Jump to content
Nor Arisham Bakar

Bulan Ramadhan : Masih Ada Yg Belum Insaf...

Recommended Posts

1) balik la blaja ngn cikgu, ustaz balik cara2 nk samak benda haram

2) ko baca hbs tak ayat aku kt atas? tmpt aku guna botol tu buat botol budu, sebab diorang guna botol tu sebab nk saving kos, botol dari siam jauh berganda murah dari tempatan.

3) ada, berbalik ke reason jawapan no 2

mungkin kes yg ko tengok tu diorang was2 kot ade campuran bahan haram lain mcm daging babi dlm botol tu.patutlah diorang nok samak pakai tanah merah 7 kali. kalu setakat air arak tu tak perlulah pakai tanah merah. :D kalu ade jiran nak bagi sedekah kuali patut kite dah buleh fikir tentu diorang pernah goreng babi atau anjing dlm tu.bolehlah nak samak dgn tanah merah kuali tu. :D

aku still tak faham apa yg korang jelaskan tak perlu samak..... arak tu jelas haram.. hukum haram dia sama dengan hukum haram khinzir ngn anjing.. kenapa plak klo letak arak dalam botol tak perlu samak... letak kepala anjing dlm botol kena samak?

aku still tak faham apa yg korang jelaskan tak perlu samak..... arak tu jelas haram.. hukum haram dia sama dengan hukum haram khinzir ngn anjing.. kenapa plak klo letak arak dalam botol tak perlu samak... letak kepala anjing dlm botol kena samak?

ader hadis kater haram arak samer ngan khinzir dan anjing... x perlu samak kalu kena arak just cuci jer....

kalu kena anjing atau babi just skali air tanah dan 7 kali air jer

laa ko tak faham lagi rupenye.tak kan ko dah tak ingat lagi mase study zaman sekolah2 dulu.najis yg patut disamak ialah dari dlm golongan najis Mukholazoh iaitu babi, anjing dan keturunannye.arak menjadi haram sebab diminum dan mendatangkan mabuk.itu aje.sudah jelas?begitu juge dgn air tuak yg dah lame peram dan buleh mendatangkan mabuk pun haram diminum. :D

kalu korang nak tahu lebih detail pasal najis boleh refer SINI

Najis Mughallazah

Najis mughallazah ialah najis berat. Najis ini terdiri daripada anjing dan babi serta benda-benda yang terjadi daripadanya. Cara menyucikan najis mughallazah:

-Bersihkan bahagian yang terkena najis.

-Basuh sebanyak tujuh kali. Sekali daripadanya mesti menggunakan tanah bersih yang dicampur dengan air.

-Gunakan air mutlak untuk membuat basuhan seterusnya (sebanyak enam kali) sehingga hilang bau, warna dan rasa.

Edited by nie feng

aku raser kne samak laaa

sbbnyer dah name kategori najis mughallazah kan

die org dpat bukti kukuh ker yg menyatekan x perlu d samak

tunjukkan laaa

arak najis mutwasittah la.. mmg la jelas najis ni sekadar basuh hilang kesan bau je... itu dlm hadis.. mmg tak da dlm hadis cakap perlu di samak... tapi menikut hukum fiqah... hukum ditetapkan ulama... perlu kita samak.. hmm tak pe la.. mungkin aku akan kaji dan tanya org yg lebih beragama lagi... mungkin ustaz aku dulu tak betul? ehehhe

dlm hadis gak tak sebut klo bekas guna letak daging khinzir seumpanya perlu disamak atau tak.. tapi hukum fiqah ditetapkan oleh Rasulullah S.A.W..

Rasulullah saw bersabda, " Apabila bekas seseorang kamu dijilat oleh anjing(spt meminum air di dalamnya), maka sucikanlah dgn membasuhnya sebyk 7 kali. Basuhan pertama hendaklah dgn tanah(air dicampurkan dgn tanah)."[hr Muslim]

- ok aku taknak berbahas lagi.. klo aku salah nanti boleh sebabkan org lain terpesong.. .. kena tunggu la jawapan dari org2 betul2 ada fahaman agama yg kukuh.. tunggu apa kata abg sham plak.. ehehe

Edited by zer0Nehza

begitu juge dgn air tuak yg dah lame peram dan buleh mendatangkan mabuk pun haram diminum.

hehehe... macam ler orang luar pehe air tuak yg dah lame peram ,

bang, ore luar panggil air tuak nie air nira ler...

kalu tuak plak, sama ler ngan tuak mase kat klate...

bekas yang kena air arak tak perlu di samak, kena cuci ngan air bersih jer, yakin sudah hilang dia punya rupa dan bau...

same jer cam darah, najis tapi tak perlu samak kalu kena kat kulit..cuma basuh ngan air suci, kasi hilang dia punya rupa dan bau...

nie aperhal plak, dari Bulan Ramadhan : Masih Ada Yg Belum Insaf, borak pasal perlu samak ke tak?? hehehe :lol::lol:

Edited by Pinochio

arak najis mutwasittah la..

yg aku tau...............

Mughalazah----Anjing dan babi..............

mukhafafah------Air kencing bayi lelaki yg hanya minum susu ibunya sahaja...............

mutawasittah----------belalang/bangkai ikan dan manusia /arak?

......weh xkan xde pakar agama kat dalam ni......byk soalan mengugat iman aku nak tanya ni..............

Edited by [email protected]

mutawasittah----------belalang

belalang, ikan n mayat manusia..yang nie bukan bangkai n bukan juga najis..

belalang n ikan, boleh makan walaupun mati bukan disebabkan sembelih..

apa-apa sahaja yang ada kaitan dengan anjing/babi kalau terkena/digunakan...WAJIB di SAMAK...

Manakala bekas arak, contohnya jika gelas kita digunakan untuk meminum arak..hanya perlu di basuh dengan air besih sahaja tak perlu SAMAK...

Kulit binatang halal (yg tidak disembelih)..yang digunakan sebagai hiasan, baju dll...perlu disamak caranya:-

Apakah benda-benda yang boleh digunakan untuk menyamak?

Semua benda yang kesat dan pahit boleh digunakan untuk menyamak kulit bangkai, samada benda itu suci, terkena najis atau benda itu sendiri najis. Contoh benda-benda suci yang kesat dan pahit ialah tawas dan kulit buah delima. Antara benda-benda yang kesat dan pahit tetapi najis pula ialah tahi burung merpati. Ketiga-tiga jenis benda ini (suci, terkena najis atau sememangnya ia sendiri adalah najis) boleh digunakan untuk menyamak kulit bangkai kerana kulit yang telah disamak, walau apapun yang digunakan untuk menyamaknya wajib dibasuh terlebih dahulu sebelum ia digunakan.

Bagaimanakah cara menyamak yang betul?

Penyamakan kulit bangkai dikira berhasil hanya setelah ia memenuhi syarat-syarat berikut :

i. Sisa-sisa daging, lemak dan seumpamanya hendaklah terlebih dahulu dibuang daripada kulit tersebut.

ii. Kulit yang telah disamak hendaklah kekal dalam keadaan yang baik di mana sekiranya ia direndam di dalam air, ia tidak rosak atau berbau busuk.

CARA Samak Anjing/Babi atau hasil keduanya :

Cara menyamak pula ialah dengan membasuh anggota badan dan peralatan tersebut menggunakan tujuh kali air mutlak dan satu daripadanya bercampur dengan tanah.

ARAK najis Mutawasitah...ia hanya HARAM apabila diminum...namun jika kita gunakan sebagai baja atau ubat luka Hukumnya HARUS...tak perlulah SAMAK sebab arak...sama kesnya dengan najis kambing, lembu dan manusia. Kalau dah terminum ARAK? tak perlu samak....

NAMUN ada keadaan yang dimaafkan daripada di SAMAK, contohnya anjing masuk kedalam rumah lalu ia berlari ke setiap penjuru rumah, katil dan dapur...takkan kita nak basuh pakai tanah...berapa banyak tanah nak pakai? (selori???) habislah rumah..memadai dengan basuhan air biasa dan sabun sahaja.

bagaimana jika kita termakan hasil anjing/babi? kita perlu menyamak badan kita tapi anggota dalaman lidah dsb tak perlu....Sesungguhnya Allah itu maha pengampun lagi maha menyayangi.

