Jump to content
tengkuhaadi

Hosting Sendiri Dan Bandwith

Recommended Posts

saya sekarang ni guna komputer 1.5 ghz dan streamyx 512. Saya ingat nak wat hosting sendiri. Ok x?? Camne plak ngan bandwith hosting. Camne nak tahu setakat mana bandwith ni??

:D:D

Bagus.. aku sokong sebagai permulaan ko buat web/ftp hosting sendiri guna PC sendiri. Bila dah semua ok dan faham selok belok hosting, ko boleh beli shared hosting atau reseller plan.

Aku syorkan untuk permulaan ko guna winXP SP2, install IIS, PHP, MySQL dan PHPMyAdmin sebagai webserver. Daftar dengan no-ip untuk nak update ip server ko dan untuk dapatkan nama domain percuma.

Untuk security lebih sikit install zone alarm dan untuk server ftp ko install Serv-U.

Perisian lain yang ko perlu install seperti;

1. Dreamweaver MX 2004 (disyorkan)

2. CMS SubDreamer atau Joomla/Mambo

3. Untuk forum aku syorkan VBulletin, IPB atau phpBB.

Ok. kalau untuk CMS subdreamer, aku boleh guide. (dalam putera nie jugak..)

Untuk pemasangan PHP & MySQL, lebih baik pasang berasingan kerana mudah dan tak banyak setting.

Selamat berjaya.

Edited by OngBok

tgk user jgk kalau utk forum semestinya bandwith kena tinggi... byk user keluar masuk.. traffic busy dan memerlukan space yg besar jgk sbb nk simpan post dari user..

putera ada org sapot :D

nak hosting sendiri tue bergantung pada ko la sbb yg host tu ko sendiri :)

kalau blog 512kb maybe dh ckp tp kalau ramai yg masuk slow jgk.. nk 1mb/2mb kena entriprise (streamyx)

kalau nk besar2an beli je dedicated server sewa kat server farm pastu configure tp modal pon boleh tahan :):D

tq

tanya@putera pun guna hosting sendiri kan?? Kena guna pakej apa utk wat hosting sendiri?? Mahal x??

Saya nak guna utk wat blog je... :rolleyes:

kalau nak hosting sendiri dengan niat nak 'komersial'

pakai SDSL dengam fix ip dan webserver kena 'kuat'

ko nak buat webhosting untuk jual kat orang ke ataupun cuma nak run webserver untuk tunjuk webpage ko je? kalau setakat nak run 1 webpage untuk kegunaan sendiri, takjadi masalah dengan line sedia ada tu. tapi kalau ko nak buat webhosting untuk jual kat orang lain, yang tu tak memadai

kalau macamtu tak jadi masalah la dengan speed yang ko ada tu. bukannya sehari ada 10000 user view webpage ko pun. persoalannya ko boleh ke on komputer tu 24jam tak henti henti? macam ni -> www.azuan.biz.tm

ohkohkohkokhokhokhok

tujuan non komersil...

nampak gayanya x jadi lah nak guna komputer sendiri. Baik gak sewa dedicated hosting lagi senang.

x Jadi sebab bukak pc paling lama pun biasanya pukul 9 pagi sampai 2 pagi. Satu lagi masalah suhu PC panas lebih kurang 50 c ++ (gila lah ambo ni). Bahagian tempat (ntah apa ntah nama) yg tampung Processor patah...

Ok, dapat gak serba sedkit ilmu cara nak wat hosting sendiri. Tq

tujuan non komersil...

nampak gayanya x jadi lah nak guna komputer sendiri. Baik gak sewa dedicated hosting lagi senang.

baik ko sewa dengan aku je memandangkan aku memang jarang shutdown pc melainkan:

1. takda karan

2. cuti raya

3. pegi kursus

kalau ko nak beli webhosting, carik yang RM10 pun dah memadai. blog bukan makan space banyak pun, dan bukannya makan bandwidth banyak pun dalam sebulan

beli/sewa shared hosting pun dah memadai untuk buat blog

saya nak wat sbg hosting provider atau pun wat forum...

baik ko sewa dengan aku je memandangkan aku memang jarang shutdown pc melainkan:

1. takda karan

2. cuti raya

3. pegi kursus

kalau ko nak beli webhosting, carik yang RM10 pun dah memadai. blog bukan makan space banyak pun, dan bukannya makan bandwidth banyak pun dalam sebulan

PM aku, aku bagi free je host dalam server aku kat kampung.

Timekasih.

tq, tapi 2 website saya ni pun dah x terurus, ni kan plak nak urus website lain plak (malas update)...

ni semua rancangan saya mungkin dlm 2, 3 tahun lagi. Masa ni mana ada duit lagi...

tq

Cuba & pengalaman itu sesuatu yang berharga. Mung try dulu buat sendiri. Biar ada ilmu sikit, macam kata ONG BOK, aku sokong 100%. Islam itu mementingkan ilmu jadi.. try dan cuba dapat ilmu itu... tak lah nanti terlopong kena kelentong....

Pada rakan putera yang lain, OK mung semua banyok bantu

TQ

hehehe... kalo nak buat hosting di cadangkan.. ko beli PC lain...

ala... PSU x yah power sangat... pasang HDD dah ler.. x yah CD-rom(kurang 30watt : D ), pakai kom lama cth pentium 3 ka? yerla.. x berbaloi kalo pasang Ring power tuk hosting x seberapa...

sekang mini computer ko dah tersedia(cuma jangan buat cam sepupu den.. mobo hdd apa semua dia sambung dalam kotak kasut jer.. hairan.. napa ada kipas? bila buka lor... PC rupa nya ceh!) ahh pasai monitor tuh.. ko connect bila perlu jer..(note pc cam nie lg best kalo ko download torrent : D)

sekarang masa tuk Program hosting

Ko leh guna MiniPortal([waran tangkap]... baik OPENSOURCE... HALAL...)

rujuk sini http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Web_server_software

kalo ko nak WebKo tu di restui tuhan dan bebas dari dosa barangan ciplak.. guna XAMPP! XDDD nie dia! http://www.apachefriends.org/en/xampp.html

kendia ko download la apa Plugin ko minat!

ahh hampir ter lupa!! server ko kalo ada cPanel lg best.. cuma tuh berbayar la..

tengku_haadi=Lan ada x yang free

lan= heh.. barang bagus mestilah mahal > : D

tengku_haadi= T.T

Lan= @@! uh ada la nie dia! http://www.thezpanel.com/ ZPanel

Tunku_haadi= XDDD

Ok sekarang ko dah ada server dan ko dah setup server

sekang nie.. FTP? optional jer..

Pemilihan WEBSITE

Website nia ada banyak jenis

HTML biasa dan CMS adalah pilihan utama

HTML ko kene edit dan re upload kalo update..

CMS lak.. lebih kurang cam PHPBB la.. dia kene ada MYSQL dan PHP

so.. ko post jer.. terus update!

(nie adalah pemahaman den jer.. maksud sebenar den x tau)

CMS yang banyak orang guna.. Jomlaa mambo dan subdreamer(berbayar)

Den cadangkan ko beli Subdreamer, kalo nak Guna Jomlaa dan mamboo pon bleh!

huh.. sampai di sini sajalah penerangan den tentang HomeWeb server

bercerita pasai Bandwitd lak... heh

pakage 512 eh?

web server pentingkan Upload

jadi upload speed ko 3++ kbps/8= ??kBps

so... faktor Upload speed memainkan peranan dalam webserver dimana kecepatan penguna web memasuki web ko...sebab tu la CSM menjadi pilihan utama para HomeServer,

dan.. terakhir... DNS service.. ko kene ada DNS service kalo nak tukarkan IP ko menjadi domain

CTH web den guna free Subdomain DNS service panda.no-ip.net

pada asal nya den kene taip IP den baru leh masuk server den.. bila dah ada DNS... kerja nie di ambil alih oleh Service DNS.. so keyin nama domain, Service akan mencari Ip yang di daftarkan pada Domain tersebut dan sambungkan User ke IP server...

senarai FREE DNS service.. den ada 1 jer pilihan kalbu

no-ip.com

Camner DNS berfungsi?

DNS service menawarkan perkhidmatan medaftarkan IP ke dalam Domain secara automatik kalo Ip ko berubah dari masa ke semasa,

Cth

Ko daftar untuk domain putera.no-ip.com

dan diorang akan mintak FIX ip untuk di redirect dari domain ke Ip ko..

sekarang nie ko guna Dynamic IP dan x der Ip tetap..

so DNS adalah jalan penyelesaian nya...

Apa bila Ip ko bertukar... orang x dapat akses Server ko pasai Domain ko pakai IP lama... bila ini berlaku.. DNS akan update ip baru ko ke dalam domain dan secara automatik

Dengan ini User dapat akses server ko walaupun Ip ko berubah...

=-=! halamak.... tertaip panjang lak...

susah betul nak kawal diri.....

harap info di atas berguna... harapnya la...