Jump to content
Sign in to follow this  
gaban_princess

Apa Spesifikasi

Recommended Posts

assalamualaikumm....

maaf kalau salah post...

saya masih baru dalam dunia linux

dan saya ingin mendapat kepastian dari korang2 yang power ni untuk mencadangkan kepada saya serba kekurangan ini. sAYA INGIN MEMBELI SEBUAH KOMPUTER baru. dan saya ingin mengetahui spesifikasi2 yang perlu untuk sebuah pc jika ingin install linux.

dan jika pc saya merupakan client untuk proses kemasukkan data,apakah ia sesuai jika

saya ingin menggunakan php..

dan cadangan korang saya ucapkan terima kasih

pc tahun 90'an pon boleh install linux takde masalah pon.. janji ada kernel baru insyallah leh recognize hardware tue.. :D

kalau untk client takpe la minima mcm sharuzzaman bgtau tue.. ckp utk beroperasi + php

:D

pc tahun 90'an pon boleh install linux takde masalah pon.. janji ada kernel baru insyallah leh recognize hardware tue.. :D

kalau untk client takpe la minima mcm sharuzzaman bgtau tue.. ckp utk beroperasi + php

kalau diikutkan evan 486 dan p75 seperti diatas boleh digunakan untuk install dan run linux tapi kebiasaannya para pengguna baru lebih selesa dengan distro2 yg lebih GUI ( senang kata depa la ) seperti SuSE, RedHat, Fedora, Mandrake dan lain2.. untuk demikian spec yg en sharuzaman beri tu lebih sesuai.. nak ok lg tambah ram 256MB keatas :)..

samaada ingin system yg simple tanpa "lebihan lemak2" ataupun lengkap dengan GUI dan sebagainya, pengguna boleh pilih sendiri.. tepuk dada tanya selera+poket+lain2 ehehehe..

gud luck!

en.trunasuci gna ayat2 yang agak pelik nmpaknye hehe... linux pon ada lemak2 berlebihan yee :D (package)

// kalau tanak lemak berlebihan kna lah gna tepung low colestrol :D cnth live cd dan sbgainye :D

erm.... tima kasih atas info kalian.

trunasuci : nak tahu specifikasi yang lebih lagi bleh?? maksud saya yang sebaik-baiknyabukan yang minima.tapi yang sebaiknya....2. Sebelum nie saya guna sistem oracle kat opis..

n bleh ker linux support oracle???

fryshadow: bleh bagi definisi kernel.. :)

n kalau pc yang tahun 2000 bleh ker hardware nyer sapot linux

sharuzzaman : selain jadi client unt. enty data. Pc tu nak digunakan untuk multemedia nak install adobe,macromedia, 3D. Bleh bagi spesifikasi yg lebih sesuai untuknya.

sekian.tq

erm.... tima kasih atas info kalian.

trunasuci : nak tahu specifikasi yang lebih lagi bleh?? maksud saya yang sebaik-baiknyabukan yang minima.tapi yang sebaiknya....2. Sebelum nie saya guna sistem oracle kat opis..

n bleh ker linux support oracle???

fryshadow: bleh bagi definisi kernel.. :)

n kalau pc yang tahun 2000 bleh ker hardware nyer sapot linux

sharuzzaman : selain jadi client unt. enty data. Pc tu nak digunakan untuk multemedia nak install adobe,macromedia, 3D. Bleh bagi spesifikasi yg lebih sesuai untuknya.

sekian.tq

Oracle setahu saya kalu nak guna boleh guna oracle yang binary punya version, dia ada buat yang open source punya, tapi dulu kalau tak silap saya dlm *nix pun ada gak org guna oracle kan? cuma, maybe front end dari oracle tu je yg takleh pakai rasanya..

Kalau nak guna linux atas hardware yang tak di ketahui siapa mak bapaknya, cthnya, NIC dia tak tahu apa brand, VGA dia tak tahu apa brand dsbgnya, aku cdgkan guna Ubuntu Linux, sebab dia "berlari" dgn misterinya..misteri maksud aku, aku check kat hardware punya config dlm ubuntu tu, aku dapati bahawa, jgn kata hardware2 lain, processor pun dia tak tahu apa brand ngan speed,cuma yg peliknya, dia jln smooth tanpa ganguan..(pelik lah bagi aku..)

Untuk multimedia punya authoring (betul ke?), aku rasa guna je spec yang mid-end hampir ke hi-end..mcm ram at least 512MB,processor, carilah 64-bit punya..VGA pun kenalah power gak..bukan tak leh jln program2 tu, cuma ada lag sikit2 je..

RealBasic programming pun 512MB..

tu la pasai... rasannya nak tukar dari database oracle kepada php??? bleh ker main convert macam tu jer...

sebelum nie guna sistem oracle keyi-n guna pc client jer...

ni nak buat daftar secara online. erm...kan semua sekarang guna OSS. jadi jabatan kitaorang pun nak buat OSS jugak. tu yang risau...Bukan apa...Risau takut mender yang nak di'OSS' kan tak menjadi.....PENING...pening

tu la pasai... rasannya nak tukar dari database oracle kepada php??? bleh ker main convert macam tu jer...

sebelum nie guna sistem oracle keyi-n guna pc client jer...

ni nak buat daftar secara online. erm...kan semua sekarang guna OSS. jadi jabatan kitaorang pun nak buat OSS jugak. tu yang risau...Bukan apa...Risau takut mender yang nak di'OSS' kan tak menjadi.....PENING...pening

pakai je MySQL (bukan php, php tu programming language untuk front end).abis citer, sebab bukan komersial kan? so tak yah lah amik lesen MySQL yg komersiAL punya..

Kalau nak convert tu..boleh je buat camtu, guna import punya function dlm phpmyadmin..kalau rajin, boleh export ke msExcell/ table data dia, dan export ke ms Access, dari Ms Access, guna MyODBC, pastu export ke MySQL.. (tapi yang ni keje bodoh yg aku slalu buat le.,. :P )

OSS rasanya takde problem..kalau ada RM di sebalik conversion ke OSS tu, rasanya ramai abang2 otai kita sanggup dedicate kan masa. ada yg sanggup berkhemah rasanbya kat opis cik puan gaban.. :lol: ..

haaaa..

kernel : otak kepada linux snang cite dlm kernel tue la terkandungnye "jantung" camne linux nie beroperasi diatas satu2 platform.

The Linux kernel includes true multitasking, virtual memory, shared libraries, demand loading, shared copy-on-write executables, proper memory management, and TCP/IP networking.

Today Linux is a module-loading monolithic kernel. Device drivers and kernel extensions typically run in ring 0, with full access to the hardware, although some run in user space. Unlike standard monolithic kernels, device drivers are easily configured as modules, and loaded or unloaded while running the system. Also unlike standard monolithic kernels, device drivers can be pre-empted under certain conditions. This latter feature was added to handle hardware interrupts correctly, and to improve support for symmetric multiprocessing. Preemption also improves latency, increasing responsiveness and making Linux more suitable for real-time applications.

The fact that Linux is not a microkernel was the topic of a famous flame war between Linus Torvalds and Andy Tanenbaum on comp.os.minix in 1992. [16] [17]

The complete source code of various versions of the Linux kernel can be browsed at http://lxr.linux.no .

The complete source code of the latest versions of the Linux kernel can be downloaded from http://www.kernel.org

Oracle : maybe syntax dia lain berbanding mysql... klau oracle tue leh dump database jd .txt leh la gna phpmyadmin untk import database tue..

Oracle ada default user mysql(mysql ada root),mysql takde table space(oracle ada table space),oracle byk gna layer(mysql tadok). tgk la operasi opis ko camne... :D

and etc :D

hardware max/min : ape yg hardware skang ada insyallah linux leh recognize. hang gna p4 ke amd64 ke opteron ke..kernel 2.4 dah ada driver utk AMD64 kalau skang 2.6.16 lagi la dia kenal so takde msalah pasal proc insyallah dia jalan punye

// kalau nk install macromedia,adobe tue takleh la rasanye..tp ada cara dia...penah dibncagkan di thread2 sebelum nie try tgk..ako pn tak penah wat hehe :D

// yang sama mcm adobe photoshop adalah GIMP lebey kurang je function dia..tp bab 3d tatau lak.. kalau nak gna yg Win punye software rasanye baik gna dual boot Win+Linux

selamat :D