Jump to content
Sign in to follow this  
Truckster

Boikot Barangan Belanda Wajarkah?

Recommended Posts

bro.. ko tak paham ke apa yang aku tulis tu?? WALAUPUN ORANG ISLAM BOIKOT PRODUK DIORANG TAPI BENDA TU BERSIFAT SEMENTARA SEBAB LEPAS BEBERAPA MINGGU ORANG ISLAM MASIH LAGI MENGGUNAKAN PRODUK DIORANG!!! apa maksud ko "kalau ko masih boleh baca post ni maknanya ko masih belom lakukan penyelesaian ni... "??? ko ingat orang yang pi jihad tu semua mati ker?? ko tak paham langsung apa mesej yang cuba aku sampaikan. apa yang aku tulis tu adalah sebagai ALTERNATIF kepada BOIKOT!!!! orang barat dah study pasal boikot ni daripada sejarah dan diorang sudah tentu ada backup plan untuk hadapi krisis boikot terhadap ekonomi diorang!!!

Jihad adalah cadangan alternatif aku dan sebenarnya banyak lagi cara untuk kita mengajar orang seperti wilder tu. macam ko sendiri bagi tau yang beribu2 burung bawa batu untuk serang. bukankah ianya satu alternatif untuk mengajar musuh ketika itu?? tu pun berperang jugakkan??? lain kali baca betul2 baru, komen!!!!

ALTERNATIF!!!!

bro..yg ko melenting tak tentu pasal ni kenaper? ade ke aku kata cadangan ko tu salah sampai nak marah2 aku ni... nak suruh aku baca betul2 baru komen... aduhhhh

ko dah berjaya ke lakukan penyelesaian tu??? ye!!mmg boikot bukan 1 penyelesaian yg paling berkesan.. tp at least,semua orang boleh buat.. kalau nak berperang..berapa ramai yg boleh pi sekarang? dah berapa ramai yg pi serang belanda? kalau ko masih boleh baca post ni maknanya ko masih belom lakukan penyelesaian ni... sebenarnya, boikot ni merupakan satu penyelesaian yg bleh dilakukan oleh semua orang islam... walaupun sedikit...

maybe ayat ni yg buat ko ingat aku mempertikaikan ayat cadangan perang ko tu.

mungkin jugak aku patut tukar perkataan 'KO' dengan 'UMAT ISLAM'.

aku cuma nak beri gambaran kat sini yg betapa susahnye penyelesaian yg ko bagi ni kalau nak tengok pada keadaan skarang ni. kes Lina Joy yg dalam malaysia ni pun xde sape berani bersuara.inikan pula nak pi serang Belanda. lain la pemerintah kita ni jenis macam zaman nabi dulu. berani untuk tegakkan kebenaran. ade ke aku cakap semua pi berjihad tu mati.. tp kalau ko dah pi berperang skarang ni...pastinya ko xdapat surf putera.com skarang ni sbb tengah pegang sniper dok aim kepala wilder tu... tu yg aku maksudkan... dan skarang ni terbukti yg ko masih depan PC dan sempat lagi reply post ni. dan ini menunjukkan betapa susahnya penyelesaian yg ko bagi tu.. sampai ko sendiri pun tak terbuat.. aku tau yg ko bagi tu alternatif jer dan aku xsangkal yg alternatif ko tu salah cuma tak praktikal dengan keadaan semasa.. kalau zaman nabi dulu betul la..

boikot bukan satu penyelesaian!!!

ini yg sebenarnya yg aku nak sangkal. sape kata boikot tak membawa kesan? kenapa pulak boikot bersifat semetara.boikot la sampai bila2.

Boikot ni bukan suruh xpakai minyak pun, cuma tukar le dari shell ke petronas ke atau yg sewaktu dengannnye... masih lagi boleh pakai kereta kan...

tukar je dari product dutch lady kpd produk2 lain..masih boleh makan coklat, susu kan... bukan xbagi makan lansung... huhu

tp kalau setakat nak boikot beli barangan belanda pun susah. tak payah la nak mimpi nak pi serang belanda.

boikot ni pun satu jihad gak. jihad lah setakat yg kita mampu.

ni contoh masa kes karikatur kat Denmark dulu..aku amik source dari wikipedia...

