Jump to content
Sign in to follow this  
HaloDrop

Nak Tukar Grafik Card Atau Motherboard Terus.

Recommended Posts

Aku bercadang nak upgrade pc aku. Tapi aku rase dah cukup power dah dari segi processor Pentium 3.0 ghz - socket 775. Jadi aku nak tukar grafik cark jer (sekarang ni guna geforce 5200fx). Aku nak upgrade jadi geforce 6600gt. Masalah sekarang ni mobo aku guna slot agp, jadi kenalah beli 6600gt agp version. Tapikan kalau aku nak upgarde ke pci-e kenelah beli mobo baru makna je kena extra RM 200-300 hangus.

Pada pendapat korang kan, bebaloi tak aku tukar mobo untuk install GC jer. Atau tukar je 6600gt agp.

Bebeza sangat ke antara 6600gt agp ngan pci-e version punye macam langit ngan bumi. Kalau performance pci-e ni lebih skit je baik aku guna agp jer.

Pendapat aku kau gi je tukar mobo kau tu. Upgrade ke PCI-e. Jual mobo lame kau. Tak berbaloi nak upgrade graphic card agp saje. Dengan harga gc agp kau boleh beli mobo pci-e + pci-e gc. Aku cadangkan kau untuk beli Radeon x1600pro(MSI dalam RM4**). 12 pipeline berbanding 6600gt 8 je. Processor kau ok lagi tu. Aku pon tgh pakai P4 3.0 ok je lagi.

hmmm kalo budget banyak bole la tuka mobo jadik pci-e pastu ko bli

x16xt ataupun 68gs .... ok tuh ..proc aku rasa xyah tuka la

seblom beli, tanya mmber yg dah pakai x1600pro... atau geforce 6600gt...

jgn rely sgt kat 3dmark benchmark sbb tue buakn real gaming performance benchmark... 3dmark tue synthetic benchmark aje sbb game developer buat 3d game engine yg berbeza-beza... kena try dulu main baru ko tau gc ko tue ok ke x... contohnya game age of empire III, ko set resolution 1024x768 sume high setting.... geforce6800 pun slow gak frame rate (3d engine x efficient)... aku dah compare perf 6600gt (mmbr punya) x1600pro... perf lebih kurang aje bila main game.... bg aku best buy x1600pro sbb dgn harga yg sama ko dpt sm3.0, hdr, 256mb gddr2... ko akan pakai lama gc ni sbb feature dia.... FEAR perf better kat x1600pro compare to 6600gt... x1600pro has better support for future games...

kalo agp tkde x1900xt. baik amik PCIE. tapi, kalo beli mobo, ko nk beli tk graphic card?

refer pada budget la...mmg better tuko mobo sbb gc pcie murah compare ngan agp...aku pun stuck kat agp 6600GT and next upgrade tgu win vista ler...

tapi banyak gak kos ngko nak kena upgrade berbanding beli graphic card agp.

terpulang lah....kalau budget rm700-800 mungkin bleh dapat set baru tueh.

kalo xsilap aku ada mobo asrock (?) ke ape ntah ada dua2 slot .. agp ada

pci-e ada .. kalo ko amik tu bole tuka mobo dulu pastu kumpul sikit duit lagi

bole beli gc pci-e yg mantap sikit .. ( 68gs , x16xt , 76gt ) ke ... tapi mobo

yg ada dua2 slot tuh features dia kurang mantap sikit ar ... :)

Kalau nak tau budjet aku dalam rm600-650. Tujuan aku guna gc pun setakat game tu boleh berjalan lancar dengan image quality yang sederhana cukuplah, tak payah nak ultra setting. Aku nak campak gf5200fx lama ni sebab game yang aku tengah main sekarang ni macam The godfather, Act of war:high treason memang lack gile walupun dah seminimumnye grafik seting die aku low kan. Takkan lah aku nak main game GTA ngan cncGenerals sampai bile-bile. Aku dah naik muak dah ngan game ni sampai dah banyak kali ubah suai game ni.

Aku dah tanya member2 pasal gc ati ngan nvidia. Dorang cakap nvidia lagi bagus sebab tak banyak songeh (driver die tak buat masalah pastu boleh overclock lebih2).

Jadi aku rase budget sikit macam ni kalau nak tukar mobo konfom tak lepas punye... Jadi gc ape yang korang syorkan tak kiralah ati ke nvidia ke yang sesuai dgn Mobo aku sekarang ni Biostar P4m80-m7. Asalkan memenuhi kehendak gaming aku cukuplah... :)

Kalau nak tau budjet aku dalam rm600-650. Tujuan aku guna gc pun setakat game tu boleh berjalan lancar dengan image quality yang sederhana cukuplah, tak payah nak ultra setting. Aku nak campak gf5200fx lama ni sebab game yang aku tengah main sekarang ni macam The godfather, Act of war:high treason memang lack gile walupun dah seminimumnye grafik seting die aku low kan. Takkan lah aku nak main game GTA ngan cncGenerals sampai bile-bile. Aku dah naik muak dah ngan game ni sampai dah banyak kali ubah suai game ni.

Aku dah tanya member2 pasal gc ati ngan nvidia. Dorang cakap nvidia lagi bagus sebab tak banyak songeh (driver die tak buat masalah pastu boleh overclock lebih2).

Jadi aku rase budget sikit macam ni kalau nak tukar mobo konfom tak lepas punye... Jadi gc ape yang korang syorkan tak kiralah ati ke nvidia ke yang sesuai dgn Mobo aku sekarang ni Biostar P4m80-m7. Asalkan memenuhi kehendak gaming aku cukuplah... :)

ko tanya member ko yg pakai Nvidia ke?...selama aku pakai GC ATi 8500/9700pro/X850XTP.E skang X1900XT@XTX tak ada problem pun.....kalau ko nak IQ (Quality pic) ko pilih ATi, HDR+AA+AF boleh run FPS tak drop sangat...tapi kalau ko nak main game FPS cun tapi tak penting kan IQ pilih nvidia...sebab tak boleh seting HDR+AA.....bab driver memang nvidia lagi cun

ok bab bajet ko tu ...aku rasa kena tambah lagi kalau nak ambik mobo ngan GC..sebab setahu aku GC 6600GT & X1600pro dalam RM500...mobo intel aku tak tahu harga tak pernah pakai Intel :D

Edited by luriahk

driver ati memang dah perfect dah...takde game lain pun ada bug kalau still pakai driver lama.

nvidia pulak kalau nak main game kena kerap cari driver baru dan kerap kali gak kalau nak main game lama,kena return driver yang version lama.

contoh nyer baru² nie aku ada main balik game san andreas pakai driver baru sebab sekarang nie popular empire at war.so kena lah pakai driver 84.xx.tapi biler aku nak main game san andreas,kualiti jatuh dengan image takde lightning atau tak berkilat seperti sebelum nie.

tapi berbalik kepada catalyst.driver still perform malah aku nyer ati 8500 pun masih sedap lagi nak main battlefield 2.sambil tuh aku still bleh sambung main game halo.

walau pun newest card aku masih nvidia,aku sekadar main game ajer.bukan nak promote gc mana yang hebat.

kalo ko nak future proof baik upgrade mobo.kumpul duit dulu kalo bli agp skrang dah x berbaloi.tuko pde pci-e sbb byk pilihan dan jimat duit.lainla kalo ko pkai socket A dan p4 478.mmg upgrade agp je.

Aku rase aku proceed ngan beli agp jelah. tak jadi beli mobo. Setakat bleh tahan 2-3 tahun cukuplah.

Lagi satu soalan, antara gf6600gt ngan gf6800le mana satu korang pilih?. (Stock punye, bukan overclock atau unlock pipeline punye).

Edited by HaloDrop

jgn beli gc kerana 3dmark score.... beli ikut real time gaming experience.. 3dmark score can be misleading....

3dmark tu mcm compare je. mane kuat mane lemah. tengok game ape yg korang nk main. farcry? half life? half pipe?(tony hawk le tu)

lagi satu... pada sapa2 yg penah pakai dua2 ati or nvidia gc mesti prasan kat image quality utk radeon and geforce series gc ni...

aku dah test yg paling obvious skali bila run 3dmark benchmark... image quality radeon is better (without ani fsaa/ AF). Aku dah test 6600gt & 7600gt, mmg laju fps dua2 gc ni tp texture quality kureng compared to radeon x1k series. texture geforce ni nmpak mcm kembang aje (kurang detail), radeon fps rendah skit tp texture quality (especially masa nature benchmark 3dmark03) mmg cun texture. kalo x caya cuba korang test compare apple-to-apple (kalau ada pluang)

kalau macam tu, ikut sape nk good quality or fast FPS.

sape kat sini ade gune Radeon 9800PRO? tkkan tkde sorang pon

Akhirnya aku dah bejaya kumpul duit ikut budget aku. Aku konfom nak beli 6600gt. Tapi brand ape yang paling bagus hah??. MSI, leadtek, albatron, gainward, xfx, gigabyte. kalu xfx tu dah over budget... ;)