Jump to content
Sign in to follow this  
ronnz

Cadangan Untuk Pembangunan Network Based (lan) Chatting Program'

Recommended Posts

Salam

Aku nk buat untuk Final Year Project -> LAN Chatting Program untuk kegunaan Intranet mcm Yahoo/Msn Messenger sebab tu je antara yg aku mampu buat & akan melibatkan coding untuk Client & Server. Juga melibatkan database. So kalo bleh nak dgr dulu pandangan expert2 untuk

1. Programming language : ape language yg terbaik & berguna in d future?

2. Database : ?

Antara language yg aku pk ialah C++, Java, Vb.Net. Aku rasa mcm berminat dgn Vb.net sbb tgk prospek mcm bagus tp kn start from scratch la sbb tak prnh try. Kalo korang cadangkan any language & database bleh tak letak skali reference yg bagus.. tk kire la buku ke website ke etc.

Sebarang cadangan tambahan & panduan berguna amat di alu2kan!

Thanks

Edited by ronn

ok .memandangkan ko nak buat chatting program ko kena tahu teknik diaa

aku cadangkan ko guna .net aa samader vb.net atau c#

so ni teknik22 utk ko ..

1. Chat using P2P (Peer to Peer)

2. Chat Using Remoting

3. Chat using web service

4. Chat Using Socket

and so onn

haa lepastu ko citer aaa teknik mana yg bagus.. laju dan tak lag.

then baru aaa lecturer ko tahuuu..

ok lahh good luckkk

Menarik projek tuh.. kalo ko dah start, boleh kongsi kitorang kat sini. Mana tau kitorang berminat gak nak joint venture bangunkan projek nie. At least banyak gak idea dan sebarang masalah boleh diselesaikan bersama. Pakai VB.Net, wahh bagus tuh... aku sokong! :D

aku pernah tolong sorang budak tu siapkan final year projek utk degree. aku ni ttau programming pon. yg aku buat cuma edit nama, tukar ikon dan buat manual cara nak run je. software yg jadi mangsa tu adalah jabber, java based. senang betul dia buat softeware tu.

ok .memandangkan ko nak buat chatting program ko kena tahu teknik diaa

aku cadangkan ko guna .net aa samader vb.net atau c#

so ni teknik22 utk ko ..

1. Chat using P2P (Peer to Peer)

2. Chat Using Remoting

3. Chat using web service

4. Chat Using Socket

and so onn

haa lepastu ko citer aaa teknik mana yg bagus.. laju dan tak lag.

then baru aaa lecturer ko tahuuu..

ok lahh good luckkk

Thanks DevGuy..otai microsoft :D Ur advice much appreciated! aku akan try research lagi..

Menarik projek tuh.. kalo ko dah start, boleh kongsi kitorang kat sini. Mana tau kitorang berminat gak nak joint venture bangunkan projek nie. At least banyak gak idea dan sebarang masalah boleh diselesaikan bersama. Pakai VB.Net, wahh bagus tuh... aku sokong! :D

Insyallah, ape2 hal aku kena stat blaja vb.net dulu. So guys any good reference for me to learn Vb.net tk kire la buku, website, etc. Sebarang cadangan, idea amat dialu2kan!

Edited by ronn

Langkah pertama kena biasakan dulu dengan environment .NET, dan cari tutorial, artikel berkaitan dengan Google & Yahoo! Selain itu, beli sebijik buku yang lengkap adalah elok sekali. Bila dah familiar dengan segala terms, class, structure etc. dalam tu, baru bleh start buat...

Ada beberapa artikel yang menarik berkaitan Chat program kebanyakannya dalam C#, misalanya:

1. Menggunakan Socket Chat.

2. Menggunakan Peer-To-Peer

3. Chat Room untuk Website

4. ASL/SQL Server Based Chat Room

Edited by LanoG