Economic consequences

While many Muslims and supporters took part in protests throughout the world, many more took part in one of the single biggest boycotts of all time. Consumers, especially Arab nations, began a process of boycotting all Danish goods. This was then followed by the government of Iran issuing boycotts and restrictions on Consumer products imported from Denmark. Denmark is concerned about the potential loss of 11,000 jobs resulting from boycotts against Danish products in the Islamic world.[11]

The biggest single loser of the boycott was a Swedish-Danish company called Arla Foods. Arla, Denmark's biggest exporter to the Middle East, has been losing 20 million kroner (3.2 million dollars, 1.3 million euros) per day since its products were taken off the shelves in several, and has had to temporarily lay off 125 workers. In response, Arla began to sell its product without its brand name being present and in large containers. Other companies have replaced their "Made in Denmark" label with a "Made in the EU" label. Others still have used foreign subsidiaries to camouflage the origin of Danish production, according to the Confederation of Danish Industries’ (DI).

The Boycott continued, despite hopes that it was a temporary dispute which would quickly blow over. The pharmaceutical company Novo Nordisk said that it had lost a 200-million-kroner insulin contract in Turkey blaming the ongoing controversy. Jyske Bank has estimated that the cost of the boycott to the Danish economy could total 7.5 billion kroner which is in the area of 0.5 percent of the Danish GDP.[12]

Another study has shown that Danish export losses due to the boycott were more than compensated by gains in other markets. The Danish export to the Arab world is less than 2% of GDP.[13]

angka million2 per day ni kire xde efek lagi ke kat ekonomi sebuah negara tu? perday tau bukan per month or per year..11 000 orang hilang keja. bukan setakat orang Islam jer.aku sure orang hilang keje ni pun akan join skali marah parliment depa suh pecat wilder tu. kalaupun angka2 juta2 ni xmemberi kesan pada ekonomi depa..kot2 la kaya sangat..at least beri pengajaran pada negara2 lain untuk tak buat benda sama pada orang islam...

cuba bayangkan nanti nabi muhamad tanya kita...apa yg korang buat masa orang kafir hina aku dan agama ku.. at least kita boleh jawab 'aku dah cuba jahanamkan ekonomi depa sebagai pengajaran untuk tidak menghina agama dan nabi ku'... atau nak jawab aku nak berperang untuk menegakkan agama ku tp tak kesampaian sbb kerajaan aku xbagi perang. :P kalau sambil2 tu masih melakukan boikot gak...alhamdulillah la.. atau nak jawab aku serahkan pada Allah untuk tentukan hukuman pada wilder ni...abih tu,apa guna Allah hantar kita sebagai khalifah kat bumi ni kalau sekadar nak serahkan segala2 pada Allah tanpa ikhtiar apa2... kan

Edited by kez

ini yg sebenarnya yg aku nak sangkal. sape kata boikot tak membawa kesan? kenapa pulak boikot bersifat semetara.boikot la sampai bila2.

Boikot ni bukan suruh xpakai minyak pun, cuma tukar le dari shell ke petronas ke atau yg sewaktu dengannnye... masih lagi boleh pakai kereta kan...

tukar je dari product dutch lady kpd produk2 lain..masih boleh makan coklat, susu kan... bukan xbagi makan lansung... huhu

tp kalau setakat nak boikot beli barangan belanda pun susah. tak payah la nak mimpi nak pi serang belanda.

boikot ni pun satu jihad gak. jihad lah setakat yg kita mampu.

oh..tukar selera...tukar lah bro Boikot kepada tukar selera atau "sekatan" ^_^ ..kalo boikot bgs juga, tapi kalau nak boikot baik boikot 100%.

Edited by ROBOTs!

Kita cuba kaji dari aspek keseluruhan. Apabila kita melihat dari peranan individu memang nampak mustahil. Ambik contoh, kekadang kita fikir, "kalau aku sorang boikot, orang lain beli jugak, tak guna jugak, baik tak payah boikot." Nampak tak masalahnya? Bila kita buat keputusan macam tu, kita dah menyebabkan kumpulan yang memboikot kekurangan lagi sorang manpower. Jadi tak salah kalau kita fikir "aku nak boikot, bukan aku sorang yang akan boikot." Memang betul pun. Dalam konteks membuat keputusan yang khusus manusia tu cuma boleh dibahagi kepada 2 je, samada ya atau tidak. Jangan kita fikir takde orang yang akan boikot, tapi elok kita fikir bukan kita sorang yang akan boikot. Kat Malaysia ni kesannya mungkin tak berapa mendadak sebab kita multi-religious. Lagipun golongan kapitalis kat Malaysia ni dah macam cendawan tumbuh. Tapi ini sebenarnya tak boleh dijadikan alasan. Di negara Islam lain, memang nampak kesan dia. Walau untuk jangka pendek sekalipun, at least diorang tau kuat mana kuasa pengguna Muslim. Macam kata Kez, boikot tu bukan bermakna tak guna langsung, kalau macam tu abih la busuk satu badan sebab hari-hari pakai sabun Lux, deodorant Rexona. Pikir tu panjang sket, kita tukar guna produk lain, lebih-lebih lagi produk tempatan, lagi elok. Produk tempatan banyak jugak yang tak kurang hebatnya, cuma kita dah terbiasa dengan promosi produk berjenama tinggi.

boikot ni slalu xmenjadi sbb ramai orang kita dengan sikap "takpa" nya...

takpa la dia bukan kacau kita pun...

takpa la janji bisnes aku xterjejas...

takpa la nnt Allah akan bagi azab kat dia...

pastu dah xmau buat, siap keluar statement lg. kalau semua produk depa nak boikot.. xbleh makan la, xleh naik keta la, blablabla.. (ni slalu dengar masa suruh boikot barang amerika dulu). boikot barang belanda ni rasa xmembebankan sangat kot. xbyk sgt barang dia...

barang amerika tu rasanya dah di tahap wajib dah kot untuk boikot sbb ulama besar yusof qardawi yg suruh kita boikot. Ingat!!! seringgit sama dengan sebijik peluru untuk bunuh saudara2 islam kita kat sana... sanggup kah anda...

lain la kalau benda2 yg besar yg kita xleh lari... contohnye: orang yg dah ambik insuran great inst. benda insuran ni xleh suka2 hati potong mcm tu jer. rugi plak kita. so, aku cadangkan bagi yg xleh boikot dari semua benda. boikot la untuk benda2 yg kita mampu.. mcm skang ni pun aku tgh menaip menggunakan laptop dari intel. tp nak buat mcmana, dah terbeli dah 2-3 tahun lepas. tp komputer baru kat tepi aku ni AMD...huhu no more intel

aku ade sorang kawan. dia betul2 kutuk amerika dan dia ni mmg warak abih ler. subuh je yg xnampak dia kat masjid.. yg lain semua complete...

dia ni nak order minum kat kedai pun xkan minum teh tarik atau apa2 yg guna susu pekat..sbb kebanyakan susu pekat depa pakai susu dari amerika ni.

so, kalau pi makan kat kedai.dia cuma minum air barli, limau, teh O,kopi O. kalau tak...air kosong je la. air lain mcm milo,teh,holick mmg xsentuh lansung la..KFC apatah lagi.

so, bagi aku... boikot la setakat mampu..kalau dah xmampu dan terpaksa sangat nak buat mcmana. kalau minyak moto dah abih kena tolak dah 2-3 KM..pastu jumpa SHELL tu.. isi je la sementara nak jumpa petrol pump seterusnya...kalau tak...takut xsempat plak sampai petronas dah pengsan tgh jalan...huhu

p/s: sori lari topik dari belanda ke amerika... tp still under boikot lg..

yeah.. aku setuju dgn KEZ.. boikot membawa kesan yg parah bg sesebuah ekonomi.. kita kena ingat.. bukan kita sj yg boikot.. kita xbersendirian, umat islam ramai.. semua org boikot xkan kita xnak boikot (alasan memboikot bg org yg mempunyai iman yg paling rendah), yg penting kita BOIKOT... haha..

kalau yg pasal saham org malaysia bg syarikat belanda plak aku rasa pemegang saham islam pun kena boikot dgn menarik blk pegangan saham mereka.. lgpun saham mesti jatuh dgn adanya boikot dr umat islam ni.. kalau pemegang2 saham xmo tarik balik saham pun kita jgn pedulikan org2 mcm ni, kita kena boikot mereka sekali dan terus mengajak mereka memboikot..

