Jump to content
Sign in to follow this  
sangtupperware

Apa Patut Saya Buat For Starters?

Recommended Posts

hello assalamualaikum semua.

saya minat menceburi dan mendalami Ilmu ICT. Kelemahan saya ialah:

1) saya ada 0.05 knowledge tentang bidang ICT. saya hanya tahu bukak pasang komputer, tahu guna software untuk boost performance komputer tahu format komputer, tahu trial and error repair komputer (baiki membabi buta je), tahu menggunakan microsoft office dengan cemerlang dan paling tahu sekali, MAIN GAME!! itu sahaja.

2)saya telah bekerja dan saya rasa adalah mustahil untuk saya belajar semula di IPTA / IPTS dalam Ijazah ICT. sebabnya masa yang terlalu panjang,ketakutan utk hadapi exam (dateline kerja sendiri pun dah cukup cuak, ni nak tambah pulak dgn exam!) dan pengajaran teori yg terlampau banyak berbanding praktikal (pening dah baca buku tebal2).

3)tak tahu mana satu cabang ICT yg perlu saya pegi. tapi saya rasa semua tentang ICT saya nak. cuma tak tahu specific je. langkah yg pertama saya amik untuk minat ICT ni cuma pakai Microsoft office dgn cemerlang je (words, excell, powerpoint). lagi satu mungkin kalau saya bole buat kerja networking, bina website, setup server ke kot..sbb tgk kawan buat..cam best gila..(maknanya minat tgk, buat taktahu lagi lol).

kekuatan saya ialah:

1) sekiranya saya belajar secara praktikal, pemahaman saya lebih cepat dan saya lebih minat berbanding teori.

2) minat yg mendalam.

so kawan2, untuk orang bodoh seperti saya ini, adeke kursus2 berguna tetapi mudah yg patut saya amik (maknanya zero knowledge on ICT pun bole), kalau bole kursus tu biar specific pun takpe..janji bole buat duit (market demand) dan boleh dipelajari oleh orang bodoh seperti saya, sekian terima kasih

Edited by sangtupperware

hello assalamualaikum semua.

saya minat menceburi dan mendalami Ilmu ICT. Kelemahan saya ialah:

1) saya ada 0.05 knowledge tentang bidang ICT. saya hanya tahu bukak pasang komputer, tahu guna software untuk boost performance komputer tahu format komputer, tahu trial and error repair komputer (baiki membabi buta je), tahu menggunakan microsoft office dengan cemerlang dan paling tahu sekali, MAIN GAME!! itu sahaja.

2)saya telah bekerja dan saya rasa adalah mustahil untuk saya belajar semula di IPTA / IPTS dalam Ijazah ICT. sebabnya masa yang terlalu panjang,ketakutan utk hadapi exam (dateline kerja sendiri pun dah cukup cuak, ni nak tambah pulak dgn exam!) dan pengajaran teori yg terlampau banyak berbanding praktikal (pening dah baca buku tebal2).

3)tak tahu mana satu cabang ICT yg perlu saya pegi. tapi saya rasa semua tentang ICT saya nak. cuma tak tahu specific je. langkah yg pertama saya amik untuk minat ICT ni cuma pakai Microsoft office dgn cemerlang je (words, excell, powerpoint). lagi satu mungkin kalau saya bole buat kerja networking, bina website, setup server ke kot..sbb tgk kawan buat..cam best gila..(maknanya minat tgk, buat taktahu lagi lol).

kekuatan saya ialah:

1) sekiranya saya belajar secara praktikal, pemahaman saya lebih cepat dan saya lebih minat berbanding teori.

2) minat yg mendalam.

so kawan2, untuk orang bodoh seperti saya ini, adeke kursus2 berguna tetapi mudah yg patut saya amik (maknanya zero knowledge on ICT pun bole), kalau bole kursus tu biar specific pun takpe..janji bole buat duit (market demand) dan boleh dipelajari oleh orang bodoh seperti saya, sekian terima kasih

W'kumsalam

Sebenarnya setiap orang ada kelemahan dan kelebihan . Ramai juga orang yang pada anggapan orang lain bodoh berjaya. Contohnya ada yang menjadi jutawan tidak tahu menulis dan membaca. Bila kita pandai kita cukup berhati2 dalam membuat sesuatu dan kadang-kala membelenggu fikiran kita menjadi negatif dan akhirnya apa yang kita fikir awalnya menjanjikan kejayaan telah menemui kegagalan.

Mengenai praktikal ialah apabila ianya kita lakukan berulangkali ianya akan kekal dalam ingatan kita dan apabila kita berhenti kemahiran akan terjejas dan perlu dilakukan balik agar ianya berjalan lancar. Kita kalau sekaligus nak belajar semua memang tak boleh. Langkah pertama mulakan dari satu tangga kesatu anak tangga kalau nak melangkah dan perbaiki kekurangan diri dan dapatkan ilmu dari orang yang berjaya dibidangnya. Kalau nak bersawah tanya lah petani, kalau nak menangkap ikan dilaut tanyalah nelayan. Insyallah anda boleh mulakan langkah pertama dengan azam anda ingin mengubah nasib anda untuk jadi orang yang berjaya.

Cuba lawati laman web saya mungkin ada sesuatu yang dapat membantu anda di http://www.dapat.net/beyondtrainingcenter .

lagi satu mungkin kalau saya bole buat kerja networking, bina website, setup server ke kot..sbb tgk kawan buat..cam best gila..(maknanya minat tgk, buat taktahu lagi lol).

kursus2 berguna tetapi mudah yg patut saya amik (maknanya zero knowledge on ICT pun bole), kalau bole kursus tu biar specific pun takpe..janji bole buat duit (market demand) dan boleh dipelajari oleh orang bodoh seperti saya, sekian terima kasih

1) Adakah ini bermakna anda suke wat networking? Go for CCNA from Cisco , demand by IT company ..

2) Atau sukakan manage server? Operating System? Cuba tengok sijil professional dari Microsoft ... dapat sijil ni pun mudah dapat kije ....

P/s: Cume duit untuk training je la yek mahal .. :lol: tapi memang bagus untuk starter2 yang bukan IT student .. :lol:

1) Adakah ini bermakna anda suke wat networking? Go for CCNA from Cisco , demand by IT company ..

2) Atau sukakan manage server? Operating System? Cuba tengok sijil professional dari Microsoft ... dapat sijil ni pun mudah dapat kije ....

P/s: Cume duit untuk training je la yek mahal .. :lol: tapi memang bagus untuk starter2 yang bukan IT student .. :lol:

terima kasih di atas reply SAM dan Mr. Ijan..Mr. Ijan bole saya tahu website yang menawarkan certificate bagi microsoft ini di malaysia?...sebenarnya saya kalau boleh mahu tahu dimana mahu pergi untuk menjalani kursus ini..sekian terima kasih..

Edited by sangtupperware

Assalamualaikum sangtupperware!!! sang acopal tak de ke? :rolleyes: umor kmau berape? kalo baru lpas spm better ambik kelas kat cosmopoint or ape2 kolej yang wujud kat atas bumi Malaysia ni.... Coz muda lagi belum terlambat cam aku yang dah tua ni :wub:

Assalamualaikum sangtupperware!!! sang acopal tak de ke? :rolleyes: umor kmau berape? kalo baru lpas spm better ambik kelas kat cosmopoint or ape2 kolej yang wujud kat atas bumi Malaysia ni.... Coz muda lagi belum terlambat cam aku yang dah tua ni :wub:

terimakasih di atas jawapan saudara2 semua..bagi hamba..saya bdak dah lama belajar...belajar dalam bidang lain..accounting.skang dah keje..tapi i hate my job...cuz i actually want to be a programmer at the first place..but my destiny have been sealed..and now im trying to fight back...lolololol

Edited by sangtupperware

YE ke Mr sangtupperwear? Cam2 sama le kita, actually aku ambin mekanikal tapi minat pulak dengan bab It and investment..... Coz bidang kerja untuk kedua2 ni tak memerlukan sangat kita untuk melayan kerenah orang(pendapat aku je le :rolleyes: ) kalo dari segi gambaran kasor kamu buat ilmu bertambah, if not kita akan jadi orang yang terapung and mgkin ketingalan :ph34r:

CCNA 2 ape ? Mr Ijan, cam mane nak buat permohonan untuk amik CCNA ni..? Boleh tlg bg web dia x, kalau ade la...

CCNA itu ialah Cisco Certified Network Certified. Basic untuk wat kerja-kerja networking ni tapi lagi banyak/spesifik knowledge dari yang study kat University tuh .. :lol: . X kira la korang ni dari bidang ape pun, once korang dah amek kursus dan lepas exam dier, banyak ilmu yang korang dapat ... kerja pun senang cari, x caya gi tgk kat jobstreet, :lol: . Dak2 dari jurusan mechanical/electric pun ader yang amek sijil ni dan lulus .. tah pe kena, nak tukar course kot ... kokokoko :P ..

P/s: Penerangan lanjut ader kat topik2 kerjaya dalam Putera nih .. dan untuk official website sila lawat sini , http://www.cisco.com/web/learning/le3/le2/..._type_home.html . Permohonan? Kalu nak gi kursus dier, cuba carik kolej ni, Stamford College, selalu kuar surat khabar, Rm 999, 5 hari, murah saje berbanding tempat lain .. :)

CCNA itu ialah Cisco Certified Network Certified. Basic untuk wat kerja-kerja networking ni tapi lagi banyak/spesifik knowledge dari yang study kat University tuh .. :lol: . X kira la korang ni dari bidang ape pun, once korang dah amek kursus dan lepas exam dier, banyak ilmu yang korang dapat ... kerja pun senang cari, x caya gi tgk kat jobstreet, :lol: . Dak2 dari jurusan mechanical/electric pun ader yang amek sijil ni dan lulus .. tah pe kena, nak tukar course kot ... kokokoko :P ..

P/s: Penerangan lanjut ader kat topik2 kerjaya dalam Putera nih .. dan untuk official website sila lawat sini , http://www.cisco.com/web/learning/le3/le2/..._type_home.html . Permohonan? Kalu nak gi kursus dier, cuba carik kolej ni, Stamford College, selalu kuar surat khabar, Rm 999, 5 hari, murah saje berbanding tempat lain .. :)

Thankz Mr Ijan..

Aku nak tnay skit kat bebudak putra, aku ada sijil sistem kom & rangkaian tahap 3. Ok x kalau aku amik CCNA ni....

Atau kena amik Tahap 4 dulu...????

Thankz Mr Ijan..

Aku nak tnay skit kat bebudak putra, aku ada sijil sistem kom & rangkaian tahap 3. Ok x kalau aku amik CCNA ni....

Atau kena amik Tahap 4 dulu...????

Rasenya dah buleh amek, banyak basic dah tawu kan? Mmm .. ni kena tanya OngBok nih, dier tawu kot ... :lol: