Jump to content
Sign in to follow this  
Shinkoban

Macamana Nak Cipta Sesebuah Lagu

Recommended Posts

aku nak bincang dgn korang semua,ada tak software tertentu untuk penciptaan lagu?yang boleh masukkan suara dan lirik,tentunya juga memasukkan bunyi instrumen seperti dram dan gitar.aku bukanlah minat sangat nak compose lagu,tapi sekadar bereksperimen.mungkin atau tidak lagu yg akan dicipta ni tak sehebat macam lagu yg dicipta dalam studio rakaman tapi hanya untuk meluaskan pengetahuan dan juga untuk perkongsian orang ramai.sesapa yg pernah cipta lagu,silala kongsi pengalaman anda.

dalam ni rasanya ada ahli2 yg pakar dalam bidang muzik,harap dapat menyumbangkan ilmu walaupun sedikit... :rolleyes:

software yang digunakan:

Adobe Audition 1.5

Edited by shinkoban®

ok,nanti aku cuba software yg dicadangkan...trima kasih sebab berkongsi.

lagi satu;

Guitar Pro-5 RSE

www.guitar-pro.com

lagu ni macam2 lagu.. lagu macam mana yang ko nak buat..? dan dalam format apa lagu yang ko nak buat tu dihasilkan..?

Generally macam ni..even aku bukan lah komposer but ada dua tiga lagu yang pernah aku cipta one of them pernah semi final pertandingan mencipta lagu Malaysia masa aku form 2.

1. first fikir apa konsep lagu tu, ballad, rap, rock hipp hop etc

2. Some lebih suka create lirik dulu then melodi but bagi aku aku suka melodi dulu lirik aku tibai jer than bila dah siap melodi baru aku matchkan dengan melodi

3. Don't rush to complete the whole song - sometime more catchy melody comes later. Kalau ada recoder tak kira laa kaset recoderkan, mp3 recoder ke, rakam melodi yang mucul kat kepala then kalau ada idea yang datang kemudian..rakam lagi

4. Let say dah ada complete song now buat lirik yang bersesuaian. Sometimes lirik tak match dengan melodi. Don't worry try alter certain part melody supaya match dengan lirik atau alter lirik supaya match dengan melodi.

5. Assume dah complete satu lagu (melodi + lirik). Now pasal chord progression..bagi aku benda ni penting. Ada banyak lagu yang aku dengar melodi dia simple but since dia punya chord progression dia very rich lagu tu jadi sedap. Maksudnya kalau boleh cuba elakkan guna simple chord cth let say lagu tu A minor the go to D minor then pergi F sebelum masuk E kita boleh masukkan E sus antara F dan E..just cthlaa . Satu lagi kalau boleh masukkan extended chord macam Dminor 7 insted of plain D minor..

6. dah siap dan puas hati sekarang kita nak rakam..process rakam banyak cara kalau kita malas sangat ambil recoder main gitar then nyanyi.. But sometimes cara ni kita tak boleh nak catch feel lagu tu. So kita kita kena buat proper recoding..masukkkan element lain macam drum, bass, rhythm ..etc. But how?????????? ada banyak cara . satu cara paling primitif ambil dua kaset recoder rakam satu intrumen dulu cth drum atau rhythm then play balik rakaman tadi tapi masukkan next intrument dalam 2nd recorder..and so on. Ini cara aku masa dulu-dulu. But cara ni leceh dan sound quality is not good. Atau kalau ada duit lebih beli mini multri track recoder (pakai kaset) selalu nya ada 4 track. But sekarang tape racoder almost obselete since ada pc dan software boleh record multiple track with very good sound quality. Cth nya adobe audition, Sonar Cakewalk, Cubebase ...etc

Now masa sebelum kira rakam selalu kita dah ada idea macam mana lagu tu..cth macam mana intro music dia and so on. Kalau dah ada boleh start recording...satu advantage kalau kita boleh baca note..masa rakaman tak pening kepala repeat and repeat again. Atau kalau kita ada midi Keyboard kita boleh rakam dalam midi format dulu sebelum final recording. It helps a lot jika ada kesilapan cth pada chord just betulkan pada part tu saja...

Recoding process:

1. Normally kita rakam beat dulu samada guna drum machine atau apa-apa yang boleh dijadikan beat. make sure beat kita constant ..so sekejap laju sekejap perlahan sekejap off beat...so cara dia most pc recoding software ada beat guide yang dipanggil metronome. setkan beat per scond mengikut pada keseuai lagu. Ok the masukkan bass kalau perlu. lepas tu masukkan rythm samada guna gitar atau keyboard then masukkan extra element dalam lagu kalau kita nak cantikkan pada musik tu..finally baru masukkan vokal..This is general process..may be lain orang lain step dan cara dia.

Sofware yang dicadangkan:

Adobe Audtion - up to 128 track very nice... but lack of midi recording

Sonar Cakewalk - boleh rakam real sound dan midi - aku guna sofwatre just for midi sequencing (midi recording)

Cubebase - antara yang popular dan banyak option...

Bila ko diah siap lagu tu jangan lupa post kat sini...boleh laaa kitaorang listen to your song....good luck :)

Mungkin boleh cuba REASON. Function n interface dia sama mcm real thing. Tapi software nie just untuk compose sound bukan untuk recording. Fruity Loop pun ok jugak kalu untuk permulaan. :) Kalu untuk recording boleh pakai Audition atau Cubase mcm yang bro. tasek kata tuh. :ph34r:

macamnilah,aku pon takmau sembunyi apa2 dan bohong kat korang...aku memang minat lagu dan pernah terfikir gak nak cipta lagu sebab aku memang heran bagaimana sesebuah lagu boleh menarik perhatian org dan menangkap jiwa masing2 dgn hanya berbekalkan beberapa rangkap ayat dan melodi yg indah.aku langsung taktau nak mula dari mana sebab tiada asas langsung.sebenarnya aku buka topik ni hanya nak berkongsi pendapat dan idea dgn korang tentang penciptaan sesebuah lagu.tapi bila bro tasik kata "Bila ko diah siap lagu tu jangan lupa post kat sini...boleh laaa kitaorang listen to your song....good luck",aku terkedu dan gelak sedikit(minta maaf) sebab niat aku macam yg aku bagitau tadi.aku takleh nak janji yg aku boleh buat lagu sebab aku pon taktau apa2 ttg chord dan macam2 lagi.aku harap2 korang semua dapat menyumbangkan buah fikiran....tapi aku akan cuba gak.

lagu macam mana yang ko nak buat..? dan dalam format apa lagu yang ko nak buat tu dihasilkan..?

ttg lagu impian ciptaan aku,lagu yg berkonsep rock.

apa kelebihan kalau buat melodi sebelum tulis lirik?

Edited by shinkoban®

tak kisah ...buat pelan-pelan....nanti kalau dah siap terpulang pada ko nak post kat sini atau tak. Pasal melodi dulu tu bergantung pada individu kalau dia prefer buat lirik dulu ..proceed....BTW nak tanya pakar boleh tanya bro arbanji dia memang pakar dan experient dalam benda ni.

apa2 pon terima kasih kat bro tasik sebab bagi penjelasan yg lengkap jugak dan kat yg lain2 jugak.

so,nanti aku try dan cuba tanya pasal masalah2 yg ada.aku nak cuba buat melodi terlebih dulu.

software yang aku guna ada di post 1.aku tutup sementara topik ni.sekarang ni aku takdak mood pasal compose lagu lagi.

Edited by shinkoban®

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...