Jump to content

Recommended Posts

aku baru dpt first loan sem nie.

dlm perjanjian dia kata nak bg 2500.

tp masa mula2 dpt tu dia potong dlm RM70.

aku xpasti knaper.ada saper2 tau?nak kata potong tuk yuran,aku rasa masa mula2 masuk dulu aku bayar sendri.

thanks

kalau % tu sekali je letak...dan nilai tu tetap...tak naik-2 lagi...bukan riba...

kalau nilai tu setiap bulan bertambah..tu riba...

yg bukan riba tu kalau masa terima pinjaman tu dah tetap..dah tau nak bayar nanti hanya sekian-2 RM jer..

macam pinjaman Bank Islam...

tak, tak kisah bayaran balik tu tak tetap or nampak riba or sama ngan loan lain.

disebabkan perhubungan antara 'ayah dan anak' tu, mmg PTPTN nyer cas perkhidmatan tu tak dikira riba.

budak grafik, under loan, tak layan memakai wacom intuos, atau even graphire. ko hanya layak memakai tablet cap genius, mouse cap genius.

aku xpakai pon wacom or graphire...aku xpakai pon tablet..jgn main ckp b4 kalo ko xknl aku..kat tmpat aku blaja pon ada benda tu,aku bleh gune kat sane..xperlu nk beli2..and xsemestinye aku dak grafik,kene ade menda tu..walaupon mmg perlu ade,tp byk cara lagi bleh gune..walhal kalo aku nk bli brand tu pon,ko susah ape..bkn menyusahkan ko..n xpyh nk sebok2..

Edited by zareight

aik?

kejap cakap tak perlu ade, pastu cakap kene ade, pastu cakap memang perlu ade, pastu cakap ada cara lain leh guna.

percakapan ni bukan cam lukis lukisan abstract, kene belit2.

JANGAN TAIP STAIL SMS KAT FORUM LEH TAK? PLEASE!

sila bukak mata n tengok.

meh kite tengok tukang bagi nasihat ke orang lain boleh tak dengar nasihat kat orang lain.

Edited by C-Fu

apa la korang nie...org duk elok iter psl ptptn,korang duk citer lain...

nie aku nak tanya,klo aku dah apply ptptn,pastu xlama pas tu aku dpt ofer pinjaman negeri,leh tolak xptptn tu?ader saper2 yg pernah kena situasi mcm ni?

apa la korang nie...org duk elok iter psl ptptn,korang duk citer lain...

nie aku nak tanya,klo aku dah apply ptptn,pastu xlama pas tu aku dpt ofer pinjaman negeri,leh tolak xptptn tu?ader saper2 yg pernah kena situasi mcm ni?

bleh tolak.ngan syarat anta surat pembatalan pinjaman kt PTPTipu n sertakan skali surat tawaran pinjaman negeri tu..

start sem baru,PTPTN xkn bank in kn duit ko dh.pastu dia akan anta slip jumlah pinjaman yg perlu ko byr..

jgn lupa bgtau kt pejabat bendahari universiti/poli ko..penting utk dorg tahu

phm x?kalu x phm,ko PM aku je la

Aku masih xboleh lagi nak apply ptpn.. <_< ...server dia asyik down... 30/6 aku akan reg UitM.xper ker apply lambat nih.. :unsure:

kunyit09

ko try la tepon office die..tnye psal menda ni

ok udin,nanti aku wat cam ko cakap...risau jgak aku taktu xdapat ptptn...menusahkan btol nak isi online ni..

Assalamualikum,

Kerajaan Malaysia sebenarnya nampak baik, walhal menyusahkan rakyatnya....... bacalah artikel yang dipetik dari laman Hizbut-Tahrir Malaysia.

Adalah menjadi tanggungjawab kerajaan untuk membiayai pendidikan rakyatnya menurut konteks Islam. Duit Petronas berbillion2,zakat pun tak terbayar...........astaghfirullah........walhal minyak dalam sesebuah negara adalah hak rakyat.bukan hak individu.... PTPTipu memang teruk, ada riba..........

Sila baca.........

apa boleh buat, buat masa ni aku hanya harapkan ptptn ja nak sambung belajar... :huh:

harap2 dapat la biasiswa JPA.. dapat la larikan diri dari masalah ptptn untuk masa depan.. :ph34r:

Kerajaan Malaysia sebenarnya nampak baik, walhal menyusahkan rakyatnya....... bacalah artikel yang dipetik dari laman Hizbut-Tahrir Malaysia.

Adalah menjadi tanggungjawab kerajaan untuk membiayai pendidikan rakyatnya menurut konteks Islam. Duit Petronas berbillion2,zakat pun tak terbayar...........astaghfirullah........walhal minyak dalam sesebuah negara adalah hak rakyat.bukan hak individu.... PTPTipu memang teruk, ada riba..........

bodoh nye manusia. jika minyak tu hak ko, sama seperti sumber2 bumi yang lain, maka KOREKLAH SENDIRI.

ko pegi deepwater, buat sonar imaging sendiri, gali tanah, korek dan proses, dll. beruntunglah at least petronas ada bau2 bacang negara, bukan sepertimana rata2 kompeni minyak YANG LAIN DI DUNIA.

adakah ko lupe beratus2 juta habis menempatkan beribu2 pelajar malaysia di luar negara?

adakah ko lupe beratus2 juta r&d yang dibuat dalam pelbagai bidang?

adakah ko lupe berBILLION ringgit yang disedekahkan kepada kerajaan?

jangan jadi bodo. ko komplen pasal riba, tapi let's be honest here, riba bukan masalah di sini. ada riba, takde riba, DIORANG TAK BAYAR BALIK.

kalo diorang mansuhkan riba, adakah ko yakin wahai si serban plastik yang mereka ini akan bayar? BAGAIMANA?

sila jawab sebelum mengarut lagi kat sini.

Edited by C-Fu

Assalamualikum,

Sila baca.........

lor..

PTPTN tu kalau takde amik interest sape nak tanggung operating expenses dia?

ko ingat duit petronas untung tu tak di guna utk pembangunan ke?

Edited by nocturnal

reti pinjam ..reti la bayar.. nanti kalu nk beli rumah , keta lagi la tinggi interest... mmg 3% katanya kos pentadbiran. kalu tak bayar mmg akan bertambah. tp kos pentadbiran tu dikira mcm late charge la bg bank. cuma dia dikira dari jumlah yg dipinjam. bukan dari jumlah pinjaman + kos pentadbiran... ni mesti liat nk bayar pasal masa dapat duit tu dulu tak hingat nyer nk blanja... pastu dah habis blaja dah tak nampak dah mana pergi nya duit tu.

bodoh nye manusia. jika minyak tu hak ko, sama seperti sumber2 bumi yang lain, maka KOREKLAH SENDIRI.

ko pegi deepwater, buat sonar imaging sendiri, gali tanah, korek dan proses, dll. beruntunglah at least petronas ada bau2 bacang negara, bukan sepertimana rata2 kompeni minyak YANG LAIN DI DUNIA.

adakah ko lupe beratus2 juta habis menempatkan beribu2 pelajar malaysia di luar negara?

adakah ko lupe beratus2 juta r&d yang dibuat dalam pelbagai bidang?

adakah ko lupe berBILLION ringgit yang disedekahkan kepada kerajaan?

jangan jadi bodo. ko komplen pasal riba, tapi let's be honest here, riba bukan masalah di sini. ada riba, takde riba, DIORANG TAK BAYAR BALIK.

kalo diorang mansuhkan riba, adakah ko yakin wahai si serban plastik yang mereka ini akan bayar? BAGAIMANA?

sila jawab sebelum mengarut lagi kat sini.

kalo ngko fikir macam tue. tak mengapa, sumer ada pendapat masing2....

1st ko salah ---> aku tak pernah kata minyak tue hak aku.... hak rakyat......termasuk ngko n aku.......

2nd ko salah ---> pemimpin telah diberi mandat oleh rakyat semasa pilihanraya tanggungjawab pemimpin memberikan keperluan yang terbaik buat rakyat.... satu hadis nabi pernah bersabda:

Sesungguhnya, imam itu adalah (umpama) perisai, kamu berperang di belakangnya dan kamu berlindung dengannya".[Hadis Riwayat Muslim]

3rd ---> sememangnya ngko boleh berkata macam tue........ko orang berada kan? ko duk mana sekarang? bagi aku, camne yang fakir miskin?

4th ---> sepatutnya bukan sedekah kepada kerajaan. sepatutnya di letakkan di dalam institusi BAITUL-MAL..... ko belAjo sejarah kan? khalifah mana yang berjaya menghapuskan kemiskinan? Tentulah KHALIFAH UMAR ABDUL AZIZ.. sepanjang pemerintahannya rakyat tidak layak lagi menerima zakat/bantuan...selain tue, khalifah abbasiyah menyediakan biasiswa untuk rakyatnya tak kira agama untuk menuntut pelajaran bukannya pinjaman.....

. banyak lagi yang memerlukannya (9 ASNAF)..... tengok bersamamu..... memang sedey......

5th --->. apa sebab peminjam tak bayar balik sumer pinjaman? dari sudut konteks itu, kita boleh melihat pelbagai masalah..... contohnya,

1) kurangnya peluang pekerjaan.....

2) terdapat masalah perkauman dalam pemilihan pekerjaan

3) nak bukak perniagaan, mesti ada modal yang cukup, aku rasa ngko tahu nak dapat kat mana wang..!

4) ada masalah politik....

banyak lagi............ nanti insya-Allah ada masa aku letak lagi.....

6th ---> Wahai C-Fu, aku yakin kalau letak sistem PERUNDANGAN ISLAM, sistem khalifah di wujudkan, ikut macam pemerintahan islam dulu, sumer peminjam insya-Allah akan bayar..... apakah ngko sendiri sanggup menerima pemerintahan ISLAM C-Fu?

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...