Jump to content
FaNtaGhiRo

Sambung Belajar Lepas Spm

Recommended Posts

Aku rasa mungkin topik aku ini telah ada.Tapi secara umumkan.Aku nak tanya secara personal untuk diri aku.Aku nak minta pandangan senior yang berpengalaman dan berpengetahuan tentang topik ni.Aku budak sains yang ambik fizik,kimia,biologi,addmath,akaun.Ikhlas cakaplah,yang aku memang tak boleh bawa langsung semua subjek tue.Aku memang lemah dalam subjek yang memerlukan kiraan.Banyak subjek sains memerlukan kiraan.

Aku akan ambik SPM bulan november tahun ini-2006.Aku tak minta matrikulasi.Sebab aku rasa aku tak layak untuk pergi sana dan aku tak mahu ambik bidang sains lagi.Aku memang minat dengan undang-undang(law).Aku tengok buku upu,dekat matrikulasi uia ada kos undang-undang.Dekat uitm ada jugak kos undang-undang,under kptm.Aku memang berminat sangat nak ambik undang-undang.Boleh tak bagitau aku syarat untuk dapat kos yang kita hendak?Dan juga syarat subjek apa yang patut kita skor untuk dapat kos tersebut.

Selain itu,aku memang teringin nak pergi uia.Kalu ada rezeki memang nak sangat pergi sambung belajar sana.Peluang yang aku nampak sekrang ini untuk diri aku,minta UPU atau form 6.Tapi form 6 adalah pilihan terakhir.Banyak orang kata bukan lepas spm jer,masuk matrix atau upu-banyak lagi kolej swasta,mara cam gmi,bmi,uniten,mmu dll......Aku tidak terdedah dengan universiti tersebut dan tak tau kos apa yang ada,yang sesuai dengan aku.Lagipun pun aku tak mau tersilap pilih kos.Kalau nak minta gmi,bmi,mmu,unikal tue macam mana?

Aku juga nak tanya,selain kos undang-undang yang tak dak kaitan dengan sains,kos apa yang punyai peluang cerah untuk dapat kerja dalam masa 5 tahun akan datang.Dan juga universiti yang lain.

kalo nak masuk law kat uia yg paling penting english ko kene bagus la...

sejarah pun kene score elok...

math ngan lain2 musti lulus la (better credit la)...jgn la teruk sgt :P

aku dulu pun dpt gak course law kat matric but later tuka course pasal kebosanan :P

slain law...pluang keje pun agak cerah dlm bidang communication (public relation, journalism etc)...membe aku ramai dpt keje kat celcom, maxis, petronas dll

pembace brite TV3 izwan azir tu bekas classmate aku...ex-student communication uia...so buat jer terbaik utk spm tu dulu...later pikir bidang aper patut amik..huhu

Aku rasa mungkin topik aku ini telah ada.Tapi secara umumkan.Aku nak tanya secara personal untuk diri aku.Aku nak minta pandangan senior yang berpengalaman dan berpengetahuan tentang topik ni.Aku budak sains yang ambik fizik,kimia,biologi,addmath,akaun.Ikhlas cakaplah,yang aku memang tak boleh bawa langsung semua subjek tue.Aku memang lemah dalam subjek yang memerlukan kiraan.Banyak subjek sains memerlukan kiraan.

Aku akan ambik SPM bulan november tahun ini-2006.Aku tak minta matrikulasi.Sebab aku rasa aku tak layak untuk pergi sana dan aku tak mahu ambik bidang sains lagi.Aku memang minat dengan undang-undang(law).Aku tengok buku upu,dekat matrikulasi uia ada kos undang-undang.Dekat uitm ada jugak kos undang-undang,under kptm.Aku memang berminat sangat nak ambik undang-undang.Boleh tak bagitau aku syarat untuk dapat kos yang kita hendak?Dan juga syarat subjek apa yang patut kita skor untuk dapat kos tersebut.

Selain itu,aku memang teringin nak pergi uia.Kalu ada rezeki memang nak sangat pergi sambung belajar sana.Peluang yang aku nampak sekrang ini untuk diri aku,minta UPU atau form 6.Tapi form 6 adalah pilihan terakhir.Banyak orang kata bukan lepas spm jer,masuk matrix atau upu-banyak lagi kolej swasta,mara cam gmi,bmi,uniten,mmu dll......Aku tidak terdedah dengan universiti tersebut dan tak tau kos apa yang ada,yang sesuai dengan aku.Lagipun pun aku tak mau tersilap pilih kos.Kalau nak minta gmi,bmi,mmu,unikal tue macam mana?

Aku juga nak tanya,selain kos undang-undang yang tak dak kaitan dengan sains,kos apa yang punyai peluang cerah untuk dapat kerja dalam masa 5 tahun akan datang.Dan juga universiti yang lain.

jangan bimbang .. Form6 .. pon apa kurang nye

cam aku neh ha.. blaja form6... target .. pointer .. dalam 3.0 camtuh dah leh sambung Izajah

cam aku neh ha.. blaja form6... target .. pointer .. dalam 3.0 camtuh dah leh sambung Izajah

tu yg aku menyirap ngan budak form 6.....

tp maner2 u ko nak pegi, pastikan UiTM 1st prioriti ko. pasal ape? pasal UiTM murahhhhhhhhhhhhhhhhhhhh sangat........dpt tlg makbapak ko..... silap2 cam aku x amik PTPTipu pon......

undang2? cube ko selidik mass communication.... boleh tahan gak course tuh..... trus ko lupekan kire2 mengarut ko blaja kat skolah menengah tuh....

[heher... aku pun nak ambik form 6 gak la... pas dpt result SPM (klo okla...)

malas la aku nak masuk U tak best!

cam tak best jer masuk U, form 6 pon same gak aku rase...

kesimpulanye... dok rumah dlm bilik mengadap pc lagi besh la...

terus terang aku ckp aku memang anty sosial la..

tak suka bercampur.. setakat online okla..

aku jugak mungkin tak akan berkerja kalau aku habis belajar... just buat bisnes internet la..

paper pun g00d luck BRO!

bahaya oooo x campur org....

masuk U mmg kene sosial la ko..... klo x mati kering ko kat sane....

[maksud aku sosial skit cukupla..

bkn cam kat skolah aku...

perhimpunan, rumah sukan (kena paksa dtg/lari), and bla..bla..

klu bleh aku nak gi skolah blajar blek...

tapi kat skolah lain maggie cintan jer berlambak..

[maksud aku sosial skit cukupla..

bkn cam kat skolah aku...

perhimpunan, rumah sukan (kena paksa dtg/lari), and bla..bla..

klu bleh aku nak gi skolah blajar blek...

tapi kat skolah lain maggie cintan jer berlambak..

kat U pon ken gak camtu... klo x alamat ko sewa umah sendiri ler......klo xnak campur org....

tu yg aku menyirap ngan budak form 6.....

tp maner2 u ko nak pegi, pastikan UiTM 1st prioriti ko. pasal ape? pasal UiTM murahhhhhhhhhhhhhhhhhhhh sangat........dpt tlg makbapak ko..... silap2 cam aku x amik PTPTipu pon......

undang2? cube ko selidik mass communication.... boleh tahan gak course tuh..... trus ko lupekan kire2 mengarut ko blaja kat skolah menengah tuh....

maksud ko komunikasi massa....?untuk jadi wartawan,penerbit,pengarah.....aku tak berminat untuk ke arah tue..... <_<

maksud ko komunikasi massa....?untuk jadi wartawan,penerbit,pengarah.....aku tak berminat untuk ke arah tue..... <_<

mass communication tu luas kerjaya dier...human resource, insurans company, bank pun ader pluang keje...

seme company beso2 nak ader public relation officer masing2...tp utk besaing jawatan2 tu inter ngan intra personal skill ko kene tinggi la...kene pandai communicate ngan org, influence org...huhu

kalo x minat...law tu mmg lg better la...byk cabang buleh pegi jgk after graduated...x semestinyer jadik lawyer ;)

[heher... aku pun nak ambik form 6 gak la... pas dpt result SPM (klo okla...)

malas la aku nak masuk U tak best!

cam tak best jer masuk U, form 6 pon same gak aku rase...

kesimpulanye... dok rumah dlm bilik mengadap pc lagi besh la...

terus terang aku ckp aku memang anty sosial la..

tak suka bercampur.. setakat online okla..

aku jugak mungkin tak akan berkerja kalau aku habis belajar... just buat bisnes internet la..

paper pun g00d luck BRO!

Kau pelek, baik kawan ngan tanah.

mass communication tu luas kerjaya dier...human resource, insurans company, bank pun ader pluang keje...

seme company beso2 nak ader public relation officer masing2...tp utk besaing jawatan2 tu inter ngan intra personal skill ko kene tinggi la...kene pandai communicate ngan org, influence org...huhu

kalo x minat...law tu mmg lg better la...byk cabang buleh pegi jgk after graduated...x semestinyer jadik lawyer ;)

ko dlu pnah ambik law kan.....

result spm ko cemana yg leh dpt law tue....?

sebab aku memang tekad nak ambik law....

kalau ada rezeki la....

kalau ada rezeki la....

aku sempat join kelas law 3 minggu jer kat matric PJ before join department lain :lol:

spm aku dulu x bagus sgt...tahun 1998

tp subjects yg diorg amik kire

english A1

BM C5 <-- teruk giler kene sound dek bapak aku :lol:

math C3

sejarah C6 <--- ini pun teruk..haha :lol:

bebudak skrg aku tgk makin pandai2...kalo result mcm aku dulu ni aku rase x layak dah masuk uia skrg ni :P

huhuhu

kalau ada rezeki la....

klo ikut aku la, subjek teras ko mesti superb klo nak amik course yg bukan science. BM, BI, SJ, M3, AG....

but of course BI mesti paling superb, sebab sume kes law dlm BI. dan ko mesti sorang yg kuat hafal. sebab mak aku pon sambung blaja lagi. course yg dier amik ader sket macam law......

klo subjek cam fizik, bio, ape sume tu buat bodo je.... aku subjek2 tu just kredit.... skang aku amik art kat UiTM. just blaja art n art history. tu je.

to pinguspy,

masak la ko klo xnak sosial ngan member2.... sebab, higher education dah x nilai ko semate2 atas kertas pekse.... social skill ko penting nak siapkan assignment @ plg penting, nak score dlm pelajaran. yg aku maksudkan ialah STPM ngan Diploma. sebab tu ramai budak matrix susah nak struggle biler amik degree. coz diorang x biaser ngan care higher education...

at first aku pon cam kere sumbang jugak kot..... but then aku realized aku akan mati kering klo x adopt social skill ni....bukan ape, aku just nasihat supaye ko x ter'menyesal' di kemudian hari.... :)

peace brother!

kos apa yang punyai peluang cerah untuk dapat kerja dalam masa 5 tahun akan datang.

course aero angkasa,sekarang malaysia nak hantar orang g bulan, mmg takan berhenti setakat tu je, tentu ada perancangan masa depan.

kalau fikir belajar untuk cari kerja, fikir company apa melayu banyak buka, sebab.... company cina selalunya dia akan utamakan orang cina.sebab tu pengganggur melayu banyak sangat. sebab orang melayu sendiri susah nak bagi peluang kerja kat orang melayu, sebab berapa buah company sangat yang dipunyai oleh orang melayu. bukan susah nak bagi kerja kat orang melayu, sebab jawatan kosong dah tadak dah dalam company melayu tu.

lor... tadak ke fikir lepas belajar nak kerja sndri?

bukan sebab alasan susah nak cari kerja, tapi niat untuk meningkatkan ekonomi orang melayu.

hehe...

bila belajar nanti, niat nak cari ilmu tau, bukan 'niat belajar, lepas tu nak cari kerja'. feel dia lain. tak caya, try...

to pinguspy, aku setuju ngn HexPhoenix,

walupon ko cakap nak buat biz internet, tapi kena interaksii jugak. Kena blajar camna nak berinteraksi dengan orang. dulu aku pon macam ko, malas nak sosial, aku ngn geng aku je.. tapi aku fikir, sampai bila aku nak camni, aku nekad aku kena berubah, 3rd year baru aku cuba menonjolkan diri aku, aku join club pastu cuba dapatkan tempat yang ok dalam club. dalam tu aku blajar banyak benda, camna nak deal dengan orang, camna nak bercakap dalam tepon, camna nak guna mesin photostat, fax, camna nak berhadapan dengan orang atas, orang bawah, orang sama level dan macam2 lagi la... tapi dah aku join pon 3rd year, apa yang aku dapat sangat. nyesal tak join awal2. sampai sekarang ni, aku still belajar camna nak bercakap... :D

UiTM, aku rasa ni U paling best kot, sebab dorang cakap senang dapat kerja, yuran murah (tapi member2 UiTM aku cakap tak cukup duit jugak ermm) kihkihkih

cari U yang ajar dalam english. aku ni masih lagi tergagap2, sebab kat U yang aku belajar, semua BM. tapi U tu jugak yang aku dok sampai tahap sekarang. ngn lecturer dah satu kapla... huhu tu yang tak pindah u lain.

untuk student matrik, dorang ni belajar semua benda, tadak pengkhususan. bila masuk degree, dorang kena strugle, sebab nak belajar benda baru.

untuk student diploma, dorang bila masuk degre, dorang tak payah strugle sangat, sebab masa diploma, dorang dah belajar basic. dah ada pengetahuan sket2 bila masuk degre. sebab course yang sama.

tu sebab bagi aku, bila kita belajar lagi tinggi, kita akan rasa lagi senang. kecuali kalau korang tukar course.mmg rasa susah, sebab kena belajar benda baru balik. kalau nak tukar course, cari course yang betul2 korang minat, kalau tak, mmg susah wooo nak belajar dari bawah ni. boleh keciciran di tengah jalan.

degree human resource, human development (UPM je ada) kena bersaing. mmg semua company kena ada orang2 ni, tapi dalam 1 company, jawatan dia terhad.

p.s: aku amik Bacelor Human Development

p.p.s:Bacelor=Degree

cmane ngan politeknik??

x minat dengan kos berkaitan kejuruteraan??sistem blaja kat poly nie 50% teori n 50% praktikal.

peluang kerja pun banyak sbb kilang n industri makin berkembang..amik la mechanical,electrical..

mechanical ada mech pembuatan,am,loji,mechatronic,auto..kebanyakannye mechanical ni laki jer...(kelas aku 4 org girl dr 43 org)..mcm electrical balance..ad kos tech komputer,electric kuasa etc..

bekenaan loan...besa la ptptn

requirement untk masuk poly pun kire average la...

cmane ngan politeknik??

x minat dengan kos berkaitan kejuruteraan??sistem blaja kat poly nie 50% teori n 50% praktikal.

peluang kerja pun banyak sbb kilang n industri makin berkembang..amik la mechanical,electrical..

mechanical ada mech pembuatan,am,loji,mechatronic,auto..kebanyakannye mechanical ni laki jer...(kelas aku 4 org girl dr 43 org)..mcm electrical balance..ad kos tech komputer,electric kuasa etc..

bekenaan loan...besa la ptptn

requirement untk masuk poly pun kire average la...

aku tak mau masuk politeknik sebab susah nak masuk universiti...

aku tak mau masuk politeknik sebab susah nak masuk universiti...

silap tu.... market demand ntuk bdak poli LEBIH TINGGI dari budak U sendiri...

sebab ape?

sebab.... budak politeknik blaja praktikal habisan, budak U blaja teori habisan (tgk course)

TUJUAN ASAL universiti ialah tempat untuk menjana idea2 baru, ilmu2 baru ntuk mem'peradapkan' lagi tamadun manusia, disamping mengeluarkan tenaga kerja yang berkemahiran dan berilmu.

