Jump to content
Sign in to follow this  
aXXo

Pointer

Recommended Posts

Dah banyak buku aku baca tentang pointer tapi aku masi kurang faham konsep pointer ne? So boleh ke 'Bro2 yg pakar terangkan? Aku nak konsep penggunaan pointer dll?

Dah banyak buku aku baca tentang pointer tapi aku masi kurang faham konsep pointer ne? So boleh ke 'Bro2 yg pakar terangkan? Aku nak konsep penggunaan pointer dll?

aXXo ni yg slalu share torent tu hahaha org malaysia rupenye hhuhuhu

cuba bagi kod contoh/rujukan ko kat sini.

nanti kita akan bincang base on that kod ok?

well aku ne masi baru dlm dunia programing ne..selama ne aku guna apps je..so aku nak try bt sendiri (klu mampu hehehe)..ok cam ne..

beza variable ne :-

int x;

int *y;

aku taw *y bole access address x tapi kenapa pointer tu digunakan untuk access address x untuk dapatkan value sedangkan aku bole guna terus value yg terdapat dalam x? ne yg menjadi penghalang utama aku dalam programing? aku masih kabur lg ttg pointer ne!

yang aku paham kod yang ko bagi cuma declaration je.

so belum ada relation antara y dan x.

cuba tgk contoh ni.

http://www.cs.cf.ac.uk/Dave/C/node10.html

Credits goes to Dave Marshall

ok dr cth yg ko bagi tu aku ambik part ne je!

int x = 1, y = 2; <-- declarations

int *ip; <-- declarations

ip = &x; <-- pointer hold x value

y = *ip; <-- y equal to 1

x = ip; <-- x is addressed to ip pointer

*ip = 3; <-- now pointer has value so x is equal to 3

haa btl ke penerangan aku ne?

well yg menjadi tanda tanya aku ne ialah kenapa pointer digunakan dalam cth tu? kenapa tak buat mcm ne je -->

y = x;

x = 3;

dan x + y = 4

kan lebih senang mcm tu........!!!!!

Edited by aXXo

masih ada yang salah kat penerangan tu.

dan untuk menjawab pertanyaan ko, yela cth mestinya mudah untuk faham, kalau tidak, susah pulak nak apply.

the main reason sebab apa pointer digunakan mungkin sebab ni (dicedok bulat bulat dari wikipedia):

When setting up data structures like lists, queues and trees, it is necessary to have pointers to help manage the way in which the structure is implemented and controlled.

ok berbalik pada penerangan ko tu

ip = &x; <-- pointer hold x value (sepatutnya pointer hold the address of x, bukan value).

x = ip; <-- x is addressed to ip pointer (x just ambik nilai 100 je, takde addressing ape ape).

lain tu dah ok.

Anda faham apa itu pointer dan sebenarnya anda cuma kurang membuat latihan/projek dalam C. Sekiranya anda semakin maju dan membuat latihan2/projek2 yang semakin sukar dengan C, anda sudah tentu boleh memahami kegunaannya. Ia ada di situ, tetapi anda tidak semestinya menggunakannya. In fact, kebanyakan bahasa pengaturcaraan baru tidak menggalakkan penggunaan pointer malah ada yang menghapuskannya terus.

Cuba buat latihan seperti memproses fail berstruktur (e.g fail bitmap, executable, archive dsbnya) di dalam memori, instead of on-disk. Dari situ saya boleh gerenti anda dapat memahami betapa bergunanya pointer dalam C...

Anda faham apa itu pointer dan sebenarnya anda cuma kurang membuat latihan/projek dalam C. Sekiranya anda semakin maju dan membuat latihan2/projek2 yang semakin sukar dengan C, anda sudah tentu boleh memahami kegunaannya. Ia ada di situ, tetapi anda tidak semestinya menggunakannya. In fact, kebanyakan bahasa pengaturcaraan baru tidak menggalakkan penggunaan pointer malah ada yang menghapuskannya terus.

Cuba buat latihan seperti memproses fail berstruktur (e.g fail bitmap, executable, archive dsbnya) di dalam memori, instead of on-disk. Dari situ saya boleh gerenti anda dapat memahami betapa bergunanya pointer dalam C...

well aku mmg faham and tahu tentang pointer ne tp kekadang aku confuse hehehe

sememangnya pointer sangat berguna if talking about array manipulation eg encode pcx image before rander kan?

emm aku sedang berusaha belajar C++ ne..cuma aku takde pengajar..aku berharap juga putera.com tp respon lambat arr huhu

neway thanks for helping me...

p/s skrg aku betul2 nak study c++ & assembly :lol: