Jump to content
fiezan

Interview Utk Post Kat Tmpt Kerajaan

Recommended Posts

Akum..

actually this my first post.. :)

hm,,ade sesape yg ade tips nk interview kat tmpt kerajaan..

saya dh baca thread "Graduan Melayu bila diinterview.." mmg best topik uh..

la ni,dlm masa terdekat saya ada interbiu kat JPA sbg pen.pegawai sis.mklmt..

leh provide any info or tips yg berguna utk itu..

time kasih ats sumbangan anda ye.. :D

Yang pernah aku dengar/baca soklan dorang byk kepada pengetahuan am... menteri tu apa nama dia.... datuk ni apa pangkat dia.... pembangunan... RMK9 apa perspektif... ada gak math...(yg cam test IQ tu...) soklan tricky yg sempat aku hapal camni... Cerita : sorang pencuri sedang mencuri pastu kantoi ...bawak jumpa raja.. raja jatuhkan hukuman mati ..... Soalan : Kenapa pencuri tu kena hukum mati...?? huhuhu.... cuba beli buku soalan kat org yg pernah gi interview.... (kalo tak silap aku... buku tu leh bwk balik) ...

soklan dorang byk kepada pengetahuan am

ini dikompomkan oleh aku yang penah g interview pegawai sistem maklumat wisma negeri kedah.

kalo ko ada pengalaman kerja, dia akan tanya pasal kerja yang penah buat. err.. semuanya dalam bahasa melayu kedah :D (rasa2 baik ko cover slang bahasa ko)

dapatkan nama menteri kat sini -> http://www.pmo.gov.my/website/webdb.nsf/vA...8256DB2000F3326

Kenapa pencuri tu kena hukum mati...??

apa jawapan ntuk ni? :)

Yang pernah aku dengar/baca soklan dorang byk kepada pengetahuan am... menteri tu apa nama dia.... datuk ni apa pangkat dia.... pembangunan... RMK9 apa perspektif... ada gak math...(yg cam test IQ tu...) soklan tricky yg sempat aku hapal camni...

hang ni biaq beno Vibrunnica de soklan tricky ngn iq test depa kasi...hoho..

ni kene siapkn diri bebetol ..huhu..

em,soklan pasal IT nih ade x..programming ke hape ke..

yelah first time nk interbiu kat tmpt kjaan nih..debar2 la gak..haha

nasib baik kalau dia tanya nama orang.

kekadang dia tanya benda yang tak berkait tapi sepatutnya perlu tahu untuk orang yang apply sesuatu skim. contoh, kalau ko apply jawatan skim sistem maklumat: "nyatakan kejayaan MSC setakat ini?"

agak agak berapa banyak ko boleh senaraikan? :D

Akum..

actually this my first post.. :)

hm,,ade sesape yg ade tips nk interview kat tmpt kerajaan..

saya dh baca thread "Graduan Melayu bila diinterview.." mmg best topik uh..

la ni,dlm masa terdekat saya ada interbiu kat JPA sbg pen.pegawai sis.mklmt..

leh provide any info or tips yg berguna utk itu..

time kasih ats sumbangan anda ye.. :D

wa'salam..

ahekss.. senang jek. ko masuk bilik interview tuh, buat cara sopan santun sket. br salam ker aper..

pastu, duduk buat2 konfiden, kalau dorang tanya, ko jawap jek jgn kasi muka biar nampak ko mcm otai i.T.

dorang bukan nya tau pon.

orait & gud luck..

wa'salam..

ahekss.. senang jek. ko masuk bilik interview tuh, buat cara sopan santun sket. br salam ker aper..

pastu, duduk buat2 konfiden, kalau dorang tanya, ko jawap jek jgn kasi muka biar nampak ko mcm otai i.T.

dorang bukan nya tau pon.

orait & gud luck..

:lol::lol: kau punya tips memang bagus. Tapi kat Kedah aku tak tau le buleh buat ke tak. Cuma jaminan aku bagi Perak, officer IT dia (SPTM) memang tak tau apa2..dari Pengarah, sampai lah ke budak baru kontrak.

Pengarah dia pernah sembang ngan aku.. "saya takkan benarkan Open source punya technology masuk ke Perak State government. Segala Unix ke, Linux ke, Sun ke, semuanya tak leh pakai. Bila dah Open, apa yg close nya? (maknanya cam tak selamat lah)" so aku tanya, sebab nak bodek ada close tender kat perak dulu. "Dah tu, Encik XXXX (bukan nama sebenar) prefer guna platform apa?" dia jawab "Kena guna IBM la..Unix variant ni bukan boleh percaya sgt.."kata dia.. yg lawaknya, dia tak tau ke IBM AIX tu pun Unix based? :lol::lol:

anyway, selamat berjaya.

tahun lepas memeber aku gih utk intvu gomen dorang tanya pasal IC BARU

1. apa kelebihan ic nih?

2. kenapa ia bewarna biru??

3. cip!, apa gunanya cip tu...

4. tak hengat dah aku.. huhu

member aku yg dapat keje masa ntvu tuh.. dia akan lawan dgn jawapan kasi menang dengan soklan, tuh kira kompiden laa. sorang lagi siap marah balik bila penemuduga tanya soklan pepelik kira tegas laa..

*harap ko berjaya ditemuduga nanti, dapat keje kang belanja la kitog disini... hehe

heh..ma kasih la sume bg tips yg membina..haha

org nih...nk kata first time diinterbiu..idokle..

tp bile time nk g interbiu..slalu cam glaba je...

mcm xpenah attend any interbiu..tahape tah..

bile tang speaking plak..dpn penginterbiu..

habis tunggang langgang tah...bertrabur speaking akuh..

gubra punye pasal..hoho..

then vinbrunnica?apa jawapan untuk soklan pencuri kena hukum mati ngan raja tu..tertunggu2 aku :lol:

yelah,aku pun tertunggu..kalau padi katakan padi.. :lol:

aku rasa kan, mesti nanti dia tanya kita pulak : "korang tak tahu?" pastu "betul ni tak tahu?" pastu dia jawab.."aku pun tak tahu.." apstu dia gelak :lol::lol:

yelah,aku pun tertunggu..kalau padi katakan padi.. :lol:

aku rasa kan, mesti nanti dia tanya kita pulak : "korang tak tahu?" pastu "betul ni tak tahu?" pastu dia jawab.."aku pun tak tahu.." apstu dia gelak :lol::lol:

Hmmm.... Citer kat topik sebelah abis kat topik sebelah laaa.... nampak sgt terlalu cepat menghukum....dan aku rasa ni la sebab thread ni akan jadi panas..... lagi satu.. camni ke cara orang beradap meminta..?? compare ngan yg lain (dlm topik nih)??

Aku rasa aku bagi jawapan (PM) kat orang yg mintak elok2..?.. kalo ko nak ...sila mintak elok2 ...TQ :D

Hmmm.... Citer kat topik sebelah abis kat topik sebelah laaa.... nampak sgt terlalu cepat menghukum....dan aku rasa ni la sebab thread ni akan jadi panas..... lagi satu.. camni ke cara orang beradap meminta..?? compare ngan yg lain (dlm topik nih)??

Aku rasa aku bagi jawapan (PM) kat orang yg mintak elok2..?.. kalo ko nak ...sila mintak elok2 ...TQ :D

:o apalak masuk hal topik sebelah ni? aku bergurau je..kalau takleh gurau sorry le :P . Lagipun apa yg terjadi kat topik sebelah tu biarkanlah di topik sebelah, bak kata CSI Las Vegas" what happened in Vegas, stays in Vegas".

Alah..citer jelah apsal dia kena hukum mati tu..buleh aku tanya anak sedara aku pulak..dia selalu bagi teka teki kat aku..

:lol:

wokeh laaa.... jawapan dia : sebab raja yg jatuhkan hukuman.... alasan raja maaa....sapa leh celen....?? padahal kesalahan mencuri jek....lebih kurang camtu la ulasan jawapan dia....

gomen jarang guna bahse omputih yop oii...

yup.. betoi.. tapi kang kene speaking jangan la plak gubra (gubra? :) ).. prepare betoi2... jawab tu kene kompiden (inilah yang aku rasa penyebabnya aku tak dapat post tu).. pastikan ko tahu jawab apa yang ko claim dalam resume.. itu jalan selamat... :D

biasanya dia akan cakap "please describe yourself in english".

ko cerita la nama sapa, asal mana, family background, pekerjaan sekarang(kalau ada), higher qualification, lepastu personal interest. takpayah panjang2, ada dalam 5-6 point cukup la

Askm & Salam Sejahtera..

Jom hangat kan semula topik ni.. :D

So, sesape yg dah pi intervw..

camne ngan soklan yg ditanya?

relevan ke x ngan post yg ditawarkan?

tofiluk211 --> dapat x keje tu? camne nga interview yg ko pegi?

bulan depan aku kena pi intrvw Pegawai Sistem Maklumat ni..

ish2, seram sejuk gak ni..

emm..pada pendapat aku..kalo org dah bekerja atleast setahun..mesti banyak kene soalan pasal keje and ape yg dia tulih kt resume..kalo masih fresh n baru bekerja..maybe dia akan tanya psl subjek2 mase study dulu..emm..lagi satu mungkin dia akan tanya psl tugas2 yg perlu dilakukan sebagai (jawatan yg korang apply)..soalan umum tuh bergantung pada si penemuduga punya budi bicara..selalu mesti tanya psl menteri dan bende2 yg berkaitan ngan goverment..takpom isu2 semasa..hahaha..sib baik aku tak kene..dan sekarang..sebagai rujukan, aku dah selamat bekerja utk untuk kementerian kesihatan..baru 3 ari..hehe

aku yg menurut perintah

Edited by SleepSheep

Askm & Salam Sejahtera..

Jom hangat kan semula topik ni.. :D

So, sesape yg dah pi intervw..

camne ngan soklan yg ditanya?

relevan ke x ngan post yg ditawarkan?

tofiluk211 --> dapat x keje tu? camne nga interview yg ko pegi?

bulan depan aku kena pi intrvw Pegawai Sistem Maklumat ni..

ish2, seram sejuk gak ni..

eheh...aku?

aku x dpt pon keje uh...

sbb tu bukan rezeki aku sbb..

skrg aku dah selamat smbg blaja balik ...

kat UIA ...amik BAch.CS...4 thn seh...

aduh...skrg tgh bz amik kelas English dulu..hoho

hoho..ko kene prepare sket pasal soklan programming...

derg penah tanye...suro wat coding gune if...else

lagi..em,apa uh database,computer network..

utk yg fresh grad, soklan IT berkenaan ape yg kite dh blaja

die tgk la kat transkrip kite uh..

pas intrvw kat SPA hr uh...

aku ade g intrvw MARA..(jwtn F29 gak)

ade tanye soklan more on technical term...

bout client-server...

troubleshoot and maintenance computer..

sbb this post kire jd IT Expert lah...

ok..itu saje yg aku dpt bg kali ini...

Gud Luck 4 u all yg tgh cr keje

n Keje rerajin ye yang baru dpt keje uh..TAHNIAHla ye