Jump to content
CFoo++

Penyelesaian Jadual Sekolah - Timetable Spider Wg3

Recommended Posts

:lol: Sekarang ni cuti sekolah, bermakna musim jadual telah bermula. Carian perkataan "Jadual" mula meningkat dan muat-turun Timetable Spider juga bertambah. Bagi memastikan mereka-mereka yang berminat (yang telah memuat-turun) dapat memanfaatkan sepenuhnya fungsi-fungsi dan ciri-ciri yang ada pada Timetable Spider, jadi aku buka thread ini khusus untuk memberikan tutorial, menjawab dan seterusnya cuba menyelesaikan masalah2 yang dihadapi.

PENGENALAN

:lol: Mula-mula kita berkenalan dulu ngan Timetable Spider ni (ringkasnya TTS). Ringkasnya, TTS adalah satu perisian komputer yang berfungsi untuk membantu memudahkan penyediakan jadual melalui fungsi-fungsi automatik (membahagi tugasan, menyelaras atau menyusun jadual dan menghasilkan jadual ganti). Buat masa ini perisian ini boleh di dapati dalam 2 edisi iaitu edisi Melayu dan Inggeris dan menyokong OS Windows 95/98/ME/XP/VISTA. Rupa packaging TTS ni macam ni:

Berikut ni pula adalah contoh-contoh paparan (petikan skrin) TTS yang dirunkan pada Window XP (bertema). Rupanya mungkin berubah mengikut tema yang digunakan. Ini ialah skrin input maklumat profil dimana maklumat guru, kelas, subjek dan lain-lain dimasukkan:

Yang ni pula adalah rupa skrin penyuntingan jadual. Di sini penyelarasan jadual boleh dilakukan secara manual melalui kaedah drag-and-drop dan juga secara automatik. Rupa jadual yang dihasilkan (dicetak) adalah sama ngan yang dipaparkan di atas skrin.

:lol: Perisian ini sudahpun berada dipasaran dan boleh di dapati dikedai-kedai komputer (setakat ni masih belum menyeluruh). Kalau susah sangat nak dapat, boleh kontek terus ke SRC (Siliconetics Research Corporation Sdn. Bhd.). Versi penialaian (cuba dulu sebelum beli) boleh dimuat turun di sini:

http://mawarsoft.no-ip.info/@Download.html

OK, setakat tu dulu sebagai permulaan. Lepas ni aku akan post kan beberapa masaalah dan penyelesaianya yang telah dikirim oleh pengguna-pengguna TTS sebelum ini untuk panduan semua. Sekiranya anda juga menghadapi masaalah untuk menggunakan perisian ini, sila postkan ke sini. Salam...

:lol: p/s: Perisian ini adalah hasil R&D yang dilakukan di Malaysia sepenuhnya dan syarikat SRC adalah 100% milik bumiputera. Jadi gunakan tanpa was-was.

Edited by CFoo++

As'kum

Cantik bro. Moga tread nih bermanfaat utk smua.

Pd sesiapa yg sdg tercari-cari software jadual yg 'mudah + pelbagai', aku syorkan gna mende nih.

Terutama pd sek ren yg pening menyediakan jadual tuk guru2 j-Qaf.

Sek aku (SK Alor Pongsu) tlh menjana jadual sesi 2008 dgn jayanya.

Pd bro,kes aku ttg menggabungkan subjek tlh berjaya.

Idea ko mengenai 'remove' dan 'add' lesson tlh selamat dipratikkan.

Alhamdulillah, semuanya dah slesai 100%..

Thanks again bro.

Support produk Malaysia..

p/s; lps nih aku akn tnye pesal relief plak..

As'kum bro.

Cam biasa, nak tanye sket utk pemahaman.

Gini, aritu ko dah tlg set kan supaya waktu ari Jumaat (petak 8-11) telah di 'disable'kan fungsi susunan.

Kalu tgk melalui Form Master Timetable pun dpt lihat ada garisan merah melintang.

Soalannya,

Camne nak kasi 'enable' semula petak tersebut??

Utk mkluman, aku dah godek2 kat bhg Session pun masih x berjaya jumpa penyelesaian.

Kalu bole ko tlg bg petunjuk camne cara nak 'enable' + 'disable' petak2 jadual tu yer..

Terima kasih ye bro.

p/s: psl relief tuh aku postpone dlu yer..hehe (nak kna master peringkat bawah dlu)

As'kum bro.

