Jump to content
Sign in to follow this  
longhorn

Hd Problem

Recommended Posts

member aku pakai mobo jenama eagle. sekarrang masalahnya adaLah bila didah masuk windows tiba2 windows crash.dan dia suruh aku format .aku pakai p.magic

lepas dah format aku connect semua cabel and on the pc dan dia dah masuk bios an disana dia kata hd tak dapat dikesen walaupuin primiry ,secondarr dan lain-lain. ldan lagi satu hanya hd yang problem tapi kenapa cd-rom takleh buka tapi L.E.D ADa menyala floppy ok. adakah ini masalah power supply. dan satu lagi bila aku masuk cmos di bahagian boot sequence untuk tukatr boot dia takleh skrol dan hang tapi yang lain ok boleh skrol

bagi aku, aku rase la.. hardisk ko yang rosak. kalo die tak ble detect mase boot, ko try masok BIOS pastu buat autodetect skali lagi. kalo lame gile die nak detect, kemungkinan besa untuk HD rosak adalah tinggi. tapi, kalo die kluar jugak(maksodnye, mase ko buat manual detection, BIOS ble detect) ko try la buat LLF. mau tak mau aku tak ble nak jamin.

anyway, pe kate ko try dulu reset jumper cmos tu?

Za tukar aje hard disk tu.

cool.gif Tp kekadang kan Za ... tukar HDD .. bukan solution yg tepat .. cuba check setting jumper ke .. cable or something else wrong there .. be patient .. and u will find the problem soon .. laugh.gif

kalo jumper dah set betul-betul.. kiter cuba cara primitive sket.. try letak hdd tuh kt pc lain.. bleh detect tak?.. pastuh try hhd lain letak kt pc tuh.. hehehhe.. kena la sabar sket mende-mende camnih..

sebenarnye, untuk berlaku jujur.. problem ni pernah kena kat aku dulu. dan sekarang HDD tu masih ada lagi dalam simpanan aku dan akan dibawa ke kedai untuk proses merepair. dulu, mase aku pakai HDD lame aku tu, kalo install windows, tak sampai sehari, ade je problem die. jab hal.dll hilang, jab file *.sys hilang, jab tak leh nak boot.. dan memacam lagi problem yang memang menyakitkan kapla. kalo HDD tu ade barang yang berharga, cubalah dulu ikut cara phreak_id tu. biarlah kita jadi primitive sket untuk menjadi maju kedepan. sentiasa mencuba. itu yang paling penting. ko cucuk dulu teros kat IDE cable membe ko, tengok.. die ble detect tak? kalo ble detect, nampaknye, masih bergune lagi HDD ko tu. kalo tak leh nak detect, ko pakse BIOS detect jugak. kalo BIOS tak leh nak detect jugak, ko pakai la langkah yang seterusnya. ko carik menatang ape tu yang ble convert IDE pegi USB tu.. ko tengok, windows ble detect tak? kalo windows ble detect as Mass Storage Device pastu ko check kat My Computer, ade tak terkeluar menatang HDD ko tu. kalo ade kluar bagos. lepas tu, kalo windows detect tapi bukak my computer takde, ko tengok kat Device Manager under USB root tu. ade tak.. kalo ade (rasenye memang akan ade). pastu, ko try install menatang ni GetDataBack. software ni bukanlah DOS based software, maksod aku, die bukan software yang boleh tros boot pakai disket. die software yang kene install kat windows. maksodnye kat sini, ko kena pakai PC membe ko untuk jalankan eksperimen ni. ko donlod pastu install, tengok, ble tak die recover menatang tu.

sebenaenye, banyak lagi care yang kite ble buat untuk tengok adakah HDD kite masih lagi boleh berfungsi. the most important thing here is: dare to fail. cubelah sebanyak mane care pon. but, jangan la pulak ko nak experimenting ke atas HDD yang sihat. cari la *faulty HDD pastu ko godek godek. mau ke tak mau adalah amat bergantung kepada kemahuan kita. jangan cepat mengalah sebab HDD tu manusia yang cipta dan manusia jugak betolkan HDD tu.

setelah cuba pelbagai cara dan masih berlaku mende yang sama, my last suggestion is, pahamkan bebetol apakah yang dimaksodkan dengan Low Level Formatting. Apakah sebenarnya yang kita perlu tahu sebelum buat LLF dan last skali ko LLF la HDD ko tu!!

*faulty hdd refers to HDD yang tak leh jalan sebab MBR hilang ke, HDD crash sebab virus, directories hilang ke.. bukanlah HDD yang memang sah sah tak leh nak repair sendiri sebab meletop ke.. gitu!

Sini saye sebagai insan yang lemah, inginlah berpesan supaya kita beringat ingat! sebelom HD kite crash, buatlah perkara ni.

-> rescue disk! penting nih!

*buat satu bootable disket

*die mesti ade latest drivers ngan utilities.

*kalo ade utility program cam norton utilities yang ade function yang ble buat rescue disk, buat!

->backup data anda selalu!

kalau lah berlaku keadaan di mana HDD crash,

yang penting kite relax! cool beb! memule sekali check dulu kalo ade cable yang longgar tak pon ade certain card longgar kat pci slot tu. pastu ketatkan! cek la sume sume tu. pastu check adakah info cmos semuanya betol. kalo ade yang tak betol, masok BIOS pastu betolkan la balik. kalo tak jadik jugak, bawak la rescue disk tadi. pastikan yang ko punye rescue disk write protect. maybe ade virus. boot dari bootable disket tadik. pastu run antivirus. kalo ade virus, hilangkan la.. kalo sume dah clear, data korang sume ble dapat balik. pastu run norton disk doctor. tengok ade error tak. repair pakai undo option. ni penting kalo kalo hdd ko tak fully repaired. pastu pakai la data recovery program cam lost & found. die kenkadang perlukan storage device untuk simpan semua data dalam tu. kalo ko kene pinjam HDD ko, pinjam la.. kalo membe ko kemut, ko pakai la disket. skang data ko dah recovered.

pastu ko try la tengok adakah HDD ko tu masih boleh digunakan. kalo ble, pakai fdisk untuk delete sume partition tu. make sure file system ko adalah FAT32, bukan NTFS. kalo tak die tak recognize. pastu ko buat new partition, pastu format. penting ni untuk buat fdisk, sebab mungkin banyak sangat internal data structure yang dah rosak, so buat partition baru adalah satu langkah yang amat baik.

kalo tak leh pakai gak, simpan.. jangan buang. nanti dah ade cucu, tunjukla HDD zaman kite ni. ble jugak diorang blaja.. betol tak?

Edited by Epoy