Jump to content
atok

Dah Buat Animasi Tapi Tak Tahu Nak Jual Macam Mana

Recommended Posts

minta tolong kenkawan semua....aku dah buat animasi ala ala naruto..... sekarang baru siap episod satu. tapi tak tahu plak nak jual macam mana dan kat sape........

Ada jugak protokol releasing dia... kalau TV series dierectly aku x tahu... teringin lak nak tgk... berapa lama punya satu episode? biasanya sebelum dijual kena siapkan satu season dulu... ( at least 13 episode... )

tah lew... my 2 cent...

emmm citer tu satu episod setengah jam. skrg baru siap satu episod tapi tak complete dari segi suara. sebab aku tak de org ramai. suara aku jer dah pecah 3 suara yg berbeza. aku guna suara awek aku jgak untuk suara pompuan. untuk episod seterusnya aku dah siapkan jalan citernye. tapi blum buat animasi lagi....semua tu dalam pembikinan. masalah utama aku tak de pengalaman nak jual benda tu. kata org kena ader Production... macam maner tu?

Production tue satu hal (melainkan kalau ada produksi senirik) tapi rasanya kalau nak jual kepada TV station (atau production) at least kena ada satu season lengkap...

BTW... leh kasi screenie ke sneak peak (o preview/trailer) kepada animasi berkenaan....

BTW macam ni kalau untuk RTM setahu aku kalau tak silap laa diorang akan keluar tender untuk isi slot sepanjang satu tahun. So antar tender beserta sisnopsis/skrip cerita dan apa-apa yang berkaitan. Ok kalau terima boleh start production BTW mesti ada company laa at least enterprise...so untuk keterangan lanjut sila hubungi RTM sendiri atau mana-mana stesen TV sebab procedur mungkin berbeza...aaa satu lagi pasal format video...jangan hantar VCD..flash ..awal-awal lagi kena reject...video/filem MESTI mengikut spesifikasi standard untuk broadcast...tapi kan aku dengar cerita susah nak dapat slot kat RTM sebab TERLALU BANYAK PERSAINGAN dari production lain. So suggestion aku buat VCD/DVD market sendiri..macam satu filem oversea http://www.whatisbroken.com buat dan market sendiri contoh melaui internet

video/filem yg spesifikasi standard untuk broadcast tu macam ner ek? ko bleh explain tak skit kat aku? aku tak bape arif dalam bab ni. tapi aku btul2 serius nak tahu bab ni.

video/filem yg spesifikasi standard untuk broadcast tu macam ner ek? ko bleh explain tak skit kat aku? aku tak bape arif dalam bab ni. tapi aku btul2 serius nak tahu bab ni.

Ok macam ni....kita kena hantar dalam format dv, dvcpro, beta, digibeta...video mestilah dalam format PAL @25 fps..so maknanya kalau asal video tu dibuat dalam flash mestilah dibuat pada 25fps @ 720x576 ..bukan pada 15 fps macam default dalam flash. Sebelum video mula mesti ada color test bar lebih kurang 1 minit lepas tu short decriptiom pasal video tu cth..maklumat pasal production, Tajuk movie tu, director, video duration...pastu kena buat video countdown (10,9,8......so on)..start movie...at the end of the video kena letakkan blank video dalam 30 second...apa yang aku cakap ni basic mungkin ada benda yang dikehendaki bergantung mana broadcast yang mana ko nak hnatar...aaah satu lagi kalau ko tulis title jangan lebih dari "title safe area" nanti bila main kat TV title ko tak nampak penuh.....apa-apa pun kita kena tahu sedikit sebanyak dalam video production sebelum hantar...just incase kalau ko tak biasa consult dengan orang mahir dalam video sebelum buat animasi...bukan apa..penat-penat jer ko buat animasi ..tiba-tiba kena reject oleh broadcast walapun animasi ko tu bagus dan jalan cerita yang menarik.

:blink: wowwww....... rumit jgak nak antar benda tu ek? aku macam nak faham tapi ade confius skit2 tapi tak pe aku try dulu. emm mesti ko ni dah pernah antar animasi ko kat diaorang kan? bleh citer skit tak hasilan ko? eh jap....errr color test Bar tu macam ner? kureng paham ler..... Edited by atok

ala, ko jgn la pk nak jual terus..

ko kena la establish dulu nama ko ngan katun ko. antar ke mana2 festival (cam MVA ke) kalo rasa katun ko dah cukup bagus la. tp kalo ada kabel kat RTM memang no problem, just antar pilot kt diorang dalam bentuk beta. Tp yg susahnya nak buat katun tu la. TV series bukan senang beb!

anyway ko bg la kitorang tgk katun ko tu. bg trailer 1 minit kat kitorang pun jadi le.