Camne nak kasi 'enable' semula petak tersebut??

Utk mkluman, aku dah godek2 kat bhg Session pun masih x berjaya jumpa penyelesaian.

Kalu bole ko tlg bg petunjuk camne cara nak 'enable' + 'disable' petak2 jadual tu yer..

Hehe..sory bro..

tenung pnya tenung baru perasan ada scroll bar kat sblh kanan..

bila scroll down bru le nampak button 'periods off'

hehe..settle..

:unsure: As'kum! Sorry aaa.... Jarang2 boleh post sekali... Hari ini hari Khamis, esok dan lusa cuti jadi aku luangkan juga masa untuk post kat sini hari ni. Sebenarnya yang paling sukar adalah nak switch mod otak aku ni dari mod logik (develope software) ke mod abstract (mengarang/bercerita cam ni).

Cantik bro. Moga tread nih bermanfaat utk smua.

Pd sesiapa yg sdg tercari-cari software jadual yg 'mudah + pelbagai', aku syorkan gna mende nih.

Terutama pd sek ren yg pening menyediakan jadual tuk guru2 j-Qaf.

Sek aku (SK Alor Pongsu) tlh menjana jadual sesi 2008 dgn jayanya.

Thanks for a good testimony. Kepada cikgu2 yang lain, boleh lah download dan cuba perisian ni. Aku dah update beberapa perkara, jadi sila donlod versi terkini.

Kepada sayaseekorarnab, aku tak tahu nak kata apa sebab sume soklan yang ko tanya ko dah jawab sendiri. Tapi sebab ko dah mention pasal jadual ganti, jadi aku rasa elok kalau aku terus bagi tutorial pasal jadual ganti kat sini:

TUTORIAL: PENYEDIAAN JADUAL GANTI

:lol: OK, jadual ganti adalah jadual yang dihasilkan untuk guru-guru yang perlu menggantikan masa yang ditinggalkan oleh guru yang tidak dapat hadir. Biasanya kekerapan penghasilah jadual ganti adalah hampir setiap hari (pemerhatian dari sekolah dengan jumlah guru hampir 100 orang), bermakna penghasilan jadual ganti adalah satu tugas rutin bagi guru yang diberikan tanggungjawab tersebut. Tugasan ini agak rumit dan sering menimbulkan masaalah terutamanya bagi pengagihan tugas.

:lol: TTS boleh membantu memudahkan tugasan ini dengan menjana jadual ganti secara automatik bagi guru-guru yang tidak hadir. Guru-guru ganti dipilih secara automatik mengikut kelapangan dan juga kekerapan gantian yang pernah dilakukan bagi memastikan pengagihan tugas yang sama rata. Proses penghasilan jadual ganti hanya boleh dilakukan untuk hari semasa sahaja, maknanya tak boleh buat jadual ganti tertunda (utk hari lain).

PENJANAAN JADUAL GANTI SECARA AUTOMATIK

Untuk menjana jadual ganti automatik, sila gunakan opsyen "Gantian->Tambah Guru Tidak Hadir..." pada menu. Apabila dilaksanakan, kota dialog berikut akan di paparkan:

Kat sini, sila pilih guru2 yang tak hadir, kedian tekan [OK]. Jadual ganti akan dihasilkan dan terus dipaparkan pada skrin cam ni:

Ini jadual ganti induk (master). Kalau nak, jadual ini boleh juga dipapar dan dicetak secara individu.

PENJANAAN JADUAL GANTI SECARA MANUAL

Penjanaan jadual ganti secara manual perlu jika anda mahu menentukan sendiri guru yang akan mengganti (buka auto) atau apabila anda mahu membuat gantian sebahagian waktu (buka sepanjang hari). Untuk membuat gantian secara manual, sila ikut langkah2 berikut:

1. Pilih dan papar jadual guru yang tidak hadir, contohnya cam ni:

2. Pada hari semasa (hari yang terdapat bar merah disebelah kirinya), sila klik butang kanan tetikus pada jubin yang dikehendaki. Kemudian laksanakan opsyen "Tambah ke Jadual Ganti..." yang dipaparkan pada menu. Apabila dilaksanakan, kotak dialog seperti berikut akan di paparkan:

3. Sila pilih guru yang dikehendaki untuk mengganti masa tersebut, kedian tekan [OK]. Gantian baru akan ditambah ke jadual ganti semasa.

:lol: OK, cukup dulu. Aku akan tambah beberapa perkara kedian. Kalau ada masaalah, bleh tanye. OK. Salam....

Edited by CFoo++

As'kum

Hmm..rerupanya sifu dah post topik yg bru aku nak tanye..

(Bru blk bercuti di kg)

Cayalah..mmg membantu.

Well.kali nih aku nak tanya solan yg 'aku x bole jwb'.. hehe

First,

Bole x kalu aku nak buat jadual ganti secara auto,tp hanya membenarkan guru ganti tsbt hanya diperuntukkan sbyk 1 wktu shj?

Kalu ikut keadaan sbnr,jarang skali guru ganti di beri 2 waktu sehari.. bole bikin MELETOP.. hehe

Kalu bole camne? Leh ajo x?

2nd,

Err,aku tgk gambo sampel jadual ko mmg cantik? Leh ker aku update jdik camtu?

Kalu ble aku nak kna dw kat web dan reinstall semula ker??

Tenkiu boss.

First,

Bole x kalu aku nak buat jadual ganti secara auto,tp hanya membenarkan guru ganti tsbt hanya diperuntukkan sbyk 1 wktu shj?

Kalu ikut keadaan sbnr,jarang skali guru ganti di beri 2 waktu sehari.. bole bikin MELETOP.. hehe

Kalu bole camne? Leh ajo x?

:lol: A..A.. Memang betul la... Aku dah cek ngan zaujah aku, memang boleh meletop. Tapi buat masa ni, TTS memang tak boleh pecahkan masa berkembar untuk diganti oleh lebih dari sorang cikgu. Tapi x pe, aku akan work up ngan bende ni, Insya'Allah aku akan selesaikan sebelum sekolah bukak. Time kasih banyak2 sebab gitau, kalau tak memang aku tak terfikir.

2nd,

Err,aku tgk gambo sampel jadual ko mmg cantik? Leh ker aku update jdik camtu?

Kalu ble aku nak kna dw kat web dan reinstall semula ker??

:lol: Yang ni tak de ape, sume tu bergantung kepada tema interface (windows skin) yang kita gune. Yang ni aku gune skin VectorCell dari pekej WindowBlinds. TTS memang direka dengan menyokong tema (theme aware), cuma kalu ko gune versi 3.6 kebawah (kalau tak silap) warna latar "Rest tile tray" ngan progress window tak mengikut tema (warna cyan dan biru).

OK, tq... salam..

Roger bro..

Teruskan semangat bagi memantapkan lagi perisian yg sedia mantap ini.

Aku support ko!

Any perkembangan jgn lupa maklumkan yer.

Thanks.

Ass'kum...

:lol: OK, seperti yang aku janji, hari ni TTS versi 3.8.10 dah released. Versi 3.8.10 dan dikemaskini bagi membolehkan gantian bagi pelajar dengan masa berkembar diganti secara berasingan. Bagi penggantian auto (opsyen "Daftar Guru Tidak Hadir"), satu checkbox telah ditambah. Lihat gambar ka bawah:

Kalau chekbox ni ditanda, setiap waktu akan diganti oleh guru yang berasingan. Kalau tak, keseluruhan pelajaran (dengan waktu berkembar) akan diganti oleh seorang guru je.

:lol: Untuk penggantian manual/satu-persatu, satu combo-box untuk pilih waktu yang hendak di ganti telah ditambah. Tengok gambar kat bawah. Gantian boleh dibuat untuk satu waktu atau keseluruhan.

OK, salam....

Edited by CFoo++

As'kum

Sekali lagi tahniah bro ats kejayaan menambah baik software ini.

Aku dah mula dw..

Utk mkluman,sek kitorang dah meeting pd 26-29 Dis lps..

Jad telah diedarkan kpd smua guru dgn selamat..

Alhamdulillah, smua ckup berpuas hati..

Thanks again.

As'kum

Well,sesi persekolahan pun tlh masuk mggu yg ke-2..

Setakat nih smuanya cantik..

Xda pertembungan kelas..

Emm..nak tanya sket..(actually solan nih dah penah tanya dlu xpi masih blur laie)

Gini,aku try install Timetable Spider + Flit Gate 3 kat pc opis..

Dgn harapan memudahkan pentadbir menyediakan jad guru ganti..

(Lab sek xle gna intnet-Masalah pemancar)

Masalahnya bila nak log in dia sruh isi bhg 'server location'..

Err,pc kat opis nih mmg xda smbungan intnet..jd xle nak teruskan..

Kesimpulannya,

Leh x ajar step by step cara nak install;prog apa yg diperlukan + camna nak jalankan prog nih mggunakan

pc yg tiada sambungan intnet..

Harap pmintaan nih x nyusahkan yer..

Tenkiu boss.

Adios.

As'kum

Well,sesi persekolahan pun tlh masuk mggu yg ke-2..

Setakat nih smuanya cantik..

Xda pertembungan kelas..

Emm..nak tanya sket..(actually solan nih dah penah tanya dlu xpi masih blur laie)

Gini,aku try install Timetable Spider + Flit Gate 3 kat pc opis..

Dgn harapan memudahkan pentadbir menyediakan jad guru ganti..

(Lab sek xle gna intnet-Masalah pemancar)

Masalahnya bila nak log in dia sruh isi bhg 'server location'..

Err,pc kat opis nih mmg xda smbungan intnet..jd xle nak teruskan..

Kesimpulannya,

Leh x ajar step by step cara nak install;prog apa yg diperlukan + camna nak jalankan prog nih mggunakan

pc yg tiada sambungan intnet..

Harap pmintaan nih x nyusahkan yer..

Tenkiu boss.

Adios.

Salam....

:lol: Cam ni... Sebenarnya sofwer ni tak memerlukan sambungan internet, cuma kalau sesebuah komputer tu dah boleh layari internet, maknanya konfigurasi komputer tersebut memang dah ready untuk kegunaan TTS.

OK, Sekarang aku konsider ko nak guna komputer kat sekolah untuk kongsi data melalui rangkaian LAN. Katakan ko akan gunakan 2 komputer, satu untuk server (rujuk sebagai komputer A, kena install Flitgate) dan satu lagi untuk klien (rujuk sebagai komputer B, kena install TTS). Syaratnya komputer B mesti boleh mengakses komputer A.

Nak tau samaada sesuatu komputer boleh di akses ke tak, ko boleh cuba gunakan fungsi "View workgroup computers" melalui ikon "Network Places". Kat bawah ni contoh bila aku jalankan fungsi tersebut kat komputer yang aku tengah gune:

Kalau ko tengok kat situ, komputer yang aku gunakan sebagai server (yang dipasang ngan FlitGate) ialah "devsrv". Jadi bila aku run TTS pada mana-mana komputer dalam rangkaian tersebut, aku akan masukkan nama komputer (iaitu "devsrv") ke ruangan "server location" masa log masuk.

p/s: Bila ko pasang FlitGate pada server baru, data lama mesti dipindahkan ke server tersebut, tapi tak boleh copy cam tu je. Ko kena create dulu satu "databes organisasi" pada server yang baru. Pastu untuk pindahkan data ko kena backup dari server lama dan restorekan ke server baru.....

:lol: Ok, ko cube dulu. Kalau ada apa2 masalah kang tanye balik.

OK, salam.....

Edited by CFoo++

sorry aku kaco.......tapi ni le first thread aku jumpa yang hidup ngan 2 forumer je. active plak tu... sorry ye...

:unsure: Mmmm... Ko ingat aku berpakat ngan sayaseekorarnab untuk hidupkan thread ni ye... Ko ingat semua ni sandiwara dan lakunan semata-mata. :lol: Tidaaaaaaaaaaaaaak! Ini adalah kisah benar, yang benar-benar berlaku......

Sebenarnya cam ni, aku penah bukak thread ni:

http://forum.putera.com/tanya/index.php?show...mp;#entry545125

Tapi tak idup kan. Jadi aku buat kesimpulan, memang tak ramai cikgu kat Putra ni, jadi aku biarkan saja thread tu... Ntah macam mane, one day sayaseekorarnab ni pm kat aku, minta tolong guidekan die untuk guna TTS. Jadi aku cakap, daripada gunakan PM lebih baik gunakan forum supaya orang lain pun boleh tumpang. Jadi aku wujudkan thread ni.... Sebenarnya tak ramai yang mahu berbincang, memberikan sokongan, pandangan, idea dan pendapat macam sayaseekorarnab buat, sebab tu le hanya 2 forumer je kat sini.

:lol: Sebenarnya aku tak kenal sape sayaseekorarnab. Yang aku tahu (daripada post die) die ni seorang guru kat sebuah sekolah di Perak. Apa pun aku ucapkan banyak-banyak terima kasih atas sokongan, pandangan dan pendapat yang die bagi. Banyak membantu aku memantapkan lagi TTS.

Apapun thread ni akan terus hidup, sebab produk ni baru je masuk pasaran. Pagi ni pun aku baru balik dari demo kat sebuah sekolah. Mula-mula tu bila aku cakap nak tunjukkan sistem jadual sekolah, cikgu besar die mula berdalih, dah ada sistem, tak de bajet dsb. Tapi bile aku tunjuk sket je TTS ni, cikgu-cikgu lain mula berkumpul. Bila aku tunjukkan keupayaan menyusun 100% untuk 34 kelas dengan 75 orang guru dalam masa 55 saat, jelas diorang respek ngan sistem ni. Akhirnya cik gu besar suruh pasang dulu (trial) untuk test drive. Ok le tu, beli atau tak itu cerita lain, yang penting aku dah tunjuk keupayaan die, bukan cakap kosong...

:rolleyes: Aku ada satu lagi thread yang aktif, mula-mula tu ramai tapi akhir-akhir ni tinggal 2 forumer je, tapi tetap aktif. Nie die.. Yang nie pun kisah benar, bukan sandiwara...

http://forum.putera.com/tanya/t40560.html

:rolleyes: Ko pun join le sekali.......

Edited by CFoo++

Emm..

Thanks ats penerangan terperinci tuh..

Memandangkan sok cuti,lusa aku akn try install kat pc di opis.

Pe2 pkembangan akn ku maklumkan k.

Err,pd sahabat yg bnama Raja Kayangan..

Aku hrp ko x bsangka buruk pd tread nih..

Aku cma mengejar ilmu yg dimiliki oleh pakar IT..

p/s: moga kita smua beroleh manfaat.

Ops..terlupe nak tanye..

Penerangan td ttg bgaimana nak gna TTS nih mggunakan LAN tuk 2 pc kan??

Err,leh x explain camne nak gna tuk 1 pc lak??..

Misalan kes ;

Install TTS kat pc d umah..

(Flit Gate x install sbb xde nw + intnet)

Lps install,bila double klik ikon dia kuar 2 pilihan - Activate key / Trial 29 days

Bila klik yg trial trus dia kuar box tuk login..

Dan kat situ ler aku blurr..

(nak isi mende pe kat bhg location?)

Harap dpt memberi petunjuk kat aku yer..

Dan dpt ler aku menyampaikan petunjuk nih pd ajk jadual di sek..hehe

p/s: TTS v3.8.13 dicatat kemaskini pd 09 Jan 07??

(Rujuk web SRC-Muat Turun)

ishk ishk ishk, mane ade aku buruk sangke, aku minta maaf tu sbb aku off topic. tak terfikir plak aku nk ke arah tue...... sorry again, kalo korang rasa aku buruk sangka ngan korang. aku saje je nk nyampuk...

ishk ishk ishk, mane ade aku buruk sangke, aku minta maaf tu sbb aku off topic. tak terfikir plak aku nk ke arah tue...... sorry again, kalo korang rasa aku buruk sangka ngan korang. aku saje je nk nyampuk...

:lol: Takpe, takpe... no poblem. Aku tak kisah.... Sekurang-kurangnya meriah sket thread ni....

Ops..terlupe nak tanye..

Penerangan td ttg bgaimana nak gna TTS nih mggunakan LAN tuk 2 pc kan??

Err,leh x explain camne nak gna tuk 1 pc lak??..

Misalan kes ;

Install TTS kat pc d umah..

(Flit Gate x install sbb xde nw + intnet)

Lps install,bila double klik ikon dia kuar 2 pilihan - Activate key / Trial 29 days

Bila klik yg trial trus dia kuar box tuk login..

Dan kat situ ler aku blurr..

(nak isi mende pe kat bhg location?)

Harap dpt memberi petunjuk kat aku yer..

Dan dpt ler aku menyampaikan petunjuk nih pd ajk jadual di sek..hehe

p/s: TTS v3.8.13 dicatat kemaskini pd 09 Jan 07??

(Rujuk web SRC-Muat Turun)

:lol: OK, untuk install TTS supaya boleh jalan pada satu komputer, ko kena install dua2 (FlitGate dan TTS) kat komputer tersebut. Apabila dan install biasanya FlitGate akan dijalan secara automatik setiap kali user melog-masuk kediannya. Cume lepas install kali pertama, ko kena restart dulu atau jalankan FlitGate guna ikon atas destop.

Bila ko jalankan TTS die akan mintak lokasi server. Lokasi server ni sebenarnya adalah nama komputer yang ko sedang gunakan. Untuk dapatkan nama komputer ni ko kena jalankan fungsi "properties" (klik butang kanan tetikus) pada My Komputer. Contoh die kat bawah ni:

Dalam contoh ni, nama komputer tu ialah "Hazim".

FAKTA

1. FlitGate boleh dipasang walaupun tak ada network/internet

2. Bila dipasang TTS akan berada dalam mod trial (30 hari) sehingga di aktifkan pakai Produk Key.

3. Produk key yang aku bagi kat ko dulu boleh aktifkan 3 kali. Ko dah gune 1, ada lagi 2.

4. Semasa dalam tempoh percubaan TTS befungsi macam biasa kecuali tak boleh print ke printer. Bila tempoh percubaan tamat, output akan ditampal banner.

5. Kalau guru-guru lain nak tengok jadual direct dari komputer mereka, tak perlu pasang TTS, tapi pasang je ngan Teacher Spider (Free).

OK, salam....

:lol: p/s: Sebenarnya ko dah buat sume bende ni dulu, kalau tak macamana ko boleh bukak dan cetak jadual sebelum ni. Fungsi log-masuk tu memang ada kat TTS sejak mula-mula dipublish, cume bile cekbox "Log masuk automatik (ingat saya)" dah ditandakan, ia tak akan keluar lagi sehinggalah ko gunakan opsyen log-keluar.

Edited by CFoo++

Yesss..ini yg aku teraba-raba selama nih.. Gini rupanya.

Err..sbnrnya,sblm nih aku log in dgn cara gini ;

1.Sambung internet

2.Log in dgn menaip no. IP connection pd bhg Location

3.Bru leh operasi..

Itu pesal bila aku nak gna TTS tanpa smbungan internet x dpt..

Dia x detect IP connection aku aktif..So xle nak log in..

hehe..

Thanks 4d info boss..

p/s:Aku nak try kat nb nih dlu..

Alhamdulillah..

Berjaya log in dgn sempurna.. (tanpa sambungan intnet)

Hehe..klako gak..

Patut ler slama nih solan aku ko asik jwb yg advance2..

Dgn andaian aku dah tahu step nak log in camtu..

hehe..Padan muka aku..

Ok boss..

Thanks again.

Adios.

:lol: I'm outstation for 5 days, mungkin takde sambungan internet. Untuk sahabat2 sume, teruskan berforum...

OK, salam....

salam bro2 sume saya dah try sume software tu tapi nak print tak boleh coz dia trial. nak bli mmg tak mampu coz saya ajk biasa je kat sekolah,so kalo ada yg bersimpati burn kan lah utk saya 1,kita kira duit2 kopi dah laaaa

salam bro2 sume saya dah try sume software tu tapi nak print tak boleh coz dia trial. nak bli mmg tak mampu coz saya ajk biasa je kat sekolah,so kalo ada yg bersimpati burn kan lah utk saya 1,kita kira duit2 kopi dah laaaa

Hehe..cam kes aku memula dlu..

Cma xde le aku minta cara gini..

Alasannya,kna hormat kepakaran + penat lelah insan yg membina software nih..

Err,bknnya aku nih baik sgt..

cma nak suggest,mgkin ko leh PM sendiri pemula topik nih..

request 'sesuatu' yg diperlukan tuh..

insya-Allah,mgkin nasib ko akn baik spt aku gak..

Niat yg baik akan dibantu..

p/s:Tuah ayam nampak di kaki..

Hehe..cam kes aku memula dlu..

Cma xde le aku minta cara gini..

Alasannya,kna hormat kepakaran + penat lelah insan yg membina software nih..

Err,bknnya aku nih baik sgt..

cma nak suggest,mgkin ko leh PM sendiri pemula topik nih..

request 'sesuatu' yg diperlukan tuh..

insya-Allah,mgkin nasib ko akn baik spt aku gak..

Niat yg baik akan dibantu..

p/s:Tuah ayam nampak di kaki..

:rolleyes: Betul2.. sokong sayaseekorarnab...

Cadangann kepada cikgu kecik : rekomen lah kat cikgu besar.. nanti die boleh belikan..

Hehe.. TQ.. :rolleyes: