Jump to content
firefolk

Idea Menarik Untuk Projek Akhir Tahun

Recommended Posts

jom kita discuss pasal projek akhir tahun...

Yang pasti, korang mesti ada idea yang best-best untuk projek akhir tahun... kalau korang dah pernah mencipta projek besh serta berjaya pula, mari berkongsi cerita dan pengalaman disini...

Saya ada beberapa idea yang boleh dibincangkan. Kalu buat betul-betul dengan kertas kerja dan pengiraan kos yang sesuai, mungkin ada yang sudi biaya dan mungkin korang bakal jadi jutawan.. paling tidak pun suku jutawan.

Sebenarnya idea ni dah lapuk dan mungkin sudah ada penyelesaian. Tapi bagaimana dengan kos penyelengaraan? adakah ianya efektif?

Mari kita lihat penyelesaian alternatif yang boleh diketengahkan...

System Pemantauan Status Lampu Trafik Dengan Signal Radio / GPS:

Sesuai untuk student IT / Engineering / Eletronik

Biasanya di kawasan bandar besar seperti KL, pemantauan lampu trafik telahpun wujud sejak sekian lama. Tapi macam bandar-bandar kecil atau pekan seperti melaka / seremban / alor gajah bla..bla.. masih belum wujud sistem pemantauan efektif. Pemantauan yang saya maksudkan seperti bagaimana pihak berkuasa mengesan masalah pada lampu trafik.

Saya tak pasti samada ia pernah terjadi di tempat anda atau tidak, tetapi lampu isyarat rosak sering berlaku di tempat saya. Pihak berkuasa (polis trafik / JKR) hanya akan mengambil tindakan sekiranya ada aduan dari pengguna. Untuk menjadikan sistem aduan ini lebih efektif, apa kata seseorang melaksanakan satu projek yang mana aduan tidak lagi dibuat oleh pengguna jalan raya, tetapi diabil alih oleh Frekuansi Radio atau Sistem GPS.

Bagaimana ya..?

Tiori mudah:

Lampu Trafik menggunakan kuasa eletrik dan punya panel kawalan yang membolehkan lampu-lampu berkenaan membuat giliran dengan betul.

Jadi module gps atau radio dengan frekuensi (atau serial) yang unik disambungkan kepada panel kawalan. Satu monitoring console disediakan di tempat penguat kuasa, yang mana menerima signal 'Alive' dari panel-panel berkenaan.

Jadi bila tiada bekalan eletrik untuk sesebuah panel lampu trafik, maka signal 'Alive' akan terputus. Disinilah konsol pemantau bertindak dengan memberi isyarat masalah di kawasan berkenaan (melalui audio, visual or even thru mobile phone, pager etc...). Begitu juga jika terjadi masalah 'jemmed' yang menyebabkan semua lampu bertukar kuning...

Pelaksanaan

Bergantung kepada situasi, implimentasi mengkin memerlukan satu model 'sekawan' lampu isyarat dengan panel kawalan sebenar. Atau jika ada kenalan dari fakulti kejuruteraan / eletronik, minta pertolongan dari mereka bagi menyediakan model yang diperlukan. Sekiranya mendapat kebenaran pensyarah, buat projek bersama dengan gabungan dari fakulti-fakulti yang dirasakan terlibat atau sesuai.

aku budak computer engineering kt utm

aku ad idea nak guna PIC (peripheral Interface Cont')

tp setakat ni xde idea lg.

boleh berikan sedikit pandangan

mana tahu ada idea yg bernas??

Ahaha.. traffic light lagi. budak2 com engineering di UPM ni tak abis2 projek traffic light. kena fikir idea lain... hehe... :P

p/s: firefolk, ko final ke next semester?

..

aku ad idea nak guna PIC (peripheral Interface Cont')

tp setakat ni xde idea lg.

..

ni apa da..

Ahaha.. traffic light lagi. budak2 com engineering di UPM ni tak abis2 projek traffic light. kena fikir idea lain... hehe... :P

p/s: firefolk, ko final ke next semester?

hemm.. aku final lambat lg. taun 2008 kot tu pun kalu ada duit bayo yuran. mana nak layan kerja lagi, OUM lagi, family lagi...hemmmm. Kalu koje gomen kan bagus bleh dpt sponsor...

rindu masa zaman kolej dulu...

jom kita discuss pasal projek akhir tahun...

Yang pasti, korang mesti ada idea yang best-best untuk projek akhir tahun... kalau korang dah pernah mencipta projek besh serta berjaya pula, mari berkongsi cerita dan pengalaman disini...

Saya ada beberapa idea yang boleh dibincangkan. Kalu buat betul-betul dengan kertas kerja dan pengiraan kos yang sesuai, mungkin ada yang sudi biaya dan mungkin korang bakal jadi jutawan.. paling tidak pun suku jutawan.

[hahaha...!! tak sangka ader gak org yg sama cam aku.... ingatkan aku sorang jer yg bertungkus lumus buat satu projek khas... tiap-tiap mlm beb aku tidor lambat.... sebab merancang satu projek khas nih!!! kalau jadi bukan setakan million tapi biilion.....!! aperpun good luck untuk kau!!

waa... projek khas baik ko patent cepat-2 tak nanti kena sambo nyesal jer.. :D

takdela aku cuma kasi idea pasal tempat aku selalu sangat lampu trafik rosak. so mana-mana student yang tengah duk mikir projek boleh try yg ni, pastu jual kat gomen. Kalau gomen taknak beli, letak monitoring cosole tadi kat stesen tv3 (lagi best kalau port betul-2 belakang pembaca buletin utama :P ). aku sure lambat laun gomen mesti kontek korang...

sebenarnya ramai orang pun ada projek, yang kekadang tak terfikir dek akalmu. but somehow kekangan menyebabkan someone lemah semangat. yang dah di pertengahan jalan pun kekadang boleh drop akibat dari pelbagai faktor - banyak yang kembali ke pangkal jalan degan cara 'lebih baik tidak berbuat apa-apa' serta mendiamkan projek tsbt supaya tidak diketahui oleh sesiapa, dengan harapan satu hari nanti bila kekangan sudah terhapus, projek akan berjalan dan bila semua berjalan lancar, then pakcik KAYO. heh.. manisnya hidup... B) kalaulah semuanya berjalan seperti yang difikirkan...

sebetulnya, tak kurang yang menyalahkan modal sebagai faktor utama projek sangkut (termasuk le aku). tapi pendapat aku kan, paling penting sejauh mana kita boleh share knowladge dengan persekitaran.. dan adopt persekitaran supaya ada pautan dengan projek yang bakal dibangunkan. senang cerita cam ni le, katakan ahmad ingin mencipta satu device yang mana orang bisu boleh berkata-2, dinegeri dimana semua orang boleh berpidato dengan baik.. aaaa...haa... apo cito?

kat post ni sapa-sapa pun boleh contribute somethings, lets start and kita try discuss... kalau ok kita follow-up kat some other place. kalau yg jenis MEGA-2 tu make sure patent dulu, paling koman tulis dalam blog supaya ada bukti anda lah pioneer. then create your environment... make everyone understand you and let them contribute something as part of the environment. no matter directly or indirectly... you need people and surely they need you!

jom share knowladge & idea... :)

peace upon you...

Edited by firefolk

ako ada projek Hospital Managemnt /Clinic..

tatau la dah ada ke tak..tp dlm otak ako nie terlintas2 je huhu... spe nak join?tu pon kalau takde lagi la..

salam otai2...

nak mintak tolong sapa2 de idea utk projek final year letrik dan letronik...

kalau bleh jgn la terlalu seng & jgn terlalu ssh...

nnt xtend...huhu

ak dlm lab ni..kelas visual basic..hehe

baru je dpt projek akhir utk programming..

lecturer bg 5 pilihan iaitu:

-e-resipi

-pendaftaran kursus

-CTOS

-sistem latihan praktikal

-banking

majoriti (hmpir keseluruhannya) amik tajuk e-resipi...

mula2 ak amik yg tu jugak tp lepas pikir semula cm tak best jer kalu ramai yg wat tajuk same

so,lastly ak tukar amik banking...

huhu..the only one yg wat tajuk tu antara 30 org dlm kelas ni..

utk projek database laks, ak juz wat database utk klinik kat kolej ak jerk...

malas nk g wat research jauh2 utk carik data...hehehe

siapa boleh buat projek nie sebagai projek final year..aku gerenti masa konvo nanti korang bukan saja dapat degree/diploma..tapi ijazah kehormat kedoktoran...hahahaha!!! cuba la buat benda ni...

1)mesin masa

2)pintu sukahati

3)buluh terbang

aku student information security and assurance...semester depan aku akan mula buat tesis 1..aku ingat nak buat pasal criptography..korang ade cdangan lain tak?

siapa boleh buat projek nie sebagai projek final year..aku gerenti masa konvo nanti korang bukan saja dapat degree/diploma..tapi ijazah kehormat kedoktoran...hahahaha!!! cuba la buat benda ni...

1)mesin masa

2)pintu sukahati

3)buluh terbang

pintu ske hati dgn buluh terbang tu aku rasa xmustahil leh buat satu hr nnt...

tp yg mesin masa tu aku rasa mcm mustahil jer...hehehe... :lol:

aku nak mintak tolong la saper2 yang ader ideal kat sini....

aku dapat tajuk pasal nak ukur kandungan air dalam tangki guner optical sensor....

tapi aku tak tau la n ak mula darik maner???

aku ader la gak carik maklumat pasal sensor nie.. tapi byk sgt la tak tau nak guner sensor maner....

lagi satu camner nak buat fiber optik nie... kos dier tinggi... ader tak cara2 nak kurangkan kos....

maap la byk plak soklan tapi aku mintak tolong la saper2 yang dapat menjawab soklan aku nie dan memberi pendapat serta bantuan untuk aku selesai kan projek aku nie.

terima kasih....

aku dapat tajuk pasal nak ukur kandungan air dalam tangki guner optical sensor....

aku ader la gak carik maklumat pasal sensor nie.. tapi byk sgt la tak tau nak guner sensor maner....

lagi satu camner nak buat fiber optik nie... kos dier tinggi... ader tak cara2 nak kurangkan kos....

maap la byk plak soklan tapi aku mintak tolong la saper2 yang dapat menjawab soklan aku nie dan memberi pendapat serta bantuan untuk aku selesai kan projek aku nie.

terima kasih....

yg aku terfikir ko boleh guna 2 cara..satu pakai optical sensor (carik la dalam website suppliar electronic component macam Farnell ke apa ke) atau satu lagi guna webcam..yg nie kena guna teknik DSP (digital signal processing) atau lebih specific DIP (digital image processing) macam comparekan image tangki kosong dengan tangki penuh..teknik nie lagi menarik dan mempunyai lebih 'academic value'...gud luck!!!

aku skang tahun akhir. tgh bermati-matian utk projek sakit mental (PSM) aku... hahahaha.. <-- kan dah mental, tetiba gelak... hehehe

aku wat projek

Project name: Notification System for UTeM via SMS

Project Description: To deliver notification message for UTeM students, staff and lecturer for any activities held in UTeM via SMS.

Project Progress: huhuhu sadis ar.. 40% pun tak sampai lagi... memang extend aku...

terima kasih....

Apa maksud ko ukur kandungan air tu. Ko nak ukur..ketinggian paras air dalam tangki? Atau kandungan kimianya? (nilai pH, kelikatan, toksik dan sebagainya).

Kenapa....nak guna optical sensor??

Tapi kalau nak dapat ilham secara kasar, mungkin ko boleh rujuk kepada buku-buku yang berkaitan dengan Process Instrumentation and Control Technology

aku skang tahun akhir. tgh bermati-matian utk projek sakit mental (PSM) aku... hahahaha.. <-- kan dah mental, tetiba gelak... hehehe

aku wat projek

Project name: Notification System for UTeM via SMS

Project Description: To deliver notification message for UTeM students, staff and lecturer for any activities held in UTeM via SMS.

Project Progress: huhuhu sadis ar.. 40% pun tak sampai lagi... memang extend aku...

tu ko guna GSM modem yer??

hokhok