Jump to content
han19

Haramkan Aktiviti Raging Budak Sem 1

Recommended Posts

kalau kena ragging tapi takde motif baik xyah uat..aku kena ragging gak time sem 1 diploma,siap kena simbah air longkang,sampai skrg aku x respect senior2 aku coz ramai yg menganggur..xde benda yg boleh diikut kalau tukang ragging macam haram..nak suai kenal oklah tapi sampai simbah air longkang n air2 yg tidak diingini (paham2 sendirilah baik datang dari pompuan atau laki) tu dah tahap melampau..macam org x bertamadun n x macam budak U..

wajib ke?? walaupon ako junior...ako xnak org buli2 ako...kalau org buli ako mesti ako cop balik...sama2 sakit arr...bukan nak raging2 arr...ako g sana utk belajar...niat ako baik dowh!

kalau nk raging pilih budak yg mengalahkan senior...mmmm...teringat ms ako senior asrama...budak tingkatan 1 raging tingkatan tingkatan 5...angkat guni lari 3 pusingan lari padang....camni yg patut kena raging...mana boleh junior raging senior....mereka x raging ako sbb ako mmg ganas sikit...maklum arr budak kampung...tau pon takot!! HohoHO!

Edited by mon525

si thread starter hilang. macam org yg buat soklan assignment kat sini.

believe me, sume org xkan dpt menghentikan ragging ni. sebab sume kene dan sume nak buat balik.

raggin pada asalnya mendidik atau membentuk daya tahan pada pelajar baru dan menghormati mereka yang lebih senior. Tetapi jika dijadikan tempat senior melepaskan geram apa yang mereka alami apatah lagi melakukan perkara diluar batas2 kemanusian itu yang tak boleh. Dulu masa dah senior pun tak pernah lepas dendam pada junior . Cuma ragging suruh masak air dan buat maggi dan makan sama-sama. Tapi kita masih dihormati walau pun berjumpa senior diluar tempat belajar atu dah bertahun-tahun abis belajar jika mereka masih mengenali mereka. So pandai-pandai lah kita menggunakan kebijaksanaan supaya kita dihormati.

Edited by SAM

Pidos, ko suke eh gi lompat air pagi2 buta tu? Hebat hebat ..... :lol: . Trauma aku masa kena rendam 4 pagi dulu ... gilo gilo .. lepas senam, terus terjun sungai, malam pulak kena lompat2, lari sana sini, terjun sungai lagi .. jalan itik, lompat katak, terjun sungai lagi .. dera ala tentera lepas tu terjun sungai lagi .. matlamat ? X der .. disiplin? x der gak ... Aku ngan batch2 aku x dapat ape2 ... seronok? Memang x der .. So? Buang masa ..

hahaaa... :lol:

bila balik terus ko membuta sampai ke maghrib kan? <_<

pastu seluruh badan terus sakit sampai tak larat nak jalan

lagipun lecturer tu bkn kejam sgt.. mana-mana ada masalah kesihatan boleh duduk tgk (tp tak leh tido). aku masa semester 1 dulu kena masa ari hujan... habis basah kuyup... huhuuu...

tapi semester 5 pegi lagi.. tapi sebagai pengiring.. ikut lecturer tolong jaga plajar terutamanya slot berendam dalam sungai... aku kena pastikan diorang basah seluruh baju dan confirm keselamatan diorang.

p/s: mmg best time jd ajk pengiring. siap mengayat kat budak pompuan masa berendam dalam sungai tu :lol:

kalau kena ragging tapi takde motif baik xyah uat..aku kena ragging gak time sem 1 diploma,siap kena simbah air longkang,sampai skrg aku x respect senior2 aku coz ramai yg menganggur..xde benda yg boleh diikut kalau tukang ragging macam haram..nak suai kenal oklah tapi sampai simbah air longkang n air2 yg tidak diingini (paham2 sendirilah baik datang dari pompuan atau laki) tu dah tahap melampau..macam org x bertamadun n x macam budak U..

bapak celake nye senior ko main simbah2 mende kotor. diorang xde otk ke ape. aku mmg x stuju kalo ragging tahap melampau cmtu. lgpun mcm xde care lain nk direspek selain ragging.

post aku ni takde motif memburukkan sape²:

tapi biasa aku tgk,

budak2 kelantan akan ragging budak2 kelantan.

dorang ni la paling over kalau bab raging.

siram air sampah, masuk tong sampah ijau besar tu, mandi air lepas rendam baju 2 - 3 minggu, dan banyak lagi la.

aku rasa kalah yg kolej tentera udara tu.touching pun ade. pastu tarik junior masuk bilik , bungkus pakai slimut,

tutup lampu, belasah ramai2.

tapi kalo budak2 lain, setakat suruh belakon jadik jambatan, cicak mengawan, musicbox, p ramli, komputer tu biasa je la.x touching pun.

Akta Universiti pun ada menyatakan bahawa "ragging" adalah salah. Tapi korang cuba la pikir, berapa sangat la yang "ragging" budak sem 1 tu kena hukum dengan Akta tu? Tak pun cuba tanya kat member yang tinggal kat kolej yang ada konco-konco PALAPES kat UPM tu..... <_<

P/S : Nak kata haramkan, Akta dah ada.......benda dah jadi, sapa berani nak lapor? buat tutup mata jer la

Akta Universiti pun ada menyatakan bahawa "ragging" adalah salah. Tapi korang cuba la pikir, berapa sangat la yang "ragging" budak sem 1 tu kena hukum dengan Akta tu? Tak pun cuba tanya kat member yang tinggal kat kolej yang ada konco-konco PALAPES kat UPM tu..... <_<

P/S : Nak kata haramkan, Akta dah ada.......benda dah jadi, sapa berani nak lapor? buat tutup mata jer la

tak semua ipt guna Akta universiti.

UiTM guna akta 174, politeknik, ngn kolej universiti pun guna akta yg sama..

tapi politeknik ungku omar guna akta 145..

so,

xsemua universiti yg mengatakan ragging salah.

akta 174 tak mengatakan sedemikian.

Ragging?

Ntah laa aku nak komen macam mana sebab normally makhluk tuhan ni ragging sebab nak respect... ada banyak cara untuk dapatkan resteppah tapi normally makhluk tuhan ni ikut nurani amarah dia akan membuat sesuatu yang fizikal untuk menunjukkan kepada mereka yang baru bahawasanya

"Engkau baru masuk dekat sini soo sabar dulu kalau nak buat macam rumah sendiri" dan berlakulah sesuatu yang berbentuk fizikal untuk menyedarkan makhluk yang baru masuk ni

Ada lagi cara-2 lain untuk dapatkan resteppah dari mereka yang baru masuk. muhasabahkan je bebudak ni... kenalkan dengan semua yang dah lama belajar dekat situ dan cakap terang dan tegas...

" Kalau ko nak buat tempat belajar ni macam rumah main-main x tentu pasal nak buat benda bangang tu benda bangang ni orang cakap tu tak dengar orang cakap ni melawan... x yah laa belajar dekat sini... perabis duit PTPTN ko sebab aku jamin ko akan dismiss kalau xpun lulus cukup-2 untuk dapat kertas gulung tu dan keluar tanpa kerja"

dan itulah realiti yang berlaku kepada kebanyakan mereka yang x dengar cakap dan mula nak tunjuk "otai" atau "lagak" dewasanya atau "semangat" remajanya... dan 99.5% nya akan gagal..

x percaya??!

org yg raging = bodoh.. yg kena raging = bodoh...

camtuh arr ako dgr member ako...

kalau fikir2 pn btol gak...org yg me'raging suruh jalan itik...terjun sungai...berendam sampai 4 pagi...apa jadah tu??

org yg kena raging pon ikut je...kenapa nk ikut kehendak yg x masuk akal tu?? dpt pointer ke??

jgn marah arrr...tu member ako cakap walaupon member ako kwn gn geng meraging2...haha!

bapak celake nye senior ko main simbah2 mende kotor. diorang xde otk ke ape. aku mmg x stuju kalo ragging tahap melampau cmtu. lgpun mcm xde care lain nk direspek selain ragging.

hehe..baru ko tau aku kena camner..dahlah aku ni pompuan yg agak blur n manja dgn mak ayah lagi..tapi aku xtau knaper aku x nangis?biasaner aku akan nangis kalo kena camtu..tapi keburukan aku lepas kena ragging 2 aku jadi tension n aku terus isap okok..so xde motif langsung nk ragging2 ni..

tak semua ipt guna Akta universiti.

UiTM guna akta 174, politeknik, ngn kolej universiti pun guna akta yg sama..

tapi politeknik ungku omar guna akta 145..

so,

xsemua universiti yg mengatakan ragging salah.

akta 174 tak mengatakan sedemikian.

dah siap main akta2 dah budak2 ni..korang ni belajar law ker?ooo..respect..pecah kepala wei belajar law..

kalau fikir2 pn btol gak...org yg me'raging suruh jalan itik...terjun sungai...berendam sampai 4 pagi...apa jadah tu??

org yg kena raging pon ikut je...kenapa nk ikut kehendak yg x masuk akal tu?? dpt pointer ke??

jgn marah arrr...tu member ako cakap walaupon member ako kwn gn geng meraging2...haha!

bdk kena raging tu bukan bodoh tapi melayankan org bodoh...macam Fafau LAYAN....

raging memang tak patut. sebenarnya itu adalah adat lama. dah tak valid dah. aku rasa raging ngan kaunseling, lagi bahaya kaunseling sebab skit badan xpe jgn sakit telinga.....

apa yang aku suggest kat sini ialah kita terapkan budaya hormat-menghormati sesama sendiri. senior hormat junior,junior hormat senior. lagi bagus.

bagus untuk bangsa. melayu kena bersatu...

percayalah kita akan kuat......

betul tak?????

raging memang tak patut. sebenarnya itu adalah adat lama. dah tak valid dah. aku rasa raging ngan kaunseling, lagi bahaya kaunseling sebab skit badan xpe jgn sakit telinga.....

apa yang aku suggest kat sini ialah kita terapkan budaya hormat-menghormati sesama sendiri. senior hormat junior,junior hormat senior. lagi bagus.

bagus untuk bangsa. melayu kena bersatu...

percayalah kita akan kuat......

betul tak?????

betul tu.sapa yg rasa2 kaki ragging dipersilakan masuk askar,esp. komando..bagi senior ragging hang dulu..next time u ragging junior lak.kita tgk langit tinggi/rendah.hehehe!

memang akan dapat pointer... sebab hadir ke kem tu salah satu syarat dapat kredit untuk lulus modul R2001 (kokurikulum)

dah namanya POLIBRIDGET, memang la modulnya ada ala-ala tentera mcm PLKN.

objektifnya adalah untuk membina ketahanan dan tahap disiplin...

yg POLIBRIDGET tu aku rasa memang dah badan beruniform macam tu..

yg dimaksudkan kat sini ragging yg buat benda bodo2.

bukan yg mcm POLIBRIDGET tu.

mcamana ragging nak diharamkan? mmg dah haram pun. tp org buat jugak. kalau tak haram, takkan la org buat sembunyi2... aku pelik ngan tajuk topik...

masa sekolah aku penah kena ragging... stakat kena marah, kena nyanyi tu biasa la. takde la aku kena lempang ke, kena terajang ke. tp sekejap je la. adat turun temurun. pas minggu orientasi, dah kamceng ngan senior... diorg saje je nak bergembira...

kat U, takde la ragging2 ni. senior yg garang2 masa minggu orientasi tu semua disuruh buat mcm tu. tu semua utk menguji kekuatan mental, emosi, rohani & fizikal student baru. sambil menguatkan daya tahan diri dari segala aspek. ye la, sekolah ngan U byk berbeza. so kena ada persediaan nak hadapi semua yg bakal mendatang.

kalau bab2 belasah tu, mesti ada benda yg tak kena dibuat. kalau tak kurang ajar, mesti pasal berlagak. sebagai org baru, kena la hormat org lama. adab2 tu kena la jaga, kalau tak nak kena. tp aku tak sokong belasah2 ni.

kalau lecturer yg buat, aku tak rasa itu ragging namanya. tp lebih pada motivasi. takkan takleh bezakan dua benda ni?

aku rasa org yg nak ragging ni diharamkan ni mesti lom penah kena ragging. tp yg dah penah kena tu, rilek je, pasal tau ragging ni bukan teruk sgt...

masa sekolah aku penah kena ragging... stakat kena marah, kena nyanyi tu biasa la. takde la aku kena lempang ke, kena terajang ke. tp sekejap je la. adat turun temurun. pas minggu orientasi, dah kamceng ngan senior... diorg saje je nak bergembira...

aku rasa org yg nak ragging ni diharamkan ni mesti lom penah kena ragging. tp yg dah penah kena tu, rilek je, pasal tau ragging ni bukan teruk sgt...

kalo stakat nyanyi2,buat persembahan pentas mase minggu orientasi tu bukan ragging laa...minggu orientasi tu adalah aktiviti skolah...same la cam kes POLIBRIGET gak...

cth2 ragging:

-suruh junior gigit stokin yg dah sebulan x basuh

-simbah junior ngan air megi yg diperam selama seminggu

-blasah junior atas alasan muke die muke mintak kene blasah

-suruh junior basuhkan baju,kasut dan seluar senior

kalau setakat nyanyi/menari tu takda hal...suka adalah hahahaha :lol:

nyanyi dalam locker jadi music box..

wahahhahaha :D

mmg dah haram pun.

sila rujuk Akta 174 dan Akta Universiti ( AUKU ) - dan buat perbandingan antara dua2 ni.

Akta 174 tak sentuh langsung pun pasal ragging.

cth2 ragging:

-suruh junior gigit stokin yg dah sebulan x basuh - -_-<_<

-simbah junior ngan air megi yg diperam selama seminggu - <_<

-blasah junior atas alasan muke die muke mintak kene blasah - apa ingat org yg nak dibelasah tu nak muka dia camtu?

- suruh junior basuhkan baju,kasut dan seluar senior masuk mesin takleh? :)

ada lagi perbuatan2 tak bertamadun camni lagi... :o

jukebox dlm locker FTW...

biasanya budak-budak yang kena ragging secara fizikal ni x reti nak hormat... nak senyum pon x moh... muka nak ketat... jalan nak megah... cakap nak bongkak lagak nak ligat... macam dia plak yang final year dkt situ... orang kata jangan halau nyamuk pastu buang puntung dlm lubang jamban x nak dengar cakap... nak buang jugak dlm lubang jamban... kang jamban tersumbat sape x hangin??!

tu yang jadi jukebox dlm locker x pun kena lari keliling aras sampai krem kaki....

Apa hari esoknya semuanya akan berubah :D

kalau ko senyum... sapa... tunjuk minat nak berkawan dengan senior (pastikan anda tidak melampaui batas sehingga puak senior menganggap anda berminat dgn kaum sejenis) mintak nasihat... tanya apa boleh dengan apa takleh buat. Peratusan untuk ko kena regging adalah 5% saje...

aku jamin...