Jump to content
Sign in to follow this  
casco

Mobo Bakar?

Recommended Posts

assalamualaikum kawan2..

pc aku tak keluar apa2 kat monitor,bios pun xleh masuk.bila on,lampu monitor nyala hijau kejap je pastu jadi oren balik.

tapi..lampu kat cpu nyala tak berkedip,kipas ada pusing..tapi lampu cdrom tak nyala n tak bleh buka pun..takde buni beep apa2 pun,tu yg aku risau..

walaupun dah cabut pasang ram n graphic card, takde apa2 respon berlaku..adakah motherboard aku perlu diganti atau ada cadangan lain sebelum aku keluarkan duit nak antar repair kedai...saudara2 silalah bantu..TQ

1. Off PC + Off power suis kat dinding

2. reset CMOS jumper untuk beberapa saat (lebih kurang 10 hingga 15 saat)...then tukar balik jumper tu jadi default (asal)

3. On segala2nya macam biasa..tengok apa jadi

Kalau tak pasti nak reset CMOS camner, sila rujuk manual motherboard saudara. Tq

pada pendapat aku la... kalau mobo kau ada terbina vga.. kau pakai vga mobo kau dulu.. takut GC kau da rosak. kalau x bole jugak.. kau try baraikan semua kompenen2 kau, pas tu. kau gosok satu2 ngan berus,cuci kaki dia sekali.

keluarkan mobo kau sekali dari casing... pas tu kau psg satu2 blk,pastikan kabel yg kau psg semuanya ketat, jgn ada yg longgar k.. try on pc kau.. tengok mcm mana.

kalau x bole juga, cuba kau cek kabel monitor yg sambung ngan GC.. kau try goyang2 kan kabel tu. jgn kuat sangat..

kadang2 kabel monitor putus kat dlm

kalo semua di atas x bole..

ko bukak heat sink,

cabut proc ko...

bersihkan soket antara proc dgn mobo tu...

guna berus cat @ berus yg sesuai...

letak balik proc tu...

pastikan x loose..letak thermal paste..letak heatsink..

next,

cabut 24pin yg sambung pwr supply dgn mobo..

cabut 4pin yg kaler kuning hitam tu skali..

jumper mcm biasa...tukar dgn cabut batt cell tu..

biar jap...

then periksa segala wire 12v dari pwr supply tu..ketat tak...

cabut ram dgn gc....cuci habuk kat soket pci/agp dgn soket ram tu..

letak balik elok2...

dah semua di pasang balik spt keadaan asalnya...

on pc tu... :ph34r:

assalamualaikum kawan2..

pc aku tak keluar apa2 kat monitor,bios pun xleh masuk.bila on,lampu monitor nyala hijau kejap je pastu jadi oren balik.

tapi..lampu kat cpu nyala tak berkedip,kipas ada pusing..tapi lampu cdrom tak nyala n tak bleh buka pun..takde buni beep apa2 pun,tu yg aku risau..

walaupun dah cabut pasang ram n graphic card, takde apa2 respon berlaku..adakah motherboard aku perlu diganti atau ada cadangan lain sebelum aku keluarkan duit nak antar repair kedai...saudara2 silalah bantu..TQ

bunyi macam power supply kong........required info abaout

1)jenis mobo

2)kegunaan seharian berapa jam....?

3)aku suspek pc ko kena kilat......sama ada masuk ikut mdem atau kena power stripped......actually kena kilat waranti VOID......mmg 100% waranti fail pasal nih dikira accident.....fyi Gigabyte P35 DSL aku kena kilat 2 hari lepas dan smalam aku waranti dengan bayaran rm 10 so cina tuh ganti baru 1 by 1........x payah tunggu nak RMA ke nak troblleshoout ke ......dia dah ganti baru.....padahal 2 bulan dah guna mobo tuh.......pastu kes meletup lagi tempoh hari :ph34r:

P:S sekarang aku enjoy mobo baru la.....la la la