Jump to content
fiezan

Interview Utk Post Kat Tmpt Kerajaan

Recommended Posts

thanx tofiluk/..

kalo pasal programming simple tu leh jawab kot..

sbb tempat keje sekarang pun develop system, setup LAN je keje sy.. haha

ape2 hal, leh goreng kot nanti.. huhu..

dulu saya punye interview jawatan inspektor polis besh gak..terus dpt jawapan tu yg paling besh...tp jawapan tu just baru 80% kite dpt post atau tak..

allo..sorry tumpang post ek:)

aku dpt interbiu as pg. sys mklmt (PSM) ogos ni..gomen punyer la sbb SPA yg pggl..

tp skrg aku dh kije kat company semi gomen..gaji dh ok..RM2K++ ..

tapi cntrct la..kije pon ok..ala2 gomen gak..

so rase mls nk gi intrbiu PSM tu..lgpun isu2 smsa ni mmg fail jgakla..hehe

korang rase rugi tak ek kalo x gi interbiu tu?

dh ler aku ni dlu dpt scholar jpa..tp derang x penah pggl..aku carikla keje sndiri ;)

emm..pada pendapat aku..kalo org dah bekerja atleast setahun..mesti banyak kene soalan pasal keje and ape yg dia tulih kt resume..kalo masih fresh n baru bekerja..maybe dia akan tanya psl subjek2 mase study dulu..emm..lagi satu mungkin dia akan tanya psl tugas2 yg perlu dilakukan sebagai (jawatan yg korang apply)..soalan umum tuh bergantung pada si penemuduga punya budi bicara..selalu mesti tanya psl menteri dan bende2 yg berkaitan ngan goverment..takpom isu2 semasa..hahaha..sib baik aku tak kene..dan sekarang..sebagai rujukan, aku dah selamat bekerja utk untuk kementerian kesihatan..baru 3 ari..hehe

aku yg menurut perintah

Nak tanya la apa soalan yang nko dapat masa interview tuh?? citer la skit ...moga-moga x gentar masa ditemuduga ....:D

Tp kan aku rasa interview ngan Gov x sesusah interview ngan private sector...goyang abis wa cakap lu. Dulu aku ada interview kat satu company nih...big shot gak la...masa interview memula aku x nervous ..alih-alih bila brader tuh introduce dia network consultant company tuh trus aku goyang... aku trus set kat otak aku kene jawab bebtul...masa aku becakap tuh dia nampak tangan aku mengeletar cilakak tull!!!! satu demi satu pertanyaan dia tanya perkhhhhhh. Bila aku jawab soalan tuh dia try cari kesalahan aku. Dia tanya balik apa yg aku jawab td. tuh la interview yang paling susah aku penah attend. Banyak giler interview aku attend. Sume x dapat. Atlast bila aku pegi interview kat satu GLC nih trus dapat. Maybe dah tertulis rezeki aku kat sini kot. alhamdulillah rezki.

p/s - moralnya bila kita dah bersusah payah utk sesuatu JOB tuh..kita lebih menghargai kerja kita. So berusahalah sampai masa kita ada lah rezki tuh allah bagi.....

---love my job sooooo much---

Assalamualaikum...

Mana-mana temuduga pun sama saje tidak kiralah mana-mana sektor pun,

tips untuk yang bakal temuduga sektor awam

1.Paling penting pengetahuan tentang bidang tersebut anda perlu bersedia dengan soalan program2 terbaru dan program baru terutama PHP.

2.Kepetahan menjawab soalan berkaitan bidang tersebut

3.Keyakinan menjawab soalan

4.Pengetahuan tentang jabatan berkaitan

5.Yang Paling penting bersedia dengan pelbagai soalan yang berkaitan dengan jawatan tersebut.

haha.. aku kembali utk ceritakan pengalaman aku intrvw ari rabu lepas(9/8/2006)..

ape ek nak start dulu.. :lol:

ok..

aku pi intervw post F41 Pegawai Sistem Maklumat.. kat SPA Kota Bharu, Kelantan.

kronologi..

7.00 pg - Siap2 turun dari umah.. Almak jalan jem tul kat atas jambatan Sultan Yahya Petra

ni..

8.05 pg - Lewat 5 minit sampai tempat intrvw.. nasib baik calon2 baru mendaftar. Aku pun daftar.

Sesi aku ari ni calon seramai 11 org. 10 org je yg dtg.. 8 pompuan dan 2 laki..

Aku calon no 7.. maknanye 6 calon depan aku tu semua pompuan.. haha..

11.45 - Baru tibe turn aku intervw.. huhu.. lama gak nak kena tunggu.. sorang2 calon hampir

1/2 jam kena intrvw..

- Loceng dibunyikan dan aku masuk bilik intrvw dengan penuh debaran didada.. haha..

- Aku lihat ada 2 org penemuduga.. 1 Dato dari Suruhanjaya dan 1 Pegawai IT..

soklan?

haha.. aku cite skit soklan2 yg ditanya masa tu..(yg aku ingat je la.. haha)

Isu Semasa(Ditanya oleh Dato' Suruhanjaya) B)

-Awk ade baca surat khabar semalam?

-Surat khabar yg mana?

-Ape isu semasa dalam negara yg paling utama?

-Ape pendapat awk bile ada sesetengah pihak cakap Islam Hadari tu satu agama baru?

-Ape konsep Islam Hadari?

-Islam Hadari ade berapa prinsip?

-Apa nama penuh RMK9?

-Bile RMK9 mula dan tamat?

-Berapa budget keseluruhan RMK9?

Lain-lain

-Berapa hari awk dah terima surat panggilan intervw?

-Ape 3 perkara yg awk buat sebelum dtg interview ari ni?

->Cari info ka internet(RMK9 dll)

->Masuk forum(putera.com) ni.

->Jumpa Pegawai Sistem Maklumat..

;-->Kenape awk jumpa ngan Pegawai Sistem Maklumat tu, bukan jumpa org lain?

---->Ape yg awk tanya?

-Boleh x kalau sy tugaskan awak ke Sabah/Sarawak?

-Ceritakan secara ringkas ape yg awk buat sekarang? (In English)..

IT(Ditanya oleh pegawai IT) :ph34r:

-Ape tugas Pegawai Sistem Maklumat?

-Ape langkah2 akan awk lakukan jika awk ingin bangunkan sebuah sistem baru?

-Ape yg awk lakukan ditempat keje sekarang?

-Langkah2 untuk bangunkan web based system?

-server

-LAN

-firewall (keselamatan)

-dll

-lain2 x ingat dah.. hahahhhaa

TIPS AKU..

1)Masa daftar interview memula tu, jgn daftar awal sangat..

(Sebab?? - korang akan tahu jap lagi)

Sebab - mungkin korang akan dapat hint2 soklan dari calon2 yg dah interview awal2..

2)Buat baik ngan semua calon2 yg dtg.. kalo korang pemalu, buang semua tu jauh2 sekejap..

Sebab - kalau dah x segan sangat, korang leh tanya hint2 soklan dari mereka ni la..

Bile die cakap soklan yg ditanya, korang leh prepare awal2 struktur jawapan.. haha

Kalo x tahu jawapan, gunakan kaedah dalam tips ke-3 bawah tu..

3)Pastu, pikirkan member2 yg dapat dijadikan talian hayat.. haha

Sebab - sambung dari tips ke-2, kalo blur ngan jawapan nak cakap.. ape lagi, call ler

member2 korang yg dapat bantu.. haha

ok la, tu je kot dapat aku kongsi ngan member2 semua..

p/s - semua tips tu pd pendapat aku je la.. sori kalo korang

x suke.. haha.. bye.

First sekali.... dari segi pakaian le

klau nk apply keje kerajaan

kena a'a ikut stail org Kerajaan le

kalau pompuan tuh

pakai le baju kurung atau kebaya...

kasut tuh biarlah bertutup...

tanda nama jgn lupa pakai...

mekap2 le sikit... bg nmpk ceria skit..

perkara2 asas ni diambil kira tau...

ketuk pintu sebelum masuk

dh masuk tuh beri salam

jgn main duduk jek

mintak kebenaran

duduk tuh.. kaki jgn bersilang...

tunjuk muka semangat skit...

jgn tunjuk muka2 takut...

soalan bab menteri ni soalan biasa jek

korang hafal je le

isu-isu semasa...

mengenai jawatan yg korang apply...

apa senarai tugas jawatan tersebut...

kenalah rajin cari internet..

kalau dia org tanya bahasa melayu

cakap bahasa melayu

time cakap omputih

cakap le omputih...

abis interview jgn lupa say tima kasih la yek....

protokol tuhhhhhhh....

inilah info yg gurl le beritahu...

ok.. semoga berjaya la yek

rupe2nye.. lain tempat intervw lain lak soklannye..

kat bawah ni semua adalah ape yg member aku cakap?

Still for post F41 Pegawai Sistem Maklumat

First question IT dia org tanye: "What is High-level language? What are the examples?"

Letih I hafal nama Menteri, dia org tanye plak pasal Darul Iman, Darul Aman (I tak faham ape diaorg nak, so takleh nak bagi the question) and makna lambang-lambang dalam bendera. Diaorg tanye psl tema Hari Merdeka. Terlupa plak! IT guy juga tanye which field of IT I was most interested in. I kata calculations (yg kira harga software application package) and software quality. Pastuh, IT guy terus cakap pasal SPSS dan stats!

Alhamdulillah.. pada 7/11/2006 aku lapor diri as pegawai sistem maklumat F41.

Aku dipostingkan di kem. pelajaran.

salam..tahniah yek dapat interviu tu. aku dah 3 kali g interviu kat goverment. sebenarnya soalan tak susah mana. kalau ada maklumat la. diorang akan tanya basic tentang kementerian tu. pasal sejarah negara sikit, kalau tukang interviu tu skima, dia akan tanya pasal isu semasa contohnya kenapa banjir boleh berlaku di johor selain faktor semulajadilah. isu dunia sikit..dulu aku g boleh la jawab tapi tiga3 tak dapat. mungkin communication skill aku kureng..diorang tak nak dengar kita kata aaaa...itulah serba sedikit pengalaman kalau boleh bantu

Saye pun berminat dengan perbincangan ni.Anyway mula2 sekali keyakinan penting masa pegi interview.Saya pernah pegi interview masa memang takut juga.yelah firtm time pegi interview.Malah lebih takut bila tengok orang ramai berpakaian segak n cantik.Yelah paling penting perwatakan mesti menarik.Dengan berwatakan yang segak n cantik sebenarnya memberi semangat dan keyakinan dalam diri kita.yang kedua adalah belajar menjawab soalan dan cuba menjawab dengan yakin dan bersemangat.Saye cakap macam begitu kerana semasa saya pegi interview pada masa itu, kami seramai 5 hingga 6 orang disuruh masuk dan diinterview secara beramai-ramai.Rasanya mungkin salah satu cara nak cepat sebab ramai sangat yang apply pekerjaan itu.Salah seorang daripada kami yang masuk ari itu kelihatan segak.Tapi yang kesiannya dia ada sifat takut kerana dari mula kami diinterview dia asyik tumduk je.(dia duduk sebelah).Dan pada satu saat dia kene menjawab soalan,mukanya terus berubah dan akhirnya dia tidak menjawab soalan dengan tepat.(maksudnya tanya lain jawab lain).Masalah utama yang kita kene atasi adalah melawan perasaan takut.Lagi kita melayan perasaan takut ini lagi kita bertambah takut.Saya dapat panduan ini pun masa saya dulu terlibat dengan pertandingan pidato.Guru saya yang mengajar saya melawan perasaan takut bila berdepan dengan semua orang....Tarik nafas tinggi sambil kita gengam tangan kita dengan kuat dan cakap dengan hati kita mampu buat yang terbaik...Cubalah pasti kita merasai perasaan yakin dalam diri kita..INSAALLAH.... :rolleyes:

ermm..

mcm saya pulk..dlm last 2 week pegi interview tuk post photographer..

ader 2 penemuduga.sorng wakil dr SPA lg sorng ketua jabatan yg nak hired kita keje 2.

disebbkan my post is photografer, maka terbentangla semua komponen2 kamera kat atas meja dia.

soalan bnyak pasal komponen2 kamera, etika2, menteri2 yg berkaitan dgn jabatan yg dipohon 2 n brdsrkn apa yg kita belajar or short resume yg kita anta skali kat dia masa interview 2. dan xketinggalan ttng isu2 semasa dalam dan luar negara..

kene gak soal dalam bahasa inggeris n kene jawab in english jugak.

tp yg lebih penting bg saya adalah bukn apa yg kita jawab tp mcm mana kita jawab.. kene yakin,bersemangat n tunjukkan kat diorng yg kita betul2 berminat nak kan jawatan 2..

lg satu,post nie berkaitan dgn kelayakan bakat, makanyer sblm dapat ofer interview nie sy kene pi amik ujian dulu. soalan berkaitan dgn prinsip2 grafik,foto n kenegaraan.

dah past ujian kene panggil amali pulk. ader 4 soalan yg diberi n kita kene amik gambar berdasarkn soalan yg diberi dlm masa 2 jam klu xsilp menggunakan kamera SLR yg dibawa sendiri.dah pas amali br la dipanggil untuk interview..

apa2 pun result interview 2 xkuar lg pun..

doakan la kejayaan saya yer..

mudah2 mudahan berjaya..

amin..

:)

Salam buat semua..

Nampaknye musin panggilan temuduga SPA utk jawatan Pegawai Teknologi Maklumat (dulunye Pegawai Sistem maklumat) Gred jawatan F41 kembali lagi..

Sesiapa yg dpt panggilan interview dan mempunyai pengalaman interview bolehlah bertanya dan juga

berkongsi pengalaman ( soalan2 yg ditanya masa interview) disini..

Moga ada org yg akan dapat manfaat dan tips..

Thanx.. :rolleyes:

boleh kongsi pengalaman sikit?tapi bukan temuduga it, bahagian lain.

dari segi pakaian tu mesti alert dengan garis panduan.pastikan bawa surat beranak,sbb kawan saya tertinggal surat beranak masa temuduga spa.puaslah dia kena dengar penemuduga tu bersyarah.kalau jawatan yg kita pohon tu ada lmbaga yg keluarkan lesen kelayakan profesional, diorang akan tanya kita dah daftar belum jadi ahli.penglaman aktiviti di kampus dan pengalamn kerja mcm mana handle kes2 yang berlku.

apsal korang nyer soklan susah2 eh.. sib baik soklan2 saya mcm oklah,... boleh di goreng2 jawabannya..

aku nyer interview aritu... as PPSM.. skali masuk 7 org... then dia soal sorang2.. antara soklan2 dia..

1. background diri & kenapa nk position tu

2. pasal web-based sistem (nie biase kot, sebab gomen banyak dah kearah tu,..semua nk di 'e' kan)

3. pasal security ; encryption, decrytion, biometric

4. aper beza mssql & mysql

tu je la yg saya ingat..

interviewer 3 org.. interview bahasa melayu...

sekian sahaja laporan dari saya.. terima kasih.. :D

saya pun baru dpt tahu hari ni yg saya dipanggil interbiu PTM F41 pada 11/07 nanti...

intibiu kat KK tapi skrg kat KTN... masih tgh pikir nak beli tiket kapal ke x ni....

mcm x confident dpt position ni... sbb notice singkat sgt dan rasanya x cukup persediaan lagi....

lgpun 1st choice nak position Pegawai Latihan Vokasional.. tapi x tau sampai bila ada panggilan interview.. itupun kalo dipanggil.....

kalu tgk tips2 intiview korang.. mcm ada yg senang.. dan x kurang yg susah.. tu yg payah nak prepare...

tinggal 2/3 hari sja nak prepare... yg lain tu kena rehat dalam perjalanan.. itupun kalau jadi beli tiket kapal....

dulu pena sekali interview utk KPLI.. guru sek rendah bahasa inggeris... tapi inteview FAILED... itupun kena beli tiket pegi balik KL-KK... KTN-KL naik bas 5 jam....

ada apa2 nasihat?

Edited by lvwrty

HMM.. saya dah beli tiket dah.. pegi balik KL-KK RM493.98 (3 hari jak 10-12/07)

lain lagi tiket bas KTN-KL...

walau apapun... ambil setiap peluang yg ada...

keputusan fikir kemudian.....

doa-doa ini adalah langkah yg tepat....

Satu lagi tips berguna..

Sebenarnya calon boleh mintak tukar tempat interview..

Misalnya lvwrty ni, x tahu kalau awak memang sambil interview dan balik kampung sekali..

Awak boleh contact SPA untuk mohon tukar tempat interview..

Dah awak kerja di KUANTAN, better mintak interview je kat KUANTAN..

p/s : tiket dah beli, so balik je lah ke KK.. huhu

gud luck

Satu lagi tips berguna..

Sebenarnya calon boleh mintak tukar tempat interview..

Misalnya lvwrty ni, x tahu kalau awak memang sambil interview dan balik kampung sekali..

Awak boleh contact SPA untuk mohon tukar tempat interview..

Dah awak kerja di KUANTAN, better mintak interview je kat KUANTAN..

p/s : tiket dah beli, so balik je lah ke KK.. huhu

gud luck

mmg ada terfikir nak mintak tukar.. tapi takut x sempat..

malam sabtu (7/7/07) baru dpt tau dpt panggilan... so kalu nak tunggu utk contact SPA, pagi isnin baru dpt contact...

kalau x dpt nak tukar tempat.. masalah pula nak beli tiket...

so terpaksala beli tiket saja...

terima kasih atas tips.... tq tq...

salam...

dah lame tul x jenguk putera ni...

emm,sy pun dpt g utk itrviu psm tu...

xsangka lak dapat...gentar gak nii,bukan aper lame sgt dah tggal bidang ni.

pulak tu dah keje bidang lain trus....mmg xkonpiden lngsung laaa

alih2,dpt lak intrviu niii...

emm,ape persediaan org mcm saye ni spya xnampak teruk sgt dpn interviewer ek??

:lol:

tq,wsalam.......

saya pun kena interview jawatan pegawai teknologi maklumat 20hb ni...

sape ada tips2 yg berguna ek utk share? serious tak pernah pergi IV dgn SPA..

xde idea ape nak prepare kecuali soklan2 lazim yg korang dah senaraikan kat sini...

kalau ada extra tips lg, share lah bersama2 saya ok~!! terima kasih..

Sekadar menolong kengkawan..

Saya ada laaa 'stok' soalan interview bagi pegawai PTM yang dikutip dari yahoo groups kami.

PM saya berserta email address

Edited by locker