Jump to content
ayieartwork

"bagaimana Nak Jadi Juruteknik Komputer Yang Berjaya"

Recommended Posts

Aku pn budak SKM Tahap 3. Tp banyak lg yg aku x tau. Lecture pun bukan sume benda dorang ajar,so kena rajin2 la blajar sendiri. N Salah satu caranya ialah dgn join forum @ putera.com .

kalo keje juruteknik komputer nie, brape gaji paling maksimum bagi yg mmg pro dan expert dlm bidang nie.

ikut pengalaman dan juga kepakaran

Kalu sijil LSK ( latihan sambil keje ) under MARA leh ke mintak keje gov?aku cume nak bertanya je tok kepastian.

berkaitan dengan gaji tu die ikut pengalaman dan kepakaran jugak,kawan aku dlu memula masuk gaji die rm400 tp skang da keje 3 tahun da melonjak rm1500k..skang die da boleh wat cctv dengan kawalan PDA,dlu die tak blaja semua tu kat kolej.die blajar masa jadi tech...aku pun leh le skit2 wat cctv tp tak sepandai die,blajar sparuh jalan...

Edited by ogGY

Kalau nak tengok senarai pusat bertauliah:

http://trainingmalaysia.com/mlvk/centreprofile.shtml?

http://trainingmalaysia.com/mlvk/centrepro...mp.shtml?(none)

http://trainingmalaysia.com/mlvk/centreprofile.shtml?(none)

ok.

Berkenaan gaji :

Apa yang dimaklumkan pernah member dapat RM2500.00 sebulan

Kerja dia maintain makmal komputer (Ada LAN)

Semua kerja berkaitan PC dan LAN dia yang uruskan.

Pembantu ada sorang. Yang nie gaji tak sampai RM1000.00

Edited by PowerRootTongkatAli_GS

emmmh...kalo sape2 nak buat diploma iaitu Diploma Kemahiran Malaysia (DKM) TAHAP 4

boleh ambik kat tempat lame aku blaja...KOLEJ CQ-TEC.

nih no phone and alamat die

Level 3B, Bangunan Pasarama Kota

Jalan Sultan Mohamad

50000 Kuala Lumpur

Wilayah Persekutuan

TEL: 03-2072 7625 / 20725331

Adik aku pun ambik sijil skm tahap 2 dan 3 untuk juruteknik sistem komputer....

Semua tu makan masa 1 tahun setengah dengan 6 bulan training....

Sekarang dia masih stay kat tempat dia training tu ler....

Katanya nak cuba mintak keje ngan kerajaan....

Sekuran2nya kene ada diploma....

Ada orang nak rekemen masuk intel....

Tapi nak diploma gak la....

Tu yang dia kata sakit hati ambik skm tu....

sory to say.. sebenarnya pada aku laaa... tak yahh la nak rasa leceh amik skm nihhh sebab bila ko amik skm kelebihan pada ko 1 jerrr.... ko ada skilll.... nak kerja kerajaan sampai bila baii... hehehheehe... sorii la yang kerja kerajaan nihh.. takkan nakk kerja jerr,.. at least klu aderr skil a.k.a kemahiran korang lehh buat bisness... bisness is good 4 life.... bisness is good 4 poket hehhehe.. ok sorii..

CaAlipBoT....

aku stuju

rajin2 tinjau putera.com

aku ada pglman

dari xpndai ap2 jd pndai wpun xperfect..

assalamualaikom!!!!!!!!!!!!!!!!

huhuhu..miss br kat cni..em klau kos sstm komputer n sokongan (kolej komuniti), ape ke keje yg di buat yek???

cm kompius ckit la....tolon sape yg tau...

n satu soklan lgi,klau nk apply tmpt keje,ape ke bhgn yg leh dpohon??? :blink:

betol... n jgn takut nak mencube... jgn panik kalo pc rosak... yang penting jgn jgn main pantak jer kompenen dalam PC tu, kang jd cam aku soket tak same aku main masuk je.. dah kene ganti modabod... n jgn segan nak kua duit... duit lagi... adou... hahaha.. takpela, org baru kan... hahahhaha :lol:

assalamualaikom!!!!!!!!!!!!!!!!

huhuhu..miss br kat cni..em klau kos sstm komputer n sokongan (kolej komuniti), ape ke keje yg di buat yek???

cm kompius ckit la....tolon sape yg tau...

n satu soklan lgi,klau nk apply tmpt keje,ape ke bhgn yg leh dpohon??? :blink:

leh bagi skit tak ape yg dipelajari tu.....cam aku ni juruteknik komputer gak....tapi biasanya klu dlm sistem kejaan leh la dpt post utk FT17 cam aku.....bidang tugas cam besa la repair pc yg kene virus....buat network skit2 n tugas aku yg aku wat skrg jaga sistem operation bank :lol:

leh bagi skit tak ape yg dipelajari tu.....cam aku ni juruteknik komputer gak....tapi biasanya klu dlm sistem kejaan leh la dpt post utk FT17 cam aku.....bidang tugas cam besa la repair pc yg kene virus....buat network skit2 n tugas aku yg aku wat skrg jaga sistem operation bank :lol:

em blajanye psl isi kandungan motherboard 2...PC,ram n rom yg lain2 la...

Adik aku pun ambik sijil skm tahap 2 dan 3 untuk juruteknik sistem komputer....

Semua tu makan masa 1 tahun setengah dengan 6 bulan training....

Sekarang dia masih stay kat tempat dia training tu ler....

Katanya nak cuba mintak keje ngan kerajaan....

Sekuran2nya kene ada diploma....

Ada orang nak rekemen masuk intel....

Tapi nak diploma gak la....

Tu yang dia kata sakit hati ambik skm tu....

yup3..aku pon ade skm thp 2 &3..

senang ckp,skm ni xlaku..

yg penting,ko ajen troubleshoot

nk jdk technician yg bejaye,ajen2 kan la repair pc org,lame2 mslh yg ko xtaw,ko da jdik pndi

uish... kalau la aku ade kemahiran komputer yg tinggi cam technician tuh, aku tak kejer ahh... wat bisnes jual ngan servis komputer terus... nk gak blajar jd technician bertauliah tapi takde masa dan tak tau cammane.. nih aku sume blaja ngan kengkawan dan blaja online jer..

Eh, nak masuk Diploma Kemahiran Malaysia (DKM) TAHAP 4 cam kecik-88 cakap tu ape requirement die haa?? kene gak amik sijil dari tahap 1 ker?? lame tak??

tak payah2 sijil2, beli proc, mobo ram, ps..kau pasang sendiri, boleh turn on n install os, driver suma..online putera.com.. haaa... dah jadi juruteknik komputer yang berjaya.. hahahh.. la takkan nak jadi juruteknik jer....? pasang la.. angan2jadi jurutera komputer yang berjaya.. baru best dan mencabar :lol: kalau betul berminat.. mai aku aka bawak kau masuk PDC,intel.. dalam lab tu kau boleh main motherboard, cpu, install, letupkan motherboard.ekperimen .hehehe.. dengan syarat belajar pandai2 dulu noh.. hehehe

Edited by arashidi

Kita kena berfikiran terbuka dan ada visi masa depan.

Perkataan 'Yang Berjaya' bukan setakat beli komponen dan 'Berjaya' pasang PC aje.

Antara yang ada sijil dengan yang tiada sijil, lebih dipandang orang jika ada sijil

dengan syarat dapat melaksanakan semua tugas sebagai seorang juruteknik komputer dengan sempurna.

Satu hari nanti mungkin mereka nak bukak perniagaan sendiri, nak pinjam bank, nak besarkan perniagaan, nak dapat kontrak kerajaan dan sebagainya. Semua tu perlukan sijil yang berkaitan dalam bidang yang diceburi. Kalau tidak ada langsung sijil, payah orang nak deal. Akhirnya menyesal tak sudah. :D

Bertindaklah dari sekarang, selain dari belajar sendiri, dapatkan kursus secara formal yang banyak disediakan oleh kerajaan mahupun swata. Sekurang2nya join JPK (MLVK)

ok.

Edited by PowerRootTongkatAli_GS

em blajanye psl isi kandungan motherboard 2...PC,ram n rom yg lain2 la...

nie kira baru habis kolej komuniti la yerk.....kolej komuniti ni adik kepada politeknik betul tak....sy x-politeknik...klu blh untuk mohon kerja kenalah tambah knowledge lagi pasal nettwork ker n beberapa penggunaan software khusus untuk mohon dlm swasta n dalam kerajaan pun kena tambah knowledge gak.... :lol:

kalo keje juruteknik komputer nie, brape gaji paling maksimum bagi yg mmg pro dan expert dlm bidang nie.

kalu kerajaan juruteknik komputer FT17 dorang bagi rm843.06 jer...masuk2 elaun dpt gak la seribu lebih...tp tu guna sijil SPM jer la...kalu dip tu len cerita ler tinggi sikit gaji basicnya...tp kalu ko keja ngan swasta memang gaji ko maybe lebih tinggi...

