Jump to content
tiqa

Camane Erk Nk Jd Cikgu...

Recommended Posts

assalamualaikum..

ak budak baru ag kat cni...cam sonok je...tp...ak nk tny...t'untmny pd yg lbh brpnglmn....

aku amek spm las year...ak budak tknk...so aku amek mecky...tp,aku x bersdg nk truskn amek mecky tu coz hard gler... :wacko: tp..kkk2 aku smua suh aku keja lu n amek pjj(pngajian jark jauh)...aku x kesah...tp..please gv ur pndgn....ak ad aply matriks tp...x harp pon...n..satu lagui...aku rase better jadi cikgu jer...so..ada x sape2 yg taw camnae nak jd ckgu..sbb aku tataw klu2 pas spm leh trus jd ckgu....tlg lah........ :unsure:

assalamualaikum..

ak budak baru ag kat cni...cam sonok je...tp...ak nk tny...t'untmny pd yg lbh brpnglmn....

aku amek spm las year...ak budak tknk...so aku amek mecky...tp,aku x bersdg nk truskn amek mecky tu coz hard gler... :wacko: tp..kkk2 aku smua suh aku keja lu n amek pjj(pngajian jark jauh)...aku x kesah...tp..please gv ur pndgn....ak ad aply matriks tp...x harp pon...n..satu lagui...aku rase better jadi cikgu jer...so..ada x sape2 yg taw camnae nak jd ckgu..sbb aku tataw klu2 pas spm leh trus jd ckgu....tlg lah........ :unsure:

Sekarang amat sukar untuk menjadi cikgu. Syarat peraturan semakin diperketatkan. Ada temuduga yang perlu dilalui. Better mohon Institut Perguruan(IPG) kerana kelayakannya dipertingkatkan kepada ijazah dan sama dengan program pendidikan yang ditawarkan di mana2 IPTA. Lagipun, pekerjaan sebagai guru lepasan IPG adalah lebih terjamin bebanding lepasan pendidikan mana2 IPTA. Tapi, jadi guru sekarang amat mencabar. Senang sangat kena saman dan kurang perlindungan undang-undang. Wallahualam.

tak berapa paham..bole tak bgtaw ngan lebih detail lagi..?

ipg tu kat mner?

IPG adalah singkatan kepada Institut Perguruan. Asalnya adalah maktab perguruan. Dahulu maktab perguruan hanya menawarkan program sijil dan diploma perguruan. Guru yang ingin sambung ijazah perlu ke universiti. Tetapi, apabila maktab dinaiktaraf sebagai institut, program diploma telah dimasuhkan ditingkatkan kepada ijazah. Ini bermakna lepasan IPG adalah setanding dengan graduan pendidikan dari mana2 IPTA. Malah dijangkakan pada masa hadapan, graduan lepasan IPG adalah lebih jauh hebat berbanding lepasan graduan mana2 IPTA. Ini disebabkan penuntut IPG akan belajar selama 2 tahun di Malaysia manakala baki 2 tahun lagi akan diteruskan di Universiti luar negara. Tetapi bergantung kepada kursus yang diikuti di IPG. Contoh IPG ialah seperti Institut Perguruan di Perlis yang dahluunya dikenali sebagai Maktab Perguruan Kangar. IPG di Ipoh yang dahulunya dikenali sebagai Maktab Perguruan Hulu Kinta dan sebagainya. Wallahualam.

hurm, dont take the risk lah. study university dlu, amek engineering ke...hape ke..

dah grad, pastu baru amek kpli ke institut perguruan ke...

hurm, dont take the risk lah. study university dlu, amek engineering ke...hape ke..

dah grad, pastu baru amek kpli ke institut perguruan ke...

Persaingan tempat untuk ke tempat kpli semakin sengit. Misalnya, ambilan kpli hanya dalam 2500 sahaja. tetapi, yang memohon adalah hampir 100 000 sahaja. tambahan pula, program kpli untuk sekolah menegah kini telah dimansuhkan. yang tinggal program kpli untuk sekolah rendah sahaja. Wallahualam.

topik starter tgh tunggu result kan? peke ngan berita2 semasa. biler borang start jual aper sumer.

mmg IPG terjamin, tp klo dpt teruk, kementrian xkan panggil ko bertugas.

IPG same level ngan degree skang. jgn risau. tp temuduga mmg solid giler. aku x lepas.

graduan pertama IPG (spm 2004) kluar, kpli dimansuhkan spenuhnyer....

assalamualaikum..

Jadi guru ni adal satu pekerjaan yg paling mulia di sisi Allah swt. sb selagi anak anak murid tu mengumakan ilmu yg di ajari, selagi itu lah anda mendapat pahala ... tu amal jariah tau... sampai dah mati pon masih dapt kebaikan nyer. Tapi nawaitu kena betul lah..

Saya cadangkan elok apply melalui maktab perguruan .. sekarang ni pon sampai ke tahap Ijazah .. terjamin masa depan ... kerja yg paling mulia.

assalamualaikum..

betoi 2.. jln mudah tuk jadiq cekgu bg sapa2 y bita2 jdik cekgu adalah masok je INSTITUT PERGURUAN..

d jamin DAPAT KERJA di samping mendapat ELAUN BULANAN yg LUMAYAN.. :lol: