Jump to content
edot_jamil

Berminat Meniaga Dobi?ada Apa Apa Soalan Mengenai Dobi?

Recommended Posts

Assalamulaikum,

EncikJamil, saya azlan.Ade send forum masa awal2 tanye pasal ROI.Minta maaf saya sibuk sgt untuk join forum sampaikan saya tak tahu Encik Jamil ade buat bengkel.16-17 ni saya ade hal.So bengkel seterusnye tu bila??

Azlan

www.bintangcyberspot.com

Assalamualaikum...

Encik Jamil, saya ada rakan yang baru sahaja membuka kedai dobi (dry clean), tapi kos yang dia keluarkan hampir mencecah RM200k (kos ini adalah termasuk renovation & mesin). Saya ingin tahu adakah kos ini munasabah? Bolehkah Encik Jamil berikan sedikit nasihat kerana setelah saya membaca semua mengenai dobi disini, saya rasa rakan saya ditipu...

pertama sekali saya ingin mengucapkan tahniah kepada 30 org yg telah berjaya menamatkan kursus mereka dengan jaya nya semalam..secara tak langsung 30 org ini telah memulakan langkah mereka yg pertama utk menceburi bidang perniagaan dobi ini..tahniah saya ucapkan...

yg kedua

saya ingin menyatakan disini utk kursus minggu hadapan iaitu pada tarikh 16 & 17 sesiapa yg ingin hadir sila bayar deposit secepat mungkin.ini adalah kerana tempat hampir penuh , jikalau mengikut pengiraan saya hanya ada 3 sahaja tempat kosong lagi.

pendaftaran adalah seperti biasa hantarakan butiran seperti nama dan no talifon kepada email saya " [email protected]" dan masukkan deposit rm50 dahulu ke account kami..

baki boleh dibayar pada hari kursus itu nanti...

kepada yg telah register dan telah membayar deposit terima kasih saya ucapkan...

selamat maju jaya semua...

Assalamulaikum,

EncikJamil, saya azlan.Ade send forum masa awal2 tanye pasal ROI.Minta maaf saya sibuk sgt untuk join forum sampaikan saya tak tahu Encik Jamil ade buat bengkel.16-17 ni saya ade hal.So bengkel seterusnye tu bila??

Azlan

www.bintangcyberspot.com

wa'alaikummussalam..

kursus yg seterusnya akan diadakan selepas raya haji ( tahun hadapan )

Assalamualaikum...

Encik Jamil, saya ada rakan yang baru sahaja membuka kedai dobi (dry clean), tapi kos yang dia keluarkan hampir mencecah RM200k (kos ini adalah termasuk renovation & mesin). Saya ingin tahu adakah kos ini munasabah? Bolehkah Encik Jamil berikan sedikit nasihat kerana setelah saya membaca semua mengenai dobi disini, saya rasa rakan saya ditipu...

saya rasa rakan anda tidak tertipu..cuma tersalah membeli mesin...

mesin dry cleaning yg conventional memang harganya mencecah rm100k..itu tak masuk lagi dengan mesin mesin lain..kerana mesin dry cleaning yg conventional hanya boleh membuat dry clean sahaja ini bermakna beliau perlu membeli satu lagi mesin utk cucian biasa yang harganya dalam rm17k kemudian dryer dalam rm11500 dan akhir sekali set sterika dalam rm4k ( steam iron dan iron board ) kemudian campur dengan renovation kedai...

mengikut package saya..nak bukak dobi yg complete dengan drycleaning machine adalah rm85k..

mesin dry clean yg saya pakai mmg berbeza dengan mesin dry clean conventional ( penerangan telah saya berikan di awal forum )

begitulah ceritanya..

nasihat saya?

saya berharap rakan awak tu kerjalah sekeras kerasnya kerana dia perlu ingat yg dia telah melaburkan rm200k.itu bukan jumlah yg sikit..kalau ikut package saya dah boleh bukak 2 dry clean center dan juga 1 dobi biasa..

beritahu rakan anda janganlah berputus asa dan berniaga sekerat jalan..dan jangan bimbang jika tempatnya betul..marketingnya betul..strateginya betul..insyaAllah dobi rakan anda boleh berjaya..cuma nak mendapatkan pulangan modal agak lambat sedikit...tanamkan dalam pikiran yg dobi adalah bisnes utk org kita..jangan risau...

semoga maju jaya...