kalau ikut pengalaman akula.. aku ada sijil tapi bukan komputer hehe degree lagik tapi bukan komputer gak.. kalau nak expert betul makan tahun.. tapi kalau takat nak jadi juruteknik komputer pasang bukak install semua tu sehari pun cukup.. tadak hal punya.. pc ni pada aku banyak benda kena study bila ada problem.. sebab sakitnye lain-lain.. lama-lama expertla tapi bak kata aku tadi makan tahunla... kalau ikut aku.. kalau muda lagi ambik je sijil teknikal skm ke apa ke kalau boleh ambik sekali sijil juruteknik elektrik tahap sampai abis pun takpe.. sambil tu ambik jugak sjil kemahiran pasang komputer.... sambil tu jugak pegi beli part komputer.. pasang dari a-z .. pastu ko layar mana mana laman yang banyak spyware ape ware semua tu.. pastu ko belajar la setelkan... dari situ pulak kalau dah setel... carila virus mana mana pulak.. cuba setelkan pulak... lepastu.. banyak lagila pengalaman ko akan dapat.. takat pasang komputer sehari je beb..orang tua kat felda ambik kursus kemas pun boleh pasang ...

bila kerja tu tanam dalam otak-- untuk meniaga sendiri pulak.. bagila can orang baru kerja pulak... pasal gaji ...kalau citer orang expert gaji tak penting kepuasan tu penting...sebab tu dia expert

Mintak tolong tunjuk ajar . Terima kasih

nak jadi macam aku ke? <_< aku kerja technician pc dah 2 tahun gaji asal aku rm 667 sekarang gaji aku masih rm 1k......aku kerja bawah cha ya nun alif aku xde assistant tau

antara kerja aku

**troubleshoot pc

**onsite service

**mat despatch hantar barang

**test semua equiment printer+svcanner+even bluetooth(how to use)

**jaga kedai

aku juz ada sijil SPM sahaja xde mana2 lulusan kolej....ada sekali pun masuk politeknik amik jurusan elektrik elektronik (belajar x habis :lol: satu sem je) tanya mossaibiro dari jepun dia tuh member lama aku seblum aku kerja masa aku kat politknik dulu...ko tanya dia macam mana aku kat poli dulu :ph34r: ..hehehehe

iingatan dari aku::::kalau sebelum nih UPSR+PMR+SPM ko elok xde apa prob dan result tuh melayakkan ko mohon mana2 tempat belajar......juz teruskan sahaja jangan berhenti.....bukan senang nak jadik tech....aku dulu pun x tahu langsung pasal streamyx + pasal nero semua nak kena buat sendiri amik masa 2 tahun lebih wooo nak utilize menatang nih.......dan satu lagi

kerja technician nih terlalu bergantung market semasa.....dan ramai orang ingat kerja tech pc ialah repair BUT actually kerja tech pc ialah dok tukar2 barang je <_< rosak tukar rosak tukar itu sahaja......mana ada repair sebenarnya.....

macam aku result SPM aku lingkup mmg kalau mohon mana2 pun Ipt ke Ipta ke mmg x akan lepas...dah la Math ngan English aku`in trouble` so secara langsung aku xde bende lain selain dari komputer.........sekarang pun komputer dah terlalu murah berbanding 6 tahun lepas........rm 500 leh dapat Monitor+CPU baru.........

mak aku ada suruh aku kerja ngan gov but i cant stooped now `i have to completed what i have started it (erk betul ke ayat nih?)

en shanai pun banyak membantu aku satu ketika dahulu......artikel dia dulu dalam utusan aku kumnpul dengan banyak......otai dulu beb dia.....segala tips2 semua dia tahu.....nih bukan cerita dongeng.....aku kenal dia lagi `lama`...sebelum dia `lahirkan` Putera.com.....hahaha nostalgia

Edited by I am The Angel Of Dead

aku sokong apa yang bro POwer Root tu cakap, orang akan lagi respect orang yang ada skill dan ada sijil, kalu nak bandingkan dengan orang yang hanya ada skill je..

jadi sapa2 yang ceburkan diri dalam bidang IT ni, sambil2 asah skill kat tempat kerja, rajin2 kan jugak paksa diri untuk study dan dapatkan sijil2 yang bleh membantu untuk kembangkan career kita nanti. Jangan anggap kita dah ada skill je dah cukup, sebab bukan semua comp pandang skill je..

Sapa2 yang ada pengalaman bertahun-tahun tu dan belum ada diploma lagi, cadangan aku eloklah usaha ambik jugak. KAn ke skrang ni ada diploma eksekutif khusus untuk orang yang dah bekerja. Kalau tak silap aku, dalam masa 1 tahun 2 bulan je korang dah dapat Diploma Eksekutif in IT(from Malaya University). Bulan2 pun kena bayar dlam RM300++ je kot..