Jump to content
sh4m

Sijil Mlvk Vs Dip Ipta/s

Recommended Posts

eh yeke beb, tht bad ke? tp kan beb, nak bgtau realiti hidup. ade sijil ke diploma ke, sume tu kan no.2 sume tu begantung usaha n rezeki beb. skang susah sgt nk keje if takde kemahiran. contoh ak ni beb, ade diploma tp mmg buta IT kaw2 beb. c++ , matlab asyk tiru org je...pastu bile keje ..nk kene study balik...nsb baik bos ak ni bg peluang. sbnanye kan, kite blaja masuk u ni ramai antara kite nak lulus exam je. betul... mcm bos ak tanye ape application logic gates sume tu. nak jawab tak reti beb. tp if die suruh simplify guna k-map, all the de morgan theorem tu sume ak reti la.

pastu bos ak ckp ak jwb soalan die macam org awam, bukan mcm engineer.hehe sound tepat je kan. tp die nak gak anta ak g keje kat german. rezeki. syukur..

tp kan, if ade budak2 u kat sini, ak nasihatkan, bile study tu kene paham!bukan tau nk calculate je.kene paham konsep. rasa cm nak study blik n wat d best je.

tp kan aku salute betul la org celik IT ni, pc rosak takyah anta low yat ek. ak format kene caj 80beb. mangkaq tul! ak nak format pon tak reti. dulu kan lagi bengong, processor ape pon taktau. tp skang alhamdulillah bende basic tu tau le..

okla beb, ak dpt rasa future ko cerah..hehe cam ahli nujum lak bleh rase2

Assalamualaikum n salam sejahtera ( mcm pemberita lak)

sory la panjang skit.. tp bbaloi...

Sekarang aku ade 1 sijil MLVK Pembangunan aplikasi dan 1 diploma sains komputer. OK.. Aku trus ke main point dier.. Sepanjang aku blaja diploma ni.. aku rasa cam rugi je... aku amik cth subjek yg penting : C++, java, VB, html.. korang tau x.. silibus yg diorang ajar x se''advanced'' mcm sijil MLVK aku.. SIJIL je beb.... sepanjang aku blaja dip ni.. aku tunggu lect akan ajar xkisah la mane2 programming ni lebih advanced dr aku blaja sijil MLVK.. malu siut... 1 bende xleh pakai.. dah 2 lak.. dip ni bkn nyer ajar subjek asas mcm format pc ke.. baiki pc ke.. apebenda la.. nasib baik la aku ni mmg kaki komp dari darjah 5 dulu... jd mende2 gini aku dah tau..

Aku cite 1 keadaan yg blaku time aku blaja dulu...

Alkisah... ade la senior aku sem 6, n aku lak sem 4... dier dtg jumpa aku.. dier nak aku wat dier punya sistem.. 2 xpe lg.. time 2 aku xbwk pc, adik aku nak pakai.. jd aku minta nak pinjam laptop dier.. dier bg la.. skali komp dier ade prob.. xleh masuk windows.. aku suruh dier baiki, sekali dir jawab " ish, ko ni.. aku mane tau bab2 ni.. kalu game aku layan la.. bab2 ni mmg aku fail..." nah... ape cite ni...

kedua..

lecturer aku suruh wat assg.. ttg coding C++.. aku wat la.. xsampai 2 jam pun.. skali bdk2 batch aku nak tiru.. aku pun bg la tp aku dah warning kena la tukar skit coding 2.. skali time prsent lecturer aku kata aku tiru.. aku apa lagi, bengang giler arr.. aku trus mtk lecturer tangguh masa ( bkn hari ).. lepas 3 jam.. aku bg lecturer aku tgk coding.. dgn selambe dier cakap "eh, awak wat coding ape ni..? sy xphm la.. kenape ade itu ini bla bla bla.....?" mcmne ni... ni

yg ketiga lak..

