Jump to content
Epoy

Space Hdd Tak Cukup

Recommended Posts

camane kite nak kasi HDD yang asalnye memang 80g pastu tetibe bile pasang, tinggal lagi 75g? cek kat bios, cukup 80G. tepat lagi tu. tapi, bile nak buat partition, tetengok ade ilang 5g. camne nak tambah balik yang 5g tu? bagi tau sket.

isk mane ble... membe aku pon dulu camtu gak. jadik camtu gak. pastu die anta kedai. cine tu tolong repairkan. die lagi la. bel hilang 7 gig lagi tu.pastu lepas die anta kedai, dapat balik yang 7 gig tuh.

tapi knape ek? sebab kalo cek kat bios yang dekat auto detect tu, die detect 80gig. tapi bile nak buat partition, tinggal lagi 75. heu heu. panas ni!

mmg la tak cukup.. hdd 20gb.. kapasiti dia kt win bukan cukup 20gb pun.. sama gak la hdd 80gb.. mende nih dah bincang kt bahagian storan nih gak tak salah aku.. tapi aku carik tak jumpa..

nak terangkan aku tak pandai.. sabar, arituh ader criter panjang lebar pasal mende nih tak salah aku.. sesaper tlg terangkan..

den online kt cc la.. mampuih duit den kalo naip lamo-lamo.. laugh.gif

Kalu ko nak tahu berapa sebenarnya kapasiti HD ko. ... check kat bios berapa nilai CHS/LBA dia. atau nilai CHS/LBA yang tertulis pada HD.

Pas tu ... ko post kat sinik. Aku nak terang kat ko satu persatu pasal HD nie... laugh.gif

Edited by Power

aku dah check kat BIOS/LBA, memang die tepat tepat 80gig. tak lebih tak kurang. pastu, aku nak buat partition hilang plak 5 gig. skang ni, aku cek balik dah hilang 7gig. mane pegi sume sume tu. sebab ape cakap hilang 7gig? sebab aku buat partition C:15g, D:19: E:19, F:20. kalo aku buat partition D ngan E 20, tak cukup plak. maksudnye skang, aku punye hdd cume ade 73g je la ni. tolong terang kat aku.. terangkan ek.. sayang woo 7 gig. kalo simpan lagu banyak tu..

Itu laa aku cakap ... guna Disk Management Tool (dalam windowsXP) boleh check kat sana laa... rolleyes.gif

ermm ello.. biggrin.gif ..nk tanya ne..kat ne nk cari disk management tool tue...x jumpak la..saya pon ader ilang gak.. wink.gif

Aku rase tu memang standard la..

aku pakai 40 pun, detect 38 jer..

kalau pakai 80. die detect dalam 75/76 g jer..

bergantung pada brand hd la..

kalu maxtor tinggi skit..

kalau brand lain kau tak tau la,,..

Banyak possibility :

- ko dah enable paging file kat hard disk baru tu (kengkadan auto)

- space for recycle bin..

Banyak possibility :

- ko dah enable paging file kat hard disk baru tu (kengkadan auto)

- space for recycle bin..

Nie dah termasuk dalam jumlah byte yang dilaporkan oleh OS.

Camnie laa..

Sebelum selidik kapasiti hard disk.,, cuba kaji disket 1.44MB tu.

Apabila kita format (full/quick) sekeping disket, kita akan dapat result:

Free space 1,457,664 (1.38MB)

Sekeping disket 1.44 HD mempunyai sejumlah 512*18*80*2

= 1474560 bytes atau 2880 sector

cuba bandingkan 2 angka ini. dan berapa perbezaannya?

1,474,560 - 1,457,664 = 16896 bytes (16.8KB)

jadi sebanyak 16,896 bytes tidak dilaporkan oleh Windows.

Kemana dia menghilang?

Sebenarnya 16.8KB (33 sector) digunakan untuk untuk Boot Sector, FAT & Root Directory di dalam disket.

Begitulah dengan HD. Sector2 yang digunakan untuk menyimpan

MBR, Partition Table, Boot Sector, Root Directory tidak ditunjukkan oleh OS.

So don't worry about it laaa. Nak kena explain lagi ker?

nota: pengiraan diatas adalah secara kasar sahaja.

Edited by Power

ada pun orang yang dapat menerangkannya rolleyes.gifrolleyes.gif

aku pun memikirkan begitu jugak.. tapi x tau nak xplain macam mana... HDD 80GB aku ada 3 partition dan apabila dikumpulkan jumlah space yang boleh digunakan, jumlahnya hanya 74GB.

heu heu.. aku sememangnye paham ape yang ko terangkan ape yang ko jelaskan kat aku. terime kasih banyak banyak. tapi lagi satu aku musykil, kalo windows tak report tentang kehilangan jumlah space tersebut.. macamane plak membe aku tu die anta kedai cine tu balik, pastu die dapat balik space die yang hilang. takkan HDD die tak simpan sume sume pasal MBR dan lain lain tu? boleh anda tolong jelaskan? aku tak tau ni.. tak tau la plak kalo membe aku tu menipu aku.. kalo aku kene tipu, sian la kat aku.. heu heu..

ha! jab, lagi satu.. HDD lame aku, aku pakai 40gig. tapi, apasal aku buat due partition, tapi due due boleh buat 20g ngan 20g? takkan die tak simpan boot record sume sume tu?

hmmmm... bagus soklan ko. aku suka kalu ko tanya nie.. boleh buka minda kita.. heu .. heu laugh.giflaugh.gif

Aku leh explain kat ko.. tapi ko kena buat praktikal sikit. kalu ko stuju i'll show U the next step... stuju? rolleyes.gif

HDD 80 Gb tinggal 75 GB huihh...banyak SPACE yang telah tertingal tue 5 GB....buleh masukkan banyak lagu best-best... wink.gif Kalau aku pasang HDD baru aku akan ikut prosedur nie:-(cuba ler)

1.Kalau ku beli Maxtor, aku akan cari dier punya "installation Software Utility" kat web site dier lah...(MAXBLAST or PowerMAX).

2.Aku akan running basic test kat HDD baru tue....(advance test pun ok gak).Lepas tue aku akan lakukan low level format.

3.Akhir sekali, aku akan "create" kan partition die gune perisian tue gak...lepas tue baru install windows.

Kehilangan sedikit storan pada HDD itu adalah perkara biasa, ini adalah kerana saiz yg hilang tue adalah untuk menyimpan "Partition system information" HDD anda.

Sesetengah HDD juga kadangkala disertakan dengan lebihan (sedikit) saiz storan untuk mengelakkan "bad sector"...atau sedikit "fault" semasa proses pemasaran. biggrin.gif

ye mungkin ia akan simpan partition ataupon MBR boot record pada HDD, tapi, adakah logik untuk baru boot record mengambil space sampai 5GB? adakah besar sangat boot record tersebut sampaikan nak ambik space sebanyak tu? lagi satu, kalo la HDD nak amek space sebanyak tu untuk jadikan ruang space untuk MBR ataupon ape ape saje, root directory ke.. kenape kawan aku die amek space sket sangat? die punye space HD adalah 40 gig, tapi cek kat disk management ade 39887MB. kan sket je yang hilang tu? cube cerite sket kat aku! Encik power, sile sambung ngan cerite encik!

Edited by Epoy

Ye.. betul tuh..

aku nak belajar jugak tentang hd ni..

kat kolej aku takde pun ajar pasal nak kire hdd ni..

thanx kepada sesape yang sudi mencurah ilmu kat sni... biggrin.gif

contoh yg boleh aku bagi macam nie la.... bila donload baranag kat irc... kat irc tu tulis kita dah terima 257MB, tapi bila ko cek kat windows, saez dia 264MB... tu baru file yg saiz ratus MB. perbezaan lebih ketara kalo dalam GB. tak caya ko try download movie kat irc

keadaan nih biase berlaku pd hdd..klu buat partition byk skit je,byk ilang GB..siot tul la..lepas nih amik 250GB terus la..bole buat koleksi hidup.. laugh.gif

Kalu ko nak tahu berapa sebenarnya kapasiti HD ko. ... check kat bios berapa nilai CHS/LBA dia. atau nilai CHS/LBA yang tertulis pada HD.

Pas tu ... ko post kat sinik. Aku nak terang kat ko satu persatu pasal HD nie... laugh.gif

tongue.gif Aku minta ko beri nilai LBA. nko tak ber.. ko tak baca ker?

Aku nak balik semula pasal cite HD.

Bila nko beli HD, katalah MAXTOR DiamondMax Plus8 30GB.

Nko tengok kat permukaan HD ada dia tulis info tentang HD.

Ko cari perkataan LBA. Lepas tu tengok nilai yang dia beri

contoh: LBA 60058656

Ape ke benda tu? laugh.gif

LBA @ Logical Block Addressing; satu teknologi baru untuk menyimpan data

dalam sector di atas permukaan HD. Kalu dulu HD guna block addressing CHS.

Nilai LBA=60058656 bermaksud di atas permukaan HD ada 60,058,656 sector.

Setiap sector boleh simpan data sehingga 512 byte.

Nko boleh kira berapa jumlah BYTE dalam HD.

Aku rase ramai yang boleh kira.

Tolong yer.

( biggrin.gif Sekejap lagi ada orang tanya... apadia CHS, apa beza ngan LBA.. kenapa sekarang tak guna CHS.. dry.gif )

======= lepas nie aku sambung lagi =====

Edited by Power