BOIKOT!!!!!

Sekarang ni zaman menghina islam semakin berleluasaan..tengok saja la kat malaysia ni Namewee hina islam,kerajaan tak ambil kesah pun sekadar bersuara je.Seluruh dunia benci isla sekarang,biasa la kita dizaman "Fitnah".

nah satu contoh di malaysia.

boikotpon....barangan je....tp kat iklan produk kat tv pon ade lagi.......hangat2 taik ayam tol la....sekerat llagi biar...

dah sign contract tu, kalau stop macam tu je, saper nak bayar pampasan?

..mcm karikatur(eje camnie ke)...tu suratkhabar boleh stop publishing jap......xkan kite negara islam xleh buat atas

dasar ke undang2 ke....paling cekai pon terhad kan iklan tu sehari sekali je ke....ok gak tu.....

Edited by SpongeBob NoPants

ala..bila berani main2kan agama

pastu wat kenyataan cam hampeh..

politik nie beb..

klu smua negara islam dah bangkit..

baru la diorg mula sedar

cuma kdg2 ader je pihak yang backing sbb utk kepentingan diri sendiri..

boikotpon....barangan je....tp kat iklan produk kat tv pon ade lagi.......hangat2 taik ayam tol la....sekerat llagi biar...

ni bukan hangat2 taik ayam bro.. xhangat lansung... depa kira nak duit jer tu...

kerajaan kita xberani nak boikot2 semua ni. mungkin sbb ekonomi kita xbetul2 kuat dan masih bergantung pada negara2 eropah.

xberani buat benda2 mcm ni. setahu aku, iran dan 2-3 'NEGARA ISLAM' lagi je yg betul2 boikot dari kerajaan depa.

mcm kita ni, terpaksa la boikot dari diri kita sendiri. jgn beli barang2 tu lagi. harap2 hangat2 kita xmacam hangat2 taik ayam la yer..

Apa perkembangan boikot barangan Belanda sekarang...? Berjayakah atau masih lagi in-progress memboikot.. :D

Apa perkembangan boikot barangan Belanda sekarang...? Berjayakah atau masih lagi in-progress memboikot.. :D

aku tgk stesen minyak shell.....dah tak rmai melayu gi.....kosong jer nmpak.petronas plak....rmai :lol:

Petikan akhbar Kosmo! semalam 13/5/08

Dutch Lady akui terjejas

KUALA LUMPUR - Pengeluar dan pengedar produk tenusu Dutch Lady Malaysia (Dutch Lady) mengaku menerima 'tempias' daripada kempen boikot barangan Belanda yang dilancarkan baru-baru ini. Pengurus Produk Kumpulan Dutch Lady, Sharon Tan (gambar) berkata, akibatnya, penjualan produk mereka agak terjejas selama dua minggu, tetapi kini sudah mulai stabil semula setelah umum dimaklumkan produk mereka tidak ada kaitan langsung dengan Belanda. "Ini kerana kita hanya menggunakan jenama sahaja dari sana, tetapi produk tenusu kami sebenarnya diimport dari New Zealand dan Australia, manakala pengeluarannya dibuat sepenuhnya di negara ini," katanya selepas majlis pelancaran kempen Spread the Goodness of Milk di sini semalam. Beliau berkata demikian sebagai mengulas kesan kempen boikot barangan Belanda yang diadakan berikutan penghasilan dan tayangan filem Fitna oleh Ahli Parlimen Belanda, Geert Wilders baru-baru ini sehingga menimbulkan kemarahan umat Islam di seluruh dunia. Beliau bagaimanapun tidak menyatakan nilai jualan yang terjejas.

Sedikit sebanyak pun ada kesan dia. Walau pun sekecil mana, ada jugak kesan. Setiap usaha bukannya sia-sia.

emm nampaknye berjaya gak...kita punye program boikot eh :lol: