Jump to content
adzarfa

Kt7 Raid Motherboard

Recommended Posts

Assalamu'alaikum kengkawan semua dan SELAMAT HARI RAYA.

Saya nak tanya seperkara... Apa yang menyebabkan sistem tak leh detect hd, cdrom dan lain-lain drive sedangkan 'dia' boleh detect masa saya masuk dalam dia punya sistem bios? Bila boot pc dan selepas save semua maklumat dalam bios macam biasa, dia kata semua drive 'none'..; so windows tak leh 'run' dan terus hang. Saya buka semua 'ide' kabel, bersihkan habuk pada semua 'part' dalam pc, masih cam tu gak. Ubah dalam bios load dari cdrom, floppy.., sama je sebab dia kata 'none' pada semua drive tapi yang hairannya bila masuk dalam bios, hd dan semua drive ada 'detect'...; dan dah save pun. Bila boot sama gak..; none drive!

Boleh tak kengkawan terangkan kenapa ini boleh jadi dan macam mana dah settlekan masalah ni?

Terima kasih.

Edited by adzarfa

Dah check bateri CMOS..?? Masa boot up tu ada tulis apa2 error kat skrin awal tu..??

Masa boot up yang mula2 tu, dia detect semua drive, tapi screen kedua tu dia tulis 'master drive - none'; dan semua drive dia tulis 'none'. So tak leh la boot lepas tu..; dia berenti kat situ je. Apasal ntah. Tolong la..

kl masuk windows x dapat detect... aku rasa windows ko menghadapi masalah nak detect h/w tu.. kl winxp slalunya xda masalah....mungkin ko pakai windows Me ke bawah kot.

kl macam dia xdpt detect hdd..mungkin sbb hdd tu masih mentah dan xdiformat.

kalau optical device (atau hdd gak), cuba check sambungan master/slave/jumper dan lain2.

satu lagi alternatif ialah detect hw manually, pegi control panel > add new hardware.

OK takpe..bukak semua IDE cable kat setiap drive dan pasang satu aje kat HDD. Apa kat skrin tu tulis plak..

Pakai BIOS apa..?? Phoenix..AMI..Award..??

OK takpe..bukak semua IDE cable kat setiap drive dan pasang satu aje kat HDD. Apa kat skrin tu tulis plak..

Pakai BIOS apa..?? Phoenix..AMI..Award..??

Masih 'none' dan bios Award. Terima kasih laa sebab ada respon dari sdr. Sebenarnya saya dah lama gak dalam bisnes pc ni, tapi tak pernah jumpa masalah macam ni. Tolong ye..?

Cuba pasang device paling basic sekali iaitu floppy drive. Kalau yg ni tak detect maybe something wrong with the mobo

Cuba check :

1)jumper kat mobo.Make sure in default position

2)bateri CMOS

3)cable connection

Buleh bagi info sket pasal mobo cap apa, apa yang berlaku sbl ni dll

Cuba pasang device paling basic sekali iaitu floppy drive. Kalau yg ni tak detect maybe something wrong with the mobo

Cuba check :

1)jumper kat mobo.Make sure in default position

2)bateri CMOS

3)cable connection

Buleh bagi info sket pasal mobo cap apa, apa yang berlaku sbl ni dll

Mobo - MSI K7Raid (AMD Athlon) - 850

Cerita dia macam ni...

Sebelum ni sistem dia o.k. cuma sesekali 'hang'. Saya cuba detect apa penyebabnya, lama gak..., rupanya dia punya mouse problem. Ganti mouse dah o.k. Saya reformat cara low level format. Ganti OS Win98SE kepada XP, lepas tu PROBLEM ni wujud.

Saya guna Win98SE sebelum ni timbul masalah tak leh intall directX 9...; bila install je dia hang dan restart sendiri. So.., cadang nak ganti XP, langsung drive hilang.

Solution - saya keluarkan hd dan format pada pc lain dan pasang semula pada pc AMD yang bermasalah tu. Sekarang dah o.k. dan saya gunakan WinME..., so far no problem.

Walau bagaimanapun, terima kasih atas pandangan dan bantuan sdr. Cuma saya nak tahu bagaimana perkara macam ni boleh terjadi. Memang teragak nak ganti Mobo, tapi teringat prinsip - kita kena selesaikan masalah dari 'bawah'. Alhamdulillah.., sekarang pc tu dah o.k. dan dah boleh main macam-macam game walaupun orang kata sistem dah out of date.

Terima kasih sekali lagi....

Oo..nampaknya problem MBR rosak pasal pakai LLF. Biasa kalau problem tak detect drives(floppy,CDR etc) masa boot up pasal bateri CMOS kong dan dah tak buleh nak save setting dr BIOS.

Nak kata sistem ko "out of date" aku punya lagi cikai..

P2 266MHz

512MB PC66

i440LX

i740 8MB AGP

80GB WD