ni time aku sem 6.. xyah cakap la.. mmg bduyun dtg mintak tlg wat sistem.. aku amik kesempatan la.. aku amik upah dalak 2 3 ratus... wawaawa :lol: ... tetibe aku dapat call dr lecturer aku, suruh aku ganti lecturer yg ajar VB sbb nak bsalin.. aku pun dengan slambe turut la kata lecturer tu.. aku ajar la student2 aku dalam 1 2 bln.. lepas lecturer 2 samb blk.. ade student2 yg aku ajar ni, dtg jumpa aku.. diorang kata lecturer 2 xreti ajar n lecturer 2 xfhm cara coding aku... padahal student aku bukan main ske lg..

jd kesimpulan nya.. ape yg aku manfaat time aku dip ni sebenarnya 100% datang dr sijil MLVK aku.. ( khas untuk coding je la, vb,html,C++,java )

subjek n silibus time aku dip pun macam xguna je.. ade subjek mcm management sampai 4 5 kreditt.. kalu programming or it subjek takat 2 3 4 kredit je... kate IT tp subjek lain bkn main tinggi kredit.. n lg sedih kalu dapat lecturer tangkap muat..

2 la dier pengalaman aku.. sedih pun ade.. dpt kolej lak jenis nak makan duit student je..

ko dengar pengalaman aku plak.....

Setakat MLVK tak cukup kena tampal dengan diploma atau yg lebih tinggi. Pihak swasta tak kenal pun dgn MLVK. walaupun Pada hakikat nya pemegang MLVK lebih mahir dari diploma. (Bila kerja nak skill ke atau kelayakan akedemik?)

Itu lah yg malang nya IPta/Ipts kita, sebagai contohnya kalau student tu ambik diploma kejuruteraan elektrikal setakat teori boleh je... cuba suruh dia orang buat wiring satu lampu kawal satu suis..... kantoi... tapi kalau pemegang MLVK dlm masa 1/2jam pasti siap.

Baru ni MLVK ada anjurkan pertandingan johan kemahiran.... aku tengok tiada seorang wakil Ipta/Ipts pun datang. Tahun depan akan ada lagi pertandingan... kita lihat nanti...

Bukan nak kondem penuntut ipta/ipts tetapi keadaan struktur pembelajaran nya /syllabus banyak menekankan kepada teori. Itu lah penyebab pemegang diploma kekurangan kemahiran/skill.

Perkara ini tidak berlaku kepada penuntut di negara Jepun dan Korea. Walaupun tahap Sekolah Menengah...kemahiran dan pengetahuan mereka didalam kejuruteraan amat tinggi. Form 5 dah boleh buat programming C++. Kalau Jurutera Komputer memang lah tak leh nak kelentong, sebab aku pernah kerja dgn diorang.

Macam ni lah.....

anda perlukan MLVK (peringkat 1,2,3,4,5)

Diploma... sebagai pencapaian akedemik.

mahirkan dengan linux dan beberapa OS

dan

dapatkan

MicrosoftSoft Certified System Engineer (MCSE)

Micorsoft Certified Professional (MCP).. dan beberapa sijil professional.

baru lah power... untuk menunjukkan anda WORLD.!!

Pengalaman interview disyarikat swasta. untuk dikongsi bersama..

(dia hanya jeling je diploma aku) pastu

aku di beri satu task untuk diselesaikan..... selesaikan problem bawah ni kemudan baru cerita..

satu group 8 pc networking dan satu server... 4 client down dan server plak diserang virus... selesaikan dalam masa 1 jam....

File recovery... 1 pc window fail booting up keluar dos prompt je. Dia nak kan dua fail dalam pc tu dan windows dikembalikan normal... selesaikan dalam masa 1 jam. (virus scanner tak boleh selesaikan masaalah)

kalau dilihat perkara ni biasa je... tetapi bila didalam tekanan anda akan rasakan. semua nya tak jadi... hanya pengalamam dan skill sahaja yg membantu anda.

yg ada diploma tu pandai pandai lah dapatkan kemahiran/skill.

