Jump to content
Sign in to follow this  
adminets

Command Promt Utk Detect Masalah Dalam Talian Networking Lan & Wan

Recommended Posts

Salam pada semua warga...

Apa kata kita sama-sama menyumbangkan pengetahuan kita dalam trobleshoot networking melalui cmd promt

Ngko patut start dulu mende nie.. hehehe..

tracert.. boleh lihat, stakat mane boleh pergi..

penerangan lebih lanjut mengenai tracert ni akan diterangkan oleh prontoxp.. :lol:

selain itu, PING aje la.. :lol:

http://www.microsoft.com/resources/documen...t.mspx?mfr=true

Maklumat tentang Tracert.

Syntax

tracert [-d] [-h MaximumHops] [-j HostList] [-w Timeout] [TargetName]

http://en.wikipedia.org/wiki/Ping

Maklumat mengenai PING.

Selain daripada itu ? tunggu crypto dengan prontoxp reply.

Nslookup

The nslookup MS-DOS utility that enables a user to look up an IP address of a domain or host on a network.

Sumber

http://www.computerhope.com/issues/ch000444.htm#00

Edited by slaughters

net view..

die dalam group net.. maknanya dalam command net.. kita boleh buat ape.. macam2 lagi sebenarnya.

ni kalo terlajak dan tak dikontrol, akan jadi thread yang membincangkan pasal comand2 dalam DOS, bukan command yang spesifik tentang cara nak troubleshoot network.

Ngko patut start dulu mende nie.. hehehe..

tracert.. boleh lihat, stakat mane boleh pergi..

penerangan lebih lanjut mengenai tracert ni akan diterangkan oleh prontoxp.. :lol:

selain itu, PING aje la.. :lol:

sory bro...

aku biasa guna ping -trace penyambungan, ipconfig- tengok no ip, mac dll, tracert- tengok laluan ip...

camner lak kalau nak trace kelajuan bandwith internet

1.okehla hari ni kita semua blajar nengok netstat yek

2.netstat merupakan perintah dalam command prompt bagi windows xp atau command bagi windows 98 atau shell bagi linux

3.dalam windows xp netstat boleh digunakan dengan pegi kat start menu> run > tapi cmd (utk pengguna xp)

4.taipla kat cmd tu netstat -n utk ketahui connection dengan dunia luar.

5.korang boleh bandingkan dengan netstat -a (ini servis yang jalan kat komputer korangla skrang)

6.utk lbih mendalam lagi atau percubaan mengesan trojan dalam komputer ko maka korang bleh test langkah berikut niey.

7.bukak connection ngan tenet.

8.tutup segala website yang korang telah bukak atau yahoo messenger,irc dan sebagainyer.

9.kemudian bukak command prompt dan taipla netstat -n

10.ape2 je yang connect ngan komputer korang tanpa pengetahuan korang maka korang bleh dapatlah tahu insyaAllah.

11.selamat mencuba!! nak lebih mendalam taipla netstat -nvb (nak tau ape je maksudnye taip niey netstat /?)

arr lupelak nak bagitau kat newbies atau orang baru netstat tu maksudnye network status takpun network statistic takpun suka ati korangla nak taruk ape jek.

1.lupelak aku nak bagitau pasal ping

2.ping lebih dikenali sebagai packet internet grouper

3.tugasnye mengesan connection ngan komputer lain samada leh atau tidak.

4.ping akan menghantar paket dipanggil icmp echo request.

5.so korang bleh tau kalau dapat reply maka bolehlah korang try wat connection ngan komputer tersebut, kalau tak bleh tu mungkin masalah subnetting tak kena, firewall dan sebagainya sekiranye paket yang korang dapat tu hilang,tak dibalas, ataupun loss.

6.ping mempunyai black side tersendiri.maksud aku keje tak eloklah

7.ping yang dihantar melebih2 atau terlebih akan menyebabkan DOS bukan disk operating system tapi DENIAL OF SERVICE.

