Jump to content
powerabu

Seni Pertahankan Diri

Recommended Posts

matrix01: haha... btl tu... sir aku yang ajar wtf pun cakap tkd wtf ni sport, silat olahraga tu sport... dia banyak tekankan beza sport n martial arts... body vest tu pada aku xde masalah pun, tkd lagi banyak kene pkai dari silat. so tiap kali training sir aku suruh pkai vest tu, n pkai pemberat 5kg kat kaki n tangan. selain dari tu ada cara yang betul untk pkai benda tu so kalau kene tendang leh kurangkan impact n perut x senak. sesetengah org yang jarang pkai maybe rasa benda tu menghadkan pergerakkan. pastu brand pun penting gak... mouthguard kalau beli brand murah leh wat gusi berdarah, n ada kes org muntah sbb bau getah dia. :lol:

Alang-alang ko dah citer pasal mouth guard ni... aku nak tanya... mouth guard ni kena tempah ke? kalau x tempah muat ke? gigi org kan lain2...

aku nie xder la tau sgt psl seni2 mempertahankan diri nie.

pd aku,martial arts nie slain utk melindungi diri,dia adalah senaman...

nak tanya,

1.) Capoiera ader ker ajar kat m`sia nie?klo ader,leh info kat sini x.

2.) Taichi nie juz senaman ker atau slh satu cabang martial arts?

untuk soalan 2....taichi adlah martial arts..cuma bile palahan jadi senaman..ade dalm cite cina...ape ntah lupe tajuk

Aku mula diperkenalkan kepada seni beladiri masa berumur 10 tahun oleh sepupu aku yg fanatik gile pasal silat ni... tapi nama silat yang aku belajar tu aku dah tak ingat sebab cuma fokus pada teknik aje masa tu... lagipon budak kecik bukan nak ingat menda camtu...

Dengan dia jugak aku belajar tentang ilmu kuda kepang, harimau berantai dan monyet yg dulu agak kecoh jugak kat sekitar PJ masa awal tahun 90an... ayat yang diguna masa panggil benda tu aku dah tak ingat... tapi aku takkan lupa masa budak yang dimasuk dek benda monyet tu panjat tiang elektrik sampai ke puncak dalam masa kurang 4 saat... aku sendiri masa tu join buat kuda kepang jugak sampai tak sedarkan diri... bila dah besar sket baru aku realise yang benda tu sume tak betul dan salah di sisi syarak...

Bila aku masuk ke sekolah menengah aku join pulak Silat Seni Gayung Panca Indera 9... dalam masa yang sama aku join masuk Taekwondo ITF so jangan nak temberang kat aku pasal benda ITF ni... aku berpeluang jumpa in person ngan sabree salleh sendiri melalui instructor aku sebab nak beli ensiklopedia taekwondo yg tak jual di mesia dari dia... masa tu sabree belum jadi grandmaster lagi...

Kemudian waktu aku di tingkatan 4 aku mula join Seni Silat Gerak Kuntau... aku belajar direct dengan pengasas perguruan tu... tapi bila dah nak dekat SPM aku stop dengan talipinggang peringkat ke empat...

Berhijrah ke kampus UiTM Shah Alam memperkenalkan aku pulak pada Seni Silat Cekak Hanafi... kira jumpe la ngan Guru Md Radzi macam budak2 cekak hanafi yang lain... tapi aku tak sempat habiskan pelajaran aku sebab course aku sibuk sgt dengan assignment...

Masa aku di tahun kedua aku dapat belajar buat website dari budak2 Pengajian Maklumat... aku jugak ada belajar sket2 dari abang aku yang masa tu dah mula bertugas as lecturer programming di Jab sains ukur UiTM... dengan pengetahuan buat website yang tak seberapa tu aku jumpa dengan pengasas Silat Gerak Kuntau yang lama aku tak jumpa dengan tujuan nak buat website silat tu untuk mengembangkannya... Dalam masa yang sama dia offer aku untuk belajar sampai tamat Seni Silat Gerak Kuntau secara personal dengan dia...

Bila aku dapat talipinggang hitam peringkat pertama tahun 2001 aku mula mengajar silat di UiTM Shah alam secara tak rasmi kepada beberapa org yang berminat... di Uitm jugak la aku pernah dicabar dek Mat Saleh dari California yang mengaku dia keturunan ke-3 (kot?) samurai yang ternampak aku tgh mengajar di tepi tasik shah alam... kata bersambut cabaran bersahut... beberapa bulan lepas kejadian tu aku terjumpa muka dia dalam majalah seni beladiri tunjuk skil dia dalam majalah tu...

Bila aku dah graduate dari UiTM dengan kelas silat tu sekali graduate... sekarang aku mengajar silat di Bangsar, Sek Men Sains Selangor dan sekali-sekala di Petaling Bahagia... Tulang student patah, keluar kicap dari kepala, terkehel dan bengkak lebam dah jadi asam garam yang nak tak nak terpaksa diterima... aku sendiri pernah berjahit dekat kening dan patah jari tangan sebab silat... tapi itu sume aku anggap sebagai bayaran bagi mengembangkan seni melayu tercinta...

MAJULAH SENI WARISAN BANGSA....

wah macam best je..x mgajar ke kat s.alam?

Kelas kat shah alam tu dah tutup tahun 2003 lepas semua student graduate dari UiTM termasuk aku... tapi kalau berminat ko boleh kumpulkan student yang berminat nak belajar dan tentukan lokasi gelanggang... kalau ada dalam 20 orang tu kira ok la... bukan apa... berbaloi sikit nak pergi ke shah alam...

maklumat lanjut dan no kontek ada dalam www.silatkuntau.cjb.net

Untuk Gerak kuntau tu, ko sebagai tenaga pengajar jugak ker matrix01,..ye la memandangkan sudah graduate tu rasanya dah layak sangat untuk jadi pengajar.

Aku pun memang berminat nak mempelajari, masalahnya tempat tu jauh la. Kalau ada cukup sumber harap bolehla dilistkan semua asas, dan jurus dalam satu jurnal untuk dikongsikan sesama rakan kat sini.

Hope, boleh dapat 20 orang student dan mulakan sesi secepat yang boleh..dapat ler aku follow dari jauh hehehe.

P/S- Jurus2 gerak kuntau agak advanced (susah nak buat kalau sekali pandang jer) so, amat perlu belajar dari tenaga pengajar yang dah graduate. Sekarang aku seminggu sekali akan ke sekolah menengah di Mersing, jadi pengajar sambilan seni lincah.

Tentang jurnal Seni Silat Gerak Kuntau tu sebenarnya dah lama dikeluarkan... dalam jurnal tu terdapat kesemua silibus SSGK dari awal hingga akhir... juga dimuatkan falsafah SSGK dan beberapa nota penting tentang ilmu tempur seperti kawasan merbahaya... teknik lawan (kuncian, bantingan dan patahan)... tapi jurnal tu mungkin aku nak update lagi... letak banyak gambar sikit... last produced pada tahun 2001 kalau tak silap aku...

Sayangnya jurnal tu tak boleh nak dikongsikan di sini atas dasar peraturan perguruan... jurnal tu cuma terbuka kepada ahli sahaja... tapi kalau setakat nak baca boleh jugak... tapi takleh di publish kepada public la... kalau orang nak datang rumah aku bagi la baca...

Sebenarnya kalau nak aku mengajar bukan aku tak mahu... jadual aku dah penuh dari hari jumaat sampai ahad... hari lain biasanya aku sibuk dengan kerja pejabat pulak... Jumaat aku mengajar di Flat KTM Bangsar... Sabtu di Sek Men Sains Selangor... Ahad di Jln Puchong pulak... kalau ada ahli boleh la aku arrange Guru lain untuk mengajar...

seni mempertahankan diri..

aku blaja silat cekak hanafi.. sape penah blaja?

tp aku x penah test lg tu yang x best

masa lthn x bley nakhentam betul2..

kata coach berbahaya..

hmm...kalo dah test seronok jugak nak citer pengalaman nih.

huhuhuhu... :blush:

aku lak join silat cekak.. layann

salam..aku join gak cekak hanafi..ko bwh pmpinan guru na? kn berlaku perpecahan antara bg mat n master jeo

untuk soalan 2....taichi adlah martial arts..cuma bile palahan jadi senaman..ade dalm cite cina...ape ntah lupe tajuk

salam..klu nk cari capoeira nie ko blajar la kt uia..kt stu ada..

aku blajar capoeira nie dlu pn masa form 5..ade abg mana tah..dtg ajar aku n mmber2..die ajar basic..ktorang olah sndiri le..

tp,,stelah aku selidik gna otak aku sndiri la,pndapat org lain xthu la..capoeira ini mcm x sesuai ja utk real fight..klu dlm filem leh la tipu2..

ko nk best..blajar tomoi/muay thai.. :rolleyes:

seni mempertahankan diri..

aku blaja silat cekak hanafi.. sape penah blaja?

tp aku x penah test lg tu yang x best

masa lthn x bley nakhentam betul2..

kata coach berbahaya..

hmm...kalo dah test seronok jugak nak citer pengalaman nih.

huhuhuhu... :blush:

salam..aku pesilat cekak gak..bwah pmpinan abg mat bkn master jeo..ko tamat blum?

pada pendapat aku la...ada martial arts yang banyak kelemahan...

aku mula dgn taekwondo... bila lawan... ada rule2... cnth jgn tumbuk muka n xblh throw, rule mcm ni menyebabkan bnyk org lupa nak guard muka...

silat n kung fu... mmm... jgn marah la kalau aku ckp ni... tapi aku rasa silat skrg xhebat... skrg banyak main bunga... practice routine... tumbuk n block dlll... tapi silat dulu agak bahaya, sbb org dulu mmg pkai n train untk bunuh..

karate lak banyak pentingkan tangan.. n kurang kaki.. kalau ikut fizik... F=mv... mass times velocity... n anggota yang paling berat adalah kaki..

muay thai... aku rasa complete... short range pkai elbow, knee.. long range pkai kaki... ada tangkap... +dia ajar badan untk jadi lasak.. setiap tendangan mayb xcantik mcm taekwondo... tapi SOLID POWER... aku penah lawan sorg budak askar yang masuk muay n taekwondo, so ada skali sir suruh aku free sparring dgn dia... sekali kene tendang... pergh... mcm letupan bom kecik even ko dapat block pkai tangan...

masa form3 aku terpaksa quit sbb ada injury kat ankle.. bayang la kene pegi gym 4 kali seminggu... train lawan, tiap kali lepas training mesti lebam kat semua part badan..

salam...

aku pun banyak sejutu ngn ang...ok..nie pndapat aku lak..

aku mula kt skolah dlu dgn teakwondo n silat gayung fatani..bg aku teakwondo ok la gak..training bg speed kaki..silat gayung fatani pn ok gak..cuma kt sekolah nie..dia mcm x nk ajar mcm blajar kt gelangang kt dlm kampung2..tu lece sket..

aku blaja tomoi ngn ayah aku lak pastu..tomoi mmg best..walaupn nmpak cm bangang sket srangan dia..tp jaga2 la..lekat sebijik 2 mmg ko la gak..sbab training betis kering bg kuat mcm tendang pkok pisang,patu ketuk dgn serai kt btis..

silat len pn ada istimewa gak.. aku join cekak hanafi kt poli aku..ok lak gak.

tp silat yg best aku pnh tau sket2 silat yg x direjister nie..cntoh sendeng mat kucing hutan..bunga pn xda..buah maut suma.

dlm pemerhatian aku lagi..dlm real fight.pling utk owg yg blajar cam omputih main tu dlm MMA atau UFC, yang main kilas2,guling2 tu..mmg kaw jgak la aku rasa...

sekian, :rolleyes:

QUOTE(wetfusion @ Jun 5 2008, 10:41 AM) <{POST_SNAPBACK}>
pada pendapat aku la...ada martial arts yang banyak kelemahan...
aku mula dgn taekwondo... bila lawan... ada rule2... cnth jgn tumbuk muka n xblh throw, rule mcm ni menyebabkan bnyk org lupa nak guard muka...
silat n kung fu... mmm... jgn marah la kalau aku ckp ni... tapi aku rasa silat skrg xhebat... skrg banyak main bunga... practice routine... tumbuk n block dlll... tapi silat dulu agak bahaya, sbb org dulu mmg pkai n train untk bunuh..
karate lak banyak pentingkan tangan.. n kurang kaki.. kalau ikut fizik... F=mv... mass times velocity... n anggota yang paling berat adalah kaki..
muay thai... aku rasa complete... short range pkai elbow, knee.. long range pkai kaki... ada tangkap... +dia ajar badan untk jadi lasak.. setiap tendangan mayb xcantik mcm taekwondo... tapi SOLID POWER... aku penah lawan sorg budak askar yang masuk muay n taekwondo, so ada skali sir suruh aku free sparring dgn dia... sekali kene tendang... pergh... mcm letupan bom kecik even ko dapat block pkai tangan...
masa form3 aku terpaksa quit sbb ada injury kat ankle.. bayang la kene pegi gym 4 kali seminggu... train lawan, tiap kali lepas training mesti lebam kat semua part badan..

QUOTE(wetfusion @ Jun 7 2008, 11:56 AM) <{POST_SNAPBACK}>
matrix01 : mane ko tahu aku xbelajar silat???? aku belajar 2 silat... 1 dari pagar ruyung... 1 lagi dari arwah atuk aku... atuk aku ni bomoh.... errr... ko pham2 la kalau aku ckp bomoh xbetulkan??
dia sempat ajar aku 3 senjata, rotan, benda alah serampang 3 yang ninja turtle pkai tu n tombak... kebanyakkan senjata tu muzium pekan dah amik untk wat pameran.. aku ddk kat beserah.. tepi pantai. org tua kampung ctu rmai kenal atuk aku... dgr cite dia dulu kuat lawan jepun... tapi xtahu la betul ke tidak???
mana ko tahu aku xjoin street fight??? bro... jgn nilai org... lagipun yang aku tumpu skrg ialah penggunaan martial arts tu sendiri... zaman skrg martial arts diuji melalui pertandingan... kalo ko tgk silat olahraga pun xde gaya silat... n banyak aku jumpa dak silat olahraga yang penah ada blackbelt taekwondo, karate dll...

lagi sekali aku nak tekan kan..... silat skrg kurang bagus... ko pham x maksud sekarang? silat zaman dahulu bahaya... mmg pkai untk bunuh... dulu org inggeris takut n kene rancang banyak strategi nak serang... ko pkir la dulu org melayu pkai keris,tombak,panah... semua senjata primitif... pkai pistol pun org inggeris ketar lutut nak lawan..
kuro: sekali pun aku xmerendahkan karate.... ayat ko pun dah tau ko banyak training dari lawan... cuba ko tgk n kaji balik peraturan tournement karate, n habit dorg bila lawan dalam tournement... lagipun kalau ikut sejarah... taekwondo nih diubah dari karate.. org korea dulu sgt bencikan jepun... n dorg akan wat semua benda berlawanan dari jepun... contoh mudah untuk topik nih

karate=tangan
taekwondo=kaki

aku tahu la dorg ada pkai lutut, elbow, throw... tapi dari segi penggunaan bila lawan dalam tourney banyak ke?? amat jarang... plz do some reseach 1st...

nak cakap aku respek banyak martial arts... aku kaji dulu sbb minat... aku kaji sejarah martial arts... aku banyak main game lawan.. contoh beza ITF n WTF... ITF ni asas taekwondo, taekwondo original, aku suka ITF dorg amat pentingkan pernafasan, pernafasan yang betul waktu tendang leh jadikan kick 110% lagi power... WTF ni diubah dari ITF, jadi lebih kearah sports, kurang bunga... WTF ni agak kasar bila tournement... even dah pkai vest pelindung pun leh patah tulang rusuk... walaupun dah pkai mouthguard cam peninju tu pun leh patah gigi... aku nampak ni semua dgn mata aku sendiri... ada kawan aku kick lawan dia sampai patah tulang rusuk waktu tournement dulu... ko bayang la tersembur darah kat mulut, batuk2 pun kluar darah... habis lantai tournement tu... giler tul...

tapi yang bgs la benda nih... bila hbs lawan kita akan berbaik senula mcm xde apa2 yang berlaku... lawat org2 yang injurt... even xkenal pun lawat je... sukan mcm ni membentuk sportsmanship... aku da pencen martial arts... tp kenangan tu ssh nak lupa la... hehe...

ni aku tunjuk kelemahan taekwondo, kat training taekwondo mmg la belajar knee, elbow, throw... tapi bila lawan ada pkai ke???? n kaji gak gro karate tu... tgk dia ada pkai kaki ke x... masing2 ada kelemahan...

http://www.youtube.com/watch?v=Iedxtg0N_KE...feature=related
ni lak... video KO... haha... 3tendangan paling bahaya dalam taekwondo backtrust, spin turnig, reverse... swett bebeh... hahaha
http://www.youtube.com/watch?v=jvjvugJ2rFM...feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=_gcWAb5Dvz4...feature=related
ni lak silat... korg tgk n nilai sendiri, aku suka part dia baring n tekel kaki (see part 0.34 n part 0.59), bahaya tu, biasa taekwondo tendang tinggi... .. ni aku amik sea games... semua otai2 silat masuk... so kat cni leh tgk the best among the best.
http://www.youtube.com/watch?v=RwADF3c_JSM...feature=related

salam...

kalau ikutkan maleh je aku nak layan thread ni... sebab dah lama... tapi bila tengok latest reply 20 oct... tak le lama sangat... dan ada statement2 yg agak 'menarik'... aku ingat nak layan jugak...

patut le ada org yg tak puas hati... sebab ko dah generalise dgn mengatakan silat sekarang tak hebat... is it ever fair - dengan belajar 2-3 aliran silat (di mana mungkin 2-3 aliran tersebut kebetulan mungkin lebih menonjol dari segi bunga2 dan aesthetic berbanding aksi petarungannya) dan kemudian ada rezeki join gelanggang taekwondo yg hardcore, dah cukup utk generalise katakan silat itu tak hebat?

aku faham, n aku hargai pendapat2 ko yg ada kebenarannya (walau tak semua)... cuma kita kat sini kena hati2 sikit le bila kita bercakap... tambah2 dalam topik macam nih. bila dah ada generalising statement macam tu, memang "to be expected" lah kalau ada yg tak puas hati... contoh kalau la sorang mamat tu yg pengalamannya belajar taekwondo 2-3 tempat tapi dia tak puas hati then masuk thread ni buat generalising statement e.g. "jgn marah...tapi aku rasa taekwondo skrg tak hebat"... agak2 apa reaksi hardcore taekwondo macam ko? sure ingat nak bagi mamat tu rasa aje penendang trademark ko ye tak... nasib baik duk depan pc.

padahal kecik je punya hal... gara2 sepotong generalising statement (yg sebenarnya tak perlu dilafazkan pun!) dah menyebabkan ada org tak puas hati.

itu bergantung kepada aliran, gelanggang dan guru... apa matlamat mereka, apa approach mereka mengajar, melatih dan mendidik... kalau nak diikutkan, taekwondo dan karate di kebanyakan tempat (tentulah bukan tempat sdr. wetfusion berlatih yg aku pasti tentu elite punya...) pun "tak hebat dan tak bagus macam dulu" jugak nampak gayanya... bukan silat aje. so why should you generalise and single out silat alone???

Aku sendiri pun belum ada rezeki (masa+duit+komitmen) nak belajar banyak2 aliran silat mahupun bukan silat, yg aku ada hanya silat seni gayong (PSSGM) dari dulu sampai sekarang (walaupun beberapa kali jugak terhenti kerana sebab2 yg lazim) dan syukurlah setakat ni gelanggang2 yg aku join bersilih ganti, masih mengekalkan standard ketahanan macam dulu seperti pernah jurulatih2 aku lalui. by the way tak reti pulak kitorang nak "berbunga-bunga" tu... kerana silat seni gayong memang amat kurang berbunga-bunganya (yg salah faham tu sah2 akan tuduh silat seni gayong takde seni! maleh aku nak layan tuduhan2 mcm ni) yg lain2 tu eg. pukulan maut, kombat, kombat kaki, kunci mati, pentas (tempur dirancang) dan tempur bebas tu ada lah... dan jugak latihan senjata mengikut kelayakan (just because senjata2 lama datuk ko dah masuk muzium ko nak katakan silat skrg tak guna senjata lg ke?). selain senaman2 dan lompatan yg boleh tahan jugak. injured tu biasa la... adjust2 pastu esok lusa nye turun berlatih lagi. nak dikatakan dah tak bahaya lagi macam permainan silat dulu2 pun tak juga... gelanggang yg satu lagi siap ada yg injured berlatih lawan parang lagi. Therefore, stop generalising, please!

kalau nak dikatakan karate lebih tangan berbanding kaki...kalau tengok pada peraturan pertandingan WKF mungkin itu betul ...otherwise tak juga... bergantung pada aliran... contohnya tengok kyokushinkai (Intrntl Kyokushinkai Organisation - IKO dan serpihan2nya)... kekayaan teknik kaki diorg boleh dikatakan setanding teknik2 kaki muay thai... lutut naik ke muka pun banyak. dan melalui yg aku baca sikit2, pertandingannya berbentuk full-contact with no body and head protectors... sasaran dari betis sampai ke kepala. banyak kes KO... memang sedap ditonton.

tentang muay thai... tak dinafikan teknik2 mereka tetapi kelebihan penuntut muay thai lebih kepada ketahanan, disiplin, dan latih tubi yg berterusan... to be honest lah cuba kita tengok gelanggang2 silat, taekwondo atau karate sekarang tinggal berapa kerat aje (selain beberapa gelanggang2 yg memang terpilih) yg masih mengekalkan displin latihan dan ketahanan seperti kebanyakan gelanggang2 muay thai... sedangkan dulu2 sebutlah apa aliran pun maklum latihannya semua keras belaka??? kebanyakannya sudah di "watered down"... sorry to say... that's why i'm also at the first read somewhat dissatisfied with a statement singling out and generalising silat alone.

ya betul, banyak atlet silat olahraga yg ada black belt in karate, taekwondo dll (tapi berapa kerat pun yg menang berbanding those yg betul2 background silat?)... in the other hand banyak jugak aku jumpa black belt taekwondo n karate yg finally jatuh cinta dgn silat even kat gelanggang aku pun ada... entah kenape yer minat pulak diorang nak belajar silat yg mana digeneralisekan kononnya skrg ni dah tak bagus dan tak hebat (atau dah merasa penangan pesilat sebenar dlm silat olahraga?)... dan diingatkan juga, may be you're not even aware of this (you didn't actually do your so-called research adequately may be?) - kebanyakan bahkan hampir kesemua pun juara silat olahraga adalah silat-based i.e. tidak bergantung kpd teknik2 import karate/taekwondo seperti didakwa dan kalau ada pun lebih sebagai tambahan dan bukannya sebagai teras kekuatan mereka dalam silat olahraga. jangan ingat tiada aliran silat yg mengajar tendangan tinggi dan taktik agresif. dan tak lupa jugak, kalau kena caranya, sehebat2 tendangan lawan pun ada jawapannya. yang susah nak tackle tu mungkin ada, tapi kalau nak dikatakan teknik2 (termasuk tendangan) yg kebal hingga tak boleh dielak/ditempis langsung tu sebenarnya tak ada. tinggal lagi susah ke tidak nak tackle tu...

one more... you too, please do yourself more research before even telling the others to do so... mesti diingat, penguasaan martial art bukan setakat dalam tournament saja... it's much more than that. ya, banyak teknik2 tertentu yg tak diguna langsung dalam tournament tapi berguna dalam situasi sebenar - where there's no rules! - bergantung kepada keadaan. in life everything has its place and there's a place for everything. think of it!

satu yg aku setuju... martial arts nurture the highest level of sportmanship. itu yg menyebabkan aku masih layan filem Best of The Best sampai sekarang... sanggup cari guna P2P tuh... memang touching siot - especially bab Tommy (Philip Rhee) yg bercita-cita nak tuntut bela untuk abang dia yg meninggal kerana parah di-KO oleh Dae-Han (Simon Rhee) dlm satu pertandingan yg lepas. Peluang terbuka luas bila kebetulan Tommy diundi utk berlawan dgn Dae-Han n eventually Dae-Han cedera parah dan berasa apa yg dibuatnya kat abang Tommy skrg kena balik kat dirinya sendiri... akhirnya dia merayu minta maaf & tawar diri jadi abang angkat kpd keluarga Tommy. Lagi satu yg baru - Beyond The Ring... ni pun best jugak... pengorbanan seorang bapak (Andre Lima) yg bersabung nyawa bertarung utk menang duit bagi rawatan kanser anaknya.

Bukannya macam Angel Matos yg sepak referee (kalau disepaknya lawan dia macam tu kan dah boleh menang!) and some other athletes yg asal kalah je komplin... mungkin ada kes2 yg betul2 pengadil overlook/berat sebelah tapi kalau tak silap bukan ke pasukan2 yg bertanding dah ikrar berjanji utk tidak memprotes sebarang keputusan secara terbuka kecuali dgn menghantar aduan selepas pertandingan saja...?

QUOTE(wetfusion @ Jun 12 2008, 10:28 AM) <{POST_SNAPBACK}>
matrix01: kehkeh... aku setuju... mmg dulu atuk aku ni mcm low profile ckit.. tapi aku ni jenis competetiv, xsuka ddk diam. dulu aku just belajar silat, xpenah guna pun... tapi betul la apa yang aku ckpkan? org dulu hebat sbb silat tu mmg sebahagian dari hidup dorg untk survive.. zaman skrg bnyak benda lain nak pkir, exam lah... minyak naik harga lah... hehehe
apa yang aku suka pasal silat ni, dia biasa 'elak(atau tepis) n counter' serentak.. 'elak' tu pada aku banyak mennunjukkan ia bersikap pasif, n xmelawan, bila diusik baru melawan.. hehe
banyak gak benda yang aku dah belajar, n nuchaku pun ada belajar.. banyak belajar sbb minat je.
kadang2 aku rasa elak ke tepi n belakang tu lagi bahaya, sbb ia akan bg space untk musuh wat lagi banyak strings of attack,baik rapatkan badan dgn lawan untk elak kene pukul... cnth cam boxing, ada part dorg akan rapat n 'peluk' kan? aku ada banyak gak pkai taktik nih, time tourney dulu. kalu dkt, aku akan betul2 rapatkan badan dgn musuh, KEBIASAAN musuh akan try undur ke belakang untk jauhkan diri, waktu ni la aku suka bagi tendangan kat muka.. aku penah skali wat power kick kat kepala, terus KO dak tu. pastu rasa bersalah lak wat org mcm tuu.. hehehe

yupp aku lihat dlm tournament silat pun kebanyakan pesilat yg mahir biasanya tak akan main elak tepi/belakang bila berdepan lawan yg agresif menyerang dlm tournament tetapi sebaliknya akan rapat dgn penyerang tu sendiri dan lancarkan serangbalas yg sesuai. teknik elak ni pun ada yg tak sesuai dlm tournament (sebab menyukarkan serangbalas n score ke atas lawan selain terdedah kpd serangan seterusnya daipada lawan) tetapi lebih berguna dlm situasi sebenar di mana kita kalau boleh nak mengurangkan pertembungan (contact) dan kalau boleh juga tangkap atau balas sekali gus saja. let us again don't argue solely on tournament's point of view. dan juga jangan sekali2 ingat taktik pasif/bertahan itu maknanya lemah. mungkin kalau kes kena kepung atau nampak cubaan ragut/cabul patut kita attack dulu tapi in typical cases of 1-vs-1 takkan kita nak attack dulu .. kalau polis investigate then eyewitness semua kata kita yg serang org tu dulu, tak ke haru..?

