Jump to content
Sign in to follow this  
wu ming

Jika Ramai Siswazah Menganggur.

Recommended Posts

aku terpikir ni, apa akan jadi pada negara klo 10 tahun lagi, jumlah menganggur ramai sanagat.

tentu akan jadi huru hara jugak nanti, ada yg xpuih hati, mogok ker apa...kacau bilau.he.he :wacko:

dorang akan jd pendatang asing kat negara lain lak kut.. tp aku rasa bebudak negara kita ni tak sudi nak keja teruk² cam mat indon smua tu..

aku penah gak menganggur 2 tahun.. memula mmg demand keja yg best aje.. lelama sedar apa² hal pun kena mula dr bawah.. yg penting USAHA!

ke, nak salahkan org / pihak lain? heheheheee...

aku penah gak menganggur 2 tahun.. memula mmg demand keja yg best aje.. lelama sedar apa² hal pun kena mula dr bawah.. yg penting USAHA!

ke, nak salahkan org / pihak lain? heheheheee...

-aku pong lepas grad mganggur tp 1 tahun lebih... pastu keje sendiri kat kebun tanam pisang/ petik buah kelapa.. hehehe.. pastu dapat ofer keje gaji murah giler tp bidang sama... pastu tunjuk performance+sabar kat bos tu, dari gaji RM1000.00, dalam masa 5 bulan, gaji aku up sampai RM1700.00. sampai aku plak serba salah gaji naik tinggi sgt (bukan nak eksyen)... pastu aku maintain+OT tempat tu (dalam 3 tahun) gaji boleh la cecah RM3k... pastu kawin.... pastu tukar keje lain(demand gaji ler ape lagi...experience dah ade...)hehehe

p/s=nasihat aku pada freshie2 tu, jgn la belagak+poyo nak gaji tinggi2 lepas grad.....kalo x jadi la penganggur setia... yg penting USAHA! HAHAHARU.... :rolleyes:

betul..betul.. yg penting dapat keja.. gaji bukan tak boleh naik.. lain la bila dah keja mula besar kepala, keja main² mmg payah la nak dpt kenaikan gaji dan pangkat..

buat mogok pun takkan selesaikan masalah..

aku tak penah rasa menganggur lama2, pasal aku jenis gile duit. keje apa2 pun aku bleh buat, asal halal.

cuti semester aku pun tak penah aku biarkan camtu je. mesti aku gi cari keje.

aku lepas diploma penah nganggur sebulan je. pastu dpt keje assistant engineer. nama je assistant engineer, tp dr keje draughtman, sampai la ke keje engineer, semua aku yg buat. keje dr kul 9 pg sampai 9mlm. kadang2 sampai 12tgh mlm. penah skali overnite kat opis pasal keje nak kena submit, urgent. gaji lak tak sampai RM1k. takde overtime lak tu.

tp aku keje setahun gak kat situ, pasal fikir susah nak cari keje lain. pasal bleh buat semua keje, aku byk timba pengalaman, byk blajar benda baru. ada untung jugak...

pastu aku bhenti, sambung degree. blum abis degree, aku dah run bisnes sendiri. skang nie sedap keje sendiri even aku dah ada degree.

tak lama lagi, keluar la tawaran mengajar utk aku. harap2 dpt skolah yg dekat2, so bleh aku handle bisnes dlm masa yg sama.

emm...skang ni takleh memilih keje sgt. rezki allah ada kat mana2...terpulang pd kite nak cari @ pilih je...

okeh.. enuff about citer psl diri sndri.. hehe.. kena paham jugak ada antara yg menganggur tu mmg x pernah memilih tp x jugak dpt keja.. nak² skrg bukan main ramai dpt keja kerana kabel.. besar kabel, besar le keja yg dpt.. kecik kabel, kecik le keja yg dpt.. kalau yg xde kabel lansung? haaa, yg tu la pedih skit.. realiti hidup.. no pain, no gain..

tp jgn mogok laaaa.. atau gi tembak org sesuka hati.. jahanam Malaysia ni nanti.. heheh..

mogok bukan dpt apa2 pun...makin menyusahkan lagi ada la. bukan senang nak dpt satu benda. kalau tindakan yg merepek2 tu bleh buat sesuatu keje jd senang, dah ramai org buat. skang ni pun ramai dah siswazah menganggur. tp takde la lagi isu mogok ni, kecuali kecoh skit pasal graduan pendidikan tak dpt keje dulu. tu pun sekejap je.

kabel? huh...mmg blambak yg dpt keje pasal kabel. kdg2 tu tak kisah la walau kabel tu cuma kerani.

tp ada jugak yg dpt keje pasal keupayaan diri. skang ni, selain dr kemahiran dlm bidang khusus yg kite amik masa study, softskill pun penting gak. ramai graduan yg pandai2...tp fail masa interview. nape? maybe mmg bukan rezki dia, @ mungkin jugak pasal komunikasi dia yg kurang berkesan.

tp benda camni, kdg2 bukan pasal demand @ kekurangan diri. tp mmg blum ada rezki...

graduan kita memilih sangat pasal kerja ni.

xnk kerja yang bawah punya, kebanyakannya nk kerja yang setaraf dengan Ijazah atau Diploma yang diaorang dapat.

sektor pertanian banyak memerlukan siswazah untuk memajukannya. tetapi berapa orang yang berminat? <_<

Siswazah oh Siswazah..... Kementerian Pertanian banyak sediakan bajet untuk anda guna untuk memajukan sektor pertanian.

Kenapa ramai Siswazah xminat dalam sektor pertanian? :rolleyes:

graduan kita memilih sangat pasal kerja ni.

xnk kerja yang bawah punya, kebanyakannya nk kerja yang setaraf dengan Ijazah atau Diploma yang diaorang dapat.

Graduan nie memilih kerja sgt, mcm aku kerja sebagai pengutip sampah dan dan mengaut najis2 manusia (IWK) takder masalah pun seronok ape :rolleyes: walaupun ada degree..

kadang2 masalah graduan memilih keja juga berpunca dr masyarakat itu sendiri, masyarakat akan anggaap graduan akan dpt gaji bnyk, masyarakat tu aku lebih rujuk kpd sikap org kampung..

bukti dia mcm ni, jd kat aku, ada satu keluarga tu jiran aku dkat umah aku, lps aku grad u dip saja, terus diorg tanya pasal kerja dn gaji bila aku dpt keja, bila aku gitau hal aku, diorang gelakkan aku,

diorang bandingkn anak diorg dgn aku yg sama usia mcm aku diorg cakap mcm ni kat aku...

LA...KELUAR U GAJI KECIK JER, TGK AJIS ( ANAK DIORANG YG NAMA NI) DIA TAK MASUK U PUN BELAJAR POLI JER GAJI SAMPAI BERIBU. JADI ORG NO 2 DLM KILANG. KETA ADA SAMPAI 3 ( SAMBIL BILANG2 JARI MCM BUDAK BARU BELAJAR MENGIRA) DGN NADA BANGGA TAHAP BABUN.

abis diorg dok kutuk aku dgn ayat tu, ulang menda sama mcm kita pekak. mak pak bodo xngaji nk sombong blagak giler mcm anak dia hebat. anak dia yg sebenarnya bkerja sbgi teknician di kilang blah penang, keja aku tahu skali OT bleh la sampi 4 ribu pun. dn lebih kelakar anak dia teknician no 2 dlm line yg dia jaga, balik gitau makpak dia, tapi mak pak bodo salah anggap dgn bangganya heboh satu kampung..ha.ha.ha. anak aku org no 2 dlm kilang gaji beribu..

senario mcm ni juga penyumbang kpd graduan yg nk pilih keja gaji besar.

sepatutnya diorg bagi semangat dn buah fikiran bukan merendahkan graduan.

pertanian juga adalah sektor ekonomi yg luas utk diceburi tapi penyampaian maklumat xberkesa.

ada yg xder tanah ada ilmu ptanian xdpt nk buat prakt ilmu tu sbgi kerjaya..

itu jer sbhgn punca penyumbang kpd graduan menjadi penganggur.

INSYA ALLAH masalah ni dapat di solve kan..sebenarnya istilah menganggur tu yang lansung tak nak buat kerja..but majority our society kerja jugak wallaupun jadi tukang sapu ke..pembantu rumah ke....aku sendiri penah jadi pembantu umah di umah member mak aku..tak rasa malu pun. ;) .anyway buatla aper2 keje guys..yg penting kerja..INSYA ALLAH, rezeki tu ada di mana-mana...nak kata memilih,,,ader jugak yang mentality dia org macam tuh..tak nak gaji kecik..kalau dah ramai sangat pk macam tuh...biarkan ajer...dah tak bleh diselamatkan...government pun nak buat aper lagih???

ps::::jika ramai siswazah menganggur...buat pertukaran pekerja..hantar ke indon,,ke bangladesh,,,ke vietnam,,mana2 ajerla... :blink:

graduan pilih keje sebab nak gaji besar

nak gaji besar sebab nak bayar hutang ptptn

kalo gaji ciput alamat seumo hidup bayar ptptn :lol::lol:

seriosly...graduan menggangur xsemestinyer memilih keja walaupun ader gak segelintir yang jenis tur. skang nih pon memang susah nak carik keja..(melaenkan yang ader kabel)kalo pilih, nanti menganggur seumo hidup plak...pastu, yg lelaki plak tak kawin2,coz xde duit nak sara hidup anak dara org,pastu byk la anak dara tua n bujang telajak...dulu ader kerajaan bagi 30,000 post untuk graduan menggangur...antara cara yang baik untuk atasi penggangguran...namun bagi aku..its all depend on urself..setiap manusia dah ditentukan rezeki memasing...tinggal nampak ngan xnampak jer lae...

Edited by flizgreen

tul cam wu ming cakap.. memang slalu bebudah fresh nih akan dibandingkan dengan orang yang keje lama.. kekadang aku terkilan gak.. blaja lelama.. tetengok orang bandingkan gaji yang aku dapat ngan anak diorang yang keje trus pas SPM.. wah.. panas je telinga haku nih.. tp nak wat cam ner.. sabo jerr arr..kekadang gaji pun kena arr berkira gak.. takan arr kalu ada degree,,pastu..buat keje stok kuli batak tahap hamba.. diorang nak bayor 1000.. letih beb..

kekadang bukan pikir per.. baik arr pas SPM terus keje.. wat letih jer blajo tetinggi(wpun tak tinggi mane pun) tp gaji yang dapat same jerr..

Graduan nie memilih kerja sgt, mcm aku kerja sebagai pengutip sampah dan dan mengaut najis2 manusia (IWK) takder masalah pun seronok ape :rolleyes: walaupun ada degree..

ko dapat tender baik punya ker....

yang menganggur tu kalau tak de kerje meniaga la skit2 dulu...ramai aku tengok siswazah meniaga...kat sini ada mamat tu ade degree electrik lg..jual burger...tapi sijil member pakai buka company...dpt income tetap & untung meniaga...

memang orang melayu bijak bab2 nih

Edited by a_damanhuri77

kebanyakan member2 aku yang menganggur sebab memilih kerja sangat.. pastu nak demand gaji besar2.. kesian org camni.

tapi pada aku, kalau sumer graduan menganggur ni ambik inisiatif untuk berniaga, perkataan 'menganggur' tu takkan wujud..

meniaga kecil2 pon takpe, janji tak duduk saje.. tu pon kerja gak..

erm..isu graduan menganggur nie pyh sket...die bukan mslh yg senang mcm graduan demand@memlilih keja@private n gov x menawarkan tmpt keje@graduan blaja subjek yg dah lapuk@...@...@.. dan seterusnyer...cara mengatasinye

x sesimple bg graduan berniaga sbb ade yg leh niaga ade x..kang x pasal2 klu semua berniaga tp x pndi handle ade lak name graduan meng'bankrupt pasnie...dahler graduan kite ramai kuar skg ngan diploma@degree+HUTANG ngan ptptn@[email protected] ianya x semudah yg kite sangkakan, klu nak berjaya ade org ckp LUCK..ade org ckp USAHA..ade org ckp KABEL dan byk lg..bende nie terlalu subjektif klu nak dibincangkan

Aku rasa negara tak rugi, takder effect sangat pun sbb negara masih stabil dibawah pimpinan Pak Lah.

Edited by matrik02

Negara tak effek, tapi kesian kat siswazah tu la...

bukan semua orang senang... nak mulakan perniagaan, kena pakai duit gak

kalau keluarga tak mampu nak tolong, camna nak bukak biz, mana nak cari modal...

harapkan loan kerajaan... :D susah sangat... memang itulah realiti

kalau dok pung pang pung pang canang seluruh kampung yang loan kerajaan susah nak dapat, maka kita dok tang tu ja la. tak pi mana-mana.

kena usaha skit

untuk dapatkan modal

tak kisah la kerja apa pon, asalkan kita dapat duit modal untuk mulakan biz sendiri

lepas dah mula biz, insyaallah senang SIKIT nak dapat loan

tapi, tgk pulak biz apa yang kita nak buat

selalu yang aku dengar, ramai yang berminat buka francais

memang senang untuk uruskan, sebab dah ada flow dengan dah ada brand, tapi modalnya terlalu besar bagi aku...

jadi, korang bukak la biz dengan modal yang korang ada, untuk kembangkan biz baru apply loan

kalau nak apply loan untuk start buka biz, memang susah nak dapat

sebab ape siswazah ramai menganggur. sebabnye die rasekan dah ade ijazah memang tak sesuai nak kerje peringkat bawahan dan tak ade kaitan mase belajar dulu. kan susah kalu ade orang macam ni yang tak nak kerje bersusah dulu bersenang2 kemudian. :lol: aku belum dapat kerje senang sekarang ni pun pernah lalui kerje memenatkan dulu. mule2 kerje kat A&W yang mane pengalaman sewaktu hari raye aku bekerje dan orang lain berseronok beraya. lepas tu aku kerje pulak kat pasar dengan orang parut kelape yang mane pengalaman sepanjang kerje kat situ dah berapa banyak kali tangan aku kene mata mesin tu.bile aku dah kerje penat macam tu mesti rase amat bernilai gaji bile dapat walaupun tak banyak. :D

parut kelape yang mane pengalaman sepanjang kerje kat situ dah berapa banyak kali tangan aku kene mata mesin tu.bile aku dah kerje penat macam tu mesti rase amat bernilai gaji bile dapat walaupun tak banyak. :D

isk.isk.. sian ko kena mesin parut kelapa..... :rolleyes:

Bumi ni luas terbentang ... Yang penting usaha..usaha..usaha...

Kerja banyak la kat Ma

kadang2 aku denga siswazah mengganggur sbb syarikat skang ni demand english conversation...kalo yang x reti tu jgn harap la nak keje power2.....btul ke?..

isk.isk.. sian ko kena mesin parut kelapa..... :rolleyes:

tapi sekarang aku dah tak terer parut kelape macam dulu. :lol: dulu paling cepat aku parut kelape 1 minit 1 bijik. :D oleh kerane permintaan terlalu cepat maka aku dah lali kalu tangan kene mata mesin tu.