Jump to content
Panthera

Nokia N73

Recommended Posts

Emm pe beza optical n digital zoom?

Optical ko leh zoom tanpa korbankan resolution,dan kualiti gambar tak terjejas.Katakan N93i boleh amik gambar 2048 x 1536 ( max resolution ) bila ko guna optic zoom gambar tu akan dibesarkan tanpa buang resolution.Maknanya kalau ko cuci gambar tu,gambar tu tak pecah.

Kalau digital zoom,ada yang support sampai 20x tapi tak guna digital zoom ni.Kalau katakan resolution 2048 x 1536 tu ko zoom guna digital zoom,gambar tu akan dibesarkan dan pecah.Bila sampai max zoom ( 20x ) resolution gambar tu akan jadi 640 x 480 ( paling kecil ) .So guna digital zoom akan degrade ko punya kualiti gambar.Gambar akan jadi distort.

Optical takkan jadi gitu,ko zoom max pun kualiti tetap sama.Tetap cantik.That's why N93i bagus..

emm jirah,tarikh tu memg 29.01.2005 eh?

ya..hanya guna tarikh tersebutt dan jgn ubah..cuba la..jadi ke tak..bnyk cuba menjadik...

1 je aku tak suka N73,takde port untuk jack 3.5mm standard.Patut untuk hp music dah features tu..dah 1 hal lak nak beli adapter kat atas tu tapi tak kisah la as long boleh dengar sudah..

n91 kan dia trus cucuk jack 3.5mm tadak lg pakai adapter...n73 sama ke dia punya adapter earphone dgn n93?

Optical ko leh zoom tanpa korbankan resolution,dan kualiti gambar tak terjejas.Katakan N93i boleh amik gambar 2048 x 1536 ( max resolution ) bila ko guna optic zoom gambar tu akan dibesarkan tanpa buang resolution.Maknanya kalau ko cuci gambar tu,gambar tu tak pecah.

Kalau digital zoom,ada yang support sampai 20x tapi tak guna digital zoom ni.Kalau katakan resolution 2048 x 1536 tu ko zoom guna digital zoom,gambar tu akan dibesarkan dan pecah.Bila sampai max zoom ( 20x ) resolution gambar tu akan jadi 640 x 480 ( paling kecil ) .So guna digital zoom akan degrade ko punya kualiti gambar.Gambar akan jadi distort.

Optical takkan jadi gitu,ko zoom max pun kualiti tetap sama.Tetap cantik.That's why N93i bagus..

ko bole jelass kan tak perbezaan ketara di antara n93 dgn n93i?selain bentuk dia dgn harga dia hehe...ada tak?..cm sama ja kau tngk...

ko bole jelass kan tak perbezaan ketara di antara n93 dgn n93i?selain bentuk dia dgn harga dia hehe...ada tak?..cm sama ja kau tngk...

Perbezaan ketara yang aku tau N93i lagi cantik dari segi warna skrin.N93i ada 16 juta warna,N93 cuma 262k je.

Selain tu N93i bentuk lagi slim ( 108mm x 58mm x 25mm ) dan berat cuma 163g,manakala N93 lak lagi besar ( 118.2mm x 55.5mm x 28.2mm ) dn berat 180g.

Selain tu,N93i keypad rata ( cam Motorola V3 ),tapi N93 lak keypad besar2 dan timbul.Pendapat aku,dua2 selesa digunakan untuk sms.

Skrin luar,N93i guna OLED manakala N93 guna skrin kecil dengan 65K warna resolusi 128 x 36.Kalau nak jimat power bateri amik N93i sebab penggunaan OLED memang bagus untuk save battery power.

Dari segi yang lain,sama je dua2 hp ni.N93i cuma upgrade sikit je dari N93 ( mungkin hp ni market untuk girls )

oo...bru phm psl optical n digital zoom ni...kirenye dalm bab zoom menzoom ni N93i beat N95 la kn :lol: tp harge N95 lg mahal maaa...

N95 lagi mahal sebab masih baru lagi kat market.Lagi,N95 banyak fungsi2 power cam GPS,skrin 2.6 inci 16 juta warna,kamera 5MP,HSDPA,dan macam2 lagi la.Jangan risau hp bukan barangan kawalan,gerenti jatuh harga punya hehehe... ^_^

Edited by Supersirap

n91 kan dia trus cucuk jack 3.5mm tadak lg pakai adapter...n73 sama ke dia punya adapter earphone dgn n93?

Sama je kene guna adapter,sebab port bawah tu kan sama N73 ngan N93.Takde standard port 3.5mm,kena la pakai adapter kalau nak guna earphone bagus2 cam Sennheiser,Bose atau Shure.

Sama je kene guna adapter,sebab port bawah tu kan sama N73 ngan N93.Takde standard port 3.5mm,kena la pakai adapter kalau nak guna earphone bagus2 cam Sennheiser,Bose atau Shure.

memang l pkai adapter, tp kot kot x sama sbbadapter tu kan smbung, kongsi dgn penyambung usb dia.bukan smwa nset sama saiz penyambung tu...tp guna sony hanya pkai earphone standard da cukup best dia punya sound...

memang l pkai adapter, tp kot kot x sama sbbadapter tu kan smbung, kongsi dgn penyambung usb dia.bukan smwa nset sama saiz penyambung tu...tp guna sony hanya pkai earphone standard da cukup best dia punya sound...

Setau aku,adapter 3.5mm untuk sambung pada hp Nokia macam N73 atau N80,cuma dikeluarkan oleh Nokia aje.So benda tu standard la takde bentuk lain.Kalau ada skalipun,mesti leh sambung ngan port usb kat hp Nokia tu.

sbb hari tu spupu aku guna adapter earphone nokia 3250 aku untuk nokia 6680 dia.bole pasang dekatt 6680, muat tp bila pasang lagu suara dia tak kuar kat earphone...earphone tu ok plak dekat nset 3250 aku..

tu yg aku tnya samada sesuai untuk model nset nokia lain ka tak...sepatutnya memang stndard kn..

sbb hari tu spupu aku guna adapter earphone nokia 3250 aku untuk nokia 6680 dia.bole pasang dekatt 6680, muat tp bila pasang lagu suara dia tak kuar kat earphone...earphone tu ok plak dekat nset 3250 aku..

tu yg aku tnya samada sesuai untuk model nset nokia lain ka tak...sepatutnya memang stndard kn..

Rosak ke hp 6680 tu?dah test ngan adapter lain ke?

Aku dh try dah setting kat to do list tu untuk hp 3230 aku ni.em...x menjadik la.....same as before jek speed die.....actually aku punye phone memory ade la dalam 425Kb je...rase2nye ni la punce hp ni jadik lembab kot.camne nk free kn phone memory ek?dh try delete game tapi game lak xleh delete.Die tulis 'protected file cannot be deleted'...

Aku dh try dah setting kat to do list tu untuk hp 3230 aku ni.em...x menjadik la.....same as before jek speed die.....actually aku punye phone memory ade la dalam 425Kb je...rase2nye ni la punce hp ni jadik lembab kot.camne nk free kn phone memory ek?dh try delete game tapi game lak xleh delete.Die tulis 'protected file cannot be deleted'...

nak beli SE K850i tp gi tanya kedai asyik kata next month.. next month... :(

ok ker nset nie?

Takde model K850i,W850i ada la.Ok la kalau ko suka dengar banyak lagu,nak hp slide yang stylish bagus la hp ni.

Kalau dia kata next month tu,model tu laris.Carik kat kedai lain... ^_^

Off Topic

Oh,hp baru SE ni.Ok2 memang cantik,aku berkenan gak.Masalahnya aku rasa hp ni lum released lagi.Kalau K810i aku tau la memang ada.Setau aku memang lum ada lagi kat market.Kawan ko kelentong kot,kalau dia dah beli suruh dia amik gambar hp dia,send mail kat ko gambar tu then upload kat sini aku nak tengok.

Anyway,cuba wat research kat sini mana tau dah kuar tapi aku terlepas pandang..Mobile88

Off Topic

Oh,hp baru SE ni.Ok2 memang cantik,aku berkenan gak.Masalahnya aku rasa hp ni lum released lagi.Kalau K810i aku tau la memang ada.Setau aku memang lum ada lagi kat market.Kawan ko kelentong kot,kalau dia dah beli suruh dia amik gambar hp dia,send mail kat ko gambar tu then upload kat sini aku nak tengok.

Anyway,cuba wat research kat sini mana tau dah kuar tapi aku terlepas pandang..Mobile88

anyway aku rasa n73 ni ok... sound best.. jangan ar bandingkan ngan n70.. sah2 n73 lagi best.. tapi memang ade hang ar sket. symbian kan.. tapi gambar memang lagi cun k800i.. cume video jek.. kalu nak video yang cun, amik n93.. memang licin.. tapi mahal sket ar.. aku pun sekarang ni dah mule beralih dari nokia ke se.. sbb aku rasa se ni funtion pun lebh kurang nkia, pastu murah sket.. and model dia yang latest2 ni, sume cun and quite gud...

Rosak ke hp 6680 tu?dah test ngan adapter lain ke?

tak try lg.tp aku cucuk usb tu dgn 6680 tu mc ok la..emm...aku pun rasa bole dgn model nset lain tp masalah ni aku tak taw...

bwt hard format..tak pun format biasa 7370 tu, cukup habis...hehe..

nak beli SE K850i tp gi tanya kedai asyik kata next month.. next month... :(

ok ker nset nie?

blum ada kat market tu...ahaha..lari topic da kan spatutnya topik ni untuk n73 tu wakakaka...apasal design tu cmtu buruk la plak aku tngk..ko kata cantik sirapp?..ntah function je kot yg cantek.

Off topic

Ada kelainan la,kalau tak nampak yang tipikal tu biasa je.Tu la tarikan SE,hp2 dia outstanding.Function yang bagus tapi tak gila2,dalam masa yang sama unik dan stylish.That's why SE jualan memberangsangkan tahun lepas dan tahun ni.. ^_^

pasal beza n93 tu dgn n93i beza dia skrin dia..tul tak?..sbb n93 skrint tft dia hanya 262000 kan tp n93i 2 juat kan...kalau tak silapp aku la..mlas nak cek btul ke tak..hehe :rolleyes:

pasal beza n93 tu dgn n93i beza dia skrin dia..tul tak?..sbb n93 skrint tft dia hanya 262000 kan tp n93i 2 juat kan...kalau tak silapp aku la..mlas nak cek btul ke tak..hehe :rolleyes:

Memang 16 juta.Tu jelah yang aku bagi atas tu beza dia,lain sume sama je..

tp kelebihan nokia ni jgk senang nak cari theme, sbb aku suka sgt nak letak them dekatt nset aku...terutamanya theme utk nokia siri ketiga ni, bnyk pilihan untuk bwt theme lawa..ni ada beberapa theme aku bwt.tp kebanyakan utk nset aku laa...ada satu utk n73 dan satu utk k800i aku bwt..nanti tmbh plakk theme utk model lain..

My Own Theme

Cik Jirah dapat kat mana software untuk edit themes tu....?? Dah merata tempat aku cari tapi tak jumpa... yang ada cuma untuk Sony ja... untuk nokia tak jumpa la... tringin gak nak buat theme untuk nokia N73.... 6288 / 5300 punya theme editor pun tak jumpa lagi... bleh tolong bagi info tak??

Bagi aku plak... N93 n N93i tu memanglah best tapi untuk jual balik nanti harga jatuh... enset tu kalau nak pakai trus sampai rosak bleh la beli... Kalau N73 tu lebih ada harga... walaupun beli AP set yang harga RM1200, nak jual balik bleh lagi dapat RM700~Rm8++... tapi kalau N93 trade in dapat RM800 ja... N93i pun kalau ada yang brani bleh la dapat RM1000... tu pun tak semua kedai brani amik... sbbnya model tu susah nak jual balik... Tak ramai orang cari... Skarang nih yang best pada segi sora ialah nokia 6110 (navigator)... 5700 pun bleh tahan la...