Jump to content
cikgureza

**cikgureza Mencari Biz Partner/investor***

Recommended Posts

Assalamualaikum..

Seperti mana tajuk di atas, aku kini ingin menjemput sesiapa yang sudi (berani mati) untuk start sebuah biz yang berkisarkan enviroment Software Solution.

Projek ini akan berjalan pada awal tahun depan.

Tujuan aku menjemput ni adalah kerana, ingin berkongsi maklumat perniagaan serta tips and tricks untuk berniaga.

Seperti mana aku dengan company2 sebelum ini (tahun ini dan tahun sebelumnya), aku akan bertindak sebagai penasihat ataupun consultant, iaitu untuk menerokai bidang teknologi perisian berpandukan konsep yang menjadi trade secret aku selama ini.

Tapi untuk projek khas ini,biz yang di mulakan ini akan fokus untuk market luar negara, seperti Brunei, Singapore UAE (Dubai dan sekitar) China serta beberapa negara yang potential. Kesemua biz yang di maksudkan hanya akan memperdagangkan teknologi perisian dan 99% berkisarkan web.

Tidak seperti tahun ini dan tahun2 yg lepas, yg mana, market place hanya di fokus dalam negara sahaja, tahun depan, projek baru ini akan mensasarkan sektor korporat negara2 yang aku mention kan itu.

PUlangan yang di maksudkan dari perniagaan ini di bahagikan kepada dua:

1) Client membayar secara lump sum

2) Client membayar secara kontrak untuk sepanjang tempoh penggunaan (long term income)

Seperi mana yang aku bagitau, aku hanya akan bertindak sebagai penasihat atau consultant sahaja, jadi selepas satu tempoh waktu (setelah di rasakan) biz tersbut boleh berjalan tanpa aku, maka, aku menyediakan option iaiatu samaada ingin mnegekalkan aku di company tersebut atau tidak.

Tujuan di buat begini, adalah seumpama konsep mentor mentee, yang mana, aku akan membuilt kan biz tersebut bagi pihak korang untuk satu jangka waktu selamat.

Tapi harus di ingat, untuk start biz seperti ini bukan lah short cut untuk kaya, dan jgn sesekali ingat sebegitu.. aku tak menjanjikan overnite punya kekayaan, tapi income korang akan stabil sekiranya biz tersebut dijalankan dgn betul..

Pre-requsite sebagai biz partner:

1) Memandangkan tujuan asalnya adalah untuk start sebuah biz yang mana di miliki oleh korang (ingat aku consultant je..bukan owner), maka, modal amatlah di perlukan.

Tujuan modal:

a) Equipments (server, workstation, bandwith)

B) Human resources (staff, programmer,server admin dll)

c)Travelling (banyak out station ke luar negara, so flight di perlukan)

d) Marketing/sales people/dept

2) Kesanggupan untuk long hours pada masa permulaan ini

3) tak putus asa

4) Dengar kata

5) Boleh menghimpunkan/menyediakan sales /marketing team yang bagus.

Buat masa ni itu je yang perlu, kalau ada lagi nanati aku tambah.

kenapa biz ni?

Software solution adalah sejenis bisnes yang boleh di katakan sama sahaja,sebagai cth, sebuah web based apps untuk satu oragnisasi,memang boleh di bina oleh sesiapa sahaj yang mempunya kemahiran, namun, KONSEP yang di tonjolkan oleh sebuah software solution house tu lah yang membezakan antara satu sama lain.

sepertimana kicap, ada kicap masin, ada kicap manis, ada kicap mee, ada kicap kelat dll, walaupun mereka semua kicap, namun keunikan rasa lah yang membezakan antara kicap2 tersebut.

Jadi, maksud aku, 'flavour' dlm bisnes lah yang menjadikan Unique selling proposition nya yang memungkinkan kemenangan bagi sesebuah software house itu, dan aku ada 'flavour'; yang sesuai untuk biz ni..

sebab itulah aku menjemput korang yang mana berminat untuk memulakan biz ni seawal tahun depan, since, by quarter ke 3 tahun depan aku menjangkakan plan biz ni akan menjadi-jadi (INsyallah..)

Sapa2 yang berminat boleh Pm/Ym aku..

jemput2..

P/s: semoga Allah mudahkan segala urusan baru ini.. Amin

Assalamualaikum..

Seperti mana tajuk di atas, aku kini ingin menjemput sesiapa yang sudi (berani mati) untuk start sebuah biz yang berkisarkan enviroment Software Solution.

Projek ini akan berjalan pada awal tahun depan.

Tujuan aku menjemput ni adalah kerana, ingin berkongsi maklumat perniagaan serta tips and tricks untuk berniaga.

Seperti mana aku dengan company2 sebelum ini (tahun ini dan tahun sebelumnya), aku akan bertindak sebagai penasihat ataupun consultant, iaitu untuk menerokai bidang teknologi perisian berpandukan konsep yang menjadi trade secret aku selama ini.

Tapi untuk projek khas ini,biz yang di mulakan ini akan fokus untuk market luar negara, seperti Brunei, Singapore UAE (Dubai dan sekitar) China serta beberapa negara yang potential. Kesemua biz yang di maksudkan hanya akan memperdagangkan teknologi perisian dan 99% berkisarkan web.

Tidak seperti tahun ini dan tahun2 yg lepas, yg mana, market place hanya di fokus dalam negara sahaja, tahun depan, projek baru ini akan mensasarkan sektor korporat negara2 yang aku mention kan itu.

PUlangan yang di maksudkan dari perniagaan ini di bahagikan kepada dua:

1) Client membayar secara lump sum

2) Client membayar secara kontrak untuk sepanjang tempoh penggunaan (long term income)

Seperi mana yang aku bagitau, aku hanya akan bertindak sebagai penasihat atau consultant sahaja, jadi selepas satu tempoh waktu (setelah di rasakan) biz tersbut boleh berjalan tanpa aku, maka, aku menyediakan option iaiatu samaada ingin mnegekalkan aku di company tersebut atau tidak.

Tujuan di buat begini, adalah seumpama konsep mentor mentee, yang mana, aku akan membuilt kan biz tersebut bagi pihak korang untuk satu jangka waktu selamat.

Tapi harus di ingat, untuk start biz seperti ini bukan lah short cut untuk kaya, dan jgn sesekali ingat sebegitu.. aku tak menjanjikan overnite punya kekayaan, tapi income korang akan stabil sekiranya biz tersebut dijalankan dgn betul..

Pre-requsite sebagai biz partner:

1) Memandangkan tujuan asalnya adalah untuk start sebuah biz yang mana di miliki oleh korang (ingat aku consultant je..bukan owner), maka, modal amatlah di perlukan.

Tujuan modal:

a) Equipments (server, workstation, bandwith)

B) Human resources (staff, programmer,server admin dll)

c)Travelling (banyak out station ke luar negara, so flight di perlukan)

d) Marketing/sales people/dept

2) Kesanggupan untuk long hours pada masa permulaan ini

3) tak putus asa

4) Dengar kata

5) Boleh menghimpunkan/menyediakan sales /marketing team yang bagus.

Buat masa ni itu je yang perlu, kalau ada lagi nanati aku tambah.

kenapa biz ni?

Software solution adalah sejenis bisnes yang boleh di katakan sama sahaja,sebagai cth, sebuah web based apps untuk satu oragnisasi,memang boleh di bina oleh sesiapa sahaj yang mempunya kemahiran, namun, KONSEP yang di tonjolkan oleh sebuah software solution house tu lah yang membezakan antara satu sama lain.

sepertimana kicap, ada kicap masin, ada kicap manis, ada kicap mee, ada kicap kelat dll, walaupun mereka semua kicap, namun keunikan rasa lah yang membezakan antara kicap2 tersebut.

Jadi, maksud aku, 'flavour' dlm bisnes lah yang menjadikan Unique selling proposition nya yang memungkinkan kemenangan bagi sesebuah software house itu, dan aku ada 'flavour'; yang sesuai untuk biz ni..

sebab itulah aku menjemput korang yang mana berminat untuk memulakan biz ni seawal tahun depan, since, by quarter ke 3 tahun depan aku menjangkakan plan biz ni akan menjadi-jadi (INsyallah..)

Sapa2 yang berminat boleh Pm/Ym aku..

jemput2..

P/s: semoga Allah mudahkan segala urusan baru ini.. Amin

100% duit kita org??? ke kau 50% ada keluarkan modal gak?

100% duit kita org??? ke kau 50% ada keluarkan modal gak?

hmm..nampaknya masih tak paham lagi..

seperti yg aku kata, bisnes ni adalah 100% milik korang, dan aku akan berada kat situ sebagai consultant sahaja. Ini bermakna, tanggungjawab bisnes tu adalah milik korang, namun, aku akan ada sebagai guide sepanjang tempoh sebelum boleh berdiri sendiri tu (seperti mana dengan partner2 sebelum ini).

Jadi, unless, korang nak keuntungan di bahagikan 50% dengan aku, maka, aku setuju lah kalau nak keluar 50% modal. Tapi kena ingat, everything will be 50%, instead kalau bisnes sendiri kau boleh dapat 95 ~100% return on ur own..

perkara yg boleh aku 50%:

1) Hardware equipements (server,network)

2)Software (OS setup, webserver,Databse setup, securities,firewalls everything)

3) HUman resources-technical (Programmers, server admin, data center admin,Technician)

4) Data center overheads..

kiranya on technical aku settle kan, tapi kena ingat, ni 50% punya deals ni. So, korang pulak akan settelkan bende yg selain dari tu lah..

harap faham...and bydewei.. ini first time aku bukak jemputan pada yg sudi melalui online, tidak seperti tahun2 lepas, semuanya jumpa real life terlebih dahulu..

--------------------------------

satu lagi, seperti mana yg aku kata, software2 yg nak di buat ni bukanlah bende baru yg mana company lain takleh buat, tapi, bezanya hanya pada biz concept sahaja. itulah yg membezakan nya..

resepi USP tu aku ada, dan bagi yg tertanya2 apa maksud aku dengan resepi USP tu, maka, korang kena bacalah thread "Tips startup ICT biz untk Grad ICT".

so, kalau korang dengar2 ada yg kata, "elleh, apps cenggini aku pun boleh buat!" maka betullah apa yg dia kata tu, takde objection dari pihak aku, TAPI, dia tahu ke cara nak generate duit yg betul dari apps tu (untuk long terms..)

LUPA NAK CAKAP:

hanya SATU (1) company baru sahaja yang akan di setup untuk tahun depan, ini bermakna aku akan bagi 70% time aku kat company baru tu.

----------------------------------------------------------------------------------------

Arigatou gazaimasu..

-cikgureza-

"your friendly neighbourhood cikgu.."

Edited by cikgureza

wow... berapa modal yang diperlukan... kena ada kemahiran ke dlm bidang tertentu contoh programming/design?

bende tu, dah takde masa kita nak buat sendiri (programming/ design), so akan di edrahkan pada team programmers yg jadi staff company baru tu.

Modal, adalah something yg variables, tapi apa yg boleh aku katakan, untuk setupo sebuah company ni, at least kena ada budget untuk 4 quarter (setahun), seperti mana list2 yg telah aku bagi paling atas tu..

Tapi untuk trial, kalau ada yg bran tu, kita test (hit and run) market negara China. Aku dah siap semua tools untuk web apps ni kat market China, cuma tunggu waktu dan juga sales team yg sesuai, serta marketting plan untuk digabungkan dengan marketing plan aku.

Projek web apps kat China ni untuk makan long term.

Dan projek first ni tak perlu ada overhead untuk setahun dulu, sebab, sebagai test, aku akan tanggung kos technical (everything)

Owhhh..cikgureza, aku baru jee abis baca topik "Start Biz utk Graduan ICT". Cikgu dah tak berminat dengan pasaran dalam negara ke? Sebab, aku baru terfikir nak contact ko..berkenaan dengan sistem paperless solution tu...tapi yang ni bukan luar negara, Malaysia je...untuk pengurusan pelabuhan.

Owhhh..cikgureza, aku baru jee abis baca topik "Start Biz utk Graduan ICT". Cikgu dah tak berminat dengan pasaran dalam negara ke? Sebab, aku baru terfikir nak contact ko..berkenaan dengan sistem paperless solution tu...tapi yang ni bukan luar negara, Malaysia je...untuk pengurusan pelabuhan.

Bukan gitu.. ishh susah benor nak cakap kias2 ni..camni le senang citer.

dalam 2 tahun kebelankangan ni, aku telah bertindak sebagai consultant untuk beberapa buah company baru, yg mana memanggil aku untuk menjadi consultant diorang.

Dan setelah company tu boleh berdiri sendiri, maka, aku akan keluar dari company tu, serta setup company yang baru pulak, tujuan nya hanya semata2 untuk membantu bisnes start up baru sekadar mana yg aku mampu.

Jadi, untuk projek tahun depan, aku buat juga bende yg sama, cuma kali ni aku buat jemputan online.

Q: Apa jadi dengan company2 yg dulu2 tu?

A: Company tu kini boleh menjalankan bisnes dengan sendirinya setelah habis segala ilmu teori dan practical aku turun kat diorang, dalam erti kata lain setiap company adalah unik kerana sepanjang dengan diorang, aku juga belajar dengan diorang.

Company aku masih ada, dan , bisnes aku seperti biasa,jadi tak timbul isu yang aku tak berminat bisnes dalam negara. Sebab tujuan nya projek baru tahun depan ni adalah untuk explore beyond everything yg pernah aku hadapi, Insyallah Allah akan guide dengan cara yg betul (memandangkan selama ni Dia juga guide aku untuk belajar banyak perkara..)

Bende yg aku nak buat ni lebih kurang mcm 'mentor mentee' program le.. paham tak? Kiranya ni bukan company aku, ni company korang punya projek, aku guide sahaja..

Harap maklum..

Boleh bagitau figure tak untuk modal? Agak agak ko la, tak yah la exact sanagt.

aku nak letak figure modal agak susah, sebab bende tu adalah variable yg melibatkan location, masa dan juga biz plan.

Cuma, kalau rajin, aku dah bagi list untuk bende yg perlu di spend tu di post mula2 sekali. Cuba amik tu dan kira kan mengikut lokasi yang kau berada sekarang (gaji di Kl tak sama dengan gaji di Ipoh, Living cost di Johor tak sama dengan living cost di Perlis. etc,etc).

Dan jumlah tu, kau kira untuk 4 quarter (setahun) dan di bahgikan dengan 12 bulan..

dan kau akan dapat figure yg dikehendaki tu..

p/s: kalau nak test run terlebih dahulu, mari buat projek untuk web apps kat China tu, apa yg perlu adalah seperti berikut:

1) Expanses kat sana (dlm 2~3 minggu)

2) Flight

3) sales/marketting team

4) China punya sms gateway

Yg aku sediakan:

Segala yg melibatkan server side punya barang:

1) Server (software /hardware)

2) Programmer

3)web admin

4)Data center equipment (racks, firewalls,bandwith)

yg test run ni tak payah nak buat calculation untuk setahun, baut sekadar semasa berada kat sana je. Yang paling penting tu sales/marketting team..

Harap maklum..

Berkat ramadhan tahun ni, projek 2008 ni sudah pun mendapat partner.. Alhamdulillah..

thanks kepada yg bertanya serta yg menunjukkan minat. So, untuk 2008 ni aku akan bagi focus pada projek baru ni lah

dengan ini, since sudah pun mendapat apa yg thread ni kehendaki, maka, aku tutup thread ni dengan ucapan Syukur kepada Allah..

p/s: so many things to do.. so little time..

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...