Jump to content
MEGAT

Nak Buat Game Dam Haji

Recommended Posts

Saya ni tak tau apa langsung tentang cara nak buat game ni. Saya berminat sangat bermain game dam ni kat on line yahoo game ni ( checkers ). Game ni seperti dam haji tapi tak serupa seperti selalu kita main kat kampung tu. Saya ingat nak buat sendiri game dam haji ni tapi tak tahu langsung dari mana nak mula dan seterus bagaimana. Saya mintak member2 kat sini tolong ajarkan saya step by step.

Saya ni tak tau apa langsung tentang cara nak buat game ni. Saya berminat sangat bermain game dam ni kat on line yahoo game ni ( checkers ). Game ni seperti dam haji tapi tak serupa seperti selalu kita main kat kampung tu. Saya ingat nak buat sendiri game dam haji ni tapi tak tahu langsung dari mana nak mula dan seterus bagaimana. Saya mintak member2 kat sini tolong ajarkan saya step by step.

Hi Megat.

Sori tapi tak dapat nak tolong step-by-step. Tapi kalau nak reference, 1st, game dam ni dah ramai orang bina & release source code game die. Pada pendapat saya, paling senang adalah dalam flash atau Visual Basic. Kalau dalam flash, saya cadang belajar actionscript & drag n drop implementations. Kalau dalam VB, kene belajar coding dalam VB lah, termasuk graphic & drag n drop dalam VB.

Bergantung jugak dengan ape yang dikehendaki, kalau nak multiplayer online support jadik kene la belaja networking jugak.

Tapi rasanya banyak source boleh digoogle & download utk game checkers ni. Contoh sini ada source utk checkers tapi dalam java. Yang ini saya tak sure tapi sepatutnye dalam VB. (tapi dalam bahasa portugis). Dalam flash kene korek lagi dalam kot, sebab saye korek tak jumpe.

Yup.. memang betul tu, Ezzy.

Kepada Megat... nak buat game memerlukan beberapa perkara iaitu:

(1) Menguasai konsep asas bahasa pengaturcaraan/programming.

(2) Rajin mencari rujukan dari buku2, internet, forum, tutorial, artikel etc.

(3) Masa yang terluang, jika takde masa.. susah nak siapkan game.

(4) Sebuah komputer yang mempunyai requirement yang baik untuk game.

(5) Mempunyai daya imaginasi, kreativiti, menguasai asas pengetahuan matematik.

(6) Mempunyai perisian pembangunan sesuai dengan game yang ingin dihasilkan.

(7) Perancangan rapi dengan sumber seperti jenis grafik, efek bunyi, genre game, gameplay etc.

(8) Semangat & tidak mudah putus asa jika berlaku ralat/error dalam programming & bersedia menerima nasihat/cadangan daripada rakan2 lain.

(9) .... etc.

Yup.. memang betul tu, Ezzy.

Kepada Megat... nak buat game memerlukan beberapa perkara iaitu:

(1) Menguasai konsep asas bahasa pengaturcaraan/programming.

(2) Rajin mencari rujukan dari buku2, internet, forum, tutorial, artikel etc.

(3) Masa yang terluang, jika takde masa.. susah nak siapkan game.

(4) Sebuah komputer yang mempunyai requirement yang baik untuk game.

(5) Mempunyai daya imaginasi, kreativiti, menguasai asas pengetahuan matematik.

(6) Mempunyai perisian pembangunan sesuai dengan game yang ingin dihasilkan.

(7) Perancangan rapi dengan sumber seperti jenis grafik, efek bunyi, genre game, gameplay etc.

(8) Semangat & tidak mudah putus asa jika berlaku ralat/error dalam programming & bersedia menerima nasihat/cadangan daripada rakan2 lain.

(9) .... etc.

waaahahaa..sikit nyer smnagat &panduan LanoG kasik tue..hah aper lg..jom dam haji..:lol: