Jump to content
oneghost

(wta)laptop Mampus

Recommended Posts

yer ker?aku tanya arman aritu,dia cakap nak bukak notebook ni sebaik2 nyer ada manual baru senang.bukan aper,nak bukak dia tu kena ada step by step..tul ker?

mmg aa..

klu ko main buka jer,

nanti lepas pasang balik,

mesti ader skru tertinggal/terlebih,

sbb tak tahu nak pasang kat mana skru akibat tak ingat masa buka tadi

khkhhkohkohkohkohkohkh..

laptop ni mcm pc jugak...cuma dia compact...kecil..padat...dan dan plastik/besi2 dlm tu maybe sensitif..senang patah...senang bengkok...

just slow.. terbalikkan laptop tu... tgk kat mana ada skru...dan cuba imaginasikan...kalau bukak skru ni..apa yg akan terbukak..casing mana yg akan ditanggalkan...

selalunya laptop ni...bukan mcm skru pc...bukak 2-4 skru kat belakang..leh cabut sarung casing terus...

laptop ni dia skru ikut kawasan2 hardware... contoh... cover bater...ada 4 skru... bukak 4 skru tu..tanggal cover utk bateri je..

utk bhgn RAM..ada 4 skru..bukak skru tu..tercabut/tanggal casing RAM..nampak RAM jer...

utk HDD ada satu kawasan...

utk cpu/fan pun mst ada...cuba la satu2... tgk bhgn mana ada skru... dan kadang dah cabut skru pun takleh tanggal, sebab dia ada clip...hati2 jgn paksa tarik..takut patah... tgk betul2...arah mana nak tarik...cabut..

InsyAllah berjaya... mcm scorps kata... asingkan skru...ingat step2 kita bukak...mcm tu jugak step2 utk pasang... buat masa tenang..n jgn terkejar...takut ada yg terlupa...

wahai kawan2 yang hustler,aku dah stucck lah time nak bukak keyboard laptop nie..pening dah...skru semua dah cabut tapi tak tertanggal2 lagi casing dia.....

cuba check kot2 ade klip yg ko masih tak buka,

sbb kekadang ada laptop yg pakai klip selain skru biasa nii..

heheheh.... kalau ada service manual lagi bagus. kalo takder pun takpa, cuma berhati hati laa.... :D

tulah pasal.arman,tolonglah aku cari service manual dia.barulah tenteram skit ati nak dissamble kan bender ni

kena bukak keybod jugak ke weh... kat bontot laptop tu tadek ke skru2 tertentu yg boleh terus bukak kat kaw. processor/kipas tu ke.. hehehe

sbb setakat yg aku pernah operate laptop (acer/hyundai), kat bawah dia ada skru yg boleh terus bukak tmpat kita nak tuju...hdd ke..ram ke...

kena bukak keybod jugak ke weh... kat bontot laptop tu tadek ke skru2 tertentu yg boleh terus bukak kat kaw. processor/kipas tu ke.. hehehe

sbb setakat yg aku pernah operate laptop (acer/hyundai), kat bawah dia ada skru yg boleh terus bukak tmpat kita nak tuju...hdd ke..ram ke...

kat bontot dia cuma ada tempat ram dan bateri cmos ajer.hdd dia jenis hot swap.pastu untuk cabut cdrom plak takder skrew pun.aku rasa mesati skrew dia bawah keyboard....

kat bontot dia cuma ada tempat ram dan bateri cmos ajer.hdd dia jenis hot swap.pastu untuk cabut cdrom plak takder skrew pun.aku rasa mesati skrew dia bawah keyboard....

ko klu nak buka keyboard dia,

hati2 ,klu tak kena beli keyboard baru,

sbb benda ni pon sensitif gak,

takut2 putus litar elektrik kat keyboard tu..

idea aku..

ko tgk sambungan..ada xyang terputus

ko minyakkan skit kt bearing kipas 2..jgn banyak sgt

ko cari kipas yang sesuai,muat..ko gantikan

aku dah cari kat kedai kan.aku jumpalah vga fans.saiz dia memang sama lah dengan aku punyer tu.tapi kan vga fans ni ada dua wayar ajer.satu itam dan satu lagi merah...fan laptop aku ni plak ada 3 wayar.hitam,merah,kuning..so boleh ke nak sambung?aku try sambung wayar itam dengan itam dan merah dengan merah.tapi bila on laptop,dia tak jalan lah...

aku dah bukak dah dan ternyata kipas tak jalan dah.tapi aku takder idea macmana nak buat dengan kipas tu.ada sesaper leh bantu tak?

ko buka kipas tu,

check dulu,

pastu ko bawa kipas tu pegi kedai ,

tanya org kedia ada tak kipas yg sama dgn yg nii??

cakap kipas proc utk note book

ko buka kipas tu,

check dulu,

pastu ko bawa kipas tu pegi kedai ,

tanya org kedia ada tak kipas yg sama dgn yg nii??

cakap kipas proc utk note book

dah banyak kedai aku tanya,semua cakap boh kipas vga jer.sebab saiz sama...kalau nak kipas ori dia ,kena order dulu.pastu mahal gilerzzz.betul ke mahal bender alah nie?

cuba sambung itam n hitam, merah n kuning...

sbb kuning utk tu 12volt nya wayar... rasanya vga fan ko beli dekat kedai tu guna 12volt... manakala van standard laptop tu ada 2 speed rasanya...speed slow bila proc tak panas sgt guna 5volt (cable merah)...bila proc panas dia laju lagi... guna 12volt(cable kuning)... so ko cuba sambung merah vga fan to kuning...hitam pada hitam (hitam tu utk neutral)...

sorry kalau salah...thhhhehehehe..

cuba sambung itam n hitam, merah n kuning...

sbb kuning utk tu 12volt nya wayar... rasanya vga fan ko beli dekat kedai tu guna 12volt... manakala van standard laptop tu ada 2 speed rasanya...speed slow bila proc tak panas sgt guna 5volt (cable merah)...bila proc panas dia laju lagi... guna 12volt(cable kuning)... so ko cuba sambung merah vga fan to kuning...hitam pada hitam (hitam tu utk neutral)...

sorry kalau salah...thhhhehehehe..

tak jalan jugak lah......if buat macam tu,wayar merah tak guna lah ek?

kalau tak jalan..cuba check fan asal laptop tu.. brp volt.. n tgh vga fan tu brp volt..takot volt lain...