Jump to content
Sign in to follow this  
orydeans

Lahir Untuk Makan Gaji

Recommended Posts

Itulah sebahagian daripada kita yang dalam kepala hanya ada satu impian, dapat kerja dan makan gaji sehingga dibuang ataupun pencen. apabila duit tidak cukup lepas dah pencen, alamaknya sarung baju jaga.

jadi security guard

SEMINAR TERHANGAT

"Kini Giliranku Menjadi JUTAWAN HARTANAH"

HOTEL UiTM, SHAH ALAM

13 JANUARI 2007 (SABTU)

9.00 Pagi - 12.30 Tengahhari

Edited by orydeans

Itulah sebahagian daripada kita yang dalam kepala hanya ada satu impian, dapat kerja dan makan gaji sehingga dibuang ataupun pencen. apabila duit tidak cukup lepas dah pencen, alamaknya sarung baju jaga.

jadi security guard

berniaga bukan senang bang.Banyak dugaan kena hadapi.

Makan gaji asalkan halal takper..

pakai baju jaga adalah seribu kali lagi baik dari jadi penyamun..

bleh aku tahu hang ni dah berjaya dah ka berniaga?,

buh bukti sini, aku sujud kaki hang,

terus terang kata la, ayat hang ni cam ayat baru nak hidup, baru nyala pelita nya ayat..

sori la aku ni melakian, direct to point,

just pendapat aku,

nabi pon pernah cakap dlm satu hadith dia, 9/10 punca rezeki adalah dr bidang perniagaan..

aku mmg tak minat makan gaji.. aku lebih suka berniaga dan skarang pon aku seorang ahli perniagaan..

60000 siswazah menganggur adalah disebabkan mereka menunggu utk berkerja dgn org/makan gaji..

kalau semuanya pergi meniaga, perkataan menganggur tu takkan wujud..

bercakap pasal perniagaan, tak semua perniagaan memerlukan modal yg besar.. cuma kita je tak cari jenis perniagaan yg ideal dan sesuai utk kemampuan yg kita ada.. mana2 pon ada lubang rezeki, Allah maha pemurah.. hari2 Dia turunkan peluang, mungkin kita tak nampak..

kenapa aku tak minat makan gaji?

1. gaji sekadar cukup@cukup makan@tak cukup

2. berkerja utk gaji, gaji utk hutang (rumah, kereta, dan lain2 pinjaman)

3. pendapatan terhad (pendapatan bulanan dah ditetapkan)

4. rajin @ tidak gaji tetap byk tu jugak

5. kenaikan gaji yg lambat

6. berkerja berpuluh2 tahun malah sehingga pencen utk sara kehidupan sendiri dan keluarga

7. terikat dgn waktu kerja.. kerja adalah kerja!

8. yg rendah ditindas, yg tinggi dijunjung

9. terpaksa buat perkara yg kita tak suka utk dptkan duit

kenapa aku pilih utk berniaga?

1. lebih buat, lebih dapat hasilnya..

2. pendapatan tidak terhad, bergantung kepada usaha masing2

3. waktu kerja yg fleksibel (bergantung pd jenis perniagaan)

4. kita bos, kita pekerja

5. kenaikan pendapatan yg lebih cepat (bergantung atas diri-sendiri)

6. bila nak pencen kita punya suka (ada org lain yg kita tugaskan utk ambil alih-bergantung pd jenis perniagaan)

7. naik turun hasil kita tentukan sendiri

tapi dlm perniagaan risiko adalah tinggi, namun masih ada peluang perniagaan yg risikonya amat rendah.. kajilah apakah jenis perniagaan itu..

sesiapa yg ada di Kuantan atau berhampiran Kuantan, anda dijemput ke Hotel Seri Malaysia, Kuantan pada 24/12/06 (Ahad) jam 3 petang.. utk sesi seminar perniagaan berdasarkan 'Blue Ocean Strategy'.. penyertaan adalah percuma dan setiap kehadiran akan diberikan hadiah percuma.. marilah beramai2 kita memeriahkan majlis ilmu yg mulia ini.. utk keterangan lanjut, sila hubungi Zul (012-9466410)..

Edited by frostmourne

Buat kat Kuantan jer ker frostmourne??

Kepada mereka2 yang dekat dengan Kuantan rugi lepaskan peluang nie.. Bende free pon tak nak ker?? Dapat hadiah percuma lagi.. Yang penting ilmu yang berharga..

Tanpa security guard sapelah nak jaga gudang kita tengah2 malam? Tanpa toilet cleaner sapelah nak cuci tandas ofis kita? Tanpa pengutip sampah sapelah nak kutip sampah2 kat ofis kita bawak gi tempat pelupusan sampah?

Jangan sesekali hina golongan nie.. Kerja diorang adalah mulia walaupon gaji tak besar.. Seharusnya hormati diorang..

Tapi memang diakui untuk bebas dari segi kewangan makan gaji bukan caranya..

kalau semua jadi boss, sape nak jd pekerja?

jd jaga pun kalau rezeki tu berkat ok la, banding ada bisnes besar tp tak berkat tak guna jugak

rezeki kita dah ditentukan, yg penting usaha. dpt sikit alhamdulillah, dpt byk pun alhamdulillah

Edited by mozou

Aku paling benci bila org MLM dtg kat aku ajak bisnes, siap cakap lg.. sampai bila nak makan gaji.. tue memandang rendah org makan gaji nih.. terpulang laa samada ko suka makan gaji or buka bisnes. cuma kena pandai urus duit, makin tinggi gaji @ makan banyak duit.. makin tinggi laa selera ko, makin tak cukup laa.. keje makan gaji duit takkan putus, buat bisnes boleh mendatangkan keuntungan @ kerugian.. so aku prefer dua2 kalau pandai menguruskan nya..

adoih.. buat kat kuantan ker ? aku tak balik kampung time nie.. huhu. melepas aa nampaknya.. frostmourne.. ngko gi.. then ngko ceta aa amende tu kat kitorang..

pendapat aku... kalo korang nak start berniaga nie.. korang gi dekat dengan budak MLM.. then dengar diorang bagi motivasi.. mesti korang bersemangat.. then takyah aa ikut MLM tu.. tapi buat bisnes yang ko nak buat tu.. ehehe.. ok ape... dapat motivasi free.. :lol:

berniaga bukan senang bang.Banyak dugaan kena hadapi.

Makan gaji asalkan halal takper..

pakai baju jaga adalah seribu kali lagi baik dari jadi penyamun..

Betul berniaga bukannya senang, tapi sedarkah kita makan gaji lebih banyak risiko dari kebaikan.

Menjadi jaga adalah baik, tetapi seribu kali lebih tidak menjadinya jika kita berpeluang untuk tidak bekerja lagi selepas pencen dan merancang dengan baik hari ini. Apa pendapat cikgu reza

just pendapat aku,

nabi pon pernah cakap dlm satu hadith dia, 9/10 punca rezeki adalah dr bidang perniagaan..

aku mmg tak minat makan gaji.. aku lebih suka berniaga dan skarang pon aku seorang ahli perniagaan..

60000 siswazah menganggur adalah disebabkan mereka menunggu utk berkerja dgn org/makan gaji..

kalau semuanya pergi meniaga, perkataan menganggur tu takkan wujud..

bercakap pasal perniagaan, tak semua perniagaan memerlukan modal yg besar.. cuma kita je tak cari jenis perniagaan yg ideal dan sesuai utk kemampuan yg kita ada.. mana2 pon ada lubang rezeki, Allah maha pemurah.. hari2 Dia turunkan peluang, mungkin kita tak nampak..

kenapa aku tak minat makan gaji?

1. gaji sekadar cukup@cukup makan@tak cukup

2. berkerja utk gaji, gaji utk hutang (rumah, kereta, dan lain2 pinjaman)

3. pendapatan terhad (pendapatan bulanan dah ditetapkan)

4. rajin @ tidak gaji tetap byk tu jugak

5. kenaikan gaji yg lambat

6. berkerja berpuluh2 tahun malah sehingga pencen utk sara kehidupan sendiri dan keluarga

7. terikat dgn waktu kerja.. kerja adalah kerja!

8. yg rendah ditindas, yg tinggi dijunjung

9. terpaksa buat perkara yg kita tak suka utk dptkan duit

kenapa aku pilih utk berniaga?

1. lebih buat, lebih dapat hasilnya..

2. pendapatan tidak terhad, bergantung kepada usaha masing2

3. waktu kerja yg fleksibel (bergantung pd jenis perniagaan)

4. kita bos, kita pekerja

5. kenaikan pendapatan yg lebih cepat (bergantung atas diri-sendiri)

6. bila nak pencen kita punya suka (ada org lain yg kita tugaskan utk ambil alih-bergantung pd jenis perniagaan)

7. naik turun hasil kita tentukan sendiri

tapi dlm perniagaan risiko adalah tinggi, namun masih ada peluang perniagaan yg risikonya amat rendah.. kajilah apakah jenis perniagaan itu..

sesiapa yg ada di Kuantan atau berhampiran Kuantan, anda dijemput ke Hotel Seri Malaysia, Kuantan pada 24/12/06 (Ahad) jam 3 petang.. utk sesi seminar perniagaan berdasarkan 'Blue Ocean Strategy'.. penyertaan adalah percuma dan setiap kehadiran akan diberikan hadiah percuma.. marilah beramai2 kita memeriahkan majlis ilmu yg mulia ini.. utk keterangan lanjut, sila hubungi Zul (012-9466410)..

Bagus tue "Blue Ocean Strategy" mana yang free to boleh attend cik zul kita nie, at least kita tahu apa yang ada diluar sana yang kita boleh menceburi.

orydeans,

aku tanya hang, pasal hang tak jawab aku?

aku tanya hang dah berjaya dalam business belum atau baru nak berjinak dengan business?,

dalam business ni bukan setakat angan angan, tapi perlu ada modal, kewangan kukuh, planning marketing, man power, planning business dalam 2-3 tahun akan datang,

aku tanya lagi, apa jenis business hang?, MLM?, :D

Betul berniaga bukannya senang, tapi sedarkah kita makan gaji lebih banyak risiko dari kebaikan.

Menjadi jaga adalah baik, tetapi seribu kali lebih tidak menjadinya jika kita berpeluang untuk tidak bekerja lagi selepas pencen dan merancang dengan baik hari ini. Apa pendapat cikgu reza

betul, tapi persoalannya, adakah anda ingin bekerja dengan menjadi jaga selepas pencen?, itu sebab diawal usia muda, kita kena pk umur 55 tahun nanti,

business adalah anugerah, rezeki tak semua akan berjaya dengan business, tapi bagus mencuba, dan tak bagus merendekan org lain :D

jadi security guard

jadi security guard

jadi ,tolonglah elaborate, apa point yang encik cuba sampaikan ni?Tak paham lah?

Gaya tulisan macam memaki orang yg makan gaji je?

jadi ,tolonglah elaborate, apa point yang encik cuba sampaikan ni?Tak paham lah?

Gaya tulisan macam memaki orang yg makan gaji je?

Cikgu, Maksud saya, ramai diantara kita yang makan gaji mengharapkan dari gaji yang diterima untuk menangung keluarga sehingga ke tua. Kita di ibaratkan bergantung kepada satu dahan. Apa jadi jika dahan itu rapuh ? Ataupun kita yang tidak mampu untuk mengegam dahan itu dengan kuat dan kemas agar tidak terlepas. Maksud saya kita kurang memikirkan akan bahaya hidup dengan semata-mata bergantung dengan sumber gaji. Tidak salah untuk makan gaji, berniaga ada risikonya juga.

Minta maaf jika gaya tulisan saya itu seolah olah saya tidak senang dengan orang makan gaji. Niat saya bukan untuk membuatkan orang marah, tetapi untuk membincang bersama demi kebaikan orang yang makan gaji apabila dirinya 'DIPECAT' / "YOU ARE FIRED" seperti terjadi kepada dua orang kawan saya ataupun yang anda pernah jumpa sebelum ini.

Apa pandangan Cikgu, apa yang lebih baik dan sepatutnya seorang yang makan gaji lakukan sebelum ianya DIPECAT ? maksud saya preparation dari hari ini, agar kita tidak menangung bebanan yang amat banyak ?

orydeans,

aku tanya hang, pasal hang tak jawab aku?

aku tanya hang dah berjaya dalam business belum atau baru nak berjinak dengan business?,

dalam business ni bukan setakat angan angan, tapi perlu ada modal, kewangan kukuh, planning marketing, man power, planning business dalam 2-3 tahun akan datang,

aku tanya lagi, apa jenis business hang?, MLM?, :D

betul, tapi persoalannya, adakah anda ingin bekerja dengan menjadi jaga selepas pencen?, itu sebab diawal usia muda, kita kena pk umur 55 tahun nanti,

business adalah anugerah, rezeki tak semua akan berjaya dengan business, tapi bagus mencuba, dan tak bagus merendekan org lain :D

apa yang kita perlu fikirkan dan bagaimana kita dapat mengatasi masalah agar kita dapat hidup dengan selesa selepas bersara tanpa mengharapkan ... saya bersetuju, bukan semua yang berjaya dalam bisness ? Persoalan saya, bagaimana kita boleh hidup tenang walaupun makan gaji ? untuk dikongsi bersama.

yang aku ingat apa yang aku baca dalam buku azizi ali, planning kewangan kita, beli benda perlu saja contohnya, kalau nak beli kereta, beli yang kita mampu.... walaupon kita beli kereta besar, ada orang lain lagi yang guna kereta lagi besar, so beli la ikut kemampuan.

duit gaji tu, dah buat pecahan, sedikit untuk simpanan, sedikit untuk pelaburan dan yang tetap tu kena amik kira jugak, untuk bayar rumah, kereta dsb

Lahirnya Seorang Jutawan

(Malay)

oleh Azizi Ali

250 pages . RM39.90 RM35.90 (10% discount)

Bagaimana untuk kekal sebagai pekerja dan menjadi jutawan.

link: http://millionairesplanet.com/books_malay.htm

bekerja asalkan halal adalah pekerjaan yg mulia.. tanpa pekerja byk jugak mende yg tak bleh jalan..

Allah tu Maha Adil dan Maha Mengetahui.. dier dah tentukan rezeki utk setiap hamba2-Nya (bergantung kpd jenis sumber rezeki yg dicari sendiri dan cara mengusahakannya-bukan berserah pada takdir!)..

kalau ada yg cakap 'kalau sumer org berniaga sapa nak kerja?', tu btol gak.. ada jugak yg cakap, 'kalau sume bekerja, sapa nak berniaga?' pon masalah jugak.. huhu

kedua2nya saling memerlukan.. tapi, nabi sendiri menyeru umat2nya berniaga.. tak semestinya berniaga tak bleh bekerja..

mak kawan aku, seorang pencuci tandas di sebuah shopping kompleks.. masuk kerja pukul 9am-5pm.. mlm meniaga warung makan.. so, dia buat sesuatu yg bijak utk tambah pendapatan die.. di situlah yg membawa maksud 'marilah berniaga'.. bukannya tinggalkan kerja/makan gaji dan tukar bidang ke bidang perniagaan.. tapi, kalau itu pilihan sendiri terpulanglah.. wallahua'lam

Edited by frostmourne

[x kisah lah aper yg korang ckp tp aku memang target bisnes dalam otak..

aku nk tanya korang ..aku pun sering tertanya2 diri aku sendri...kalu aku pencen laa nanti

apa laa aku nk buat? bisnes? duduk umah? kire duit kwsp?mcm korang lak...apa korang buat masa dah bersara nanti?

mcm bapak aku..dah pencen lama dah..duduk umah ...bekebun..bersihkan halaman umah..hari2..

tp ader jer duit dia tu..takkan tak habis2 lg kot..emmmm aku nk tanya bapak aku pun segan..

abah ni tak keje..tp duit ader jer manjang..mana dapat? ker dia tanam duit dia dlm tanah..hehhee..apa rahsia dia...satu hari nanti mesti aku nk korek gak...utk masa depan aku..

aku nk tanya korang ..aku pun sering tertanya2 diri aku sendri...kalu aku pencen laa nanti

apa laa aku nk buat? bisnes? duduk umah? kire duit kwsp?mcm korang lak...apa korang buat masa dah bersara nanti?

mcm bapak aku..dah pencen lama dah..duduk umah ...bekebun..bersihkan halaman umah..hari2..

tp ader jer duit dia tu..takkan tak habis2 lg kot..emmmm aku nk tanya bapak aku pun segan..

abah ni tak keje..tp duit ader jer manjang..mana dapat? ker dia tanam duit dia dlm tanah..hehhee..apa rahsia dia...satu hari nanti mesti aku nk korek gak...utk masa depan aku..

kena cuba korek dari ayah hang tue, boleh dikongsi bersama

Target aku ialah nak wat bisness sendiri.. tak kira bisness apa.. Tujuan aku kerja makan gaji ialah nak belajar camner cara business management utk tambah modal, tambah skill teknikal pun sangat rendah lagi... Jadi aku kerjalah makan gaji buat sementara waktu nie.

Aku sedih bila melihat ramai org2 tua yg lepas pencen terus jadi jaga... Tak kesian ker dekat mereka... Ada tak sesiapa yg dekat sini pi sembang dengan mereka, apasal kerja lagi sedangkan dah tua.. Org tua kerja malam2, sejuk dan ada risiko tinggi utk kena BUNUH...

From interview dan pengamatan aku, di antara sebab kenapa mereka kerja lagi walaupun dan tua adalah kerana:

1) Tak der saving. Duit gaji habis camtu jer masa muda

2) Kalo ada pencen pun nak kena bayar hutang.

3) Duit ganjaran pencen habis dilaburkan... percaya sangat dengan sesuatu prospek

4) Saja suka2 kerja sebab boring duduk dekat rumah.

5) Kesepian- sebab bini dah meninggal, anak2 x balik rumah

6) Anak masih kecil (sebab kawin lambat) so nak kena kerja kasik duit banyak supaya anak boleh masuk universiti walaupun PAKCIK dah mati nanti.

7) Anak tunggal sakit dan perlukan rawatan yg mahal.

Tapi aku boleh simpulkan sebab utama ialah utk sara keluarga. Masa muda dulu tak der buat saving, tak fikir masa depan.

Jadi kengkawan sekalian belajar la mengurus kewangan... Jgn tambah hutang.. lagi teruk kalo gila pakai kredit card..

Cikgu, Maksud saya, ramai diantara kita yang makan gaji mengharapkan dari gaji yang diterima untuk menangung keluarga sehingga ke tua. Kita di ibaratkan bergantung kepada satu dahan. Apa jadi jika dahan itu rapuh ? Ataupun kita yang tidak mampu untuk mengegam dahan itu dengan kuat dan kemas agar tidak terlepas. Maksud saya kita kurang memikirkan akan bahaya hidup dengan semata-mata bergantung dengan sumber gaji. Tidak salah untuk makan gaji, berniaga ada risikonya juga.

Minta maaf jika gaya tulisan saya itu seolah olah saya tidak senang dengan orang makan gaji. Niat saya bukan untuk membuatkan orang marah, tetapi untuk membincang bersama demi kebaikan orang yang makan gaji apabila dirinya 'DIPECAT' / "YOU ARE FIRED" seperti terjadi kepada dua orang kawan saya ataupun yang anda pernah jumpa sebelum ini.

Apa pandangan Cikgu, apa yang lebih baik dan sepatutnya seorang yang makan gaji lakukan sebelum ianya DIPECAT ? maksud saya preparation dari hari ini, agar kita tidak menangung bebanan yang amat banyak ?

apa yang kita perlu fikirkan dan bagaimana kita dapat mengatasi masalah agar kita dapat hidup dengan selesa selepas bersara tanpa mengharapkan ... saya bersetuju, bukan semua yang berjaya dalam bisness ? Persoalan saya, bagaimana kita boleh hidup tenang walaupun makan gaji ? untuk dikongsi bersama.

Bisnes adalah salah satu jln punca rezeki yang di tunjukkan oleh Allah, iaitu di rank paling teratas.

Memang betul,apabila pencen nanti bila gaji dah takde,tak berapa cukup makan dan sebagainya. Tapi, bisnes tak bboleh main hentam je. Memang kena ada proper planning, kena study market flow dulu, resistance dan resiallance dsbgnya.

Sustainability masa sebelum break event semua tu kena kaji dan kena siapkan fund yang cukup, supaya tak jadi bisnes melayu dulu2..

Dan product apa yang bakal di jual?

Nasihat dan pandangan aku, jgn lah buat MLM. Mintak maaf geng mlm, tapi, terus terang aku cakap, bukan semua orang boleh sustain dan successful dlm mlm ni.

Kita buleh lihat merata2, berapa ramai yg pernah daftar untuk mlm tapi tak terdaya untuk ke tahap level2 yg sudah lama mendapat downline yg banyak!

Bagi aku, bukanlah satu bisnes bila mengharapkan duit dari enrollment downline dan bukan dari product yg dijual.

Dan segala motivasi yg di beri semasa seminar2 mlm ni kebanyakanya belum lagi berpijak di bumi yang nyata!

Ni kisah yang aku pernah lalui.Satu hari dulu, aku pernah approach satu stokis produk XXXX (sampai skarang ada lagi, dgr citer nak bukak hypermarket). Dia memang ada kedai yang orang amik produk tersebut kat dia, aku pun tak tau kedai ni diorang panggil apa.

jadi, aku telah mengoofer sebuah management system untuk membantu dia track segala sales dsbgnya di dlm kedainya. Sebab, MLm yg dia masuk tu memang takde satu management system untuk kedai.

Masa sembang2 tu, dia telah ayat aku untuk masuk mlm dia, dgn segala mcm ayat Kaya tahap dewa yang tak pernah aku dgr.RM10 k dlm 2 minggulah.RM30 k lepas 2 bulan le..Tapi aku hanya diam dan senyum.

Bila time lepas aku demo, dia mengakui memang dia perlukan system tu, tapi bila aku sebut harga system tu. Dia merungut kerana menurutnya terlampau mahal.Padahal kat luar system aku tu 20% lagi murah dari market. Aku tau dia bukan nak tawar harga, tapui dia memang taknak spend duit untuk beli sebab katanya mahal bebenor.

Tu yang aku pelik tu, dia sembang MLM dia berpuluh ribu sekelip mata, system yg baru RM1200 pun takleh nak beli.Padahal, ada satu kedai runcit tu, 2 hari seblum aku jumpa dia dah beli dah system tu. Dan tokey kedai runcit tu takdepun sembang puluh2 ribu.

Bisnes tak semstinya kena ada opis atau lain2 material. Jual bubur pun adalah satu bisnes.

Kalau korang ke kampung2 yang ada penduduk cina skarang ni, korang akan dapat tgk, cina2 tu menjual buah2 rambutan ,manggis dan sbgnya, walaupun buah2 tu dipetik di depan rumah sendiri, dan bukanya banyak sgt pun. Tapi disebabkan mereka tahu nilai bisnes itu, maka, mereka jual jugak produk tersebut.

Bagi yang tak pernah menceburi bidang bisnes tapi dekat nak pencen dah dan tak berniat untuk berbisnes dgn modal yang besar, maka bolehlah bermula dgn jajaan. CTH:

1) Pau

2) Cakoi

3) Keropok Lekor

4)Bubur (assorted)

5) Tau foo fah

6) Rojak sotong

dsbgnya...

cuma bisnes makan ni kena hati yang tabah le.kalau tak habis tu, memang menitik air mata tgk...

Bisnes susah sebab Allah suka org yang mencari rezeki begitu, jadi setan benci orang yang berbisnes.

bagi yang makan gaji pulak.Maybe boleh start kumpul2 contact yg ada skang ni.Information is power, jadi, kumpul segala info dan mana tau in the future info tu berguna untuk bisnes.

Sekadar point of view aku..

@cikgu..

lain org lain pendapat..

dr sudut point of view aku plak..

bisnes apa skalipon kalau ada sikap putus asa, cepat lemah smangat dan sikap2 yg sewaktu dgnnya konfem takkan berjaya.. walaupun menjual pau, cakoi, keropok lekor, bubur, taufu fah dan sebagainya yg sama taraf dgnnya..

dlm soal perniagaan, bkan soal jenis bisnes (konvensional,francais,perkhidmatan,mlm), modal, sistem atau hal2 berkenaan yg memainkan peranan, tetapi selama mana seorang ahli perniagaan tu mampu bertahan..

bertahan kat sini membawa maksud 'berapa lama sanggup berusaha tanpa putus asa'..

jadi, aku amatlah tidak setuju bila cikgu kata 'jgn lah buat MLM', sbb atas alasan ramai org buat mlm tak berjaya dan berhenti sekerat jalan.. cuba perhatikan sekeliling, ramai jugak org yg tak buat mlm tapi buat bisnes lain (kedai makan, gerai keropok&goreng pisang, kedai alatulis dan lain2 bisnes) yg tak berjaya dan berhenti sekerat jalan.. takkan nak kata 'jgn lah buat BISNES' pulak..

bercakap pasal segelintir manusia yg suka bercakap pasal ribu2 ni tak semestinya ahli2 perniagaan mlm saja.. byk lagi yg tak ceburi mlm pon cakap perkara2 mcm tu.. bukan soal jenis perniagaan, tapi soal sikap seseorang yg menceburi bidang perniagaan..

satu perkara lagi yg saya kurang setuju adalah kenyataan 'mengharapkan duit dari enrollment downline dan bukan dari product yg dijual'.. kalaulah ini sistem yg diperkenalkan mlm, sudah pasti kerajaan dan kementerian perdagangan tidak akan membenarkan bidang mlm terus berada di insdustri perniagaan kat negara kita ni.. memang aku setuju ada sesetengah company yg menjalankan mlm dgn cara yg diolah dan dipermudah, tetapi company2 ini akan dipantau dr masa ke masa dan kerajaan dan kementerian akan mengambil tindakan bagi company mlm yg menjalankan mlm dgn sistem binari, piramid, skim cepat kaya dan menindas org bawah.. namun begitu, masih byk company yg menjalankan perniagaan mlm dgn cara yg betul dan pembahagian bonus sama rata dan tidak menindas org bawah..

aku bukan nak backup MLM tapi ini kenyataan yg aku sendiri lalui memandangkan aku seorang usahawan MLM yg dah ceburi bidang ni 2thn dan aku juga mempunyai perniagaan konvensional sendiri selama 4thn..

apa yg aku nampak, org sibuk pandang org yg buat MLM tapi tak berjaya, tapi terlepas pandang org yg berjaya dlm MLM.. bkan dlm mlm saja, dlm bisnes yg biasa pon berlaku keadaan mcm ni..

kesimpulannya, bukan jenis perniagaan yg menentukan kejayaan atau kegagalan, tapi soal sikap manusia..

jika tak setuju dgn pendapat aku, abaikan saja apa yg aku taip.. aku cuma taip berdasarkan pengalaman bisnes aku yg tak seberapa ni.. wallahua'lam

p/s:berdasarkan satu buku yg ditulis oleh pakar motivasi perniagaan, Robert T.Kiyosaki, di dlm buku itu ada tertulis :

satu soalan diajukan kepada Donald Trump dan Bill Gates, "jika anda bukan seorang jutawan pada hari ini, apa yg anda ingin lakukan?".. jawab 2 org jutawan ni adalah "Multilevel Marketing (MLM)"..

fikir2kanlah mengapa org yg sudah mempunyai aset berbilion2 boleh memilih bisnes yg dianggap remeh sebagai jalan lain.

Target aku ialah nak wat bisness sendiri.. tak kira bisness apa.. Tujuan aku kerja makan gaji ialah nak belajar camner cara business management utk tambah modal, tambah skill teknikal pun sangat rendah lagi... Jadi aku kerjalah makan gaji buat sementara waktu nie.

Aku sedih bila melihat ramai org2 tua yg lepas pencen terus jadi jaga... Tak kesian ker dekat mereka... Ada tak sesiapa yg dekat sini pi sembang dengan mereka, apasal kerja lagi sedangkan dah tua.. Org tua kerja malam2, sejuk dan ada risiko tinggi utk kena BUNUH...

From interview dan pengamatan aku, di antara sebab kenapa mereka kerja lagi walaupun dan tua adalah kerana:

1) Tak der saving. Duit gaji habis camtu jer masa muda

2) Kalo ada pencen pun nak kena bayar hutang.

3) Duit ganjaran pencen habis dilaburkan... percaya sangat dengan sesuatu prospek

4) Saja suka2 kerja sebab boring duduk dekat rumah.

5) Kesepian- sebab bini dah meninggal, anak2 x balik rumah

6) Anak masih kecil (sebab kawin lambat) so nak kena kerja kasik duit banyak supaya anak boleh masuk universiti walaupun PAKCIK dah mati nanti.

7) Anak tunggal sakit dan perlukan rawatan yg mahal.

Tapi aku boleh simpulkan sebab utama ialah utk sara keluarga. Masa muda dulu tak der buat saving, tak fikir masa depan.

Jadi kengkawan sekalian belajar la mengurus kewangan... Jgn tambah hutang.. lagi teruk kalo gila pakai kredit card..

Betul, aku bersetuju dengan hang, mostly kerana tiada saving dan tidak merancang pada hari ini untuk kehidupan hari esok dan seterusnya.

Bisnes adalah salah satu jln punca rezeki yang di tunjukkan oleh Allah, iaitu di rank paling teratas.

Memang betul,apabila pencen nanti bila gaji dah takde,tak berapa cukup makan dan sebagainya. Tapi, bisnes tak bboleh main hentam je. Memang kena ada proper planning, kena study market flow dulu, resistance dan resiallance dsbgnya.

Sustainability masa sebelum break event semua tu kena kaji dan kena siapkan fund yang cukup, supaya tak jadi bisnes melayu dulu2..

Dan product apa yang bakal di jual?

Nasihat dan pandangan aku, jgn lah buat MLM. Mintak maaf geng mlm, tapi, terus terang aku cakap, bukan semua orang boleh sustain dan successful dlm mlm ni.

Kita buleh lihat merata2, berapa ramai yg pernah daftar untuk mlm tapi tak terdaya untuk ke tahap level2 yg sudah lama mendapat downline yg banyak!

Bagi aku, bukanlah satu bisnes bila mengharapkan duit dari enrollment downline dan bukan dari product yg dijual.

Dan segala motivasi yg di beri semasa seminar2 mlm ni kebanyakanya belum lagi berpijak di bumi yang nyata!

Ni kisah yang aku pernah lalui.Satu hari dulu, aku pernah approach satu stokis produk XXXX (sampai skarang ada lagi, dgr citer nak bukak hypermarket). Dia memang ada kedai yang orang amik produk tersebut kat dia, aku pun tak tau kedai ni diorang panggil apa.

jadi, aku telah mengoofer sebuah management system untuk membantu dia track segala sales dsbgnya di dlm kedainya. Sebab, MLm yg dia masuk tu memang takde satu management system untuk kedai.

Masa sembang2 tu, dia telah ayat aku untuk masuk mlm dia, dgn segala mcm ayat Kaya tahap dewa yang tak pernah aku dgr.RM10 k dlm 2 minggulah.RM30 k lepas 2 bulan le..Tapi aku hanya diam dan senyum.

Bila time lepas aku demo, dia mengakui memang dia perlukan system tu, tapi bila aku sebut harga system tu. Dia merungut kerana menurutnya terlampau mahal.Padahal kat luar system aku tu 20% lagi murah dari market. Aku tau dia bukan nak tawar harga, tapui dia memang taknak spend duit untuk beli sebab katanya mahal bebenor.

Tu yang aku pelik tu, dia sembang MLM dia berpuluh ribu sekelip mata, system yg baru RM1200 pun takleh nak beli.Padahal, ada satu kedai runcit tu, 2 hari seblum aku jumpa dia dah beli dah system tu. Dan tokey kedai runcit tu takdepun sembang puluh2 ribu.

Bisnes tak semstinya kena ada opis atau lain2 material. Jual bubur pun adalah satu bisnes.

Kalau korang ke kampung2 yang ada penduduk cina skarang ni, korang akan dapat tgk, cina2 tu menjual buah2 rambutan ,manggis dan sbgnya, walaupun buah2 tu dipetik di depan rumah sendiri, dan bukanya banyak sgt pun. Tapi disebabkan mereka tahu nilai bisnes itu, maka, mereka jual jugak produk tersebut.

Bagi yang tak pernah menceburi bidang bisnes tapi dekat nak pencen dah dan tak berniat untuk berbisnes dgn modal yang besar, maka bolehlah bermula dgn jajaan. CTH:

1) Pau

2) Cakoi

3) Keropok Lekor

4)Bubur (assorted)

5) Tau foo fah

6) Rojak sotong

dsbgnya...

cuma bisnes makan ni kena hati yang tabah le.kalau tak habis tu, memang menitik air mata tgk...

Bisnes susah sebab Allah suka org yang mencari rezeki begitu, jadi setan benci orang yang berbisnes.

bagi yang makan gaji pulak.Maybe boleh start kumpul2 contact yg ada skang ni.Information is power, jadi, kumpul segala info dan mana tau in the future info tu berguna untuk bisnes.

Sekadar point of view aku..

Good, aku bersetuju dengan pendapat hang. Gunakan peluang sewaktu makan gaji untuk menimba sebanyak boleh pengalaman which is ilmu. Mana tau ilmu itu dapat mengkayakan anda suatu hari nanti.

@cikgu..

lain org lain pendapat..

bisnes apa skalipon kalau ada sikap putus asa, cepat lemah smangat dan sikap2 yg sewaktu dgnnya konfem takkan berjaya.. walaupun menjual pau, cakoi, keropok lekor, bubur, taufu fah dan sebagainya yg sama taraf dgnnya..

dlm soal perniagaan, bkan soal jenis bisnes (konvensional,francais,perkhidmatan,mlm), modal, sistem atau hal2 berkenaan yg memainkan peranan, tetapi selama mana seorang ahli perniagaan tu mampu bertahan..

bertahan kat sini membawa maksud 'berapa lama sanggup berusaha tanpa putus asa'..

jadi, aku amatlah tidak setuju bila cikgu kata 'jgn lah buat MLM', sbb atas alasan ramai org buat mlm tak berjaya dan berhenti sekerat jalan.. cuba perhatikan sekeliling, ramai jugak org yg tak buat mlm tapi buat bisnes lain (kedai makan, gerai keropok&goreng pisang, kedai alatulis dan lain2 bisnes) yg tak berjaya dan berhenti sekerat jalan.. takkan nak kata 'jgn lah buat BISNES' pulak..

bercakap pasal segelintir manusia yg suka bercakap pasal ribu2 ni tak semestinya ahli2 perniagaan mlm saja.. byk lagi yg tak ceburi mlm pon cakap perkara2 mcm tu.. bukan soal jenis perniagaan, tapi soal sikap seseorang yg menceburi bidang perniagaan..

satu perkara lagi yg saya kurang setuju adalah kenyataan 'mengharapkan duit dari enrollment downline dan bukan dari product yg dijual'.. kalaulah ini sistem yg diperkenalkan mlm, sudah pasti kerajaan dan kementerian perdagangan tidak akan membenarkan bidang mlm terus berada di insdustri perniagaan kat negara kita ni.. memang aku setuju ada sesetengah company yg menjalankan mlm dgn cara yg diolah dan dipermudah, tetapi company2 ini akan dipantau dr masa ke masa dan kerajaan dan kementerian akan mengambil tindakan bagi company mlm yg menjalankan mlm dgn sistem binari, piramid, skim cepat kaya dan menindas org bawah.. namun begitu, masih byk company yg menjalankan perniagaan mlm dgn cara yg betul dan pembahagian bonus sama rata dan tidak menindas org bawah..

aku bukan nak backup MLM tapi ini kenyataan yg aku sendiri lalui memandangkan aku seorang usahawan MLM yg dah ceburi bidang ni 2thn dan aku juga mempunyai perniagaan konvensional sendiri selama 4thn..

apa yg aku nampak, org sibuk pandang org yg buat MLM tapi tak berjaya, tapi terlepas pandang org yg berjaya dlm MLM.. bkan dlm mlm saja, dlm bisnes yg biasa pon berlaku keadaan mcm ni..

kesimpulannya, bukan jenis perniagaan yg menentukan kejayaan atau kegagalan, tapi soal sikap manusia..

jika tak setuju dgn pendapat aku, abaikan saja apa yg aku taip.. aku cuma taip berdasarkan pengalaman bisnes aku yg tak seberapa ni.. wallahua'lam

p/s:berdasarkan satu buku yg ditulis oleh pakar motivasi perniagaan, Robert T.Kiyosaki, di dlm buku itu ada tertulis :

satu soalan diajukan kepada Donald Trump dan Bill Gates, "jika anda bukan seorang jutawan pada hari ini, apa yg anda ingin lakukan?".. jawab 2 org jutawan ni adalah "Multilevel Marketing (MLM)"..

fikir2kanlah mengapa org yg sudah mempunyai aset berbilion2 boleh memilih bisnes yg dianggap remeh sebagai jalan lain.

setiap peluang perniagaan ataupun membuat duit ada kelebihan dan kekurangannya sendiri. Baik MLM ataupun berniaga sendiri mahupun makan gaji. Yang penting anda enjoy melakukan dan anda dapat memiliki wang secara berterusan.

bleh aku tahu hang ni dah berjaya dah ka berniaga?,

buh bukti sini, aku sujud kaki hang,

terus terang kata la, ayat hang ni cam ayat baru nak hidup, baru nyala pelita nya ayat..

sori la aku ni melakian, direct to point,

Bagus soalan hang tue, aku juga suka cara hang yang direct to point.

Aku bukak topik nie bukan untuk mengatakan teruk jika kita makan gaji. Tetapi aku nak bincang bersama dan tengok bagaimana orang lain berfikir tentang hidup yang amat memerlukan duit. Berkenaan dengan soalan hang sama ada aku terlibat dalam MLM, setakat ini TIDAK.

Aku sudah membuat perancangan kewangan sejak aku berumur 25 tahun. Ianya bukan dalam bidang MLM ataupun Insurans.

Aku lebih prefer yang pasif dari yang aktif. Nanti aku bongkarkan, terlebih dahulu mari kita sambung perbincangan kita.

@cikgu..

lain org lain pendapat..

heheheh..sorry le kalau menyentuh hati dan perasaan 'usahawan' MLM. Bukan maksud aku begitu..

Maksud aku yg sebenar adalah, bukan semua orang di lahirkan untuk mlm ni. Sebab, walaupun kau nafikan pasal downline tu, tapi kenyataan bagi mlm adalah downline, bukan productnya. Productnya hanyalah satu mask yang membolehkan mlm ni berjalan umpama bisnes lain di kaca mata org yang tak mengkaji. BTW, boleh bagitau mlm apa yg tak memerlukan downline?Ada ke?

Part bisnes konvensional, iaitu mempunyai produk fizikal dan hanya menjual produk tersebut adalah satu bende yg berbeza.

Ini kerana, menjual produk adalah lebih mudah dari memujuk orang untuk enroll menjadi downline kita.

Ingat senang ke nak merayu, memujuk dsbgnya orang untuk masuk sebagai downline?Berapa banyak kes aku tgk persahabatan berbelas tahun putus camtu je,asbab kawan mengajak kawan men join mlm.

Jiran2 lari dari jumpa kita sebab takut kena pujuk masuk mlm, bukan apa, runsing. Adik beradik pun dah taknak jumpa dsbgnbya.

Tapi kalau jual produk aje, kalau tak laku atau apa, tak melibatkan orang lain membenci kita.Malah ,kalau menjual cakoi, tak perlu pujuk customer tu untuk menjadi downline perniagaan cakoi kita.

Sebab tu lah aku kata ramai yg sekerat jln buat mlm ni.bukan sebab putus asa atau apa, tapi kekeuatan untuk pujuk rayu orang tu takde.Dan aku tak nafikan bisnes lain sekerat jalan jugak, cuma lebih banyak sekerat jln pada mlm.

Memang betul ada orang yg biz selain dari mlm cerita pasal ribu2, tapi tak jadi masalah, sebab dia bukanya suruh aku masuk jadi downline dia,sebab bisnes dia lain dari aku,itu dia cuma cerita je.

Tapi mlm ni, bila sembang ribu2 atau berpuluh ribu, adalah bermaksud untuk suruh orang tu masuk di bawah dia sebagai downline.Ada tujuan lain ke dia citer pasal ribu2 tu?

Kalau kau buat poll dlm putera.com ni, dgn ahli yg ada (tanpa kau panggil geng2 mlm kau masuk), sapa yg sanggup buat mlm, iaitu jumpa orang pujuk diorang masuk jadi downline, kau akan tgk berapa ramai yang akan kata tak sanggup nak buat mlm. Tak percaya ckp aku kau buat lah.

Ini bukan apa, pada pandangan aku, org dah meluat sebenarnya dgn pujuk rayu mlm ni.dah tak lalu nak dgr dah.

Inikah jenis bisnes yg kau nak suruh org yg tak pernah berbisnes buat?

Iaitu lepas pencen, setiap hari dia keluar rumah, jumpa jiran2,sedara2, kawan2 nak ayat jadi downline tapi topeng dgn jual produk lah.Tapi bila baru nak sebut je, org2 tu semua dah tarik muka sebatu, meluat, runsing semua ada.Ingat nak jumpa apahal..

Edited by cikgureza