Jump to content
wrecked

Wajarkah Plkn Dihentikan?

Recommended Posts

Lagi pelatih PLKN mati

KUANTAN: Seorang pelatih Kem Latihan Khidmat Negara (PLKN) Cheneh Cemerlang, Kemaman meninggal dunia dalam perjalanan ke Hospital Tengku Ampuan Afzan (HTAA) di sini, malam tadi.

Mohd Rafi Ameer, 18, menurut kakak sulungnya, meninggal dunia pada jam 10.30 malam tadi selepas mengadu demam sejak seminggu lalu.

Jubaidah, 25, yang ditemui di hospital itu berkata adiknya menghubungi beliau di kampung mereka di Bukit Rotan, Kuala Selangor, Sabtu lalu mengadu yang dia demam dan kakinya bengkak sudah hampir seminggu sebab terjatuh semasa latihan.

Beliau mendakwa sudah menghubungi pihak pengurusan kem itu bertanyakan mengenai adiknya tetapi telah dimarahi kerana alasannya pihak pengurusan boleh menjaga Mohd Rafi.

bukan kes baru lagi....

before this pon ade jugak kes2 berkaitan....

include cabul.............

ape nak jadi dgn kerajaan malaysia nih?

adakah kerajaan malaysia profesional, atau sekadar memenuhi diari agenda semasa?

diorg nak brainwash bebdk tu aku tak kisah sgt cume keselamatan, kesihatan and kebajikan bebdk tu mesti jadi keutamaan...sian mak bapak yg terlibat tu

takyah batal. Tambah doktor or professional setaraf (or should I say a responsible and educated personnel) secara tetap di setiap satu kem, like 24/7 clinic, yang boleh dan layak utk handle aspek kesihatan peserta. Bukan apa, aku dah tengok sendiri camne petugas kem PLKN ni in action, my younger brother pun pernah kena kes lebih kurang gini a few years lepas. Nasib baik hidup lagi budak tu.

Ada gak baiknya kalau PLKN ditukar dari latihan ala2 tentera kepada latihan untuk berdikari ke, berniaga ke, belajar berfikiran matang ke...

* Sekadar cadangan

Ada gak baiknya kalau PLKN ditukar dari latihan ala2 tentera kepada latihan untuk berdikari ke, berniaga ke, belajar berfikiran matang ke...

* Sekadar cadangan

No, mende yg ko cadangkan di atas semua boleh dibuat dalam program lain, or perhaps dibelajar sendiri, it's only a matter of time.

Module PLKN sekarang aku tgk dah cukup mantap (IMHO module lama lagi baik), boleh memupuk semangat patriotisme, cintakan negara dan most important - berani dan bertanggungjawab terhadap negara. You'd be suprised dengan result survey oleh one tabloid newspaper a few months ago mengenai tahap patriotisme rakyat malaysia - where the result adalah hasil survey terhadap para bijak pandai/professional yang keje besar2... tahap patriotisme dan tanggungjawab terhadap negara mereka adalah sangat rendah dan segelintir jawapan amat memalukan keluar dari mulut rakyat yang suatu ketika dulu pernah lafaz ikrar + rukun negara di bangku sekolah.

PLKN hopefully/supposedly dapat ubah sikap rakyat malaysia yang semakin manja/ngada2 skang ni. Aku sokong PLKN, and so far kes kematian yg banyak berlaku ni kalau korang perasan dari newspaper report semua human error - 99% dari pelatih kem sendiri yang lepas tangan DAN ingat semua badan budak lasak cam kereta kebal.

aku pun tak setuju plkn dihentikan..

byk benda perlu dipertimbangkan sebelum dihentikan.. lagipun hentikan plkn bukan penyelesaian masalah..

kem2 yg dah dibina.. lagipun byk kebaikan dari keburukan yang kita dapat dari program ni...

so plkn dan kerajaan kena pk solution lain instead of terminate this program...

benda nih bagus la tuk train anak2 muda lebih berdisplin..

so tak payah hentikan..just buat rombakan n so on tuk pertingkatan perkhidmatan dalam PLKN tuh sendiri..

program tuk bebudak tuh da cukup bagus tuk memantap kan jati diri dorg...

pihak kerajaan la kena betul2 pantau masalah dalaman yang dihadapi oleh sesetengah Kem Latihan PLKN nih...

aku pun tak setuju plkn dihentikan. apa yang perlu perbaiki pengurusan di kem2 plkn dan sediakan semua kemudahan yang diperlukan. kemudahan yang lengkap dan layak bagi keperluan sebuah kem yang tentu ada ramai orang...

p/s: apsal akaun aku takleh nak log out? hari ni log out, esok2 aku tak log in pun dia sendri2 log in..apsal haa...?

Edited by gaman80

Elok ubah lokasi, letak di kem2 yang 'bersih'... jangan letak tempat ada 'tuttttt (dipotong)'.. kita xleh lawan ngan senapang @ silat 'menda' ni..

Edited by malayNUX

menjawab kpd soalan tajuk topik: wajarkah plkn diberhentikan?... :huh:

for me: 50-50...sbb plkn ni ada kebaikan n keburukan tersendiri..

antara sebab kerajaan habiskan berjuta2 ringgit semata2 utk program ni ialah utk melahirkan generasi yg dpt terus membangunkan negara..

tp adakah setiap org @ peserta yg terpilih menyertai plkn sedar akan kepentingan program2 @ aktiviti yg dijalankan di plkn???...

hanya segelintir sahaja yang mengamalkan nilai2 yg diterapkan & apa yg diajar semasa di kem dlm kehidupan mereka..selebihnya?...

jd adakah impian @ objektif sebenar kerajaan mewujudkan plkn akan tercapai?..

psal kes cabul, mati...benda2 ni semua bergantung kpd pihak pengurusan sesuatu kem...

kalu bagus pengurusan di sesuatu kem, maka insyaAllah kuranglah masalah yg timbul...

cthnya pihak atasan patut menilai kriteria 'guru' @ org yg dipilih utk melatih peserta plkn...dan setiap laporan drp peserta harus diambil berat, bukan hanya dipandang dgn sebelah bijik mata jerk...

Pendapat aku, perancangan dan matlamat bagus, perlaksanaan oleh orang yang melaksanakan tu hampeh..

kadang2 mende2 camnie, kerana nila setitik, rosak susu sebelanga..

Adik aku cerita, budak2 PLKN ada datang satu tempat di kuantan, tujuan pembersihan kawasan tersebut dari denggi dan sebagainya.. So penduduk setempat sepatutnya faham la, orang datang tak minta bayaran, patut layan la dengan elok budak2 plkn tu, tapi tak, dah jadi macam tukang sapu plak.. then makanan2 untuk budak2 PLKN tu plak diorang sapu.. sian budak2 PLKN tu...

Sape salah ? Mentaliti kelas ketiga ? Sedih aku..

terlalu byk birokrasi... tender dapat kat kroni2... yg dapat tender plak wat keje ala kadar. tader semangat langsung... benda yang diberi peruntukan 5 juta contohnya terpaksa dibahagikan... A - 1Mil, B - 500K, C - 300K.. so yang tinggal?? camner nak wat keje yg sepatutnya nilai 5Juta dengan bajet yang ada hanya 3juta lebey je... tu yg lubang sana sini, makan teruk, sumer teruk.....

terlalu byk birokrasi... tender dapat kat kroni2... yg dapat tender plak wat keje ala kadar. tader semangat langsung... benda yang diberi peruntukan 5 juta contohnya terpaksa dibahagikan... A - 1Mil, B - 500K, C - 300K.. so yang tinggal?? camner nak wat keje yg sepatutnya nilai 5Juta dengan bajet yang ada hanya 3juta lebey je... tu yg lubang sana sini, makan teruk, sumer teruk.....

ya.. sangat menyedihkan. inilah mentaliti dunia kelas ketiga seperti zimbabwe. harap2 malaysia tak jadi mcm zimbabwe.

ada sebab knp plkn tu wujud.. kalau kita dalam perang nanti, kita ada backup tentera yg dah ready.. org2 plkn sendiri... mcm singapore, lagi teruk.. dorang negara kecik... sbb tu semua wajib masuk... total security in case of war.. kalau kita, sesetengah org je.. korang kata la plkn tu useless pe sume.. tapi bila perang nanti, korang sume akan bsyukur plkn wujud...

aku bukan doakan kita kena perang.. tapi cume ckp jee..

aku sokong ckp killer tu, kat korea pun mcm tu gak.. sume wajib.. tak kira umo bape. y penting sume org dh siap sedia kalu ape2 hal blaku kat negare y kite cintai nie...

Kalau aku la,aku buat PLKN tu macam Singapore National Service.2 tahun betul2 train ngan style askar,belajar weapon sume..serius gila2 punya.Memang sape masuk kalau dia gemuk kuar dari National Service kurus terus la..

Kalau aku la,aku buat PLKN tu macam Singapore National Service.2 tahun betul2 train ngan style askar,belajar weapon sume..serius gila2 punya.Memang sape masuk kalau dia gemuk kuar dari National Service kurus terus la..

nak masuk ar.. kot2 aku pun leh kurus eh.. takyah susah aku dok diet2 skang ni.. ehehehehe

back topic :

setiap sesuatu perkara, kita takleh letakkan kesalahan pada satu pihak je...

maksud aku kat sini... kita ada sorang anak yg tersangatla manja.. tak pernah kuar dari ketiak mak dia.. then dia dapat g PLKN. mak dah merungut2 takut anak tu kena gigit nyamuk ar, kena dera la... -- macam mana la anak tu nak berdikari... nak belajar suvivor hidup... bila anak ngadu kena bgun kul 5 pagi, mak melenting... camner tu... so parents kena support. bia anak tu survive kat tpt orang.. belajar cara hidup.. nanti tercampak kat mana pun leh jer nak tempuh hidup....

soal budak2 plkn tak dapat hayati nilai murni yg da diterapkan plak -- pihak plkn kena kaji modul. wat penambahbaikan.. tapi setahu aku semakin hari semakin baik modul plkn kan... setiap sessi ada benda baru yg ditambah dan dibaiki...

anak2 plkn pun ader tanggungjawab. orang dah train, bentuk, ajar... balik rumah amalkan la nilai2 tu.. ajar adik2 plak... dan kat sini mak ayah pun kena bagi sokongan.. maybe selama ini kita tersilap pendekatan mengajar anak2, tak salah kita turut ubah cara kan... kita sibuk suh gomen ubah itu ubah ini, n y not kita pun berubah kearah kebaikan utk menjadikan bangsa kita khasnye lebih maju kehadapan dengan penuh nilai murni... bukan maju dan meninggalkan adat susila bangsa melayu...

Pihak kerajaan kena kaji dan baiki kelemahan yg ada coz aku tengok banyak kelemahan yg wujud dan perlu dibaiki barulah masalah semasa menjalani PLKN ni dapat kita elakkan..

Pihak kerajaan kena kaji dan baiki kelemahan yg ada coz aku tengok banyak kelemahan yg wujud dan perlu dibaiki barulah masalah semasa menjalani PLKN ni dapat kita elakkan..

aku sokong! kerajaan melaksanakan plkn ni secara tergesa2 tanpa menganalisa dan mengkaji baik buruk..aku still support kalau plkn ni diteruskan, tp kenapa x dijalankan ujian tahap kesihatan dan fizikal terlebih dahulu sebelum memilih para remaja tu?? mereka seolah2 dipaksa setelah nama mereka dikeluarkan.. x salah tp sekurg2nyer kes2 yg menjadi kesedihan kita smua atas tragedi2 yg menimpa remaja2 tu sepatutnyer dpt dihentikan...seolah2 tiada tindakan drastik diambil dan hanya dipandang remeh...

PLKN yg aku x suka

1. sembahyg tak dititikberatkan.

2. lelaki pempuan campur.

semangat patritisme yg hebat tapi akidah x kuat macam mana bagus pun program aku x rasa diorg sanggup berkorban nyawa kalau perang betul2 berlaku.