8.itulah pasal kes kena tendang dari irc , yahoo messenger merupakan konsep yang sama.

9.nak cite pasal ping lebih 2 niey tajuk lain plak key

10.buat newbies atau orang baru maka silala petik dalam command prompt korang tu ping 192.168.1.2 atau sebagainyer bergantung alamat korang nak testlah

11.taip ping localhost atau ping 127.0.0.1 untuk cek balik connection korang okeh atau tidak.

12.daripada konsep ping banyak software telah dicipta utk ping dan scanning host.

13.peralatan seperti nmap merupakan peralatan yang popularla.

14.keyla selamat belajar aku pun orang baru trutama dalam linux baru nak blajarlah

camner nak detect computer mane yg gune ip tertentu. contohnyer pc mane yg gune ip 192.168.0.111

salah menjawab..sori2 :blush:

Edited by mds

camner nak detect computer mane yg gune ip tertentu. contohnyer pc mane yg gune ip 192.168.0.111

okeh cara nak detect komputer guna pc tersebut ko bolehlah ping dia punya ip guna command promptla.ko pegi start>menu>run dan taip

cmd

bagi pengguna windows xp kalau windows 98 korang bleh guna

command

takpun pegi kat start>menu>programs>accessories>err cubala carik kat situ command prompt.

kalau susah blehla pegi terus kat partition c:\windows\system32 >cmd.exe

ala ko bukak mende command prompt tue ko taip jela pastu

ping 192.168.0.111

misalnye kalau dapat maka ko dapatla reply balik kalau ada yang tak kena maka dia akan balas 'host is unreachable' ke apa ke.

satu peringatan 'syarikat smart' atau smart organization kadang2 tak bagi 'icmp echo request' dari ping senang2 jek terbang nak cek diorang online/alive err tu dari luar ke dalamlah.so skill nak ping kena ada.kalau ko orang dalam okehlah.tu ip orang dalamlah yg ko tanya tue ava

betul cakap md5 tue ko pegila cari ip scanning.banyak macam superscan4 dari foundstone

tapi jangan lupa kalau salah ping korang boleh menyebabkan stress pada komputer member korang tue jangan ping lama2 banyak kang jadi lain plak.

kalau tak berjaya tu maksudnya ada masalahla mungkin firewall, ko salah ping etc

okeh sekian-yang benar hero yang hensem

errk soriii sori salah plak jawapan aku niey.nak detect computer mana ko taipje la kat comand prompt tue

nbtstat -A 192.168.0.111

teknik lain ko pegila ping dulu dia tue pastu cuba taip niey

arp -a

kalau komputer ke komputer making a connection they will keep some address i mean cthnya mcm mac adresss

skill lain ada gak tapi ko kena guna peralatan alternatiflah macam mds tu cakap

superscan4 tu mudah dari foundstone tapi mungkin a bit 'noise' and not 'stealth'

camner nk kecikkan Window ME nyer command prompt?hi..xtau.. :ph34r:

ngade2 nk full screen..tp bla nk small kn blik dh x reti..huhu

alamak kesian ar ko aku tak penah guna windows me arr sori.tapi ntah aku rasa cuba ko klik kanan kat tab atas skali tue.kemudian tengokla options ke preferences ke aku rasa arrr,kalau tak btul,btulkan aku arrr

alamak kesian ar ko aku tak penah guna windows me arr sori.tapi ntah aku rasa cuba ko klik kanan kat tab atas skali tue.kemudian tengokla options ke preferences ke aku rasa arrr,kalau tak btul,btulkan aku arrr

huhu..mouse x appear lnsg..yg leh guna cuma keyboard..

n kat ats dia x tab lansung...terus kuar command jer..

2 r, klu Win XP kn ad tab kt ats tu..Win ME x lak..entah..

sape2 yg reti bgtau ya..adios.. :ph34r:

bro..klu alt + enter buleh? tapi ni xp nye..hoho..try le..

okeh cara nak detect komputer guna pc tersebut ko bolehlah ping dia punya ip guna command promptla.ko pegi start>menu>run dan taip

cmd

ye la IP org dalam la. buat per IP org luar. bukan ape pon.....ade conflict ip hr tu, so nak cek pc mane yg gune ip same tu. kalo tak, kena cek satu2 la pc kt sini. tak larat nak cek satu2, berpuluh2 pc ade kat sini. at least kalo kita tahu name pc tu dan jgk dia duk dlm workgroup mane, senang la sket nak trace pc mane kan.....

tak jadi la nbstat tu......

"not recognized......"

kalo gune ping plak, kuar "timed out.."

wah wah sori sori.aku reply pagi tadi ngantuk2.tak tidur ada keje silap tulis.sorila silap tulis key.yang betul ialah

nbtstat -A 192.168.0.111

tu contohnye and maksudnya ialah netbios status atau netbios statistic takpun ape2 je suka ati kola nak namakan ape

kalau timed out tue ada problem gaknye

ntah aku pun tak tau samada antivirus dia ada firewall yang block ping ko tue

atau mmg ada problemlah connection ko tue....emmm

kalau host member ko tu memang ada maka...

1.kalau aku ada problem camtu aku cek dulu subnet dia..pastikan subnet betul ekk

2.dah betul semua aku try tengok dia ada ke personal firewall yang rulenya/peraturannya block ko punye ping

3.yeah then aku kena tau gak kalau ko dalam syarikat yang besar mungkin diorang pasang IDS intrusion detection system.

4.aha then skill lain gunalah peralatan macam2 seperti NMAP takpun SUPERSCAN4 etc.kalau dalam NMAP ko kena ketikkan perintah niey dalam cmd iaitu kalau ko tak bleh ping tapi tahu host alive then to check is

nmap -sT -F -P0 192.168.0.111

maka kalau dapat sesuatu info maka betullah host ko tu alive tapi ada yang block

5.kalau takleh gak then pasang sniffer hehe seperti wireshark/ethereal

6.kegunaan sniffer banyak boleh cek samada apa mende yang berlaku kat ko punye network.boleh decode protocol yang takde diencryptkan.dangerous...bagus kalau ko admin and kalau bukan uuh...sebab tu dalam syarikat hati2 arr

7.yeah dan terakhir skali... banyak cakaplak aku ...key arr aku kat cc niey...ongkosnya donk

aar tula aku tak baca soalan.kalau ip konflik tulah antara cara dia... nbtstat tau bukan nbstat

kalau aku ada salah ape2 tolonglah betulkan terutama yang cadangkan tajuk niey arr

budak baru belajar kalau salah tolong amik galah dan tunjukkan

Edited by h3r0

aku rasa kes ko tu camnieyla ko kena buat search. carila cmd.exe atau command.exe iaitu mende yang ko nak tukar dia punya configuration tue.search arr kat system ko tue.then klik kanan kat dia guna keyboard ko tue then masuk jekla dia punya option dan yang berkaitan dengannya.selamat command prompt!

bro..klu alt + enter buleh? tapi ni xp nye..hoho..try le..

tq mds..mekasih byk..

da blh dh...

poyo jek..masalh kecik pn tak reti settle... :lol:

mekacih2..jasamu dikenang..

tq mds..mekasih byk..

da blh dh...

poyo jek..masalh kecik pn tak reti settle... :lol:

mekacih2..jasamu dikenang..

buleh ke..ehehe..aku pon pernah gak mengalami masalah cam ko..tapi bukan win me..xp..buleh gak erk utk win me

net view..

die dalam group net.. maknanya dalam command net.. kita boleh buat ape.. macam2 lagi sebenarnya.

bagi la lagi command2 utk troubleshoot network.....

kalo nak tengok pc yg ade kat group lain plak? :blush: