Jump to content
Sign in to follow this  
emotion

Masalah Dgn Hdd Sata

Recommended Posts

a'kum.....aku baru je bli hdd sata....aku pasang kt mobo aku x detect....aku try pasang kt mobo mmbe aku mau detect.....tapi aku x tau cmne nk create disk array....cmne ar????lpas post,dia sruh tekan tab....ble aku tkan, dia punya function patut tekan f1 utk view disk array status....arrow atas ngn bwh utk pilih....pastu enter untuk conform....lagi satu button escape utk kluar....tpi button yang boleh tekan cuma escape.....yg lain sume x boleh.....npe??mse aku bli mobo dlu, dia ada bg disket....dia ckp guna disket tu utk hdd sata...tpi aku x reti nk guna cmne sbb aku buat 1st boot aku floppy....then aku msuk disket tu...dia suruh remove pastu press any key....aku kluarkan disket pastu tekan enter....then dia trus continue ke windows....npe???aku mintak tlg sgt ngn korang....hdd aku tu jenama seagate 80gb.....sekian terima kasih....a'kum.....

bang...tu nak buat RAID..kalau nak biase2 senang jer.hdd sata ni ko nak letak primary OS ker camne?

bang...tu nak buat RAID..kalau nak biase2 senang jer.hdd sata ni ko nak letak primary OS ker camne?

aku pun sama jugak.

nak pasang OS jer kat hdd sata.

tapi tak boleh.

aku pakai mobo asus k8vse deluxe.

camana nak buat?

sata hdd aku maxtor 250G.

boleh beri idea tak?

biasa2 tu cmne??sata ni aku nk ltak secondary....korang tlg ar aku......dh 3 hari aku bli...tp still xleh guna.........

aku pun sama jugak.

nak pasang OS jer kat hdd sata.

tapi tak boleh.

aku pakai mobo asus k8vse deluxe.

camana nak buat?

sata hdd aku maxtor 250G.

boleh beri idea tak?

time nak install OS tu biasenya ade suruh tekan F6 (windows NT based.Linux aku tak pasti) utk install driver.....tekan jer la.masuk disket driver sata.pastu die akan suruh pilih la Silicon Image atau sebagainya.Lepas install tu hdd tu akan detect time nak install windows

** ade jugak mobo yg tak payah install driver cam intel 915 etc

biasa2 tu cmne??sata ni aku nk ltak secondary....korang tlg ar aku......dh 3 hari aku bli...tp still xleh guna.........

biase2 tu secondary la.sbb secondary buleh install driver melalui windows.

** cube cek balik dlm setting, sbb mobo baru ni support sata raid.so bile enable sata, raid pun akan enable.cube carik menu utk disablekan.tak jumpa takpe.jgn tekan TAB la time boot tu

time nak install OS tu biasenya ade suruh tekan F6 (windows NT based.Linux aku tak pasti) utk install driver.....tekan jer la.masuk disket driver sata.pastu die akan suruh pilih la Silicon Image atau sebagainya.Lepas install tu hdd tu akan detect time nak install windows

** ade jugak mobo yg tak payah install driver cam intel 915 etc

biase2 tu secondary la.sbb secondary buleh install driver melalui windows.

** cube cek balik dlm setting, sbb mobo baru ni support sata raid.so bile enable sata, raid pun akan enable.cube carik menu utk disablekan.tak jumpa takpe.jgn tekan TAB la time boot tu

aku dh try tekan F6 mase nk install OS.....pastu dia sruh msuk disket...dh ikut arahan dia smua..pastu dia continue nk load windows setup....pastu dia kuar 3 pilihan...enter utk install OS...R utk repair OS...F3 utk quit....aku tekan ar enter...pastu dia ckp dia xleh nk detect hd aku...npe ar???aku rasa mobo aku problem ar sbb aku guna OS hd 20gb aku..aku masukkan hd sata tu skali...tp x detect gak...tapi yg aku plik ble masuk je hd sata, driver sata raid tu dia ckp cannot start...ble aku cabut hd sata driver tu ok je plak....pastu aku msukkan blik hd sata aku then aku update driver sata raid dia....tpi masalah yg sama masih berlaku...hd sata aku ni x detect lansung lpas post...lpas post tu dia ckp no hard disk present....sdangkan kt mobo mmbe aku detect mase lpas post....benda ni sbb problem ngn mobo aku ke ar???aku pakai mobo msi ms-7061(KM4M-V).....

askum.. tumpang thread

aku nak tanya boleh kaa mobo yang ada sata I support hdd sata II sbb member aku cakap boleh... aku nak mintak pandangan korang laa ni.. aku guna mobo nf7-s v2.0

askum.. tumpang thread

aku nak tanya boleh kaa mobo yang ada sata I support hdd sata II sbb member aku cakap boleh... aku nak mintak pandangan korang laa ni.. aku guna mobo nf7-s v2.0 <- yup sata1

tak bagus tumpang tread orang

mobo sata I boleh guna hard disk sata II , tapi speed hard disk dapat sekadar sata I saja

backword-compatible

sata I speed 1.5Gb/s

sata II speed 3.0Gb/s

* ada sesetengah hard disk macam seagate, perlu setkan kan jumper 'limit data transfer rate to 1.5Gb/s' pada hard disk baru mobo sata1 detect hard disk sata2 tersebut

mobo sata I boleh guna hard disk sata II , tapi speed hard disk dapat sekadar sata I saja

backword-compatible

sata I speed 1.5Gb/s

sata II speed 3.0Gb/s

* ada sesetengah hard disk macam seagate, perlu setkan kan jumper 'limit data transfer rate to 1.5Gb/s' pada hard disk baru mobo sata1 detect hard disk sata2 tersebut

ok terima kasih di atas penjelasan tersebut bukannya apa cuma nak kepastian sahaja..

tak bagus tumpang tread orang

backword-compatible

sata I speed 1.5Gb/s

sata II speed 3.0Gb/s

a'kum

aku punya problemnya plak,

aku guna hdd sata2 pada mobo sata1,

hdd tu seagate laa..

semua detect ok jer..

dlm bios detect 250.00gg,

tapi bila aku nak buat partition dalam windows setup ,

dia cuma tulis 130.00gg shj..??

kenapa jadi camtu??

ader penyelesaian tak???

tolong laa... :(

a'kum

aku punya problemnya plak,

aku guna hdd sata2 pada mobo sata1,

hdd tu seagate laa..

semua detect ok jer..

dlm bios detect 250.00gg,

tapi bila aku nak buat partition dalam windows setup ,

dia cuma tulis 130.00gg shj..??

kenapa jadi camtu??

ader penyelesaian tak???

tolong laa... :(

carik pakai partition magic..

dia ckp guna disket tu utk hdd sata...tpi aku x reti nk guna cmne sbb aku buat 1st boot aku floppy....then aku msuk disket tu...dia suruh remove pastu press any key....aku kluarkan disket pastu tekan enter

mmglah.........disket tu digunakan semasa installation window XP........bukan buat 1st book device.........ni mesti pertama kali ko format HDD SATA kan?.................

salam...

nih nak buat raid ke nak masuk HDD spare? aku konfius la bila tulis disk array nih...

ehhh, aku x tau lar camne nk install hdd sata nih. tulung ajar dr pasang kat mobo sampai laa windows installation. TQ. B)

panjang ceritanya...aku pendekkan ya..

1. nak pasang HDD sata ---> tengok manual mobo

2. nak install windows----> masuk CD win dalam CDROMM (boot from CDROM:tengok manual mobo) ikut ler arahan yg keluar bila dah boot...

tq

panjang ceritanya...aku pendekkan ya..

1. nak pasang HDD sata ---> tengok manual mobo

2. nak install windows----> masuk CD win dalam CDROMM (boot from CDROM:tengok manual mobo) ikut ler arahan yg keluar bila dah boot...

tq

http://www.seagate.com/support/kb/disc/how...tshoot.html#win

ni adalah salah satu link yg ada..

banyak lagi yg ader..

ko cari sendiri..