Jump to content
Sign in to follow this  
mjmax15

Monitor Ada Bunyi Mcm Cengkerik Masa On...

Recommended Posts

:unsure:

salam warga putera,

bila aku pakai monitor nih dlm jangkamasa lama,

ada dengar bunyi mcm cengkerik dari monitor aku..

biasanya dia buat hal nie masa first-first bukak jer,

lama lepas sejam dua tu diam la ....

screen x der nampak problem. normal semua...

baru terjadi 2 minggu lepas..

huhu..apasal eh?

help..

:unsure:

salam warga putera,

bila aku pakai monitor nih dlm jangkamasa lama,

ada dengar bunyi mcm cengkerik dari monitor aku..

biasanya dia buat hal nie masa first-first bukak jer,

lama lepas sejam dua tu diam la ....

screen x der nampak problem. normal semua...

baru terjadi 2 minggu lepas..

huhu..apasal eh?

help..

nie biasa nak abis jangka hayat dahhh..... tunggu masa nak jadi blank huhuhu.....

elok beli letrik stabilizer.... coz silap ari padam terus......

aku nyer kat opis.. 17in cap ayam 19 in samsung flat.. out coz problem camtu.....

dan monitor staff aku dah start cam ko nyerr.. tu cecepat beli stabilizer tu... nak stabilkan letrik kat monitor .

aku pun tak tahu nape.. kena tanya og repair monitor or tv...

Edited by ayoi

dier warm up dulu tue kot... :lol: ...by the way...dah brapa lama pki monitor tue...??...nih mcm tanda-tanda awal..monitor tue nak OUT OF SERVICE!!

nie biasa nak abis jangka hayat dahhh..... tunggu masa nak jadi blank huhuhu.....

elok beli letrik stabilizer.... coz silap ari padam terus......

aku nyer kat opis.. 17in cap ayam 19 in samsung flat.. out coz problem camtu.....

dan monitor staff aku dah start cam ko nyerr.. tu cecepat beli stabilizer tu... nak stabilkan letrik kat monitor .

aku pun tak tahu nape.. kena tanya og repair monitor or tv...

stabilizer tue camner eh?

mahal x?

dier warm up dulu tue kot... laugh.gif ...by the way...dah brapa lama pki monitor tue...??...nih mcm tanda-tanda awal..monitor tue nak OUT OF SERVICE!!

kat opis aku pakai brand & model sama gak...x der plak prob gini..dah 4 tahun pakai..

aku nyer hampir 3 tahun..camner nie boleh nak kong plak...bapak aku punyer monitor lagi power- 5 tahun dah, brand Dell ok jer..tp bukan flat. :)

stabilizer tue camner eh?

mahal x?

kat opis aku pakai brand & model sama gak...x der plak prob gini..dah 4 tahun pakai..

aku nyer hampir 3 tahun..camner nie boleh nak kong plak...bapak aku punyer monitor lagi power- 5 tahun dah, brand Dell ok jer..tp bukan flat. :)

Mungkin ada cengkerik masuk dalam monitor tu?

Aku pernah dengar cam ni, dua tiga hari kong monitor tu...

*off topic*

seperti kat bully, mungkin ada cengkerik yg bersembunyi di celah-celah belakang monitor tue..kot??..cepat ambik ridsect!

hehe~~klakornyer...kalu aku kata ade bunyi mengaum sah korang suroh report perhilitan thehehehe.. :0

monitor nie bunyik lepas kita wake-upkan dari power-save mode(masa blank screen) bunyi kuat jugek laa..dalam 15 minit gitu...biaserla 24/7 x pernah shut down pc aku..cuma monitor off..

so far okey lagi..gambor ok, color cun..overall semuer ok lagi...jgn tiub dlm monitor meletup udahler...

kadang kadang waya longgaq ja ... pi la peketat balik waya kat belakang tu .. tak pun hang kapit sikit kat pala waya tu baji dia fit balik sebab kadang kala dia punya lobang sudah luas pasai tu la bunyi macam karan spark tu ... trettttttttttttttttt ... tapi kalau tu pun tak leh maknanya mau dok himpon duit beli baru la ... keh keh keh .. repair pun bukan tahan lama sangat .. beli hat baru pun la ni dah murah dah ... tak sampai RM300 dah 17 " crt monitor

kat mane bleh cari stabilizer tu?..mahal tak?..n cmne nk gune nnti?..

monitor kat umah ak dulu pernah kuar asap..huhu mjur tak meletup..

xtau la psal aper..kebetulan laks time tu ak xde kat umah..

hehe~~klakornyer...kalu aku kata ade bunyi mengaum sah korang suroh report perhilitan thehehehe.. :0

monitor nie bunyik lepas kita wake-upkan dari power-save mode(masa blank screen) bunyi kuat jugek laa..dalam 15 minit gitu...biaserla 24/7 x pernah shut down pc aku..cuma monitor off..

so far okey lagi..gambor ok, color cun..overall semuer ok lagi...jgn tiub dlm monitor meletup udahler...

wake up lan ker power safe mode ?....

nie sah ke bunyi dari monitor.. bukan dari pc??.... cuba jgn on monitor dan wake upkan dier.. bunyi gak kerr??... kalau tak bunyi baru leh monitor wat bunyi.....

Monitor kalau ada spark mungkin cable TV-40 flyback bocor. Kalau ada bunyi macam cengkerik mungkin high power tak boleh drive .Kerosakan mungkin berlaku pada Power/regulator/horizontal drive. Kalau power tak dapat drive tapi lampu indicator tak menyala mungkin Fuse/protection resistor/IC PWM/Chooper Mosfet/Diode rectifier bahagian regulator. Kalau lampu indicator menyala tapi display tak ada mungkin Transistor HOT(Horizontal Output Transistor) rosak/Vertical IC/Flyback rosak. Walahualam

Edited by SAM

tu tak lama la tu..bek ko bli je monitor baru cpat2..kang terbakar susah laks....lcd pon baru 550 skarang

widescreen 17

wake up lan ker power safe mode ?....

nie sah ke bunyi dari monitor.. bukan dari pc??.... cuba jgn on monitor dan wake upkan dier.. bunyi gak kerr??... kalau tak bunyi baru leh monitor wat bunyi.....

cpu aku on 24/7, x derlar bunyi pelik gitu..aku tau :)bila kita tinggalkan monitor on, selepas 20 min. dia off sindri(power save mode, aler kat 'power option' ader mender tue :)) tinggalkan semalaman, esok

bila aku gerakkan mouse, screen on, masa tue la bunyik cam cengkerik..sound lebih kureng bila korang masuk hutan lipur, camtue lar bunyi force of nature nya..hehehe

mende nie x slalu berlaku lar plak...hari nie ok, besok mungkin ok..huhu, lusa x tau

Monitor kalau ada spark mungkin cable TV-40 flyback bocor. Kalau ada bunyi macam cengkerik mungkin high power tak boleh drive .Kerosakan mungkin berlaku pada Power/regulator/horizontal drive. Kalau power tak dapat drive tapi lampu indicator tak menyala mungkin Fuse/protection resistor/IC PWM/Chooper Mosfet/Diode rectifier bahagian regulator. Kalau lampu indicator menyala tapi display tak ada mungkin Transistor HOT(Horizontal Output Transistor) rosak/Vertical IC/Flyback rosak. Walahualam

wah..otai lar ko nie psl crt..pelik tul term ngko nih apa maksud 'horizontal drive' tue?

kat umah aku ada 2 monitor kong..power ada tapi no signal..tanya pomen dia ckp baik beli baru, berbaloi..

err..pasal stabilizer tue penting ke?

aku tengok letrik rumah aku ok jer(kot)- sbb pc bapak & adik aku ok jer.

mende tue sama macam UPS (uninterruptable power supply) gak ker?

tq..

stabilizer tu adalah voltage regulator....!!..most UPS ader function voltage regulator...!!..dier membantu stabilkan feed voltage yang masuk ke monitor ko..!!..amat berguna untuk melindungi kerosakan dari kilat!!

stabilizer tu adalah voltage regulator....!!..most UPS ader function voltage regulator...!!..dier membantu stabilkan feed voltage yang masuk ke monitor ko..!!..amat berguna untuk melindungi kerosakan dari kilat!!

wah bro chiper garang ler... :ph34r:

boleh tolong rekemenkan regulator brand yang harga resonable skit.. :)

aku noob psl nih..

Waa, bagus! keterangan dari sudut teknikal...

Betul tu...

Kepada

kodomo_juan, jika betul monitor anda berbunyi, kemungkinan memang ada arus yg bocor, atau apa yg kita panggil dry solder. selalu nya di tempat tempat yang menggunakan arus yang tinggi seperti yg SAM cerita kan tu...

Kalau dapat, resolder ( solder kembali) setiap terminal komponan di main board monitor anda...

Jika selapas itu, masih berbunyi, ada kemungkinan kerosakan pada FLYBACK transformer. (FBT) atau pun pada tiub CRT.

pilih antara dua, ganti FBT atau ganti monitor.. :blush:

kalau pilih nak ganti tiub, baik beli baru...

wassalam..

Edited by TJ-Ariff

monitor aku macam tu jugak, bila pasang gc ada bunyi cengkerik tapi bila tanggal gc dan pakai built-in , bunyi cengkerik tak ada pulak.

Kadang2 fenomena ini berkaitan dengan arus kutub megnetik bumi. (bunyi macam lawak...)

Untuk kesan dia cuba pusing kan monitor anda mengikut kutub, utara, selatan, timur dan barat....

Cuba pusing kan secara perlahan2 jika selepas pusingan 360° itu anda buat, tetapi masih juga berbunyi, kemungkinan ada kerosakan pada beberapa komponen di CRT Board.

Harap membantu..

Wassalam...

Edited by TJ-Ariff

ishh..tak la!!..kalau kat lowyat...banyak brand ader!!...kalau aku...aku pilih brand power kinetics black out buster!!

:lol: kalau kat lowyat ler...

tapi sini low fatt ade la..kekeke..

nnti aku try ushar dlu..c-ni susah skit bab hardware pelik2..skit2 kene oder..huhuhu

Kepada

kodomo_juan, jika betul monitor anda berbunyi, kemungkinan memang ada arus yg bocor, atau apa yg kita panggil dry solder. selalu nya di tempat tempat yang menggunakan arus yang tinggi seperti yg SAM cerita kan tu...

Kalau dapat, resolder ( solder kembali) setiap terminal komponan di main board monitor anda...

Jika selapas itu, masih berbunyi, ada kemungkinan kerosakan pada FLYBACK transformer. (FBT) atau pun pada tiub CRT.

pilih antara dua, ganti FBT atau ganti monitor.. blush.gif

kalau pilih nak ganti tiub, baik beli baru...

wassalam..

biar betul kena main solder2 plak..

aku dah fobia bab monitor nieh..

kat pejabat pernah 1 crt tube meletup..satu ofis dpt hidu..

kat rumah plak berasap sbb cicak berak (jgn gelak) :ph34r:

jd aku pilih option last la..kalu x menjadi dgn power regulator mcm brader chiper ckp td, tunggu sampai kiok ler monitor baru sambar lcd @ TFT..mana tau rege dah jatuh..hehe

Kadang2 fenomena ini berkaitan dengan arus kutub megnetik bumi. (bunyi macam lawak...)

Untuk kesan dia cuba pusing kan monitor anda mengikut kutub, utara, selatan, timur dan barat....

Cuba pusing kan secara perlahan2 jika selepas pusingan 360° itu anda buat, tetapi masih juga berbunyi, kemungkinan ada kerosakan pada beberapa komponen di CRT Board.

Harap membantu..

Wassalam...

memang ada kebenarannya, apabila casing dipusing perlahan2 tahap bunyi cengkerik semakin berkurangan dan hampir2 hilang.