Jump to content
muhamadnasron

Asb Loan..

Recommended Posts

aku tgh survey2 utk asb loan.. agak2 berbaloi ke...

Pada pendapat aku ini bergantung kepada:

(a) Income

(B) Sikap

© Keadaan Ekonomi

(d) Bank

Tapi faktor yang paling penting ialah sikap orang. Kalo boleh disiplinkan diri menabung dalam ASB tiap2 bulan tak perlu le nak susah2 buat loan. Lagi pulak bank2 nie memang galakkan kita buat loan sebab, diorang jugak yang untung sebab charge pada interest rate tu. Seperkara lagi dalam keadaan ekonomi sekarang, ASB tak macam dulu, susah nak bagi 10% setahun. Ko kaji le berapa yang dapat dalam akaun ASB orang2 yang simpan duit diorang sekarang nie. Semua faktor2 tadi aku dah masukkan dalam penerangan aku tadi.

Last sekali, ia bergantung pada ko sendiri le.... nak masuk tak salah juga. :lol:

pada pendapat aku..kita tetap akan untung kalau amik asb loan...amik asb loan 20 tahun...kemudian stop pada tahun ke lima...kemudian amik semula untuk 20 tahun...sure untung punya (jika purata dividen 7% setahun dan kadar purata BLR kurang dari 7%)

kenapa?

sebab semasa kita stop pada tahun kelima kita akan dapat balik bayaran principal (cthnya dalam sebulan kita bayar untuk principal 200 dan intrerest 180)...

cth LOAN 50k

so selepas 5 tahun kita mungkin dapat 200 x 12 x 5 = RM 12 000

dividen tahunan kita akan dapat 3500 x 5 = RM 17 500

Jumlah = RM 29 500

Bayaran bulanan RM 380 x 12 x 5 = RM 22 800

Kita untung RM 6 700

bila kita reloan balik kita akan dapat untung bertambah lagi selepas itu...

ini pengiraan secara kasar je...sy ada buat pengiraan detailnya guna m. excel je..

p/s: Jangan terkeliru dividen dengan bonus. bonus untuk jumlah purata 10 tahun simpanan..dividen adalah jumlah purata tahun itu...

---------------

ada beza jika kita ambil ASB LOAN, simpan sendiri tiap2 bulan di ASB dan buat loan bank lain dan masuk ASB...

Apa2 pun kita kena bijak...

pada pendapat aku..kita tetap akan untung kalau amik asb loan...amik asb loan 20 tahun...kemudian stop pada tahun ke lima...kemudian amik semula untuk 20 tahun...sure untung punya (jika purata dividen 7% setahun dan kadar purata BLR kurang dari 7%)

kenapa?

sebab semasa kita stop pada tahun kelima kita akan dapat balik bayaran principal (cthnya dalam sebulan kita bayar untuk principal 200 dan intrerest 180)...

cth LOAN 50k

so selepas 5 tahun kita mungkin dapat 200 x 12 x 5 = RM 12 000

dividen tahunan kita akan dapat 3500 x 5 = RM 17 500

Jumlah = RM 29 500

Bayaran bulanan RM 380 x 12 x 5 = RM 22 800

Kita untung RM 6 700

bila kita reloan balik kita akan dapat untung bertambah lagi selepas itu...

ini pengiraan secara kasar je...sy ada buat pengiraan detailnya guna m. excel je..

p/s: Jangan terkeliru dividen dengan bonus. bonus untuk jumlah purata 10 tahun simpanan..dividen adalah jumlah purata tahun itu...

---------------

ada beza jika kita ambil ASB LOAN, simpan sendiri tiap2 bulan di ASB dan buat loan bank lain dan masuk ASB...

Apa2 pun kita kena bijak...

a'ah.. ada org penah ajar aku tektik 5tahun ni.. tp org yg ajar tu pon tak wat lagi.. ada sesapa yg dah wat thun ni?

sebenarnya saya tak galakkan anda ambil asb loan ni...walaupun saya dah dapat untung masa saya buat ASB loan kat RHB ari tu (2 tahun je)..kemudian reloan kat Maybank..tapi tetiba BLR naik sampai 6.75%

rugi oooo...

yang tadi sya bagitau adalah idea sahaja...pekerja2 bank banyak yang buat taktik 5 tahun ni...

Sebabnya...

1. sekarang BLR dah bertambah naik (6.75%) banyak tu.. dan jangkaan saya akan naik lagi..

2. lepas tu plak PNB bagi dividen pada saham2 dia yang lain dah berkurangan...dan dijangka awal tahun depan nanti pun PNB mungkin tak akan dapat bagi dividen lebih dari 7.25% lagi...

3. sebenarnya ekonomi kita sekarang ni dah semakin tak berapa 'sihat'...kita tgk sahaja la bank RHB pun dah kena jual...BCB dan SSB pulak dalam proses pengabungan...dan banyak bank yang kecik2 dah mula nak tutup...bukan ka itu petanda tak berapa elok kan....inflasi yang semakin dah tak stabil...

sekarang ni nasihat saya kalau nak simpan duit kat ASB sila disiplinkan diri masuk sebelum 7hb setiap bulan..

jika kita masuk 12hb september katakan...dividen asb akan dikira bulan oktober...

.....................

ada baca promo kat BCB tak....bank tu nak bagi interest sehingga 48% setahun kan.....banyak tu kan...

tapi sila labur min RM 100 000 la....hehehe....ada duit?..yang kaya bertambah kaya la jawabnya....