Jump to content
Sign in to follow this  
mujahid_madani

Tolong Bgi Cadangan

Recommended Posts

Assalamualaikum ..

ni nk mintak tolg otai2 kt sini leh bagi tau x

ciri2 cover majalah yg menarik dn sesuai

ni nk anta ke kedai utk print

majalah

tema : moden

utk form5 ngan cikgu2 yg ajar kitorg

tajuk die sribu bintang sejuta kenangan

saiz a4 landscape

colour format cmyk

pic die dlm format jpeg/psd

resolution ape yg sesuai ( 300 ok ke ? )

nk tanye leh trgkan sikit x psl resolution tu ? takut salah pahamanlak nnti

kalau nk anta kedai , btol ke musti format ai/psd je bleh ? kalau jpeg leh x ? kalau psd kene sertakan font skali ke ?

* ni kire majalh tahun akhir la - kalau bleh nk nmpk nostalgia skit ...

waaa...majalah sekolah ek?

apsal guna tema moden..x klasik gitu...hehe... j/k jer.. :)

er, ko nak ciri camner tue?

yg aku tau majalah biasanya ada satu title yg senang baca (x semestinya besar gedabak..), pastu taruk 1-3 keping gambor yg kira menarik perhatian pembaca, mcm 'penegasan' dlm subjek p. seni tue..hehe

kalau konsep moden, aku rasa pakai tulisan standard arial bold dah ok..senang baca..

tu first impression aku psl cover majalah la...mungkin sekejap lg ada member putera lain bagi idea lagi 'kick' utk ko...

psl res. tu dah ok..300dpi dah memandai

sebaik-baiknya format tiff@ai tengok kat mana ko design artwork. psd, x perlu sertakan font..kalu x berniat nak edit kat sana(kedai).nak pakai format pdf pun ok.. :)

sesetengah kedai x accept jpg mungkin sbb compression- menyebabkan certain image jadi jagged(kabur) bila enlarged..

juzz my 88cents..hehe

waaa...majalah sekolah ek?

apsal guna tema moden..x klasik gitu...hehe... j/k jer.. :)

er, ko nak ciri camner tue?

yg aku tau majalah biasanya ada satu title yg senang baca (x semestinya besar gedabak..), pastu taruk 1-3 keping gambor yg kira menarik perhatian pembaca, mcm 'penegasan' dlm subjek p. seni tue..hehe

kalau konsep moden, aku rasa pakai tulisan standard arial bold dah ok..senang baca..

tu first impression aku psl cover majalah la...mungkin sekejap lg ada member putera lain bagi idea lagi 'kick' utk ko...

psl res. tu dah ok..300dpi dah memandai

sebaik-baiknya format tiff@ai tengok kat mana ko design artwork. psd, x perlu sertakan font..kalu x berniat nak edit kat sana(kedai).nak pakai format pdf pun ok.. :)

sesetengah kedai x accept jpg mungkin sbb compression- menyebabkan certain image jadi jagged(kabur) bila enlarged..

juzz my 88cents..hehe

nk tanye kalau convert je jpeg/psd ke tiff/ai ok x ? kualiti die kurg x ?

maksundne aku gune save as kt photoshop tu ....

cover magazine

basically, rules of DTP (desktop publishing) ialah:

margin

means kat magazine ko tu ader invisible border @ visible border. cube ko tgk mane2 majalah kat pasaran, mesti ader sikit space kat tepi majalah tu. cth ko leh tgk National geographic magazine, GEMPAK.

white space

bukan bermaksud putih. tapi ruang kosong yang x mengandungi text @ picture.

flow

ko cube tgk kat magazine. ko nyer perhatian bile grab magazine tu pergi mana. title? gambar? dari 1st text @ picture yg attract ko sehingga yang terakhir ko tgk kat majalah.

visual hierachy

camne aku nak terangkan yek.... klo tulis x reti.

focus point

main point ko kat cover magazine tu. cth: headline ngan biggest picture. selalunyer tu la focus point.

selain tu, ko kene jage kebolehbacaan majalah tu. jgn gune tulisan fancy2 sgt. nanti org menyampah nak tgk. spacing, kerning sume nak kene jaga.

kaler gak main peranan ngan konsep magazine yg ko bawak. main ngan kaler2 kontras. jgn backgraound ko biru, font ko bubuh biru gak. nanti x nampak.

tapi aku x terangkan lengkap kat sini. sebab a picture tell everyting.

pls, print gune ai @ tiff format. jgn gune jpeg.

sebab

jpeg - for display on web. same je cam RGB

tiff - format khas ntuk print. same cam cmyk.

leh tolong komen x cover majalah ni

ni cover depan

ni cover blakang

camne nk tuka ke format tiff?

save as je boleh ke ?

lagi satu nk tanye , size bape yg dh cukup utk a4 landscape , supaye gamba die clear .sbb skrg ni aku edit gmba

dlm psd , file sume lebih 1++mb utk a4 , ( 3508x2480)

aku wat majalah gune publisher , sume gamba tu aku import ke publisher , aku susun sume dlm tu , tpi format tiff tu gmba die jdi pelik ( bukan stakat warna lari )

lg 1 masalah , gamba yg aku dh fit2kan kt stage bile print preview musti x rapat smpi tepi ...

ni masalah setting kan ? kt mane ha nk betolkan ?

skrg ni sume design ni aku

pattern ngan corak..dah nampak macam tradisional aku tgk...

try ushar brush2 techno etc....baru nampak modern skit

Edited by Batista

nak komen boleh. bersedialah menerima komen aku yang berbakul2 nih... :P

ape yg aku tgk la,

-mmg x nampak ciri2 moden pon. cam style tradisional ade la. motif tradisional pon tarak.

-jenis font x seswai langsung.

-gambar x menarik sebab x touchup pakai photoshop. klo xnak touchup, pakai SLR/DSLR camera. research teknik2 betul amik gambar. gambar belakang tu patut buat vivid to page pastu oter tranparency dier. nak kasik moden, bubuh efek treshold kat photoshop. download brushes kat internet. search for techno, grunge, blood brushes.

-susunan gambar kecik2 yg senget2 tu x sesuai.

-ape yg aku nampak, ko leh jadikan maskhead (seribu bintang sejuta kenangan) tu sebagai focus point. tapi name tajuk pon x sesuai ngan tema yg ko nak bubuh. apekate ko buat style fantasy (aurora effect dsb). baru kene.

-kaler mmg x menarik langsung.

-pls, sume gambar @ wahtsoever buat dlm photoshop @ illustrator. jgn ko gune publisher pulak. payoh nak edit2 nanti sebab photoshop ngan illustrator satu kapal, so ko pindah memane pon still ok, x terjejas gambar2 dier.

-maser buat sume, gambar buat format jpeg. biler nak hantar print nanti, baru bagi tiff.

-ape bende bola orb kat sudut bawah kanan tu. menyemak je.

-cube ko tgk swatches dlm photoshop. carik warna2 techno @ modern.

-bykkan buat research sendiri. tgk camne sebenarnyer style modern yg ko nak buat tu.

-pasal resolusi, setkan sebagai A4 dlm photoshop @ illustrator dah memadai. xyah nak bubuh besar2.

-jgn tkejut saiz gambar2 yg dah diedit ni besar2. mmg standard camtu la. aku penah buat cover komik, 700MB++.

-print preview tu, ko suruh kedai print tu yg edjas. setakat gune printer RM100-Rm400 ni mmg xleh la nak buat vivid kecuali gune software yg printer tu bekalkan.

p/s: klo ko hantar cover ni kat lecturer aku, sah2 kene koyak free je. :P

komen first impression aku:

1) gambar b/ground boleh x resize sampai nampak lantai sekolah...view mcm di awang-awangan skit :)

2) gambar kecik kt kanan besarkan lagi, petak atas skali buang, tinggal gambar bebudak jer, jgn sengetkan banyak sgt, kurangkan sket senget tue. 3-3 gambor tue besarkan sampai overlapped corak tradisional pun x per.

3) tajuk kalu ko nak saiz besor tue, dok bawah sket x per, guna lar font power sket (arial black, angela bold etc..) baru kata nampak moden. :P

4) yg hujung cover tu, objek bulat tu wat bende? kalu x der funtion buang jer :) jadikan first impression pembaca tgk kat foto kanan tue..sbb tu kena besar sket.

5) nama sekolah x payah wat effect..nnti nampak serabut. plain dah ler. font ok dah.

logo sekolah & nama kena angkat naik sket..kang nampak 'jatuh' plak bila siap print nnti.

pastikan tajuk buku alignment sama ngan logo sekolah..baru kemas.

6) tambahan: kalau ko kretif sket, gambor b/ground tue boleh taruk color effect sket bagi nampak ada 'depth' skit. contoh: kasi gelap skit ke bahagian kanan bground utk highlight 3 foto.

x tau lar ko boleh imagine ke x. guna text utk explain mmg jenuh bagi aku..nie 1st impression aku lar

keep it up. ko boleh improve lg nieh :)

ko tgh online kan, luangkan skit masa, bukak google, taip 'cover magazine' kat images tab, survey design situ..tengok part2@element yg boleh diambil sbg rujukan (bukan tiru!)

adioss

Edited by k0d0mo_juan

fuhh !!

time kasih la kt HexPhoenix , Batista ngan K0doM0 sbb tolong komen.sgala komen kurg aku akan igt smpai ble2.first time aku berpeluang dpt dgr komen membina dri org yg 'berautoriti'.aku besenye kt skolah , aku yg komen asil keje org lain.aku sebenarnye kekurgn mase ngan bhn utk wat research yg moden tu.jadi skrg ni aku igt nk tuka tema la plak..

agak2 kan bg org biase2 nmpk x kelemahan gamba2 aku tu, bukan ape aku agak ksuntukan mase...aku wat cover ni pun x smpai 2 jam....

aku lgipun mmg x kan amik bidg ni ... sbbnye walaupun aku dh expllore sume bidg dlm dunia kom ni , dn ni bidg first aku explore .... sbb aku nk amik software engineering ...

aku ni dh f5.ko agak2 kn aku ade bkt x dlm bidg ni...?ke agak truk cam lecturer Hex akan koyak :lol:

Edited by mujahid_madani

fuhh !!

time kasih la kt HexPhoenix , Batista ngan K0doM0 sbb tolong komen.sgala komen kurg aku akan igt smpai ble2.first time aku berpeluang dpt dgr komen membina dri org yg 'berautoriti'.aku besenye kt skolah , aku yg komen asil keje org lain.aku sebenarnye kekurgn mase ngan bhn utk wat research yg moden tu.jadi skrg ni aku igt nk tuka tema la plak..

agak2 kan bg org biase2 nmpk x kelemahan gamba2 aku tu, bukan ape aku agak ksuntukan mase...aku wat cover ni pun x smpai 2 jam....

aku lgipun mmg x kan amik bidg ni ... sbbnye walaupun aku dh expllore sume bidg dlm dunia kom ni , dn ni bidg first aku explore .... sbb aku nk amik software engineering ...

aku ni dh f5.ko agak2 kn aku ade bkt x dlm bidg ni...?ke agak truk cam lecturer Hex akan koyak :lol:

aku pon lecturer koyak. :P

ko boleh maju dlm bidang grafik.... bidang ni janjikan pulangan lumayan, janji ko ader will nak majukan diri sendiri, sentiasa kompetetif ngan org lain. aku pon x kreatif sgt. tp bende tu boleh dibentuk bile ko byk buat research.

@HexPheonix

lecturer ko garang giler.. :lol:

sama mcm member aku kat poli JB jerk ..hehe

@mujahid_madani

bidang kreatif ni ko boleh jadikan keje sambilan..ko nak jadi s/w engineer :)

bakat ada, jgn dipersiakan..hehe

banyakkan wat research, rujukan dan cuba combine sebanyak mana idea kita rujuk td.. :P

biasa dalam bidang designing..kena buat byk research....

tgk jenis2 design diorang buat..cara2 dia letak effect,font,brush,arrangement gambar,filter etc....

pastikan tiap2 design kena pada temanya.....

Edited by Batista

ermm...apa yg gadis tgk based on contoh magazine tuh ,gadis setuju gak ler ngan member2 cakap..front image depan tuh touch up sikit n biar nampak modern n trendy sikit takder ler nampak to original..font pun tak berapa sesuai..tapi kreatif gak awak nih..kenkadang simple is sweet..tak perlu banyak sangat imej..just simple but nice..

saya memang minat tul bab nih..tapi ilmu n masa tuh yg tak berapa nak cukup..ada member2 kat sini mmg banyak membantu budak baru belajar mcm saya nih.. :)

Aku rase cover ngko tu ...background dia tu nampak klasik laa... Cuba la guna backround latest skit. Boleh download kat mane2... mcm 3d wallpaper, abstract ker...Pastu ko edit gambar skolah atas background tu... Pastu buat effect skit kat teks dia... baru gempak..

Lagi bagus... ngko cuba tgk2 majalah sekolah lain utk cari idea... Kebanyakan majalah sekolah ni bukan sekolah yang edit atau design, tapi sykt percetakan. Sekolah hanya bagi data ngan gambar kat sykt ni... ngko ni dikira rajin n kreatif la... nak arapkan cgu, diorang ni mana ada masa..

Ni ada satu contoh cover majalah. Mana tau ngko dapat idea...

ko x wat kan dier jadi format CYMK kerr

kedai printing boleh tolong buatkan kot..:)

@ Ceclom,

tu ko punyer cover mag. ke?

chantek susunan gambor.. :lol: