Jump to content
Sabar

Terbaru Pusat Akses Sekolah ( 10 Biji Komputer Di Sekolah)

Recommended Posts

Haduihhhhhhhh :-

Aku terima...Kata2 ko...Akulah orang hingusan itu..terima kasih..Cikgu Sekarang kene ada pelbagai kemahiran...

Sapa kata ko budak hingusan? Aku rujuk pada bebudak n00b GITN tu laaaa... tapi kalau cekgu bypass pun takpa jugak sementara tunggu server nak dikonfigurasikan oleh kontraktor. :) Maklumlahkan *ahem* KPM "lambat respons"

BTW, semuga pertambahan 10 bijik komputer lagik dapat meningkatkan lagi produktiviti pembelajaran oleh murid-murid... InsyaAllah.

Haduihhhhhhhh :-

Sapa kata ko budak hingusan? Aku rujuk pada bebudak n00b GITN tu laaaa... tapi kalau cekgu bypass pun takpa jugak sementara tunggu server nak dikonfigurasikan oleh kontraktor. :) Maklumlahkan *ahem* KPM "lambat respons"

Alamak malunye...aa segan...Rupa2nya bebudak GITN...ahmades ko harus faham..kontraktor telah dihubungi..dari bulan 12... tahun lepas..sampai masuk bulan 11 ni pun tak sampai2.....diorg masih terhutang satu monitor yang rosak...pasal config proxy pun tak mai setting..Sekarang AVR 3 bijik dah lingkup dan akan datang tak tahu lagi berapa akan lingkup...

Alamak malunye...aa segan...Rupa2nya bebudak GITN...ahmades ko harus faham..kontraktor telah dihubungi..dari bulan 12... tahun lepas..sampai masuk bulan 11 ni pun tak sampai2.....diorg masih terhutang satu monitor yang rosak...pasal config proxy pun tak mai setting..Sekarang AVR 3 bijik dah lingkup dan akan datang tak tahu lagi berapa akan lingkup...

Sekolah ko kat mana? Komputer yang rosak tu under projek apa? Sepatutnya pihak sekolah menghubungi pihak yang berwajib dahulu. Kontraktor nih hanya menjalankan tugas jika barang sampai jer + atas arahan pihak berwajib.

Aku dah katakan, kalau lambat mesti salahkan kontraktor, sebenarnya dalam kes nih patutnya diadukan pada pihak berwajib. Kontraktor sebenarnya takder spare-part (maksudnya, takder alat ganti khusus disebabkan peralatan berkenaan masih under +3 year warranty) dan kena pakai alat ganti yang datang dari kilang sendiri.

Kalau diorang lambat hantar alat ganti, kontraktor akan lambat datang repair. Masalah nih semua berpunca dari pengilang yang lalai dan tak mengambil berat. Itu sebenarnya masalah internal diantara pengilang dan kontraktor. Pihak yang sering ditunding adalah pihak kontraktor sendiri.

Sebab tu, sekarang nih kalau nak buat makmal komputer kontraktor takkan sertai jika PC yang bakal digunakan ada dalam blacklist (PC yang mana pengeluarnya suck dalam warranty). Memaksa kerajaan menggunakan PC yang berjama luar (macam pc DELL atau IBM LENOVO). Senang berurusan dan semua pihak senang hati.

EDITED :-

Sebut mengenai proxy config, kontraktor perlu mendapatkan arahan dari pihak berwajib terlebih dahulu. Kalau takder arahan kontraktor takleh buat sesuka hati. Maklumlah takder arahan = takderlah duit. Bukan nak mementingkan wang tapi kontraktor juga menjalankan bisnes perniagaan. Macamnilah keadaannya.

Edited by ahmades

Sekolah ko kat mana? Komputer yang rosak tu under projek apa? Sepatutnya pihak sekolah menghubungi pihak yang berwajib dahulu. Kontraktor nih hanya menjalankan tugas jika barang sampai jer + atas arahan pihak berwajib.

Aku dah katakan, kalau lambat mesti salahkan kontraktor, sebenarnya dalam kes nih patutnya diadukan pada pihak berwajib. Kontraktor sebenarnya takder spare-part (maksudnya, takder alat ganti khusus disebabkan peralatan berkenaan masih under +3 year warranty) dan kena pakai alat ganti yang datang dari kilang sendiri.

Kalau diorang lambat hantar alat ganti, kontraktor akan lambat datang repair. Masalah nih semua berpunca dari pengilang yang lalai dan tak mengambil berat. Itu sebenarnya masalah internal diantara pengilang dan kontraktor. Pihak yang sering ditunding adalah pihak kontraktor sendiri.

Sebab tu, sekarang nih kalau nak buat makmal komputer kontraktor takkan sertai jika PC yang bakal digunakan ada dalam blacklist (PC yang mana pengeluarnya suck dalam warranty). Memaksa kerajaan menggunakan PC yang berjama luar (macam pc DELL atau IBM LENOVO). Senang berurusan dan semua pihak senang hati.

EDITED :-

Sebut mengenai proxy config, kontraktor perlu mendapatkan arahan dari pihak berwajib terlebih dahulu. Kalau takder arahan kontraktor takleh buat sesuka hati. Maklumlah takder arahan = takderlah duit. Bukan nak mementingkan wang tapi kontraktor juga menjalankan bisnes perniagaan. Macamnilah keadaannya.

Payahlah ahmades susah sekolah...semua pc sudah pasang masa akhir tahun lepas janji nak mai lagi untuk setting proxy..pastu janji nak ganti monitor yang rusak...janji tinggal janji..malah aku sudah busan dah nak hadapi masalah ini...Karenah ni menyebakan aku busan dengan kontraktor yg dilantik..Jadi aku buat keputusan tidak menagih janji buat la apa yg patut...Monitor yg rusak aku ganti dengan monitor lama..Habis citer..Tapi nasib baik dapat komputer DELL puas hati lebih daripada tu...Kemudian masalah AVR laks..yang sakkk....Low QUALITY punya product...Aku pakai balik AVR yg lama kale kuning..sampai sekarang still the best...Nak tunggu org ni salahkan org tu...org tu salahkan org ni sampai bile kes nak selesai...Baik lah aku ambil tindakkan aku sendiri...aku tak tertunggu2...guru besar tak marah dan tak tanya bile nak open makmal komputer..Sekolah juga dipersalahkan..Last sekali cikgu jugak yg kene..Tidak menjalankan tugas dengan baik...dan selenggara makmal komputer..dah nak buat camne kursus takde..pengetahuan takde....teori dan praktikal penggunaan alatan dalam makmal komputer takde....istilah selenggara..ambik penyapu sapu...pastu ambik bulu ayam...sapu hilangkan habuk..pastikan makmal komputer sentiasa bersih..Pasal software proxy ni pun bagus sebenarnya...masalahnya nak setting nie perlu org berpengalaman....Silap setting client semua out..schoolnet kadang2 hidup kadang2 kene block..Kalau iya pun KPM bagi lah kursus sedetail2nya..Ini pasang sana..wiring sana..semua dah siap 100%..alarm dah pasang.....Proxy tak setting..Komputer tak buleh pakai....Tak ke haru .....

Masalahnya kontraktor yg dilantik tidak menjalankan tugas dengan baik....kalau dipihak atas lancar...lincin pihak bawahan pun kerja mesti senang..tak menyusahkan org...dan tak menjejaskan org lain..

Pihak pentadbiran sekolah mengeluarkan arahan...Pihak kontraktor telah dihubungi berjanji....dan akhir sekali janji tinggal janji......Guru Besar keluarkan arahan running makmal komputer n schoolnet.Maka dengan terkail2 la ku ushar sikit ushar sane setting sikit..godeh sana..godeh sini..dapat dapat lah beroperasi dengan sepenuhnya..Share folder...Remote PC....Print..Scanning..Tayangan Video..Kelas Komputer..Dan segala2 berkaitan dengan IT.....Dan pelbagai lagi la kerja yg dibuat untuk memastikan Makmal komputer 100% online...Terima Kasih putera.com...

Terima kasih juga pada ahmades yg sudi melontarkan pendapat dengan begitu bernas dan berjaya membuat aku "emo".Terima kasih.........

Edited by killercode

Terima kasih juga pada ahmades yg sudi melontarkan pendapat dengan begitu bernas dan berjaya membuat aku "emo".Terima kasih.........

Sekolah ko berada dia negeri mana? Kalau di Kedah tak taulah kalau memang jadi macamtu. Macamnilah ko guna YM atau Windows Live Messenger? Nih ID aku ahmades86i just ping aku kalau ko ada masalah dengan makmal ko. Well aku akn bantu ko termampu yang boleh kalau takat-takat DIY dan kalau advance pon boleh lagi :)

Kesian ko yek, nanti bila ada masa kelak kita jumpa kat mana-mana (kalau ko kat kedah ler) then aku akan tolong ko camner nak running makmal 100% useful + aku ajar ko cara troubleshoot semua benda sampai ke cara penjagaan. Janganlah ko "emo" dengan posting aku sebab masalah gak kat aku.

Kita sama-sama tertekan dengan cara kerja kita huhuhuhuhu...

Kita sama-sama tertekan dengan cara kerja kita huhuhuhuhu...

Lor...nak buat camne..aku dalam sekolah je menjadi mangsa bende2 berkaitan dengan IT ni... Tapi ko lagi kesian..menjadi mangsa keadaan nak kene jaga satu Kedah..Huhuhu kesian...

Sekolah ko berada dia negeri mana? Kalau di Kedah tak taulah kalau memang jadi macamtu. Macamnilah ko guna YM atau Windows Live Messenger? Nih ID aku ahmades86i just ping aku kalau ko ada masalah dengan makmal ko. Well aku akn bantu ko termampu yang boleh kalau takat-takat DIY dan kalau advance pon boleh lagi :)

Terharunye aku..sob..sob...aku baru balik Raya dari Kedah oooOO..Alor Star..Jalan Langgar..YM n MSN tak boleh pakai kat sekolah sebab schoolnet block..kadang2 ok kadang2 tidak..macam saks gitu..Setakat ni tak de masalah lagi...Terima kasih atas pertolongan anda..Jika ada pun time cuti sekolah..Nak belajar setting proxy..

Kesian ko yek, nanti bila ada masa kelak kita jumpa kat mana-mana (kalau ko kat kedah ler) then aku akan tolong ko camner nak running makmal 100% useful + aku ajar ko cara troubleshoot semua benda sampai ke cara penjagaan. Janganlah ko "emo" dengan posting aku sebab masalah gak kat aku.

Thx for the help aku harganya...Masalahnya aku berada di Pahang..Jauh tu Tapi internet ada..Yg jauh didekatkan lagi...Isk.. Iskk..Emo gaks sebab tak semua spesis cikgu "DAH LA TAK TAHU TAPI TAK NAK BELAJAR"..Kita hidup didunia ni tak perlu la bersikap sombong...Macam org selalu cakap..dah la sombong...lepas tu ego lak tu..tak kemana pun....Terima kasih atas bantuan ko...Ada apa problem aku msg ko...THX....Terima kasih....

Panjang lebar jugak aku baca ni .. eeemm aku ni tak pandai sangat tapi aku nak sambung la sikit sikit harap harap tak tersentuh la isu isu sensitive. mungkin nak kongsi pendapat.

Cerita pasai komputer sekolah ni aku tak berapa tau tapi aku terlibat la jugak sebagai "orang luar" untuk mengatasi masalah masalah yang wujud dalam hal ehwal sekolah ni ... rasanya ahmades pun tau sikit sikit.

Bercakap pasai maintenance komputer sekolah .. eeemm aku pun tak pandai la nak komen bab canggih canggih ni tapi apa yang aku tengok hasilnya amat mengecewakan. Satu bijik komputer rosak amik masa berbulan nak repair .. sebabnya banyak sangat nak kena call sana call sini dan hasilnya dapat bill telepon dari pihak telekom tapi pc dok lingkop macam tu jugak. Untuk mengatasi masalahnya aku dipanggil sebagai "orang luar" untuk settle masalah ni. Contohnya kalau hard disk rosak kalau nak cakap pasai call sana call sini aku rasa 3 bulan pun tak settle lagi. nak tak nak, call "orang luar" suruh settlekan masalah. Setakat tukaq hard disk reinstall windows sehingga pc tu selamat sampai ke pihak sekolah aku rasa tak sampai seminggu pun( tu pun dah lama) . tapi pihak sekolah yang terpaksa bayar ..sedangkan kalau nak ikutkan term pihak berkenaan yang kena settle tapi kalau nak suruh pihak berkenaan yang settle aku rasa 4 bulan pun pc tu tak jalan lagi. Maklum la pihak berkenaan punya charge pun boleh tahan jugak. Yang jadi mangsa adalah pihak sekolah dan pelajar yang sepatutnya menikmati kemudahan ini.

Aku tengok merata tempat jugak .. salah satu contohnya pc ada network tapi satu pun tak jalan. harap hub/switch saja on tapi tak boleh pakai .. bila aku tanya pihak sekolah ... jawapan yang aku terima adalah LAMA DAH TAK JALAN .. NAK TUNGGU LEPA MAI BILA NAK SAMPAI TAH .. KIAMAT KOT BARU SAMPAI. Yang aku tau charge yang dikenakan oleh pihak tertentu memang tinggi tapi kelemahan yang amat ketara adalah sub kon atas sub kon ... kon punya kon terus kantoi. Last last pc terbiar ... sayang.

Kalau nak harapkan cikgu cikgu yang settle masalah masalah pc di sekolah aku rasa lebih baik panggil orang luar. Sebabnya ... berapa ramai sangat cikgu yang mahir pasai pc ( aku bukan kutuk tapi hakikat .. lagipun dah bukan bidang dia orang dalam kompiter nak mahir macam mana) ... kalau mahir pun ada ke equipment yang diperlukan untuk settle masalah ni ... kalau ada pun nak settle masalah ni kena kos dan kos pembaikan (contohnya beli hard ware) tersebut perlu ada invoice dan resit resit untuk di serahkan ke AG. Dan kalau semua semua tu boleh atasi pun nak ke cikgu cikgu buat ... apatah lagi cikgu cikgi yang dah berkeluarga. Nak settle masalah pun kena masa yang paanjang .... nak ke cikgu buat ... kalau cikgu tak mau buat pun nak kata apa .. bukan bidang dia ... fungsi utama dia kekal dan tingkatkan grade pelajar dan prestasi sekolah .. bukan tukang jaga dan lap kompita.

Kalau nak bercakap pasai cikgu cikgu yang kononnya sombong dan bongkak .. eeemm rasanya ada ... tapi pandai pandai la nak ejas .. kalau kena cara ejas mungkin lepas .. walaupun tak semua yang lepas .. lepa nak bongkak ke apa ke tu hak mereka tapi biarkan luncai terjun dengan paracutnya ... paracut pun bukan semua kembang kan.

Pada aku masalah komputer tak kan ada jalan penyelesaian mudah. sebabnya terlalu banyak tangan .. dari provider .. vendor .. maintenance .. software dan user. Putus satu maka macam macam masalah la timbul. Kalau nak banding dengan beli sebijik pc pas tu sendiri repair pas tu sendiri guna pas sendiri upgrade ok laaa ... ni cerita .. orang lain beli .. orang lain pakai orang lain perlingkop orang lain repair orang lain call memang payah. Nak buat harta bersama macam harta sendiri lagi la payah.

Itu pun aku belum sentuh bab bab proxy tak proxy .. kalau buat canggih sangat nanti tak reti orang nak mengguna pulak

Pada aku yang bersalah adalah mereka yang buat salah ... dan siapakah yang bersalah .. rasanya tak ada orang yang mengaku buat salah .. nak tuduh orang lain salah tu banyak.

Kalau dah beli harga murah dapat pun cap ayam la

Kalau dah bekal pc cap ayam memang la hampeh.

Kalau yang mai maintance pc pun tak mai dan buat kerja cam ayam maka hasil pun cam ayam

Kalau pc mahai semua ok tapi yang guna pun tau main klik saja maka hasilnya pun celaru la jugak.

Sama juga macam kita semua ... ada lesen kereta tapi kalau suruh berlumba kereta belum tentu sampai garisan penamat.