jgn slh anggap dgn kesimpulan mcm 2.. maksudnya dari segi pasaran kerja la.. bukan sume dip xleh pakai.. cuma kalu kemahiran ni dip ni mmg jauh skit kebawah.. tp kalau bab akademik mmg la.. dip ni sesuai untuk jd lecturer la xpun cikgu.. kkdg ade gak syarikat swasta perlukan sorang pakar IT tp tidak pakar programming.. org ni diperlukan utk ajar pekerja2 syarikat tu mcm ajar guna sistem ke....

kalu amik contoh membe ppuan aku time blaja dulu, bdk dip la.. dier dapat offer keje tp sekadar kerani la.. sbb dier tau guna mcrosoft word,excel,acces.....

tp xde la dip ni teruk sgt sampai dpt keje teruk2... aku ade baca artikel kat mane ntah.. dier dr dip SC dapat jadi penasihat IT kat syarikat 2.. ok ape.. gaji tinggi..

Topik yg aku post ni cuma nak bezakan anta Keupayaan MLVK ngan DIP je.. n pasaran keje lak lebih kepada kemahiran MLVK.. n yg banyak menggangur or bukan keje dgn bidang yg dikehendaki pun ramai dr dipl holder ni....

mcm yg bro zdan cakap.. 1 realiti la.. bleh tgk sendiri skrg pasaran perlukan kemahiran.. mane2 bidang pun aku rase same la(sesetengah la)... Juz kalu amik dip ni.. kena pk kemahiran lain.. kena blaja sediri.. xrugi pun.. mcm aku multimedia pun aku leh main2.. sedangkan aku ni programmer punya skill.. mcm 2 la.. nnt kemahiran sume pandang..

bro shahril try la.. masuk la mlvk.. tp tgk lak keadaan kolej 2.. kkdg myusahkan ko.. cr yg ok...

;)

Assalamualaikum ..

Ape2 hal... mesti blajo tinggi2... At least degree... Maklumla gaji spm, stpm, diploma ngan degree jauh berbeza.... Walaupun yang ada degree ni takla mahir mcm kita, tp degree diorang la bukti ilmu diorang diiktiraf...

Tp kalo nak meniaga sendiri... no problem.... wbgpun, ilmu mesti dituntut hingga ke liang lahad...

Kalau nak ambil sijil MLVK. Aku syorkan korang masuk ILP,ADTEC,CIAST,UNIKL . Kalau mlvk dari kolej swasta. Aku nasihatkan JANGANLAH. Bukan bermakna mlvk dari kolej swasta tak bagus. Tapi MLVK dari ILP,ADTEC,CIAST jauh lebih bagus. Dorang punya kelengkapan teknikal pun world class.

btul la 2... aku dulu amik sijil MLVK kat kolej swasta la.. mmg facilties xcukup.. tp nasib baik la lect aku ni ajar abis silibus.. juz hati2 la pilih MLVK yg kolej swasta ni.. mesti ade yg elok gak..

kebanyakan kolej swasta yg kecil n ade 1 2 course MLVK ni mmg dah banyak lingkup.. tp ade setengah yg still teguh..

tp kalu blaja betul2 time MLVK mmg puas hati kalu dah grad.. sbb kite leh handle dgn kemahiran kite..

;)

tapi MLVK banyak sangat mcm cendawan tumbuh lol..and banyak sangat la bebudak yg kene tipu ngan skim MLVK nih

ade yang tak diiktiraf pon ade.............yang nak belajar pon satu hal.pakai masok je.tak check dulu ngan LAN.....banyak gile kes penipuan nih

tapi MLVK banyak sangat mcm cendawan tumbuh lol..and banyak sangat la bebudak yg kene tipu ngan skim MLVK nih

ade yang tak diiktiraf pon ade.............yang nak belajar pon satu hal.pakai masok je.tak check dulu ngan LAN.....banyak gile kes penipuan nih

itu pasal banyak yang lingkup.. mane2 yg pusat belajar MLVK ni xsume yg d iktiraf oleh LAN.. juz bhati2 la.. dah cantik2 bakat kite ada nak blaja, skali org lain lak kenakan kite... Check dulu intitusi 2 dulu...

aku amek D-041-2.. perbezaan banyak.. tp yang ketara, 80% gune teknik yang popular, iaitu copy n paste hehe.. memane institusi.. sume same jek.. cm skang.. sume kerja aku (terutama programming), terpaksa diwakafkan.. knp? kalau tak share, derang kate aku nie tak nak tlg kwn laa.. nak tgk kwn gagal laa.. nak grad sorang2 laa.. uhuh.. pelik2 dengan mentaliti pelaja2 skang.. sume nak disuapkan :)

Saya pn terfikir mcm Lirhahs tu, sbb lepasan matrik yang ambik degree IT , langsung xde basic. Belajar teori ok je, tp bila kena buat projek rasanya sgt teruk. Bukan semua tp sesetengah. Bg saya, pekerja berkualiti bukan dinilai pada akademik sahaja tapi kualiti kerja yang mampu dihasilkan.

OK ke lps degree ambik mlvk?

Kalau nak ambil sijil MLVK. Aku syorkan korang masuk ILP,ADTEC,CIAST,UNIKL . Kalau mlvk dari kolej swasta. Aku nasihatkan JANGANLAH. Bukan bermakna mlvk dari kolej swasta tak bagus. Tapi MLVK dari ILP,ADTEC,CIAST jauh lebih bagus. Dorang punya kelengkapan teknikal pun world class.

aku sokong, sbb dlu ,mase form4 aku amik mlvk computer system..dkt swasta.. kod die aku tak ingt.. die janji boleh abis dlm 9 bulan, tapi alih2 aku jadi 1hn stgh.. sbb byk prob, lect tukar2 la.. pc takde la.. ada plak diorang ajar nk crimping RJ45, sape slh buat kne byr RM1.. utk satu RJ45.. hampeh je.. da la baru 1st time wat.. ape yg diorang ajar main2.. member aku dh dpt sijil tp still taktau nk format pc.. byk mslsh.. syukur aku blh thu tntg sdkt2 tntg operating system.. smua nie hasil aku blaja sndri sbnrnye.. aku carik sndri... dlu phk mlvk pnh dtg dan ckp ktorang pnye kerja2 tak blh pkai.. tapi nth mcm mne plak selang bbrapa hari, pihak swasta tu ckp smua dluluskan.. hmm..

swasta nie nk cekau duit student jer.. time aku blaja dlu Yuran rm4100, pinjaman RM5000... so dpt la duet belen RM900..

tapi lepas aku abis blaja, aku dtg blk tmpt tu.. yuran hanya RM2500 jer.. bengang aku.. dah tu plak time nk dpt sijil diorang wat stail mcm konvo, wat kat hotel.. konon grand tapi hotel cabuk jer rupenye.. dah tu kne byr lagi plak tu RM 80 utk dptkn sijil tu.. dtg tak dtg kne byr jgk.. melampau tul.. tpkse aku byr dn dtg..

so skrg nie aku tgh amik kursus diploma it kat politeknik.. kirenye ape yang aku blja mlvk tu brguna jgk la..tapi tu pun ape yang aku blaja sndri.. aku leh siap ajr lagi kat lecter yg ajar computer system tu.. keh2..

Edited by maMatD

ooooo...... agak²nye kan ada tak DKM MLVK untuk kelas malam? atau pun time² sabtu atau ahad...

dah lama aku servey tak tau nak blajar kat mane... sebab aku skarang dah kerja... bos aku suruh aku amik dip. DKM pun ok...

dari gred G1 kepada E5... dapat la naik gaji lebih sikit...

ada org ckp kat aku tp x berapa ingat la....

mlvk tahap 3 = diploma

mlvk tahap 5 = degree

tlg betulkan klu aku salah.... sbb aku pun ingat2 luper huhuhu

mlvk tahap 3=juruteknik kanan

mlvk tahap 4=diploma taraf dia dalam noss pembantu jurutera

mlvk tahap5=ijazah iaitu jurutera

jgn pandang rendah trhadap mlvk..pembelajarannya agak sukar juga tak senag yang di sangka..jika tahap 5 50%teori dan 50%praktikal