politeknik pulak, tempat untuk melatih lepasan sekolah ntuk memenuhi pasaran kerja. lebih kurang 'universiti vokasional' gitu.

aku nih lagi parah, insya-Allah biler dah abis degree, kene compete ngan budak2 kolej2 art yg power2 cam CENFAD, THE ONE ACADEMY, LIM KOK WING, MMU dan byk u swasta....... padahal lecturer diorang kat situ ramai budak UiTM... it's a fact..... :)

to abixpert,

aah. raser duit macam x cukup je klo duduk UiTM. tp klo pi U lain? lagila x cukup......

UiTM mmg ajar dlm english, tp tgk lecturer gakle. aku 50% bantai BM, 50% bantai BI.

silap tu.... market demand ntuk bdak poli LEBIH TINGGI dari budak U sendiri...

sebab ape?

sebab.... budak politeknik blaja praktikal habisan, budak U blaja teori habisan (tgk course)

TUJUAN ASAL universiti ialah tempat untuk menjana idea2 baru, ilmu2 baru ntuk mem'peradapkan' lagi tamadun manusia, disamping mengeluarkan tenaga kerja yang berkemahiran dan berilmu.

politeknik pulak, tempat untuk melatih lepasan sekolah ntuk memenuhi pasaran kerja. lebih kurang 'universiti vokasional' gitu.

aku nih lagi parah, insya-Allah biler dah abis degree, kene compete ngan budak2 kolej2 art yg power2 cam CENFAD, THE ONE ACADEMY, LIM KOK WING, MMU dan byk u swasta....... padahal lecturer diorang kat situ ramai budak UiTM... it's a fact..... :)

to abixpert,

aah. raser duit macam x cukup je klo duduk UiTM. tp klo pi U lain? lagila x cukup......

UiTM mmg ajar dlm english, tp tgk lecturer gakle. aku 50% bantai BM, 50% bantai BI.

dan kau ada peluang jadi lecturer....boleh ajaq budak kolej swasta....gaji leh tahan lumayan gak...kalau tak salah aku lerr....

Mananye gaji lecturer kolej swasta takdele besar mane sestengahnya. Swasta lah katakan... money oriented. Aku pernah jadi lecturer kat kolej swasta... sekarang aku 'melompat2' di MNC. Lagi besau gaji dia .... hahahahaha

ermm..sori menyibuk..

kalo nak yg terus de keje..

apply le cikgu ke..kolej jururawat ke..

jururawat pun baru2 kuar(diploma),gaji+elaun dah dekat rm1800..

x pun lg satu,masuk je Akademi Tentera Malaysia (x lame lg tukar National Defence University)..kuar2(degree) terus keje ngan ATM..jadi tentera

tp tu la..x ramai minat jd tentera ni..

sume pun bergantung kat minat..

tp kadang2 minat ni bleh pupuk... :D

sori gak mencelah..

aku skang tgh wat preparation dlm course engineering..

tp aku still confuse pasneh nk futher dlm engineering ape..

bleh sesape bg cadangan berdasarkan pasaran kerja kat malaysia..

and one more..minat aku lebih ke arah chemical tp laku lg ke graduated chem engine kt msia??

askum....

maaflah saya mencelah.... saya just nak bagi pendapat je.. saya smbung bljr d GMI cheras... setahu saya GMI. ne lebih kepada prtkl n ada gak belajr teori.. dia banyak menggunakan teknologi Grmen.. canggih... sape bdk lepasan MRS xpun SPM @ STPM dia bagus kptusan leh bt A-Level untuk ke Grmen. sape yang berminat dlm bidang teknikal boleh lah masuk sini....lbih2 lagi budak2 IKM,LIP kerana diorang banyak kemahiran... xpun masuk ke MSI lbih kepada kejuruteraan.... bmi lbih kepada elektrik n elektronik... GMI ada gak tool & die... tp semua nak masuk sini kena lah lepasi temuduga dia...tu je... mcm u xda temuda duga...tp anda UNIKL semua ada temuduga..itu je...