:)

Edited by edot_jamil

en. jamil, bleh x kongsi dgn kami, apakah pakej2 cucian dan kadar bayaran yg dikenakan utk perkhidmatan dobi..

pakej cucian utk semua dobi adalah sama..tiada satu pun yg berbeza iaitu.:-

1) dry clean

2) wash & dry ( normal washing )

3) comforter

4) carpet

5) drying

itu sahaja pakej pakej yg ditawarkan oleh semua dobi..sebab itu seperti yg saya tekankan kepada semua peserta saya dobi ni servisnya semua sama..cuma yg akan membezakan dobi kita dengan dobi org lain adalah SERVIS....

kadar bayaran adalah berbeza mengikut tempat...

saya ingin bertanya. saya baru saja ambil alik kedai dobi dgn harge rm15k dengan 2 mesin basuh dan 2 mesin pengering.. berpatutan ke?

satu lagi, bagaimana untuk menjadikan baju customer wangi?

en. jamil, nk tanye lagi nie, katekan la, sy nk bukak kedai dobi, tapi menggunakan mesin layan diri, yg org masokkan duet, br mesin tu berfungsi.. persoalannye, brape ye, harga satu mesin basuh utk cucian, dan berapakah harga sebuah mesin pengering..

en. jamil,

tahniah dari saya kerana usaha dan share semua pengalaman en jamil dengan semua org.

saya juga telah lama minat dalam bidang ini cuba belum kesampaian kerana belum cukup modal... even mmg boleh buat pinjaman but saya plan at least saya ada modal saya sendiri sikit tak nak pinjam 100% from bank or mara..

yang saya masih tak paham adakah package utk bukak dobi yg complete dengan drycleaning machine adalah rm85k tu termasuk dengan renovation or machine only?

saya ingin bertanya. saya baru saja ambil alik kedai dobi dgn harge rm15k dengan 2 mesin basuh dan 2 mesin pengering.. berpatutan ke?

satu lagi, bagaimana untuk menjadikan baju customer wangi?

tgk tempat..tetapi saya rasa bebaloi..sebab mmg murah kalau rm15k dapat semua..akan tetapi saya galakkan awak amik kedai sahaja..akan tetapi jgn amik syarikat dia..takut kaau syarikat dia ada masalah mungkin dengan ah long ke atau pun hutang customer dan lain lain..

en. jamil, nk tanye lagi nie, katekan la, sy nk bukak kedai dobi, tapi menggunakan mesin layan diri, yg org masokkan duet, br mesin tu berfungsi.. persoalannye, brape ye, harga satu mesin basuh utk cucian, dan berapakah harga sebuah mesin pengering..

itu saya tak tau harga nya..akan tetapi boleh search kat posting org org sebelum ni kalau tak salah saya mereka ada tinggalkan no contact mereka..

en. jamil,

tahniah dari saya kerana usaha dan share semua pengalaman en jamil dengan semua org.

saya juga telah lama minat dalam bidang ini cuba belum kesampaian kerana belum cukup modal... even mmg boleh buat pinjaman but saya plan at least saya ada modal saya sendiri sikit tak nak pinjam 100% from bank or mara..

yang saya masih tak paham adakah package utk bukak dobi yg complete dengan drycleaning machine adalah rm85k tu termasuk dengan renovation or machine only?

rm85k adalah complete termasuk renovation termasuk sewa kedai...yg wajib adalah rm50k ( utk mesin mesin dobi yg complete termasuklah mesin dry clean ) baki yang lagi rm35k tidak tetap dan pelbagai.. berdasarkan sewa dan jenis renovation

harap maklumat tersebut dapat membantu...

en jamil...

di sini saya ada satu soalan untuk dibincangkan bersama.....abang saya sebenarnya ingin bukak dobi....tapi masalahnye...dobi ni beroperasi didalam hospital swasta...maknanya dobi abang saya tertumpu kepada basuhan pakaian pesakit, nurse, cadar dan lain lain berkaitan hospital...adakah mesin yang digunakan sama seperti yang berada diluar...dan bagaimana pula dengan chemical yang digunakan ...sebab pakai pesakit..mungkin ada kesan darah atau bakteria....

en jamil...

di sini saya ada satu soalan untuk dibincangkan bersama.....abang saya sebenarnya ingin bukak dobi....tapi masalahnye...dobi ni beroperasi didalam hospital swasta...maknanya dobi abang saya tertumpu kepada basuhan pakaian pesakit, nurse, cadar dan lain lain berkaitan hospital...adakah mesin yang digunakan sama seperti yang berada diluar...dan bagaimana pula dengan chemical yang digunakan ...sebab pakai pesakit..mungkin ada kesan darah atau bakteria....

sememangnya kalau dobi yg melibatkan hospital telah jatuh di bawah kategori yg berbeza dengan kategori dobi biasa..oleh itu mesin yg digunakan juga adalah berbeza..kalau dobi biasa kategori mesin yg dipakai oleh dobi berkenaan adalah mesin komersial...

manakala dobi yg melibatkan hospital / hotel / yg besar besar mesin mesin yg digunakan adalah kategori industri dan sememangnya mesin yg dipakai adalah berbeza..harganya juga berbeza..kalau nak maklumat lebih boleh try pergi ke web etika laundry..mereka menjual mesin mesin utk industri ini...

saya tak berapa arif mengenai mesin mesin dobi yg bawah kategori industri ini..tetapi utk mencuci pakaian pakaian daripada hospital .. mereka ada satu mesin utk steril kan pakaian pakaian tersebut...

in sahaja yg saya dapat membantu..pohon maaf sememangnya saya kurang arif mengenai dobi dobi industri ini...

jamil ahmad

edots laundry station..

en.jamil

saya khalid :) . saya berminat ingin membuka dobi. sekiranya saya mempunyai modal sebanyak rm50k apakah package permulaan yang sesuai utk start bukak kedai dobi ni...kalau ikut en jamil mesin mesin yg complete saja dah rm50k...lagi satu...cuci baju 16 min bersih ker..

tima kasih

assalammualaikum

memula sekali saya ingin meminta maaf kerana lama sudah tidak mereply soalan soalan anda semua. agak sibuk kebelakangan ini.baru balik dari perlis penang dan melaka..minggu depan pergi round belah pantai timur pulak..alhamdulillah ramai usahawan dobi bumiputera akan lahir tahniah saya ucapkan.

saya ingin memberikan peringatan kepada sesiapa yg ingin menyertai kursus utk 13 & 14 bulan 1 2007.sila daftarkan nama anda dan bayarlah deposit secepat mungkin bagi memastikan tampat anda semua dalam kursus itu nanti..

cara pendaftaran seperti biasa..hantaran butiran seperti nama dan no talifon ke email saya..

en.jamil

saya khalid :) . saya berminat ingin membuka dobi. sekiranya saya mempunyai modal sebanyak rm50k apakah package permulaan yang sesuai utk start bukak kedai dobi ni...kalau ikut en jamil mesin mesin yg complete saja dah rm50k...lagi satu...cuci baju 16 min bersih ker..

tima kasih

en khalid ni dah singgah ke kedai saya terus dan juga terus daftar utk kursus tahun hadapan...sebab saya lambat sgt reply hehe..saya mintak maaf..

seperti yg saya terangkan di dobi dan sebelum sebelum ini di dalam forum..rm50k itu adalah mesin complete utk termasuk DRY CLEANING...kalau rm50K utk membuka dobi biasa adalah cukup utk semua ( complete utk dobi biasa ) termasuklah mesin,renovation dan lain lain...

16minit bersih..

en.jamil

kursus yg seterusnya akan diadakan selepas raya haji kan...agak2 nyer berapa haribulan

13 & 14 / 12 / 2007

salam...

en. jamil,

bole ke pembayaran membeli full set machine(rm50k) ni dgn ansuran? atau 3 kali bayar..dgn kata lain bukan beli secara TUNAI?

t.kasih

pembayaran perlulah dibayar dengan penuh..tiada ansuran..minta maaf sebab ini adalah di luar bidang kuasa saya..jadi saya tidak dapat mengawal cara pembayaran..

Saya memang dah lama membuat survey pasal perniagaan dobi...

Berpandukan pada survey..profit dobi ni lebih kurang 85-95%..(betul kan saya klau silap cikgu..)

En Jamil,

Maaf bertanya...memandang kan en jamil selalu membuat kursus keusahawanan...en jamil terbabit sebagai panel ke utk satu program keusahawan di bawah PROSPER (PUNB)..

Sbb saya dah dengar bnyk rungutan jgak berkenaan dengan perniagaan dobi di bawah program PROSPER ni...

pegi pantai timur???

En jamil conduct kursus ke..kalau ya boleh saya join kursus..sbb saya ada dipantai timur ni

tujuan saya ke sana adalah utk berehat2sambil tgk lokasi para peserta kursus saya ( kemungkinan ke terengganu juga )..saya belum lagi ke sana saya akan ke kuantan insyaAllah pada sabtu..kursus di tempat selain dari kuala lumpur belum lagi saya rancang..sebab peserta kursus saya datang dari merata rata..jadi senang kalau saya buat kat kuala lumpur..center..

nanti cik adilla boleh lah talifon saya jika cik adilla hendak berjumpa saya di pantai timur sementara saya berada di sana...tiada masalah cuma kalau boleh talifon awal2..senang saya nak set appointment dan rancang jadual saya..saya ni kengkadang pelupa..

Saya memang dah lama membuat survey pasal perniagaan dobi...

Berpandukan pada survey..profit dobi ni lebih kurang 85-95%..(betul kan saya klau silap cikgu..)

En Jamil,

Maaf bertanya...memandang kan en jamil selalu membuat kursus keusahawanan...en jamil terbabit sebagai panel ke utk satu program keusahawan di bawah PROSPER (PUNB)..

Sbb saya dah dengar bnyk rungutan jgak berkenaan dengan perniagaan dobi di bawah program PROSPER ni...

utk jawapan soalan yg pertama tu terbahagi kepada dua:-

1) kalau dobi biasa..ya memang keuntungan boleh mencecah nombor yg awak tanya..

2) kalau dobi yg membuat dry cleaning keuntungannya lebih dari 500%..macam mana?saya tak boleh cerita kat dalam forum..boleh datang ke kedai saya dan saya certia..takder rahsia..cuma takut ada apa apa isu sensitif kat dalam forum ni..so saya kene berlapis laa sedikit

kalau PUNB saya tak terlibat..dan menurut maklumat yg saya dapat dari para peserta kursus saya..PUNB sendiri sudah tidak memberikan loan utk sesiapa yg ingin membuka dobi..kesahihannya saya tak tau..

akan tetapi saya memang merupakan MENTOR MARA dan institut usahawan bumiputera ( I.U.B ) ( IUB merupakan anak syarikat MARA ) yg rasmi...jikalau anda menyertai kursus MARA atau kursus I.U.B pada satu peringkat tu anda akan datang membuat praktikal bersama saya di kedai saya..maklumat selebihnya boleh hubungi mereka..

adilla,

saye rase baik u call je en. jamil tu sementara dia di pantai timur. kalo nk tgu dia bukak forum ni..takut u da terlepas peluang.. :o

saya belum lagi ke pantai timur..akan tetapi terima kasih atas cadangan anda tu..saya kebelakangan ni memang agak sibuk hendak membuka forum oleh itu saya minta maaf lah sesangat..

kalau saya tak reply kat forum tu..talifon lah saya..tiada masalah...

harap jawapan jawapan di atas dapat membantu anda semua..

semoga berjaya

jamil ahmad

e-dot's laundry station

Assalamualaikum En. Jamil,

Dgn berbekal modal RM50K, siapa yg akan menyediakan semua peralatan untuk membuka sebuah kedai dobi seperti yang disebutkan di awal forum ini (dgn dry clean machine kan?) dan adakah semua barangan tersebut dijamin penghantarannya di luar kawasan KL dan bagaimana pula dgn penyelengaraan mesin2 tersebut jika berlaku sebarang kerosakan. Siapa yang akan memperbaikinya?

Bila agaknya siri ke-7 kursus anjuran En. Jamil akan tu akan diadakan?

Harap En. Jamil boleh membalas secepat mungkin.

-Berminat

Assalamualaikum En. Jamil,

Dgn berbekal modal RM50K, siapa yg akan menyediakan semua peralatan untuk membuka sebuah kedai dobi seperti yang disebutkan di awal forum ini (dgn dry clean machine kan?) dan adakah semua barangan tersebut dijamin penghantarannya di luar kawasan KL dan bagaimana pula dgn penyelengaraan mesin2 tersebut jika berlaku sebarang kerosakan. Siapa yang akan memperbaikinya?

Bila agaknya siri ke-7 kursus anjuran En. Jamil akan tu akan diadakan?

Harap En. Jamil boleh membalas secepat mungkin.

-Berminat

siri ke 7 dah lama habis..yg terawal adalah 13 & 14 / 1 /2007..pendaftaran dah penuh akan tetapi tak semua yg daftar akan hadir..jikalau anda berminat boleh membayar deposit rm50 dan saya akan masukkan anda..

YA DENGAN MESIN DRY CLEAN...maintenance oleh pihak supplier

ass'kum en jamil!

jika ada rezeki dalam bulan nie atau bulan depan saya ingin buka kedai dobi!

saya ingin minta pandangan semua ahli kat sini. saya dah survey satu kawasan yang saya fikir nak buka tu, dan dah ada satu kedai dobi ( orang melayu). jika saya buka di kawasan tu.. saya rasa bersalah minta pandangan anda semua!!!

jika tidak keberatan saya ingin melawat kedai en jamil..

saya ingin tahu macam mana run kedai dobi dan cara2 jalankannya!

terutama cara2 membasuh/guna sabun apa?

...

ass'kum en jamil!

jika ada rezeki dalam bulan nie atau bulan depan saya ingin buka kedai dobi!

saya ingin minta pandangan semua ahli kat sini. saya dah survey satu kawasan yang saya fikir nak buka tu, dan dah ada satu kedai dobi ( orang melayu). jika saya buka di kawasan tu.. saya rasa bersalah minta pandangan anda semua!!!

jika tidak keberatan saya ingin melawat kedai en jamil..

saya ingin tahu macam mana run kedai dobi dan cara2 jalankannya!

terutama cara2 membasuh/guna sabun apa?

...

wa'alaikummusasalam..

alhamdulillah jika sudah ingin membuka dobi..mcm ni ye..sebelum anda buat apa apa keputusan tentang alatan alatan dobi..saya cadangkan elok awak datang dahulu ke kedai saya dan kita berbincang..

sebab saya tidak mahu anda ditipu..byk kes kes seperti ini berlaku ye..ada yg barang tu harganya rm3 ribu dijual kepada kita rm7 ribu...

beginilah..niat kita bukannya nak tutup periuk nasik org..niat kita nak adalah utk mencari rezeki..dan rezeki ni hanya Allah yg tentukan..jangan lah risau..jikalau ada rezeki memang dah tak kemana..dan jika takder rezeki pun memang tak kemana..yg penting kita usaha..

boleh saya tahu apakah majority kaum di situ?

berapa banyak dobi ada kat situ?

bagaimana keadaan dobi yg dah sedia ada itu?penuh ke?atau pun biasa biasa ke?ataupun kosong tiada baju?

eloklah awak singgah dulu ke kedai pastikan talifon dahulu ye sebelum nak datang..kang penat je datang...

dialu alukan jika ingin melawat ke kedai saya..

En Jamil...

Selepas sessi ke 7 (13 & 14 Jan 07) bila yg paling hampir yg akan dibuat...

sbb sessi 7 ni sy x dpt nak sertai.....

selain dari walk in customer....ada tak e-dot buat ape2 pakej lain (etc: ambik kontrak basuh uniform keje, basuh alas meja restoran dsb)...

sy rasa itu pun satu peluang yg selalu pengusaha dobi bumiputera terlepas pandang...

mungkin en jamil boleh selitkan topik ni dalam bengkel yg bakal diadakan nnt..

En Jamil...

Selepas sessi ke 7 (13 & 14 Jan 07) bila yg paling hampir yg akan dibuat...

sbb sessi 7 ni sy x dpt nak sertai.....

selain dari walk in customer....ada tak e-dot buat ape2 pakej lain (etc: ambik kontrak basuh uniform keje, basuh alas meja restoran dsb)...

sy rasa itu pun satu peluang yg selalu pengusaha dobi bumiputera terlepas pandang...

mungkin en jamil boleh selitkan topik ni dalam bengkel yg bakal diadakan nnt..

kursus 13 & 14 dah penuh..

kursus terdekat adalah 28 & 29..

ada saya bincangkan dalam kursus nanti apakah cara cara lain kita boleh buat selain mengharap kepada walk in customer..

saya tiada membuat contract..kenapa?juga ada dibincangkan pada masa kursus..

tak boleh nak bagitau kat sini takut itu adalah isu sensitif..

insyaAllah kalau pergi kursus saya akan terangkan...

byk lagi ye cara utk kita memajukan dobi kita..

memang saya tak menggalakkan pengusaha dobi utk duduk di kedai sahaja dan menunggu cuctomer..

kita mesti keluar utk mencari pelanggan...