Satu artikel menarik membetulkan salah faham tentang taktik bertahan/mengelak/tipu helah yg lazim dikaitkan dengan silat:
Tipu Helah: The shameless trickery of Silat Melayu

QUOTE(Sultan ultimatezezs-SE @ Jun 5 2008, 03:20 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ITF tu tak perlu guard muka, tukar stance jer..kaki kanan ke kiri kai kiri ke kanan,..siapa blaja taek won do tau ler..
silat tak hebat yang ko nampak tu kerana derang dilatih supaya nampak tak hebat....alasan lain..pergerakkan silat sangat banyak jika nak banding dengan martial art lain..
kaki berat..tapi kalau hentak guna lutut kat rusuk dah cukup untuk bunuh 1 hit..silat guna ni ...often
tomoi...kuat lasak...kalau elbow dah sakit..susah la mereka..untuk tomoi elbow adalah kegemaran..

kalau tak silap, ITF tu pertandingan jenis medium-contact sebab tu tak pakai protector. WTF ialah full-contact. kalau yg rajin mencari dlm internet tentu tahu kebanyakan kes KO (jgn memain, yg meninggal pun ada tau - ni betul2 dlm tournament nih bukan filem Best of The Best tu) dalam taekwondo adalah daripada pertandingan WTF - itu pun pakai protective gears tu! Jarang sangat (bukan tak ada) KO dalam pertandingan ITF/GTF. yg aku tengok kalau nak bandingkan kepantasan "stance switching" tu lebih WTF lagi...

Ye ke... penuntut silat dilatih supaya nampak tak hebat? or isn't it another generalising statement? banyak jugak aliran silat yg ngeri bila dilihat latihan dan permainannya. Alasan yg mengatakan penuntut silat dilatih supaya tak nampak hebat (kot2 la kalau ada aliran2 silat lain yg ikut cara ni), sorry to say, is pretty defensive and portrays a sense of inferiority (please differentiate between humility/humbleness and sense of inferiority) - which a martial art practitioner should never have.

OK lah guys banyak sangat pulak aku menulis tak padan dgn baru register je... maaf kalau ada kata2 yg mengguris... tapi sekali lagi... hal2 macam ni lain kali jgn la kita kaluar generalising statements lagi... okay... pelajaran pertahanan diri aku pun masih belum mendalam, apa yg aku bring up kat sini adalah dari pengalaman dan juga pembacaan. correct me if i am wrong.

adios... Edited by average.joe

QUOTE(matasura @ Aug 19 2007, 08:16 PM) <{POST_SNAPBACK}>
xsure yg la..
tapi foreigner tu nampak mcm banyak guna tgn je...bnyk tumbukan padu ditujukan kat dada..

pernah jugak dengar silat itu... kalau tak salah itu silap awang selamat mas merah...

dengar khabar nya.. silat awang selamat mas merah ni telah diharamkan.... sbb2.. semua gerakan membawa maut... diharamkan oleh polis ja... agama tak tahu la...

QUOTE(saljoon @ Jan 6 2009, 03:26 PM) <{POST_SNAPBACK}>
dengar khabar nya.. silat awang selamat mas merah ni telah diharamkan.... sbb2.. semua gerakan membawa maut... diharamkan oleh polis ja... agama tak tahu la...

salamx....

minta substantiate sumber dari mana sdr. dapat maklumat ni... alasannya amat tak munasabah... sebab aliran seni mempertahankan diri mana pun kalau dibuat betul2 boleh membawa maut belaka.

atau khabar angin semata-mata ? Edited by average.joe

aduh.. hari tuh aku dah tulis bab2 silat nih.. tapi tak leh post la pulak.. lain kali aku tulih lain la... nak g kerja plk nih... kelmarin tak leh masuk putera.com ni...

aku lak dari dulu join karate..tapi ilmu tak brape nk banyak sgt la..just tau sikit2 adelaa..

bagi aku karate nie pergerakannye pantas n belajar seni mempertahankan diri nie boleh mengasah lagi otak kita jadi lebih cerdik..

tak kisah laa sesapa kat cni join silat kerk, karate kerk, tomoi ker, yang penting ilmu tu ada..

aku suggest la sesapa yang ada duit gaji lebih skit tu pi kelas belajar seni mempertahankan diri..tak rugi beb..

ilmu tu blh turun kat isteri@suami, anak2..