Jump to content
Sign in to follow this  
athlon x2

Mobo Aku Rosak Dek Update Bios

Recommended Posts

aku nyer mobo rosak.sebab aku updated dia nyer bios.masa updated tu tgh programing blok tu.dia hang lamer siot setengah hari aku tunggu.lalu aku pun off lah power dia secara manual.bila aku bukak lik mobo tu dari pakai ddr2 667 dia tulis jadi 400 aku pun hang kepala otak aku pk.macam maner nak btulkan lik ek.plzzzzz

aku nyer mobo rosak.sebab aku updated dia nyer bios.masa updated tu tgh programing blok tu.dia hang lamer siot setengah hari aku tunggu.lalu aku pun off lah power dia secara manual.bila aku bukak lik mobo tu dari pakai ddr2 667 dia tulis jadi 400 aku pun hang kepala otak aku pk.macam maner nak btulkan lik ek.plzzzzz

sapa soh ko pandai2 update bios?.................dalam manual sana ada tulis kalo xde apa2 jangan usik bios tu

p:S ko pakai mobo apa?

Bios kalau dah kat mobo tu biasanya bios yang dah lates la..biasa lah jadik camni masa setup block error mesej dia kata apa...tolong post kat sini la..mana tahu kengkawan kat sini ada solution untuk problem ko ni...

Hmm..mobo ko brand apa? Cuba detailkan dulu..sebelum tanya apa2 yang lebih lanjut..bukan apa BIOS ni kalau rosak ia melibatkan chipset..kang kalau salah buat burn mobo ko tu..

Setakat pengalaman aku la problem camni selalu aku buat pertama aku cabut CMOS set, pastu tarik bios protection jumper...pastu pasang balik CMOS..ON balik sekejap....matikan dan letka jumper semula..

Kalau takleh try tengok Firmwere Write Protect in Advanced BIOS kat mobo tu..kalau ada la..biasanya memang ada kat mobo via chipset..sila disable benda ni...why? kerana benda ni menghalang BIOS baru masa nak overwrite...entaklah aku tak sure sangat..

Pastu ko buat bootable system disk (hanya windows jer...kalau OS open source aku tak ta la)...Tengok la kat windows help online untuk tujuan ni..pakai disket jer ko ni file kecik jer....pastu ko masukkan ngan file bios yang ko nak Flash tu dalam disket tu....patu....

Kalau dah ada disket tu ko on pc cam biasa tekan del dan tengok ios menu tu dulu amik menu boot from disket pastu save and exit...dan ko off balik pc ko....masukan disket tadi dan on ...masa on dsket tu akan running dan ko akan nampak menu Flash bios kan ...pastu ko tekan [ENTER] DAN AKAN KELUAR LAGI SATU MENU ( aku tak sure sangat ni,..berdebar gak tulis ni)

Kat menu yang muncul tu biasanya lah akan ada " Filename to program"...[fill the blank]...kat situ ko isi nama BIOS yang ko nak pakai...pastu tekan [enter] dan complate la tu...

Segera keluarkan dulu disket yang ko pakai masa update tu dulu ...baru restart

Buat balik BIOS jumper kepada asal dan bios baru ko akan berfungsi Insyaallah!...pastu o setting la seenak rasa kat BIOS tu..(tolong jangan buat over clock).. dan run seperti biasa ko nye windows..

Kalau berpuas hati...takde masalah..pastu ko nak OC tu terpulang lah....

p/s-Orang yang kacau bios tanpa sebab ni biasanya pasal nak OC jer...wakakaka..

Kengkawan yang lain tolong perbetulkan kalau aku silap ekkkk... :ph34r:

BIOS tu Skrin yang mula2 terpapar semasa kita menghidupkan komputer ke?..

Maaflah saya hanya nak tahu kerana saya baru saja nak kenal dengan dunia komputer ni. Saya baru beli komputer!

betul cakap Putera ultimatezezs-SE,

buat seperti yang di suruh

bios 2 masa kita mula2 start komp

dia akan masuk bios dulu baru windows

jdkan sebagai peringatan, sebab ko baru beli komp, tak payah nak update bios.

kalau salah update, kadang2 kena antar manufucter balik

silap kalau takleh jawabyee buang motherbord 2

tapi kalau nak wat cam putera ultimatezezs cakap kan 2,

agak sukar kalau orang yang tidak pengalaman

bnda2 nie kena peka

senang ko cari tech yang pakar n gempak

suruh dia reflash balik bios ko

n flash balik yang asal

aku sekarang dah pakai asus m2n aku ni lah.ni motherboard lamer aku.aku beli ecs chipset p4m800 pro m2.aku nak buang rasa sayang lak sebab aku nyer proc lamer p4 3.0ghz 775 aku ni leh pakai lagi na aku ader sekeping chaintech nvidia 5500 256mb 128 bit.so rasa sayang lak aku nak tolak.kalau elok mobo ni leh gak aku buat main2 hahahaa.purpose aku updated bios tu sebab aku ader baca penambahan baru dia dalam website dia.ader gak lah dalam hati ciri2 nak over clock kan mobo ni.masa aku tgh updated tu dia tulis programing blok 3 0f 16.pastu dia senyap jer.tak buat aper2 aku pun tunggu2 punya tunggu tk sabar rasa hati aku terus lah off.bila aku bukak lik dia tulis situ date n time not set.cmos seting wrong.pastu senyap jer ta bunyi aper aku try tekan aper pun kat keyboard aku tu dia wat tunggul jer

kalau nak flash lik pakai disket pun macam maner disket pun dia tak leh boot.macam maner sori kalau aku salah

aku ni lembab sikit

bro..tu tak rosak lagi.kalau betul2 dah rosak.memang OUT terus.No display.Biasanya kalau lepas flash BIOS die akan reset to default.Sbb tu aku suspek ram ko jadik 400 sbb die synchronize dgn fsb / HTT.So benda ni normal la.masuk cmos setup.set mane2 yg patut.jgn oc dulu.biar pc ko masuk windows.cube dulu yer

mantap tul korang...aku penah update..pastu tak kuar pape..takot gak time tu..baru nak blajo..kekeke

bro..tu tak rosak lagi.kalau betul2 dah rosak.memang OUT terus.No display.Biasanya kalau lepas flash BIOS die akan reset to default.Sbb tu aku suspek ram ko jadik 400 sbb die synchronize dgn fsb / HTT.So benda ni normal la.masuk cmos setup.set mane2 yg patut.jgn oc dulu.biar pc ko masuk windows.cube dulu yer

bro sarge bukan nak masuk kat cmos kena tekan del ker tapi dpend on mobo gak kan.ader yang tkan f2.masalah sekarang ni bro sarge.tak leh tekan aper2 pun nak masuk input macam maner?macam maner nak masuk ke setup tu.

bro sarge bukan nak masuk kat cmos kena tekan del ker tapi dpend on mobo gak kan.ader yang tkan f2.masalah sekarang ni bro sarge.tak leh tekan aper2 pun nak masuk input macam maner?macam maner nak masuk ke setup tu.

mase ko start pc tu kuar x tulisan yg detect IDE kat bios??? klu ade rase bole selamat lagi kot

Susah gak ni kalau takde command suruh masuk BIOS..kalau ada baru boleh flash..

Ko try tengok CMOS tu balik ..HDD tu pastikan connect betul2 gak..RAM pon mesti betul..pastu depend la ko nak masuk bios camner sama ada F2 atau DEL. :ph34r:

Susah gak ni kalau takde command suruh masuk BIOS..kalau ada baru boleh flash..

Ko try tengok CMOS tu balik ..HDD tu pastikan connect betul2 gak..RAM pon mesti betul..pastu depend la ko nak masuk bios camner sama ada F2 atau DEL. :ph34r:

untuk detect hdd tak kuar lagi dia just cakap press f1 to enter setup.maslah nyer keyboard tak leh tekan dia senyap macam tu jer macam maner bro plzz

untuk detect hdd tak kuar lagi dia just cakap press f1 to enter setup.maslah nyer keyboard tak leh tekan dia senyap macam tu jer macam maner bro plzz

Saya baru belajar kat sini nak dalami dunia IT...

Boleh saya tahu, adakah awak tidak dapat mengikut langkah yang diterangkan oleh Putera ultima itu..

Kerana apa? adakah setiap BIOS tu berlainan atau BIOS ditentukan oleh Motherboard (orang sini panggil mobo)?

Saya pon tak tahu macamana nak cari BIOS tu ..saya pon baru je beli komputer dan tak tahu apa2 tentang perkakasan....yang saya tahu hanya main game dan paint

aku x brapa phm sgt ttg mslh tp n tak brape pakar dlm hal bios ni..tp ko dah try reset cmos ker...?

reset cmos untuk ubah seting jer balik.kalau terlebih oc kita reset lah cmos dgn cara tukar jumper clear cmos kat bateri tu.ni masalah sekarang ni aku updated bios tu.dgn kater lain aku dah ubah sumer interface ker cmos tu bios ni memori untuk cmos lah kalau aku tak silap lah.so bila memori dia dah tak der mcam maner aku nak buat.mcam maner nak programing lik cip 6mb kecik kat mobo aku ni.

Saya baru belajar kat sini nak dalami dunia IT...

Boleh saya tahu, adakah awak tidak dapat mengikut langkah yang diterangkan oleh Putera ultima itu..

Kerana apa? adakah setiap BIOS tu berlainan atau BIOS ditentukan oleh Motherboard (orang sini panggil mobo)?

Saya pon tak tahu macamana nak cari BIOS tu ..saya pon baru je beli komputer dan tak tahu apa2 tentang perkakasan....yang saya tahu hanya main game dan paint

naper ko main paint jer.cuba ko try cari stalker shadow of chernobyl.layan...................

off topic

awal sangat bagi yg baru beli komputer

so main yg ringan2 lu

belajar sket demi sket

lepas tu baru nak masuk dunia [biskut tawar]

lepas tu mastering the game

n so on

1. dah cube tukar keyboard / test keyboard tu ??confirm OK?

2. cube reset cmos.cabut sume IDE / sata cable.nak lagi best bawak kuar mobo tu dari casing.test kat luar

3. dah baper lame ko beli?kalau baru lagi.cube cari resit.mungkin dah nak kene RMA :P

4. kalau dah takde waranti.Kene cari user yg pakai mobo yg sama.So buleh lagi flash chip BIOS ko tu pakai mobo yg OK

1. dah cube tukar keyboard / test keyboard tu ??confirm OK?

2. cube reset cmos.cabut sume IDE / sata cable.nak lagi best bawak kuar mobo tu dari casing.test kat luar

3. dah baper lame ko beli?kalau baru lagi.cube cari resit.mungkin dah nak kene RMA :P

4. kalau dah takde waranti.Kene cari user yg pakai mobo yg sama.So buleh lagi flash chip BIOS ko tu pakai mobo yg OK

keyboard? saya dah try bepuluh keyboard sumer samer jugak ps/2 n usb keyboard macam tu gak.hmm dah rasa giveup rasa kat mobo ni.gerenti ? lamer dah beli silap2 resit pun dah hilang.aper2 pun bro2 sekalian tq sebab tolong.

keyboard? saya dah try bepuluh keyboard sumer samer jugak ps/2 n usb keyboard macam tu gak.hmm dah rasa giveup rasa kat mobo ni.gerenti ? lamer dah beli silap2 resit pun dah hilang.aper2 pun bro2 sekalian tq sebab tolong.

cuba bukak dlu bateri then pasang blk..rase2 klu ko xleh guna keyboard tu sbb bios prob so dia xdetect keyboard

Dalam CPU ada beteri ker? betul ker apa yang saya dengar ni..camner nak lihat bateri tu?

Battery tuh ada kat mobo laa..

Ground..bateri tu atas mobo la...tgk yang rupenye cam sekeping duit 20 sen tu..kaler silver,.

Edited by nimble

Dalam CPU ada beteri ker? betul ker apa yang saya dengar ni..camner nak lihat bateri tu?

ground ko bayangkan bateri macam maner kat mobo tu? bateri dia macam bateri jam ground.jangan ko ingat bateri AA lak.ko ni.

cuba bukak dlu bateri then pasang blk..rase2 klu ko xleh guna keyboard tu sbb bios prob so dia xdetect keyboard

bro man5on bukan cabut bateri lagi senang kalau kta clear cmos pakai jumper ker.samer jer kan.hmm kalau nak default kan lik seting dia aku dah clear dah cmos pakai jumper.tapi tetap tak leh.penin2

ko buka BIOS chip tu.. kau kasik sama aku ngan BIOS file tu..mai aku kasik program balik... heheh..

ko ade rom burner ke cuma hot-flash guna mobo?

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...