Jump to content
Sign in to follow this  
lunoxerus

Maklumat: Pilihan Bidang Ke Politeknik

Recommended Posts

salam...

aku pelajar lepasan SPM.. aku dah mohon ke UPU (uitm) dan 4 pilihan yg disediakan aku plihi bidang berkaitan seni. -seni bina, seni lukis,... sbb.. aku minat lukisan..

Tapi kan.. masalahnyer... aku minat gak pengkomputeran..

Aku nak mohon gak politeknik sekiranya x dpt upu...

hajat di hati nak mintak diploma bhgn pengaturcaraan..(giler..!) Apakah kelayakan yg aku harus ada spy dpt ceburi bidang ni? Atau ada jurus lain di politeknik yg lebih sesuai ngan otak spt aku ni..? :(

salam...

aku pelajar lepasan SPM.. aku dah mohon ke UPU (uitm) dan 4 pilihan yg disediakan aku plihi bidang berkaitan seni. -seni bina, seni lukis,... sbb.. aku minat lukisan..

Tapi kan.. masalahnyer... aku minat gak pengkomputeran..

Aku nak mohon gak politeknik sekiranya x dpt upu...

hajat di hati nak mintak diploma bhgn pengaturcaraan..(giler..!) Apakah kelayakan yg aku harus ada spy dpt ceburi bidang ni? Atau ada jurus lain di politeknik yg lebih sesuai ngan otak spt aku ni..? :(

hmm, SPM ko mcmana? ade harapan ke g U?

spm aku dpt ok bm, math, seni visual... ada harapan ker? Aku tak pasti.. aku baru dengar..abah aku telefon sat ni... dia dengar org cakap 'kalau dah dpt poli, U dah x dpt'... btul ke..

Edited by deviant

spm aku dpt ok bm, math, bi, seni visual... ada harapan ker? Aku tak pasti.. aku baru dengar..abah aku telefon sat ni... dia dengar org cakap 'kalau dah dpt poli, U dah x dpt'... btul ke..

mana ade kalau dah dpt poli, U dah x dpt...

aku pon dulu pon sama gan ko...

aku pk nak ambik poli ke ambik u..

aku tgk2 kat kolej komuniti, kat buku poli ko tu belakang sekali xsilap aku..

kat situ ader kursus SISTEM KOMPUTER DAN SOKONGAN (yg bestnyer die ajar CISCO percuma).. aku tgk die xajar C++, die lebihkan pada repair2 kom, kira jd technician kom la.. aku pilih kolej koz aku minat repair..

tap tap dah 2thn abis study, bulan dpn konvo.. hehe

skrg aku jd technician kom & networking..

die ajar sijil kemahiran.. bukan dip, tp rasenye tahun nie baru mule dip.. cube la tgk2 mana tau ko minat ke.. hehe :lol:

Edited by talibz_86

tahniah konvo bln dpn...

tech. komp and networking tu repair apa? masa kau pilih kolej, kau x minat C++? Ops.. C++ tu bahasa pengaturcaraan, kan?

freelance technician computer ler.. aku xminat C++, C++ tu bahasa pengaturcaraan le..

poli lebih pada teori, kolej komuniti lebih pada praktikal...

akak ipar aku pensyarah poli sbb tu aku tau..

aku pon malas nak belajar cara sekolah (teori).. hehe bosan, xmasuk otak aku nie....

Edited by talibz_86

Uwwaa...! habis, aku nak pilih aper kat poli?

selidik la sendiri... tgk tenet ke...

http://www.kksbs.edu.my/ pasal kolej aku... :lol:

pasal poli xtau le pulak.. hehe

Edited by talibz_86

nak masuk ke kolej komuniti results spm tak perlu high sangat .. yang rendah pun dia amik jgak kan

nak masuk ke kolej komuniti results spm tak perlu high sangat .. yang rendah pun dia amik jgak kan

aah, die ambik gak.. sampai aritu pensyarah sane tnye, nape ambik sini, nape xmohon u ke poli ke..

ekeke, minat tu yg penting... :P

kolej komuniti...

Apa sebenarnya beza 'kolej' ngan institusi pengajian lain? Aku tak paham laa..

Kolej Yayasan Melaka swasta, kan? Kolej komuniti plak apa definisi dier..

Sikit jer maklumat kat wesite tu.. :mellow:

tolongla.. aku kena buat keputusan cepat2 samada nak ambik pengaturcaraan ke tak. Nanti aku kena paksa ambik kesetiausahaan plak. Kpd yg pernah/sedang belajar pengaturcaraan.. apa kelengkapan yg patut ada pd diri sendiri spy aku tak t'kulat2 bila sampai sana?? Especialy pelajar politeknik sbb aku nak mohon kursus tu kat situ..

Kursus ini menyediakan pelajar dengan pengetahuan dan kemahiran dalam bidang teknologi maklumat dan komunikasi. Pelajar akan mengikuti kuliah, melaksanakan tugasan, membuat kerja projek, melaksanakan kerja-kerja amali dan menjalani latihan di industri. Kursus ini menawarkan modul-modul pengkhususan dalam bidang teknologi maklumat seperti Asas Pengaturcaraan, Perisian Aplikasi, Komputer dalam Teknologi Maklumat, Sistem Digit dan Mikro Pemproses, Pengaturcaraan Visual Basic, Pengurusan Rekod, Sistem Pengoperasian, Komunikasi Data dan Sistem Telekomunikasi, Algorithma dan Struktur Data, Pengaturcaraan C++, Asas Perniagaan, Akitektur dan Organisasi Komputer, Multimedia, Sistem Pangkalan Data, Pengaturcaraan Java, Rangkaian Komputer, Pembangunan Perisian, Visual Basic dengan Pangkalan Data, Pengurusan Perniagaan, Pembangunan Web, Pengurusan Projek, Sistem Maklumat, E-Dagang dan Pengurusan Perisian. Modul-modul elektif seperti Prinsip Mikro Pemproses, Pengurusan SQL Server, Rekabentuk Rangkaian Kampus dan Animasi Digital juga ditawarkan sebagai pilihan kepada pelajar. Pelajar yang berjaya menamatkan kursus ini berpeluang untuk menceburi bidang pekerjaan sebagai Pembantu Juru Analisa Sistem dan Juruteknik. Lulusan kursus ini juga berpeluang untuk melanjutkan pelajaran di peringkat yang lebih tinggi di Institusi Pengajian Tinggi dalam bidang teknologi maklumat.

ni drp website politek..

kolej komuniti...

Apa sebenarnya beza 'kolej' ngan institusi pengajian lain? Aku tak paham laa..

Kolej Yayasan Melaka swasta, kan? Kolej komuniti plak apa definisi dier..

Sikit jer maklumat kat wesite tu.. :mellow:

xtau la beza dia, xsilap kolej yayasan tu swasta, komuniti kerajaan sepenhnye..

Diploma pengaturcaraan tu versi yang baru kan? Dah x der Diploma IT melainkan bukan PUO (aku pun x brape pasti) .. so, kalau ko dah mintak UPU pastuh nak mintak ke Poli, rasenya x de masalah .. walaupun ko dah dapat poli, ko leh dapat gak ke U ... ni berdasarkan mase aku mula2 masuk IT di politeknik dulu .. ramai yang dah masuk ke poli tetap ditawarkan ke University ...

So, tentang pilihan course, sekiranya nak amek di politeknik, amek la Dip Pengaturcaraan tuh .. C++? Setau aku, mender ni paling wajib dalam poli tuh, 3 sem ko akan ngadap mender nih .. :wacko: .. , tapi ko jangan risau, senang je lebih2 object oriented ... hehehe .. . walaupun namanya lebih pada Dip Pengaturcaraan .. tapi ko tetap blaja semua subjek .. don't worry, asas networking, asas membuat Website, asas multimedia, dan macam2 lagi akan ko blaja nanti .. :lol: .

Tapi, pada pelajar2 yang baru lepas SPM, elakkan dari memilih dari mengambil sijil IT kerana ia bakal menyusahkan anda kemudian hari ... 2 tahun untuk sijil .. 6 bulan nganggur ... 1 tahun setengah untuk diploma integrasi ... 6 bulan nganggur lagi ... so, 4 tahun setengah mase korang belaja diploma je, pastu baru leh masuk degree ... adakah korang nak gitu?

Banyak lagi yang kurang pasal sijil IT nih, tentang transfer kredit lepas masuk degree, terhadnya kemasukan ke diploma integrasi, x diiktiraf berbanding pelajar STPM, isk isk .. banyak plak aku nak citer pagi2 nih .. ngatuk dah .. hehehe ..

Papepun, amek la diploma pengaturcaraan tu, x de problemnya, banyak ilmu yang korang dapat, cuma ape yang korang blaja dalam poli tuh, punya la gila banyaknya setiap sem, 7-9 modul satu sem :wacko: .. kengkadang lagi banyak dari IPTA .. :ph34r: ..

Edited by Mr Ijan

aku tamau menganggur....

whoa.. 7-9 modul satu sem.. Cukup ke masa dlm sehari? Takpe, aku boleh tahan rasenya (harap2 x pening)

.. asas pengaturcaraan tu senang ker.. atau start dari situ dah mula pening lalat..? Aku baca sinopsis dier.. byk betul benda kena blajar.. ade algorithma, struktur data, sistem digit,.. add-math mesti power ke? :unsure:

aku dulu student poli gak.

poli bukan sume subjek teori. kebanyakan dia ada teori n prantikal la.

kalo BI n agama tu maybe la teori je.

tp selama aku belajar dip komp eng sentiasa penuh dgn praktikal. xda pun semedang teori je.

btw, kalo ko nak amik dip pengaturcaraan, pastikan ko berminat dgn bahasa pengaturcaraan. pastikan ko minat komputer. huhu.. dulu time aku blaja ramai mmbe aku yg just amik dip sama mcm aku. tp bila tny belajar pe. sepatah haram xtau. diorg xminat dgn bahasa pengaturcaraan.

terpulangla...

aku dulu student poli gak.

poli bukan sume subjek teori. kebanyakan dia ada teori n prantikal la.

kalo BI n agama tu maybe la teori je.

tp selama aku belajar dip komp eng sentiasa penuh dgn praktikal. xda pun semedang teori je.

btw, kalo ko nak amik dip pengaturcaraan, pastikan ko berminat dgn bahasa pengaturcaraan. pastikan ko minat komputer. huhu.. dulu time aku blaja ramai mmbe aku yg just amik dip sama mcm aku. tp bila tny belajar pe. sepatah haram xtau. diorg xminat dgn bahasa pengaturcaraan.

terpulangla...

pastu apa yg jadik kat diorang...? :ph34r:

Kalu x minat pun, kalu dah terpaksa amek .. last2 lagi terer(dari segi CGPA) dak2 yang sedia terer, leh tengok kat banyak institusi skang nih .. hehehhe ... B)

bagi akulah, kalu ko nak pilih kursus tu biar keluar nanti senang nak dapat peluang pekerjaan. kalu ko minat bahagian komputer pun bagus tapi persaingan untuk mendapatkan pekerjaan nanti tinggi. jadi kalu ko nak peluang untuk mendapatkan kerje senang sikit nanti ko pilih bahagian kejuruteraan awam sebab ko pun minat juge pade seni binakan. jadi keputusan ko sendiri tentukan. :D

ek... kejuruteraan awam x ramai orang ker.. jd peluang kerjanya tinggi.. gitu? programming kat poli ramai org dah pandai? satu soalan cepu perak: kalo ambik programming, ramai ker majikan yg nakkan kiter... (aku serius ni) :mellow:

ek... kejuruteraan awam x ramai orang ker.. jd peluang kerjanya tinggi.. gitu? programming kat poli ramai org dah pandai? satu soalan cepu perak: kalo ambik programming, ramai ker majikan yg nakkan kiter... (aku serius ni) :mellow:

bukan tak ramai orang tapi peluang kerje tu banyak. contohnye kalu ko ade sijil kejeruteraan awam ko boleh mintak draftmen, juruteknik, pembantu teknik, designer, site supervisor, kerani tapak dan byk lagi. pasal kursus programing tu, majikan yang nak cari pekerje mahir memang ade tapi peluanglah susah sikit nok dapat. terpulang pade ko utk buat pilihan. :D

Ya ya, bergantung kat kemahiran ko gak .. kalu ko leh wat kerje2 engineering nih, ko masuk la awam ke .. letrik ke .. mechanical ke .. memang banyak dan senang nak dapat kerje .. tapi kalu ko cam aku, x leh wat mender2 nih. lebih2 lagi pasang mender2 letrik nih, lukis2 pun x reti ... masuk le CS/IT ni, sekurang-kurangnya .. dapat ko kembangkan skill yang agak terhad tuh .. kalu pandai cari , gaji 5 angka pun leh dapat ... cume memang susah le nak cari kije dengan IT dan CS skang nih .. aku sampai skang tadok sape nak amek kije ngan diploma .. 3 bulan dah, result gempak pun x dipanggil .. kekeke ... :lol:

aku x leh g sgt letrik2 ni.. fizik aku pun rendah...

aku ader gak ptimbangkan kejuruteraan awam..pelajar diberi penekanan khusus kpd aspek kaji air, lebuh raya, pembinaan... ntah ler.. makin pening otak ni... :wacko:

aku tamau menganggur....

whoa.. 7-9 modul satu sem.. Cukup ke masa dlm sehari? Takpe, aku boleh tahan rasenya (harap2 x pening)

.. asas pengaturcaraan tu senang ker.. atau start dari situ dah mula pening lalat..? Aku baca sinopsis dier.. byk betul benda kena blajar.. ade algorithma, struktur data, sistem digit,.. add-math mesti power ke? :unsure:

Mula-mula ko pening lalat la .. pahtu kalu ko tumpu betul2 .. ko akan rase senang sangat2 (untuk asas je, bukan yang advance) .. yang penting pemahaman ko mase kat kelas nanti .. dan jangan lupa wat ulangkaji kat rumah .. memang besh 0o0o study bila mula faham..

Add math? Ni dalam modul matematik kejuruteraan nanti .. Wat mase ni, x de la sampai ko power, yang penting ko ingat math mase ko blaja mase SPM dulu, banyak gunenya nanti .. hehehe ..

Sistem digit tu, dak2 elektrikal suke la ... tapi kalu aku nak ingat mender2 nih .. adeh, poning la .. lebih2 lagi bab2 melukis carta ... :wacko: