! :lol:

Tak ada orang tahu?

Terima kasih!

Adakah mereka akan tanya tentang soalan politik?

Contohnya:Apakah pendapat awak terhadap keputusan pilihan raya kali ini?

Apakah pendapat awak tentang DAP menang di negeri Pulau Pinang?

Tentang SIJIL

bawak yg ori je. kalau nak bawak boleh je standby kalau2 diorang mintak. kalau dlm surat panggil tu ada suruh bawak salinan, then bawak salinan yg disahkan.

yes

sijil2 akademik yg penting, spm/pmr/ surat berhenti pun kene ada. sijil ko-ku atau sijil penyertaan lain2 tu bawak je

ye utk memudahkan panel nak tgk sijil2 tu

kalau nak bawa pun tak salah

kalau ada lg bagus

lg bagus kalau tak campur sijil akademik n ko-ku. contohnya, semua sijil akademik letak kat bahagian depan. lepas sijil akademik baru letak sijil aktiviti. biasanya panel akan tgk sijil2 akademik dulu, kalau ada masa baru dia tgk sijik ko-ku. masa temuduga tak lama pun, panel takde byk masa nak tgk semua

Tentang PAKAIAN

boleh asalkan sopan

boleh

Semasa TEMU DUGA

biasanya 2 org je, dlm bm. tp akan ada soalan2 yg perlu dijawab dlm bi/bc. walaupun panel mungkin tak faham bc, tp diorang nak tgk gak komunikasi ko dlm bc

soalan umum, pasal isu semasa, pendidikan, dan lain2

kalau ada soalan yg tak bole jawab jgn diam atau terpinga-pinga cari jawapan cakap je maaf saya taktau. masa yg pendek dpt dijimatkan dan panel akan proceed ke soalan seterusnya

bagi je

terima kasih

jarang ditanya pasal politik. tp ada soalan mengenai kerajaan. contoh nama menteri atau pasal pipp ke atau apa2 je yg panel rasa nak tanya.

hallo...aku nnak tnye skit ar..local jpa scholarship kua lam bln jun@julai kan..lau pmilihn dye nk de intrview ke?ke plh da best jer?lau sesape yg kt sni penh kne intrvw jpa yg dlm ngri pnye..kongsi2 ar pnglmn time intrvw tu...ok thnks......

jarang ditanya pasal politik. tp ada soalan mengenai kerajaan. contoh nama menteri atau pasal pipp ke atau apa2 je yg panel rasa nak tanya.

Apa yang dimaksudkan "pipp"?

Nama menteri? semua nama menteri? atau cuma Menteri Pelajaran?

plan induk pembangunan pendidikan. biasanya jarang ditanya soalan fakta, yg byk soalan pendapat

Maksud awak biasanya mereka tanya apa yang awak tahu tentang guru?

Tetapi bukan tanya mengapa jadi guru?

Boleh bagi saya website yang mempunyai tips temu duga pengajian pendidikan IPTA?

Terima kasih!

Maksud awak biasanya mereka tanya apa yang awak tahu tentang guru?

Tetapi bukan tanya mengapa jadi guru?

dia tak tanya apa nama pengarah pendidikan negeri. tp dia tanya apa yg ko akan lakukan supaya proses pembelajaran ko lebih menarik dan student tak bosan dgn cara ko mengajar. contoh lg satu, apa yg ko boleh sumbangkan dlm bidang perguruan ni.

tips bole google, itu pun kalau ada

dia tak tanya apa nama pengarah pendidikan negeri. tp dia tanya apa yg ko akan lakukan supaya proses pembelajaran ko lebih menarik dan student tak bosan dgn cara ko mengajar. contoh lg satu, apa yg ko boleh sumbangkan dlm bidang perguruan ni.

tips bole google, itu pun kalau ada

Saya google banyak kali,tapi tak dapat cari apa2 tips...

Awak pernah interview pendidikan sebelum ini? boleh kongsi pengalaman? soalan2 yang ditanya...

Terima kasih!

Edited by KRider

semasa ujian MEdSI,bagi perempuan cina,

1. bolehkah saya pakai seluar slash?? atau mesti pakai skirt??

2.kasut hitam kain.(spt kasut sekolah)

Edited by shirline

actually die x kisah...

janji nmpak kemas dan sopan...

tp better kasut kulit kot...

yg tutup sme...

yg nak interview tu bkan baju...

tuan punya badan yg nak diinterview... hehe

actually die x kisah...

janji nmpak kemas dan sopan...

tp better kasut kulit kot...

yg tutup sme...

yg nak interview tu bkan baju...

tuan punya badan yg nak diinterview... hehe

jadi seluar slash tak ada masalah kan...

saya akan pakai...

Hello krider, saya pun baru je selesai Medsi test. Minta Pengajian Malaysia and Pengajian Bahasa Melayu at UPSI. Now, saya prepare for interview (if I really pass the test). Tips ni sy kaji & collect with my friends. Setahu saya, masa interview nanti, first of all, of course dia akan minta kita perkenalkan diri. Then, they will ask sebab dan tujuan permohonan. Why we choose profesion keguruan selain jenis aktiviti koko yg kita sertai at school. Dia jg akan tny subjek pelajaran yg kt gemari and why. Besides, our view about isu pendidikan masa lepas and kini.

Antara soalan i/view tu ialah:

Bebanan kerja guru semakin bertambah, bagaimana cara kita menghadapinya?

Apakah yg dimaksudkan dgn Pelan Induk Pembangunan Negara?

Apakah yg kita fahami ttg Falsafah Pendidikan Negara?

berikan komen ttg merotan murid-murid nakal di sekolah.

Adakah pihak polis perlu campur tgn dlm menangani disiplin sekolah?

Guru kencing berdiri, anak murid kencing berlari. Adakah anda setuju? Mengapa?

Penemu duga kebiasaannya 2 org dan mereka akan bertny scr selang seli. Elakkan menipu cuz they really know if we lie them. Paling penting, elak debate bout politics. Before u leave them, I mean, after u finish the i/view, say thanks to them & don't forget to tell them perasaan gembira anda kerana terpilih utk ditemuduga atr beribu calon yg memohon.

Well, if u have tips bout the i/view, do reply me. Wish u luck for ur u/view. :lol:

Penemu duga kebiasaannya 2 org dan mereka akan bertny scr selang seli. Elakkan menipu cuz they really know if we lie them. Paling penting, elak debate bout politics. Before u leave them, I mean, after u finish the i/view, say thanks to them & don't forget to tell them perasaan gembira anda kerana terpilih utk ditemuduga atr beribu calon yg memohon.

Well, if u have tips bout the i/view, do reply me. Wish u luck for ur u/view. :lol:

bgtau perasaan gembira? kira menipu gak tu. hehe

Hello krider, saya pun baru je selesai Medsi test. Minta Pengajian Malaysia and Pengajian Bahasa Melayu at UPSI. Now, saya prepare for interview (if I really pass the test). Tips ni sy kaji & collect with my friends. Setahu saya, masa interview nanti, first of all, of course dia akan minta kita perkenalkan diri. Then, they will ask sebab dan tujuan permohonan. Why we choose profesion keguruan selain jenis aktiviti koko yg kita sertai at school. Dia jg akan tny subjek pelajaran yg kt gemari and why. Besides, our view about isu pendidikan masa lepas and kini.

Antara soalan i/view tu ialah:

Bebanan kerja guru semakin bertambah, bagaimana cara kita menghadapinya?

Apakah yg dimaksudkan dgn Pelan Induk Pembangunan Negara?

Apakah yg kita fahami ttg Falsafah Pendidikan Negara?

berikan komen ttg merotan murid-murid nakal di sekolah.

Adakah pihak polis perlu campur tgn dlm menangani disiplin sekolah?

Guru kencing berdiri, anak murid kencing berlari. Adakah anda setuju? Mengapa?

Guru kencing berdiri, anak murid kencing berlari?

What is it mean?

Thanks!

saya akan gembira jika kena peluang interview... :lol:

Tips yang saya dapat cari:

Wawasan 2020

Rukun Negara

Pengajaran MATH&SN dalam BI...

Maaf,saya masih tak faham apa maksud pepatah itu...

Adakah ia bermaksud guru kena ada contoh tingkah laku yang baik supaya pelajar2 akan ambil sebagai teladan...

Saya akan gembira jika ada peluang interview... :lol:

Walapun interview itu susah...

Apa maksud "guru kencing berdiri,anak murid kencing berlari"?

What is transkrip penuh akedamik?

Thanks!

maybe that meant,sebagai seorang guru should be nilai diri sendiri to teach the student.....because,student akan mencontohi teladan pengajar

transkrip penuh akademik, i not sure what that meant....

welcome :D