Kalau degil takmau SAMAK jugak??...badan/rumah kita taklah HARAM tetapi kita berdosa..sehinggalah kita samak..

Wallahualambisawab...

- dulu masa kat sekolah pondok, abang sham suka bertanya bab-bab hukum nie...jadi tahulah sikit-sikit but nak for sure carilah buku-buku hukum dan Fardhu-Ain.

p/s gaduh dengan ustaz kes memburu pakai senapang...

Edited by Nor Arisham Hj Bakar

korang dah baca link yang nie feng kasik ... bukak la... bukan nya menegak benang yang basah tapi disini cuma nak dapat kebenaran .. kalau dah ader bukti kita ikut je la..gunakan tanpa was was ...

di bawah nie ader sedikit dari web page tersebut...

Najis Mutawassitah

Najis mutawassitah ialah najis sederhana, iaitu segala sesuatu yang keluar dari dubur/qubul manusia atau binatang, cecair yang memabukkan , bangkai (kecuali bangkai manusia, ikan dan belalang), serta susu, tulang dan bulu dari haiwan yang haram dimakan. Najis mutawassitah terbahagi dua iaitu: "Najis Ainiyah" yaitu najis yang berwujud (tampak dan dapat dilihat), misalnya kotoran manusia atau binatang; dan "Najis Hukmiyah" iaitu najis yang tidak berwujud (tidak tampak dan tidak terlihat), seperti air kencing yang kering. Cara menyucikan najis mutawassitah:

Basuh dengan menggunakan air bersih hingga hilang warna, bau dan rasa najis tersebut.

Basuh sehingga tiga kali dengan air mutlak.

Assalamualaikum,

Saya terpanggil pulak rasanya utk menulis di sini.

Segala bentuk najis yg dtgnya dari anjing dan babi perlulah disamak manakala najis lain hanya perlu dihilangkan kekotorannya.

Jadikan contoh hendak mengerjakan sembahyang, jika terkena najis anjing atau babi hendaklah disamak tapi jika terkena arak atau air kencing atau najis lain hanya perlu dicuci bersih dan yakin kekotoran itu telah hilang.

Yang baik itu dtgnya dari Allah, yg buruk itu dtgnya dari saya sendiri.

Wassalam.

ada perkara yang mewas-waskan. kalu sekiranya pukul nyamuk yang sedang menggigit ditampar dan keluar darah adakah ianya akan terbatal air sembahyang atau sembahyang atau sebaliknya.

Edited by Hanamichi

Perkara yang dapat membatalkan Wuduk ada lima:

1. Keluar sesuatu dari qubul dan dubur.

2. Hilangnya akal sama ada gila, pengsan ataupun mabuk.

3. Bersentuhan kulit laki-laki dengan kulit perempuan kecuali mereka itu masih muhrim.

4. Menyentuh kemaluan dengan telapak tangan, sama ada milik sendiri maupun milik orang lain, dewasa maupun anak-anak.

5. Tidur, kecuali apabila tidurnya dengan duduk dan masih dalam keadaan semula (tidak berubah kedudukannya).

jadi tak timbul isu was-was....kalau kita luka...kita masih boleh mengambil wuduk dan bersolat...nyamuk, lagi la tiada kaitan..namun begitu, kita hendaklah membasuhnya dengan air...sepertimana terkena najis (kencing dll...) perlu basuh sahaja...wuduk TAK BATAL...

batal sembahyang?...masa sembahyang hendaklah khusyuk..takkan nak pergi tampar nyamuk???..dah tahu darah tu najis...halau je la...tapi kalau tampar jugak?...TAK BATAL...sebab ia tidak termasuk dalam najis yang tidak dapat dimaafkan...

Najis yang dimaafkan :-

Tiada sebarang najis yang dimaafkan. Walaupun begitu, syara` memberi kemaafan terhadap kadar benda najis yang sedikit yang sulit untuk dielakkan, begitu juga untuk memudahkan dan bertolak ansur kepada umatnya. Oleh yang demikian, najis-najis berikut adalah dimaafkan:

1. Najis yang tidak dapat dilihat oleh pandangan sederhana seperti darah yang sedikit dan percikan air kencing.

2. Darah jerawat, darah bisul, darah kudis atau kurap dan nanah.

3. Darah binatang yang tidak mengalir darahnya seperti kutu, nyamuk, agas dan pijat.

4. Tempat berbekam, najis lalat, kencing tidak lawas, darah istihadhah, air kurap atau kudis.

p/s rujuk syarat batal solat...

berkenaan wanita2 yg beli tiger beer... cerita sambungan

sambung skit... Bulan posa ni aku dapat banyak jemputan gi berbuka kat hotel.. so pergi la.. org da ajak kan. tapi biler diperhati2 kan.. kita yg berbuka kat hotel nie macam da lari dari akidah je..

ye la.. bukan semua la.. sebehagian.. buka makan bagai nak rak... Dgn kambing la, lembu la tiram la.. makan sekuat boleh sebab x nak membazir duit masuk la katakan.. tapi tu ikut nafsu kan..

lagi satu, pompuan yg dtg berbuka pun ader yg pakai macam nak gi disco.. kita laki nie pandang skali tu rezeki kan... tapi kalau da makan depan meja pakai ketat2 kita makan pun x selesa.. dan ramai yg makan banyk2 sampai x solat...

hmm.. renungkan la..

sambung skit... Bulan posa ni aku dapat banyak jemputan gi berbuka kat hotel.. so pergi la.. org da ajak kan. tapi biler diperhati2 kan.. kita yg berbuka kat hotel nie macam da lari dari akidah je..

ye la.. bukan semua la.. sebehagian.. buka makan bagai nak rak... Dgn kambing la, lembu la tiram la.. makan sekuat boleh sebab x nak membazir duit masuk la katakan.. tapi tu ikut nafsu kan..

lagi satu, pompuan yg dtg berbuka pun ader yg pakai macam nak gi disco.. kita laki nie pandang skali tu rezeki kan... tapi kalau da makan depan meja pakai ketat2 kita makan pun x selesa.. dan ramai yg makan banyk2 sampai x solat...

hmm.. renungkan la..

dan selepas makan, diorang berborak sampai masuk waktu isyak.. huhu.. dah biasa tengok mcm ni..

dan selepas makan, diorang berborak sampai masuk waktu isyak.. huhu.. dah biasa tengok mcm ni..

Xpergi tarawikh ker,Sama samalah kita insafi diri sepena Bulan ramadhan yg mulia yg hampir tamat.Berqiam lah pada tiap tiap malam,sesungguhnya allah akan Memberi ganjaran berlipat ganda pada bulan mulia ini.

tu la hakikatnya....dalam nak buat kebaikan, kita lupa...last-last dosa yang dapat...

just food for thought :

kita puasa...katala 100 markah..

tengok girlfriend pakai seksi..tolak 10 tinggal 90

kita pegang tangan girlfriend..tolak 10 tinggal 80

girlfriend ajak kita gi shopping (tengok byk perempuan pakai seksi)..tolak 10 tinggal 70

shopping tinggal zohor...tolak 10 tinggal 60

habis shopping..girlfriend ajak kita gi taman tasik...

melantak ke waktu asar...tolak 10 tinggal 50

duduk tepi tasik..pegang pinggang girlfriend...tolak 10 tinggal 40

girlfriend ajak sembang yang bukan-bukan ..tolak 10 tinggal 30

girlfriend ajak gi klcc buka puasa...okehh

buka puasa tinggal marghrib...tolak 10 tinggal 20

tengok wayang (mat salleh pakai bikini) tolak 10 tinggal 10

tinggal isyak...tolak 10 tinggal 0

balik rumah tidur.......ERRR PENAT JER KAN??? 0 markah tuuuu.... :o

p/s puasa tu boleh dikatakan ramai yang puasa...tapi berapa ramai yang mengerjakan solat lima waktu,

tarawikh, qiamulalai, tahajjud ???...

ako suke bile orang buat analogi cetek camni, pasal itu menunjukkan orang tu tak dapat nak sedar2 yang kalo kite niat baik je pon dah leh dapat "markah" <_<

PENAT GILE SIOT

p/s puasa boleh dikatakan ramai yang puasa, tapi berapa ramai yang dapat hayati puasa dengan penuh kesabaran dan tak nangis dan bagi warning bila kena tego sikit :o:huh:

Edited by C-Fu

p/s puasa tu boleh dikatakan ramai yang puasa...tapi berapa ramai yang mengerjakan solat lima waktu,

tarawikh, qiamulalai, tahajjud ???...

itu maknanya mereka menjadikan puasa sebagai adat dan bukan ibadat...

hmm.. renungkan la..

hehe cdR.. aku masih ingat lagi pengalaman kita setahun ke 2 tahun lepas kan. .time bukak pose kt capital hotel.. situasi time kita bukak pose time tu sama la mcm ko citer ni... nasib baik la aku ngn cermin je plaing selekeh... :lol:

aku rasa aku tak tergolong dari diorang seme tu... :lol:

ako suke bile orang buat analogi cetek camni, pasal itu menunjukkan orang tu tak dapat nak sedar2 yang kalo kite niat baik je pon dah leh dapat "markah" <_<

Mungkin C-Fu lupa...Rasullah SAW pernah bersabda maksudnya ...ada diantara kita yang berpuasa tetapi tidak mendapat APA-APA melainkan LAPAR dan DAHAGA .... itu menunjukkan bahawa dengan berpuasa sahaja tidak cukup jikalau kita tidak menjaga hukum-hakam puasa dan lain-lain ibadah yang terlibat...fikirkanlah... ;)

p/s ramai yang menangis bila kena tegur...tapi terfikirkah kita bahawa kita turut berdosa kerana mengguris hati orang-lain...tidakkah kita rasa bersalah??? :blink:

tengah ari tadi, sebelum g semayang jumaat, saya ke bank, masuk je parking, nampak 1 kedai mamak terpencil, kedai tu buka. malas la nak amik port... lantak korang la... bila balik je dari bank, ada urusan lain lagi, 1 perdana parking baik punya belakang kereta saya. kereta saya tak boleh keluar. ingat orang tu pergi market la... sebab tempat saya parking tu dekat market, engine hidup lagi, rasanya tak lama kot dia parking kereta. tunggu punya tunggu, cheh! dekat 10 minit tak sampai2 lagi, bila check kereta tu, mak aih, cermin gelap gila(semua cermin kecuali cermin depan la, tu pon gelap jugak), kat depan cermin, ada stiker polis... ntah le polis betul ke tidak. tup tup dia nampak saya kot tunggu kat kereta saya, dia lari la ke perdana dia, nak alih kereta. daripada mana dia lari,? daripada kedai mamak tu ... cheh! dah la tak posa, menyusahkan orang lagi.

tempat aku lak...ader rakan sekerja tu 2 3 orang gak makan kat blakang kilang... masalah nya yang tu tempat orang lalu lalang...pastu kau lalu kat situ ...cheeee diarang panggail aku cakap aper tau..." meh la cni ader makanan lagi" ...aku punya hangat hati...aku bagitaula... ngaper x jap Siva( ader mamat hindu kat hujung pot sebelah)..."dia tu same jer dah korang"...

pastu aku cakap camtu aku pun blah... ader ker buat orang cam2 ..cam posa no hal jer... pas tu x respek lak org posa....orng islam 2 x hormat org islam sendiri... org bukan islam tgk aper pandangan dirang ..camner nak masuk islam kalu cam nie....

pas mamat tu siap masam muka ngan aku...

itu menunjukkan bahawa dengan berpuasa sahaja tidak cukup jikalau kita tidak menjaga hukum-hakam puasa dan lain-lain ibadah yang terlibat...fikirkanlah

betul. itu yang ako soh ko fikir, kalo still tak paham2 lagi.

tapi terfikirkah kita bahawa kita turut berdosa kerana mengguris hati orang-lain...tidakkah kita rasa bersalah???

betul. cube tengok cermin. ape ko nampak?