Jump to content
gabantarung

Utk Mereka Yg Mahir (gila) Dlm Flash

Recommended Posts

Aku nak tanya dua tiga soalan pd master2 flash kat luar sana.

1. kalau buat simbol, then flip simbol tu, kadang2 masa masuk dlm simbol tu takleh draw pakai brush.. camna solution korang.

2. kalau lukis pakai brush, kdg2 masa draw tiba2 drawing tu terus fill kaler. camna solution taknak bagi tiba2 fill.

Edited by jihangaban

1. kalau buat simbol, then flip simbol tu, kadang2 masa masuk dlm simbol tu takleh draw pakai brush.. camna solution korang.

2. kalau lukis pakai brush, kdg2 masa draw tiba2 drawing tu terus fill kaler. camna solution taknak bagi tiba2 fill.

baper byk kadang2 ni... :D ..nape draw gune brush? apakata jihan gune Line Tool..pastikan line line tu bersambung..kalu nak make sure dia bersambung ke tak..masa tarik gune line tool tu (tekan ctrl) pastikan korang klik kat ikon magnet dekat tool bar bawah sekali...so that bila fill kaler dia tak merebak ketempat tempat yg tak dikehendaki... ;)

Macam ni lah, gua pun ada kena gak benda2 pelik macam ni. So, cara yang paling baik adalah:

1. Jangan edit simbol tu kat atas scene, sebaliknya guna library (ctrl+L) dan bukak simboltu dan edit dia kat situ.

2. Kalau nak draw, guna illustrator dulu dan trace semua line yang ada guna pen tool atau line tool. kalau line tu terlebih pun tarak hal punya. jangan fill apa2 warna dan export file tu sebagai fail swf (File>Export...File type> swf). Bukak Macromedia Flash dan Import balik gambar tadi (File>Import>Import to Stage...) dan pilih gambar yang dah trace tadi. Buang mana2 line yang terlebih dan fill guna Paint Bucket Tool.

Sempoi...

dua2 problem tu mmg bugs yg ada dlm flash. yg tak bestnya dua2 problem tu macromedia tak fix masa latest update (flash8).

tapi kalu sapa2 yg penah kena problem macam aku ni,

(1. tak boleh draw pakai brush bila symbol diflipkan.)

(2. drawing yg pakai brush tiba2 fill sendiri bila deselect)

masalah first tu mmg susah nak atasi, cuma cara aku ialah pegi kat simbol parent (yg paling atas) , then flip sementara symbol tu.

masalah kedua ni jarang berlaku kat sapa2, tapi kalu jadik, just tekan alt+ctrl+s (scale) besarkan saiz dia, then kecikkan pada saiz asal. (cth: besarkan ke 110%, then kecikkan ke 90%).

Macam ni lah, gua pun ada kena gak benda2 pelik macam ni. So, cara yang paling baik adalah:

1. Jangan edit simbol tu kat atas scene, sebaliknya guna library (ctrl+L) dan bukak simboltu dan edit dia kat situ.

2. Kalau nak draw, guna illustrator dulu dan trace semua line yang ada guna pen tool atau line tool. kalau line tu terlebih pun tarak hal punya. jangan fill apa2 warna dan export file tu sebagai fail swf (File>Export...File type> swf). Bukak Macromedia Flash dan Import balik gambar tadi (File>Import>Import to Stage...) dan pilih gambar yang dah trace tadi. Buang mana2 line yang terlebih dan fill guna Paint Bucket Tool.

Sempoi...

pakai illustrator??

alamak bang.. kalau yg saya buat tu just drawing biasa takpe le. tapi kalau frame by frame animation mcamana?? takkan nak draw frame by frame kat AI kut.

Gua biasa draw guna Illustrator dulu beru transfer ke Flash. Path x banyak, fail pun kecik. Kalau draw guna Flash leceh sket, especially Pen tool dia yang kadang-kadang rasa macam nak bunuh diri sebab suka sangat nak snap kat path orang lain (boleh gak nak hilangkan 'snap to object' tu guna shortcut (ctrl+shift+/), tapi still suck big time...). setakat nak draw biasa2 je maybe still okay lagi tapi kalau nak wat complicated drawing memang leceh sket. Sebab tu gua stick to Illustrator (tools pun banyak, lagi senang nak manipulate).

Bab frame-by-frame animation plak, memang la kena draw direct guna Flash. Cuma gua x pernah plak draw pastu flipkan symbol alah tue. Setakat ni gua hanya buat rotoscopping je (letak video kat bawah pastu trace guna layer lain).

Biarpun banyak kelemahan, bagi gua, Flash still rock! Keep your creative imagination flow!

hmm.. tgk orang ar suka pakai apa. cam aku, prefer draw kat Flash sebab apa yang aku draw mostly character, mende2 organik.. senang nak draw bbanding AI. (kat Flash tak pakai pen tool utk draw, just guna line aje pastu manipulate) tapi mende2 yg perlukan alignment, line shape, line pelik2, aa tu takleh ar kat Flash.

but antara Flash ngan AI, aku tetap kata Flash lagi better utk tracing berbanding AI. Tak kira ar orang nak kata apa.. haha..