Jump to content
Sign in to follow this  
LifesGood

Set Static Ip Streamyx Dengan Router + Switch

Recommended Posts

Assalamualaikum & Salam Sejahtera.

Saya ada masalah sikit, harap semua-semua yang expert di sini boleh membantu. :blush:

Saya ada:

1 STATIC IP dari Streamyx

1 TMNET ADSL Router Jenama Billion (Orang TMNet dah config static IP dan autodial serta boleh surf Internet, 1 PC jer)

1 DES 1024D Switch (24 Ports)

1 ADSL2+ Ethernet Router (Baru beli & tak pakai lagi) (Ade 4 Ports LAN kat belakang)

Camni, saya nak sharekan Internet Access Static IP tu kepada semua PC yang ada dalam network saya. Macammana step nya ya?

Dan untuk extra info, ada 1 server yang perlu ada 1 IP Address untuk akses sistem.

Harap boleh membantu. Tq.

Sepatutnya ko beli router je tak yah yg ada modem lagi.. Adsl router baru tu brand apa? Ko kena convert kan Static IP tu pd local IP. Cuba buat mcm ni, Dkt router baru tu ko g bhg static ip setkan ip add yg tmnet kasi kat bhg gateway. Pd bhg LAN ko setkan ip lan cth 192.168.1.1 Pada setiap pulak pc buat mcm ni:

Pc 1 = IP : 192.168.1.2 Subnetmask : 255.255.255.0 gateway : 192.168.1.1

Pc 2 = IP : 192.168.1.3 Subnetmask : 255.255.255.0 gateway : 192.168.1.1

cuba buat dulu tgk blh tak..

Edited by Gigabyte

Assalamualaikum & Salam Sejahtera.

Saya ada masalah sikit, harap semua-semua yang expert di sini boleh membantu. :blush:

Saya ada:

1 STATIC IP dari Streamyx

1 TMNET ADSL Router Jenama Billion (Orang TMNet dah config static IP dan autodial serta boleh surf Internet, 1 PC jer)

1 DES 1024D Switch (24 Ports)

1 ADSL2+ Ethernet Router (Baru beli & tak pakai lagi) (Ade 4 Ports LAN kat belakang)

Camni, saya nak sharekan Internet Access Static IP tu kepada semua PC yang ada dalam network saya. Macammana step nya ya?

Dan untuk extra info, ada 1 server yang perlu ada 1 IP Address untuk akses sistem.

Harap boleh membantu. Tq.

OK..kalau ikut information ko bagi kat atas tu...sekarang ko dah ada

-adsl router yg TMNET dah siap setup...

-dan juga ada sebuah switch hub 24 ports

ada dua cara... satu cara... try n error...

-carik UTP cable... sambung dari ADSL router tu terus ke switch 24ports tu...

-UTP cable dari pc sambung ke switch 24ports jugak...

-on switch, then on modem.. then akhir sekali on pc...

-cuba tgk..pc dapat tak masuk internet... kalau ADSL router tu dah enabled dhcp/nat sepatutnya terus boleh online tanpa masalah, kecuali kat pc tu dah ada set apa2 dlm network tcp/ip (mcm sebelum ni ada set fix ip utk LAN yg tak sama range dgn ip ADSL router)

atau...

tgk pada pc yg dah boleh masuk internet tu, cuba masuk Network Connection ( control panel > network connection ) dan ikut step2 bawah ni...

klik kanan...pilih properties

double click pada tcp/ip then tgk pada tcp/ip properties tu...kalau dhcp pada ADSL router tu dan on...maknanya ruang ip tu dia tick pada obtains ip address automaticly... kalau kena manual set.. dia akan ada dalam kotak2 ip address tu... so dari maklumat ni boleh agak2 apa patut buat pada pc2 lain...

lupa nak tambah... utk permulaan simpan dulu ADSL2+ Ethernet Router yg baru beli... dgn anggapan modem TMNET bagi tu OK... kalau rasa nak pakai modem yg baru beli tu... kena la carik manual...atau mana2 website yg sediakan manual...

rasanya takde susah sgt nak masukkan static ip (aku tak pernah buat)...

biasanya manual dia bubuh dalam CD yg ada dalam kotak modem tu... file dlm format .pdf

takpun masuk je website pengeluar modem tu...

Edited by sawi

Terima kasih banyak2 ya kepada yang membantu. InsyaAllah saya cuba, tapi,

"tanpa masalah, kecuali kat pc tu dah ada set apa2 dlm network tcp/ip (mcm sebelum ni ada set fix ip utk LAN yg tak sama range dgn ip ADSL router."

Kalau dah set Network IP dan tak tukar ke Obtain IP Adress Automatically macam mana ya, disebabkan ada server yang perlu ada 1 IP Address agar PC lain boleh connect?

ip modem tmnet bagi tu ape yer...

kalau sama range rasanya no problem... set jer gateway to ip modem...

kecuali gateway pun dah set.. maybe kena setting lain... rakan2 lain ada idea?

kalau guna PPPOA static ip , 3 perkara kena ada untuk share,

1.MODEM (PPPOA ADSL)

2.LAN Router

3.Switch

Kalau boleh jgn buat NAT dari modem TMNET, sebaliknya guna LAN router

adsl? bukan ke kalau statik ip dia pakai sdsl? berapa sebulan sewa kau ni? kalau kau amik package yg monthly dlm 600+ RM, kau kena pakai sdsl tu, kalau diorang bagi kau adsl, makna nya kau kena main tu..(sebab adsl untuk static ip rege dia sama mcm streamyx biasa, dan bukan semua orang boleh dapat..)

kau kena beli router,connect ngan modem sdsl tu, pastu kau set je kat router tu DHCP mode. dialing rules semua buat kat modem tu jer..

guna web admin untuk mudah (webadmin modem)